Hladoví psi

http://img.aktualne.centrum.cz/70/17/701700-blog-david-rath.jpgNávrh ODS a TOP 09 na zrušení veřejných neziskových zdravotnických zařízeních má pouze jediný cíl a to otevřít dveře kompletní privatizaci nemocnic.


Žádná jiná právní forma nemocnice tomuto nedokáže zabránit. Ať máte nemocnice příspěvkové organizace, akciové společnosti nebo s.r.o., všechny tyto právní formy jsou jednoduše transformovatelné a privatizovatelné, tak jak jsme to zažili v minulosti v některých krajích, především ve Středočeském, kde byla za vlády Petra Bendla prodána drtivá většina nemocnic.

Zvrácená logika

Samozřejmě žádný zákon není dokonalý. Pokud ovšem přijmeme logiku předkladatelů, že pokud je nějaký zákon s chybami, tak má být zrušen, mohli bychom od zítřka zrušit veškeré zákony. Já osobně neznám v této zemi jediný zákon, který by byl zcela bez chyby nebo by neumožňoval různé druhy výkladů a stanovisek. Ztěží lze tedy toto považovat za motiv.


Nejlepší je dělat mrtvého brouka

Skutečným motivem předkladatelů je odstranit z českého právního řádu jedinou pojistku privatizace. To je také důvod, proč Ministerstvo zdravotnictví pod vedením pravicových vlád v rozporu s platným zákonem neplní svoji zákonnou povinnost, kterou je zapsat do seznamu neziskových zařízení takové zařízení, které o to požádá. Středočeské nemocnice a Středočeský kraj o to požádaly dokonce několikrát. Ministerstvo zdravotnictví hledalo všechny obstrukční praktiky za ministra Julínka, následně za ministryně Juráskové a dnes i za ministra Herega, aby tomuto zápisu zabránilo. Mám dokonce k dispozici právní analýzu, kterou si objednalo samo Ministerstvo zdravotnictví již během působení ministra Julínka, kde se jasně píše, že neexistuje jediný právní důvod, proč by ministerstvo nemělo žádosti vyhovět. Ministerstvo to vyřešilo tak, že dělá mrtvého brouka a tváří se, že takový zákon prostě neexistuje. Takto funguje vrcholná státní správa pod vedení pravice.


Pravice vzorem pro občany

Ještě zajímavější je postup pana ministra Hegera, který i nadále vesele pokračuje v obstrukční strategii a dokonce tak absurdně, že ignoruje zprávu, kterou mu zpracovalo samo legislativní oddělení ministerstva a kde je jasně napsáno, že neexistuje jediný právní důvod, proč by ministerstvo nemělo vyhovět žádosti Středočeského kraje o zapsání do registru neziskových zdravotnických zařízení. Tento materiál mám k dispozici a hodlám ho předat Policii České republiky. Zamítnutí žádosti Středočeského kraje je zcela v rozporu s platným zákonem a ministr zdravotnictví se tím dopouští jasného zneužití pravomocí veřejného činitele. Ještě absurdnější je odůvodnění, proč ministerstvo nevyhovělo žádosti Středočeského kraje. Doslova se v něm píše: „důvodem je to, že se do Sněmovny připravuje návrh na zrušení tohoto zákona.“ Opět výborný signál pro občany. Proč bychom měli vůbec nějaký zákon respektovat, když stačí, aby někdo z poslanců podal návrh na jeho zrušení?


Peníze vyhozené z okna

Ministr zdravotnictví flagrantně porušujete platný zákon proti stanoviskům všech právníků a způsobujete tím Středočeskému kraji a středočeským nemocnicím statisícové škody! Toto bude předmětem trestního oznámení, které Středočeské kraj podá, protože za tyto škody někdo skutečně musí nést odpovědnost, stejně tak za to, že nedodržuje správní řád a platné zákony. Každá taková žádost znamená právníky a expertízy, které stojí desítky až stovky tisíc. Ostatní kraje by samozřejmě šly touto cestou v okamžiku, kdy by viděly, že nebudou vyhazovat stovky tisíc, aby pak ministerstvo jejich žádost hodilo do koše a vysmálo se jim.


