Jeden z největších britských fondů pro čistou energii odhalil plány investovat 120 milionů liber do dvojic skleníků s nízkými emisemi uhlíku. Obří skleníky budou vyhřívány pomocí tepla ze zařízení na úpravu vody Anglian Water v Norfolku a Suffolku ve východní Anglii.
Ann Pettiforová je ředitelkou Politického výzkumu v makroekonomii (PRIME), čestným výzkumným pracovníkem ve Středisku pro výzkum politické ekonomiky na londýnské City University (CITYPERC) a členem Nadace nové ekonomiky tamtéž. Je známá tím, že správně předpověděla globální finanční krizi v několika publikacích, včetně The New Stateman a The Coming First World Debt Crisis z roku 2006.
Ann Pettiforová byla jednou z vůdčích osob v dluhové kampani roku 2000, která dokázala odepsat 100 miliard dolarů, jež dlužilo 35 nejchudšími zeměmi. Je také výkonnou ředitelkou společnosti Advocacy International, která poskytuje poradenství vládám a organizacím v záležitostech týkajících se mezinárodních financí a udržitelného rozvoje. Nedávno vydala knihu Just Money: How Society Can Break the Despotic Power of Finance. V roce 2008 byl první koncept Nové zelené politiky navržen skupinou anglických ekonomů právě v bytě Ann Pettiforové.
Bohužel byl tento koncept ignorován v důsledku finanční krize. O deset let později byly tyto myšlenky oživeny v USA, s vydatnou pomocí Alexandrie Ocasio Cortezové. GND, který má potenciál stát se jednou z největších globálních kampaní naší doby, vyžaduje radikální a naléhavé obrácení současného stavu světové ekonomiky, včetně úplné dekarbonizace a závazku ke spravedlnosti a sociální spravedlnosti. Jak ukazuje Ann Pettiforová, musíme přehodnotit funkci peněz a to, jak peníze fungují v globálním systému. „Musíme přestat myslet na imperativ ekonomického růstu – nic neroste navždy“ A ptá se: „Proč zachraňujeme banky ale ne planetu?“
Na to bych mohl odpovědět slovy Jana Kellera: „Kdyby byla ekologie výnosná, byli bychom zelení až za ušima.“ Protože je jasné, že zachraňovat planetu nebude levné, je zde oprávněná obava, že nebude žádná fronta na místo investora. Ale zachraňovat planetu znamená zachraňovat především sebe a budoucí pokolení.
Jednou z cest zachraňování je cesta fondu Greencoat Capital. Jeden z největších britských fondů pro čistou energii odhalil plány investovat 120 milionů liber do dvojic skleníků s nízkými emisemi uhlíku. Obří skleníky budou vyhřívány pomocí tepla ze zařízení na úpravu vody Anglian Water v Norfolku a Suffolku ve východní Anglii. 7 metrů vysoké skleněné konstrukce umožní, aby plodiny rostly podél vodicích drátů. Namísto použití půdy budou hydroponicky pěstovány z vodních roztoků bohatých na živiny. Emise z přilehlé elektrárny budou přivedeny do skleníků na absorbci CO2. Greencoat Capital odhaduje, že skleníky budou produkovat zeleninu se čtvrtinou uhlíkové stopy běžných skleníků. Mohlo by v oblasti také vytvořit 360 stálých pracovních míst a až 460 v hlavní sezoně.
Máte něco proti? Když se Matt Damond ve filmu Marťan živí na Marsu bramborami pěstovanými z pytlíčků sraček, člověk by mu těžko uvěřil. Projekt ve východní Anglii je však věrohodný a proveditelný. Jak jsem se zmínil ZDE, nový typ úpraven odpadních vod totiž recykluje fosfor a dusík. Pro laiky je to ten první a druhý z hnojiv NPK. Technologie založená na nanočásticích, tedy novinka. Někdo kupodivu použil tuto technologii na něco jiného než pastu na zuby nebo mycí houbičky. A to mluvíme o Anglii a kapitalismu, který jsme prý chtěli v roce 1998. A jestli jsme ho chtěli, kde jsou takové projekty teď?
Teď ještě k té dekarbonizaci a silném odporu proti. Jistě jste slyšeli o vodíkové energetice, zejména když to slovo padlo v EU. Jde o použití vodíku jako paliva. Ano, to je něco, co nejen být může být, ale co již existuje a je jediným skutečně perspektivním zdrojem energie. Tedy podle mne, protože jsem spíš chemik než jaderný fanda. Nové kvantové počítače potvrzují možnost odbourání energetické bariery při elektrolýze vody, ovšem za použití vhodného katalyzátoru. Jistě se najde. Problém nastane tehdy, když zjistíme, že potřebný prvek jsme již prošustrovali na miliontou verzi telefonů, jejichž předchůdci jsou dávno zasypaní v zemích třetího světa. Snad je pořád čas zpomalit rozvoj spotřebního zboží a promyslet jak dál. Je však třeba začít, protože vodíková ekonomie je za rohem. Zatím můžeme recyklovat odpadní vody, podle mne program nejnaléhavější. Jak jsem psal ZDE: “Pokud všechny naše sračky splachujeme pitnou vodou do moře, tak nemáme šanci na přežití. Budeme mít Zemi, na které bude těžko žít a přitom budeme vyrábět nové a nové zbraně, které budou chytřejší a chytřejší.“
K tématu:
http://www.primeeconomics.org/
https://progressiveeconomyforum.com/author/ann-pettifor/
Voda je život aneb Něco o křemíku a hroších výkalech
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Související články:
- Další průlom v alternativních zdrojích energie
- Jak vařila lištička kašičku na atomové bombě a dotovaném uhlí
- Globální vesnice? Proč ne. Globální megacity? V žádném případě
- Když voda je život, co je vzduch? aneb Variace na kulturní dědictví
- Zapomenuté oběti globalizace
- Jak vzniká sociální necitlivost
Převzato z e-republika.cz
Teda, tohle je snůška. Skleníky, vyhřívané odpadním teplem z nějakého provozu – v Sovětském svazu to byla novinka někdy v padesátých létech. Hnojení výkaly – dělalo se to od nepaměti, než to ekologové zakázali, aby to teď mohli vynalézt. No a k tomu dvě stránky blábolů o uhlíkové stopě a záchraně planety. A to jsem si já vůl před lety při poslouchání žvástů stranických gerontů myslel, že už nic blbějšího v životě neuslyším.
„““““O deset let později byly tyto myšlenky oživeny v USA, s vydatnou pomocí Alexandrie Ocasio Cortezové. GND, který má potenciál stát se jednou z největších globálních kampaní naší doby, vyžaduje radikální a naléhavé obrácení současného stavu světové ekonomiky, včetně úplné dekarbonizace a závazku ke spravedlnosti a sociální spravedlnosti.“““““ Ha ha. Posledni bitva vzplala, dejme se na pochod… Soudruzka Alexandria Cortez je aktivistkou demokratickych socialistu, kteri maji velkou starost o socialni spravedlnost NA CELEM SVETE. Proto je pro zruseni statnich hranic a zaclenovani imigrantu z chudych casti sveta. V kongresu jeji navrh Noveho zeleneho udelu podporilo asi sest lidi, coz nekvalifikuje… Číst vice »
Bože bože, já mám úplný osypky. Taková směs nevzdělanosti a nenávistného masochismu se hned tak nevidí. Místo abychom se začali připravovat na výkyv klimatu … samozřejmě, z největší pravděpodobností zcela přirozený… tak budem bojovat proti přírodnímu jevu, který 10000 x přesahuje naše možnosti to ovlivnit. Samozřejmě, ty zdroje pak budou chybět , strašně chybět. Třeba na ochranu přírody, půdy, lesa , vod, oceánů a živočichů. Místo toho ničíme půdu, pěstujeme kůrovce, kácíme lesy na produkci palmového oleje na tzv. biopaliva, tlačíme násilím elektromobilitu která v současné formě ničí svět násobně víc, zakazujeme čisté zdroje jako jaderky atd… Jo, cesta do… Číst vice »
“Pokud všechny naše sračky splachujeme pitnou vodou do moře, tak nemáme šanci na přežití“ Takto vedle sebe napsané „sračky a pitná voda“ působí opravdu dramaticky. Ale pokud je ta pitná voda povrchová (dešťová) tak po spláchnutí a vyčištění v čističce stejně skončí tak jako tak v řece. Jde ale o to, kolik nežádoucích prvků ta splašková voda obsahuje – od antibakteriálních čistdel až po ženské antikoncepční hormony. A také, jak se s tou vodou dál v té řece hospodaří. Řeka může krajinu zavlažovat, nebo ji i vysušovat. No a budovat hromadně opět společné suché latríny v dnešních měsrech asi také… Číst vice »
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020011211240448-socialismus-mel-sve-chyby-ale-toto-jsme-neznali-a-system-by-to-nedopustil-zprava-o-uklizecce/ Neoliberální kapitalismus a imperialismus mohou být zelené asi tak jako Zelená příšera z Hochů od Bobří řeky a trvale udržitelné asi tak jako stolice při současném nakažení rotaviry, úplavicí a salmonelou. Některé státy se rozpadnou, byť by do nich nevkročila noha migranta. Kompostování a hnojení má zelenou, ale některé sračky pocházející z Nadnárodní Americké Teroristické Organizace se nehodí ani tam. Konečné vítězství formy nad obsahem. A kolik nás bude stát nějaké recyklované možná i biorajče? Tuny jiných potravin, do kterých se vejde více pesticidů a jiných chuťovek. Taková ekologická a ekonomická rovnováha. A to se VYPLATÍ! Kázeň a pořádek… Číst vice »
Precetla jsem si clanek o uklizecce a opravdu to vypada, ze mate socialni system spatne nastaveny. Ve Spojenych statech ma samozivitelka urcite rozhrani, kde si muze jako pomocna sila nekde privydelavat a o davky neprijde. (Ne ovsen na cerno, ale to neni potreba.) Dale, se socialnimi davkami dostavaji lide v US automaticky i pomoc „food stamps“, poukazky na jidlo, ktere dostavaji miliony Americanu, kteri pracuji, ale jsou v limitu oznaceni jako socialne potrebni. A to neberu v uvahu tisice charitativnich instituci, co treba priplaceji na topeni v zime. Vas system je spatny i v tom, ze nepodporuje snahu pracovat a… Číst vice »
Ono to bude asi špatné i s tím systémem v USA.
Pokud někdo pracuje, a nevydělá si ani na suchej chleba, stát mu musí vyplácet dávky nebo mu dávat lístky na potraviny, tak je něco špatně.
Takové mzdová hladina je zřejmě strašně motivující…
Když už chci motivovat k práci, nejlépe je systém cukr a bič. Když používám jenom bič, nebude to fungovat.
Víte, Dano, bohužel ještě nikdo na světě nevynalezl v této oblasi systém, který by fungoval a nemusel u toho vraždit. Na dost lidí neplatí ani cukr, ani bič a velké spoustě lidé stačí ke štěstí televize, spánek do 12 hodin, chleby s máslem a flaška rumu. O střechu nad hlavou se už někdo postará. U nás jich žije několik set tisíc. Stačí jednou za čas zaplakat, zakřičet dyskrymynasééé, zabědovat u nezislovky a zas jde vše jak má jít, že. Ale dobře, to jsou lidé kteří s tím mají tisícileté zkušenosti. Nejsmutnější pohled byl ale na severu Norska na laponce, žijících… Číst vice »
Ano, to je druha strana mince, p.Racku. Tyhle lezerni typky mame v Americe taky, ted vysel zakon, ze zdravi muzi mezi starim 25-35 roku si musi vybrat z trech nabidek praci, jinak prijdou o socialni podporu. To je zase ryku o rasismu. Ja soucitim s tou pani uklizeckou, co udelala chybu a vedle socialnich davek trochu pracovala. Jestli to bylo poprve, tak ji urad mohl jako varovani davky na urcitou dobu strhnout. Tohle bylo drasticke potrestani. Kdybych byla ja v takove situaci, tak vezmu jakoukoli praci a pak vezmu deticky na socialni urad a tam budeme bubnovat o pomoc. To… Číst vice »
Jo, u ponku asi ne. Prostě jsme jim to jejich území, zvěř a zvyky vzali a přinesli jim na oplátku věci, proti kterým se neumějí bránit. Ach jo.
Jo a ty „takový co dostanou i když ráno nevstanou “ jsem tam u Vás viděl dost na vlastní oči. Jedna mi vynadala když jsem si vybíral peníze z bankomatu, že jsem bílej rasista co jí předběhl…. marně jsem se bránil.. no, už je to asi 20 let. určitě se to už nestane ( Já už nikam totiž jezdit nehodlám)..
ten citát je z písně jednoho u nás zakázaného zpěváka. Kvůli němu zrušili českého slavíka. Mohl by vyhrát.