Hnutí Duha: 100 podpisů denně pod Peticí za dobrý zákon o NP Šumava

Tisková zpráva Hnutí DUHA

STO PODPISŮ DENNĚ POD PETICÍ ZA DOBRÝ ZÁKON O NÁRODNÍM PARKU ŠUMAVA

NOVELA ZÁKONA O OCHRANĚ PŘÍRODY A KRAJINY POŽADUJE VÍC PROSTORU PRO DIVOČINU

úterý 11. srpna 2015

Až do konce srpna mohou turisté podepsat petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava přímo u pramenů Vltavy. Informace jim na místě poskytnou vyškolení dobrovolníci u petičního stánku Hnutí DUHA. O petici je zájem, v některých dnech ji podepíše i stovka turistů.

Cílem petice je posílit hlavní funkci národního parku – ochranu přírody – a zachovat místa, která byla vyčleněna pouze pro divokou přírodu a turistické stezky, tj. dnešních třicet procent národního parku. Dále petice žádá postupně rozšířit území pro divokou přírodu alespoň na polovinu rozlohy NP do roku 2030 a zabránit výstavbě, která by zničila vzácnou krajinu.

Pravidla pro ochranu NP Šumava nejsou dosud uzavřena. V květnu byla vládou schválena novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která zpřesňuje paragrafy pro všechny naše národní parky. Poslanci ji začnou projednávat v září.

Kromě Šumavy je možné se k petici připojit také na letních hudebních festivalech po celé republice nebo online na webových stránkách Hnutí DUHA (www.hnutiduha.cz/petice).

Petice byla zahájena v roce 2012 jako reakce na devastující návrh zákona o Šumavě tehdejšího ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Požaduje dostatek prostoru pro divokou přírodu v NP Šumava. Petice, kterou do konce loňského roku podepsalo přes 43 000 lidí, bude předána poslancům při projednávání novely zákona o ochraně přírody a krajiny.

Novela zákona by měla zajistit místo pro divočinu nejen na Šumavě, ale ve všech národních parcích. Novela říká, že posláním národních parků je zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů na převažující rozloze jejich území. Vládní návrh ovšem obsahuje i problematická pravidla pro ochranu lesů a divoké přírody.

V nejpřísněji chráněné (tzv. přírodní) zóně umožňuje pod záminkou „preventivních opatření proti požárům“ například ponechat a udržovat zbytečné asfaltové cesty (nad rámec turistických a cyklistických stezek) nebo budovat vodní nádrže. Tato opatření do divoké přírody nepatří a navíc jsou v praxi zbytečná. Riziko požáru je zde ve vlhkém území velmi nízké, nižší než v hospodářských lesích. Ve výjimečných případech je v těchto špatně dostupných oblastech stejně nezbytné použít k hašení vrtulník.

Dalším problémem novely je, že v lesích mimo budoucí přírodní a přírodě blízké zóny by měl být lesní zákon nadřazen zákonu o ochraně přírody. To by mohlo vést k devastující těžbě.

Sběr podpisů pod petici a informování turistů je součástí projektu Posílení demokratického rozhodování o Národním parku Šumava. Ten je financován z Fondu pro nestátní neziskové organizace a jeho cílem je zvýšit zapojení občanů do rozhodování o budoucnosti NP.

Jana Hrdličková z  programu Krajina Hnutí DUHA, organizátorka petičního stánku, řekla:

„Lidem není osud národních parků lhostejný. Denně přibude u pramenů Vltavy pod peticí za dobrý zákon o NP Šumava až stovka podpisů. Turisté ji zde mohou podepsat do konce srpna.“

„Národní park Šumava se dostal do novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí a na jaře ji schválila vláda. V září ji začne projednávat sněmovna. Co nevidět tak propukne mezi poslanci spor o to, jestli v našich národních parcích převládnou místa ponechaná přírodě, anebo převáží kácení, výstavba a lunaparky. Petice připomene politikům smysl národních parků a směr, kterým by se měla novela zákona o ochraně přírody a krajiny ubírat.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
12. 8. 2015 9:06

Není někde petice za špatný zákon (dle Hnutí Duha) o Šumavě:) Okamžitě podepíšu:)

peter.
12. 8. 2015 19:44

Martin bez m :
Toto je pre vás (aj pre ostatných samozrejme)
http://www.hlavnespravy.sk/preco-mame-extremne-sucho/656174

Martin (už bez taky m)
13. 8. 2015 3:26

Pán Peter. Myslím že jde o nedorozumění. Pana Š. Vala propaguji. Dělá tytéž věci, na jejichž původ upozorňovala naše občanská organizace Přátelé Jeseníků – SOJKA možná už deset let před ním. Ve správních řízeních, kde jsme odmítali stavbu některých lesních cest a pojezd těžké techniky existují snad ještě listinné důkazy. Sám mám tzv. obrazové fotografické tabule, které byly přílohou našich odvolání proti stavbě některých lesních cest(LC). Byli jsme jediným sdružením občanů které tehdy něco podobného dělalo… Na rozdíl od pana Vala já nepodporuji vyhloubení příkopů k zásaku vody nad zářezy lesních cest, ale prosazujeme téhož výsledku dosáhnout výsadbou tzv. zásakových… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 8. 2015 3:45

Tito skuteční nepřátelé lidu, kteří odpovídají poskokům „lidí“ profilu jaký uvádí Sasin na jiném vláknu – těch zmetků kteří ničí naše národy různými způsoby už 25 let – tito spřeženci a příznivci církevních restitucí – to jsou ti skuteční nepřátelé… jsou činní např. v okrese Jeseník, Který se stal de facto církevním, KDYŽ CELÉ KUSY HOR BYLY DAROVÁNY NEPRÁVEM A NEZÁKONNĚ CÍRKVI. Pokud mne zabijí, vrahy hledejte tam a mezi dalšími lumpy v okrese Bruntál a Šumperk… Opakuji: jsou „neziskovky“ a neziskovky… Vládu nad vodními zdroji velké části Jeseníků a Rychlebských hor předali zkorumpovaní „polibtikové“ církvím… Ptáte se kde byl… Číst vice »

peter.
13. 8. 2015 6:57

Martin (už bez taky m) napsal
Myslím že jde o nedorozumění.

Tak sa ospravedlňujem.Ja sa tou problematikou zaoberám naozaj len okrajovo a keď som to video našiel,tak som ho sem dal lebo som myslel,že vás poteší.

Martin (už bez taky m)
13. 8. 2015 11:00

peter. napsal Tak sa ospravedlňujem.Ja sa tou problematikou zaoberám naozaj len okrajovo a keď som to video našiel,tak som ho sem dal lebo som myslel,že vás poteší. Samozřejmě, až na některé detaily které bych řešil jinak mne to opravdu těší, že se právě u Vás na Slovensku našel člověk, který AKTIVNĚ, SERIÓZNĚ A PRAKTICKY KONÁ a INFORMUJE. BEZ VODY by nebylo života, ani SNESITELNÉ KLIMA… Snad to sucho (u nás už od loňska) přivede více lidí k potřebě uvažovat a konat… A při zlepšování stavu krajiny by se opravdu smysluplně zaměstnalo nemálo lidí, nemálo by jich pak muselo trvaleji ty… Číst vice »