Secondhand Petra Bendla

Pravice jako hladový pes kňučí před dveřmi spižírny a snaží se prohrabat dovnitř. Jen se třese na to, aby mohla nemocnice zprivatizovat a rozkrást. Jeden příklad za všechny je privatizace nemocnice v Brandýse, kterou má na svědomí tehdejší místopředseda ODS Petr Bendl. Jako tehdejší hejtman a správce tohoto majetku se rozhodl se svými kolegy, že i tuto nemocnici prodají a to za 7,5 mil. korun s odůvodněním, že má dluhy asi 30 mil. a že majitel ty dluhy zaplatí. Nemocnici koupil nepochybně velmi zkušený a úžasný provozovatel nemocnic, velký příznivec pravice. První, co udělal – obratem prodal polikliniku v Čelákovicích asi za 4 mil. korun. Dům na náměstí v Brandýse prodal asi za 3,5 mil. korun. Čili jen tyto dva prodeje už tomu novému nabyvateli zaplatily celou nemocnici. To ale není zdaleka konec. Pak se zčista, jasna zjistilo, že nemocnice má obrovské pozemky. Město Brandýs tyto pozemky nutně potřebovalo pro rozvoj města, dokonce to ještě před privatizací psali tehdejšímu hejtmanovi Bendlovi, kterému to bylo evidentně úplně jedno. Radnice pak musela pozemky od nového majitele koupit asi za 35 mil. korun. Když to sečtete, tak nabyvatel za dva roky po odečtení těch 7,5 mil., které za to kraji dal, vydělal přes 35 mil. korun na úkor Středočeského kraje a města Brandýs nad Labem. Toto je skutečně jen špička ledovce. Celkově totiž Petr Bendl při privatizaci nemocnic připravil Středočeský kraj o více než 750 milionů korun.


Přínosy privatizace

A jak dnes tyto nemocnice vypadají? Z 30 milionového dluhu Brandýské nemocnice je dnes dvojnásobek, nemocnice se řítí do problémů a má nedostatek personálu. Z deseti prodaných nemocnic nenajdete jedinou, kde by se zlepšila kvalita poskytovaných služeb. V nejlepším případě je to zhruba stejné. A nejedná se pouze o Středočeský kraj. Obdobně dopadly i různé pronájmy v Karlovarském kraji, uzavřena byla i zprivatizovaná nemocnice v Dačici, problémy jsou v Českém Brodě, v Lounech a dalších městech.


Naší inspirací je západní Evropa

Pokud příští volby vyhraje sociální demokracie, tak samozřejmě jedním z našich prvních kroků bude nový zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. Jsme přesvědčeni, že by v České republice měla existovat základní páteřní síť nemocnic, které by neměly být soukromé, nýbrž veřejné a neziskové, tak jak tomu je ve většině zemí západní Evropy. Naším cílem je mít zdravotnictví na stejném principu, jako naši kolegové v Rakousku, v Německu nebo ve Francii. Sociální demokracie není proti soukromým provozovatelům, ani v případě nemocnic, ale musí to být v případě nemocnic jen doplněk systému, ne jeho základ. V tom je náš zásadní rozdíl oproti pravici. Vedeme s pravicí bitvu o další osud českých nemocnic, o to, zda se budou nemocnice v dalších letech prodávat a dlouhodobě pronajímat soukromým provozovatelům, nebo je budeme chránit a vybudujeme základní síť, základní kostru neziskových nemocnic, jak je to v západní Evropě běžné.


Šlápnutí vedle

Tento návrh nemá jiný motiv než otevřít dveře privatizaci nemocnic, postupnému rozkrádání, tunelování a zhoršování zdravotní péče. Netvrdím, že tomu tak musí být ve všech případech, ale v podstatné části z nich. Kdyby takto byla rozkradena a vytunelována jen jediná fungující nemocnice, tak je to chyba! Tak je to šlápnutí vedle.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments