Hledám ekologicky uvědomělé partnery pro družstvo Zn. Levicoví demokrati vítáni…

aneb Inzerát na společnost, ve které jsem nikdy nežil.


Když nám paní docentka Švihlíková připomněla družstevní vlastnictví jako jednu z forem nejen možného ale i praktického a demokratického procesu výroby, pokýval jsem hlavou a vzpomněl na ty dávné časy diskusí o třetí cestě možné třeba v Jugoslávii. Zemědělské družstvo jsme tenkrát nezaložili, i když jsme byli ochotni splnit podmínku členství ve straně alespoň jednoho z představenstva. Jo, to byla normalizace. Pak přišla doba kapitalismu, pro mne od roku 1985 emigrací do Anglie, a jako správný kapitalista jsem se stal okamžitě držitelem akcií. Toto společenské uspořádání zachvátilo posléze i moji domovinu, zmizela Řempa a jiná družstva a do jiných starých jmen se nastěhovaly nové, lepší, cizí firmy.

Akcie

Podnět paní docentky však byl tady, někde cinkal v mém poněkud obnošeném mozku a tak při návštěvě jisté levicové skupiny jsem TO svým třaslavým hlasem nadhodil. Byli na mne hodní, pokývali hlavami a pokračovali v dalších bodech. Z několika poznámek jsem pochopil, že pro staré lidi je fejsbůk a jinak by se neměli mladým plést pod nohy, neboť oni vykročili pevným krokem vpřed. Snažil jsem se argumentovat úspěchem hnutí Momentum v UK, právě s použitím FB, ale po čase se člověk unaví, jakoby ta jehla v gramofonu byla trochu moc ohraná. (To je glosa pro ty uživatele FB, kteří si ještě pamatují, co to byl gramofon.)

Takže zase uběhl nějaký čas, pro mladé lidi asi rok, i rozhodl jsem se, nemaje nic lepšího na práci, že teď je ten nejlepší čas dokončit můj malý projekt teplé vody ze soláru.

Poté, co jsem podlehl mámení Amazonu a dopadl jak sedláci u Chlumce (citace zejména pro absolventy VŠZ), byla zima obdobím zásadního rozhodnutí, jestli mám být správný kapitalista a přestat utrácet dobré peníze za špatné věci a pohřbít celý projekt soláru, který nemůže na střechu a má nad sebou malý hajzl, potřebuje výměník, čerpadlo a tvůrčího ducha, nebo přece jen ještě něco utratit a pokusit se projekt dodělat.

Přišlo jaro a rozhodnutí nikde, jak jinak. Ale! Vakuované trubice v zimě nepraskly, naopak, v jarních slunečních paprscích jako by říkaly „oteplujeme se, jen si na nás šáhni.“ A tak ještě jednou „domado výměník“. Stal se jím bojler Tatramat 120 l přivezený ze skládky. Čerpadlo z vyhozeného kotle proháněl teplou ze soláru do neumělé topné spirály ze starých trubek. Nejtěžší zkouška pro zlaté české ručičky byla v provaření dvou trubek pro spirálu zrezavělou přírubou, místo termostatu a elektrického topidla. Ale soused to zmákl.

A běhá to!!! Vnoučkové mohou běhat pod sprchou vlažnou až teplou, dokonce možnou i ředit studenou.

A teď vám povím, proč to píši. Problémy s provařením trubek do příruby mě přivedly k myšlence, že někdo ty příruby může odlévat jako polotovary a že bych je mohl mít čerstvé a ne rezavé. Znalec bojlerů, kterého jsem nakonec vypátral, hned věděl, o čem mluvím, a měl pro mne zprávu. Postaru se již nežije, výroba zastavena a nové bojlery nevydrží více než 10 let, použití potom žádné. Počesku řečeno, čím novější, tím větší sračka.

Tož jsem z myšlenky družstevní výroby jednoduchých solárů pro nebohaté, na vesnicích bydlící obyvatele naší vlasti přeskočil na ještě méně realizovatelné celospolečenské družstvo.

Když tvrdím, že od státu nemůžeme nic očekávat, musíme to udělat sami. Tedy odkoupit licence, vyrábět a vydělat prachy, spoustu prachů a zazelenat všechno. Dokázat, že levice nerozdává koláče, na které ještě nezadělala.

Třeba tenhle dlouhý inzerát osloví ty správné lidi.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články (1)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
25. 8. 2019 8:49

Povídal mi nedávno kamarád, že prý globální oteplování má příčinu v tom, že na každou svini se někde vaří voda.

orinoko
orinoko
25. 8. 2019 11:40

Takových článku začne doba přinášet více a vice. Západní chocholousek cizky dotlaci ke starému proverenemu systému DODO. Dodelej doma. My NATO mame, ještě pořád máme gebir. Ale trouba , který se bez mikrovlnky ani nepodela, a volek, který na všechno potřebuje západně-sametový kolek… tak ti, a jim podobni, nepreziji. PPK… To je výrok , který nepotřebuje cizelovat, nýbrž je nutné jej šířit do všech světových stran. Přikládám odkaz , kdy při čtení určitých oddílu jsem řval smichy. Článek je veden velmi podobnou úvahou o budoucnosti. A mě napadlo jedine: Prdenka jako odpUStkA. Werich rikaval: to je tak blbe, že se… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 8. 2019 13:25

Něco jsem na webu objevil, když jsem hledal cosi jineho. Kouknu na OM, a ono se to tu objevilo. Zasnu nad propojenosti, a také nad tím , jak se místní odkazy objevují jinde. Můžu jmenovat, ale zároveň tím ublížit nekomu, kdo se pokouší o kvadraturu kruhu neboli o pokrok v mezích zakona. Je to zvláštní situace. Takové ozvěny Pražského jara v době sametove normalizace. Milion seKUND teatralne rozerval Českou ustavu v prostorách Hradcan. Možná dokonce pod Masarykem. Já osobně to vnímám jako úplne rupnuti nervove soustavy toho sudetackeho PANgejta. Celá situace se pohybuje k nějakému rozuzleni. Vůbec se nedivim, že… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 8. 2019 13:51

Možná trpím uchylkou , ale doporučuji diskusi na Nové republice. To nemá chybu. Já nebyl k utiseni. Lidi, žijeme v naprosto jedinečném svete. Nějaky dětský pubesCENT v roli dámy nám SERvíruje napady, že máme chcipnout, aby PITOMOST měla svůj lebensraum. Co ta kráva zere, by mě vážně zajimalo. Na pozadí skutečnosti , že druhým největším producentem kávy na světě se stává Vietnam. „Muj“ doktor si mi postezoval, že jeho odrostle děti nad ním ohrnuji nos, protoze konzumuje caj. Oni si nosí vlastní mlýnky a debatuji nad tím , jestli arabica nebo robusta. Pry: Koukejte, co to fotr chlasta. A to… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 8. 2019 13:58

Tablet mě prepisuje. Má být nejdostupnejsi, ale zároveň nejlepsi vzdelani.

orinoko
orinoko
25. 8. 2019 14:49

Tak jsem si přečetl nedávný rozhovor s druhdy známým francouzským hercem Alainem Delonem.
Tuto devastacne probíhající současnost označil za zvracenost, kterou snad potřeboval , aby se definitivně smířil se svojí vlastní konecnosti.
Nebude to zle, pravil, kromě tohoto, jsem snad už úplně všechno zazil.

Další adept NATO , aby nám ho CocoT Vi .cz zase zazdila.
Alaine, máme Te v pameti.

racek
racek
26. 8. 2019 0:20

No jo, Orinoko. Neslyneš zrovna láskou k Osmanovi, chápu. Nemá rád Kurdy. No jo. Tak si představ, že Osmana vyženou a přijdou tam ti správní, vymydlení a v USA vystudovaní chlapci z armády a zavedou tam pořádek. Pak je Trump přijme a bude noha v rukvě. A ty budeš jásat nad raketami v Turecku. Už tam jednou byly. Já to pamatuji. A nakonec je tam odsud Kukuřičný dědek, zvaný někdy též Kompost dostal. Dalo to moc práce a bylo to hodně riskantní..

idiotronic
idiotronic
28. 8. 2019 4:02

Ilustrace v článku vzbuzuje v našinci dosud živou vzpomínku. Při spatření výrazu CAPITAL se mu vybaví megazlodějna 90. let, při spatření slova ,,družstevní“ pak družstevní kampeličky ze stejné doby a jejich osud… Ale budiž. Vakuované solární kolektory jsou rozumně pracující soustavy bez deficitních materiálů s dlouhou životností. Ale nákup licencí připomíná licenční výrobu vakuových obrazovek v Hranicích na Moravě , která byla zisková jen pro Philips a která pomohla dorazit podnik v Rožnově pod Radhoštěm se stejným programem a okruhem zákazníků.Bankrot vlastního průmyslu se státní podporou. Na snímku http://www.nbb.cz/je-rtut-opravdu-tolik-nebezpecna-11.htm chci upozornit jen na minutu 1.00 až 2.00, kde je předvedena… Číst vice »

Aleš
Aleš
30. 8. 2019 22:35

Poučku čím novější, tím větší sračka, bych tesal do kamene.

idiotronic
idiotronic
31. 8. 2019 1:59