Hnutí Duha: Lidé požadují více místního zdravého jídla

Tisková zpráva Hnutí DUHA

JEN TŘETINA LIDÍ NAKUPUJE POTRAVINY PŘÍMO OD FARMÁŘŮ. NA VINĚ JE MÁLO MOŽNOSTÍ K JEJICH ZÍSKÁNÍ I VYŠŠÍ CENA

PODLE AKTUÁLNÍHO EVROPSKÉHO PRŮZKUMU VŠAK LIDÉ POŽADUJÍ VÍC MÍSTNÍHO ZDRAVÉHO JÍDLA

pondělí 9. března 2015

Dnes zveřejněné výsledky evropského průzkumu veřejného mínění [1] ukazují na vysokou podporu lidí místním potravinám, vyprodukovaným ekologicky šetrným způsobem. A ukazují také, že Česká republika má co dohánět – ve většině hlavních ukazatelů je ze sledovaných osmi zemí západní, střední i jižní Evropy na posledním místě. Stručná závěrečná zpráva z průzkumu s infografikou je dostupná zde.

Zejména jen pouhá třetina (resp. 34%) Češek a Čechů nakupuje jídlo přímo od farmářů – např. ve farmářských prodejnách nebo na farmářských trzích. Jedná se o nejnižší výsledek ze všech zemí, které byly do průzkumu zahrnuty. Například v sousedním Polsku nakupuje potraviny přímo od místních farmářů 62 % lidí, v Maďarsku 65 %, v Bulharsku 43 %. Infografiku znázorňující hlavní výsledky průzkumu v ČR najdete zde.

Průzkum ukázal, že většina lidí chce nakupovat místní jídlo vyprodukované udržitelným způsobem (za použití menšího množství pesticidů, umělých hnojiv a s ohledem na přírodu). Z průzkumu vyplývá, že:
•    83 % lidí chce, aby vláda dělala více pro podporu výroby a nákupu místního jídla,
•    podle 80 % nákup místních potravin produkovaných udržitelným způsobem podporuje vznik pracovních míst v regionu,
•    63 % si myslí, že takové potraviny poskytují kompletní vyváženou stravu,
•    62 % považuje jejich produkci za ekologickou.

Problém Češi a Češky vidí jak v nedostatku informací a možností, kde takové jídlo nakoupit,  tak  v jeho vyšší ceně či omezenosti výběru. Dokládají to tato čísla:

•    78 % lidí nakupuje v obchodě nejbližšímu jejich bydlišti,
•    65% považuje místní jídlo za příliš drahé,
•    64 % lidí myslí, že nakupovat místní potraviny znamená příliš omezený výběr,
•    62 % dotazovaných uvádí, že v okolí jejich bydliště není mnoho příležitostí k nakupování místních potravin, jen 26% si myslí opak,
•    62% považuje za obtížné najít informace o tom, kde se dají tyto potraviny koupit,
•    27 % lidí nikdy nekoupilo potraviny přímo od farmáře nebo z farmářské prodejny,
•    24 % zjišťuje, zda výrobky, které nakupují, jsou místního původu.

Výsledky průzkumu jsou zajímavé také vzhledem ke kampani na podporu českých potravin, kterou vedlo ministerstva zemědělství od října minulého roku a jež přišla na 60 milionů korun. Během posledních šesti let ministerstvo utratilo za podobné projekty jeden a půl miliardy korun [2].

Kvalitním lokálním potravinám by však spíše než drahé marketingové kampaně a nepřehledné množství různých „českých“ značek, které mnohdy český původ potraviny vůbec nezaručují, pomohla cílená podpora. Měla by směřovat k místním farmářům hospodařícím udržitelným způsobem a krátkým dodavatelským řetězcům, jako jsou prodeje „ze dvora“, na farmářských trzích či prodejnách nebo například v rámci komunitou podporovaného zemědělství [3]. Nabídnout by ji měl především vládní Program rozvoje venkova a další opatření posilující spotřebu potravin v místě produkce – například zvýšení sazby a rozšíření mýtného pro kamiony i na silnicích nižších tříd.

Nákup lokálních potravin přímo od prvovýrobců nebo za pomoci maximálně jednoho dalšího subjektu přináší řadu výhod – vznik pracovních míst v regionech a podporu místních drobných farmářů, zlepšení přístupu ke kvalitním, místním potravinám nebo snížení znečištění způsobeného nadměrnou dopravou. Navíc původ potravin i způsob produkce je v těchto krátkých dodavatelských systémech zřejmý. To nelze říci o velkých obchodních řetězcích, kde jsou spotřebitelé odkázaní na těžko dohledatelné a často zavádějící informace. To je pravděpodobně také důvod, proč podle průzkumu pouze 24 % dotazovaných zjišťuje, zda výrobky, které nakupují, jsou místního původu.

Hnutí DUHA provozuje adresář farmářů [4] prodávajících své produkty spotřebitelům přímo nebo prostřednictvím vlastních prodejen čí bedýnkových systémů. Spotřebitelé si tak mohou najít svého nejbližšího farmáře a začít nakupovat přímo u něj.

Klára Havlová ze spotřebitelského programu Hnutí DUHA řekla: „Nejnovější evropský průzkum ukázal, že spotřebitelé podporují a požadují lokální potraviny, které byly vyrobeny ekologicky šetrným způsobem na místních farmách. Odhalil však také nejčastější překážky takových nákupů – málo důvěryhodných a přehledných informací i málo možností k nákupu a jeho omezený výběr. Naše země má co dohánět – ve většině sledovaných charakteristik je ze sledovaných osmi zemí na posledním místě. Například jen třetina Čechů a Češek nakupuje jídlo přímo od farmářů.

Drahé marketingové kampaně vyzývající k nákupu českých potravin nejsou účinné bez účelné podpory farmářů a krátkých dodavatelských řetězců. Místní farmáři potřebují vhodně nastavený systém dotací podporující udržitelnou produkci a možnosti odbytu na lokálních trzích – tedy co nejkratší cestu ke spotřebiteli, která nevede přes velké obchodní řetězce. Spotřebitelé zase potřebují dostatek informací i možností k pohodlnému nákupu důvěryhodných potravin od farmářů.“

Poznámky:

[1] Výzkum, který pro Hnutí DUHA a další evropské organizace zrealizovala agentura TNS opinion, byl proveden v 8 zemích EU. Kromě České republiky byl realizován také v Bulharsku, Francii, Maďarsku, Německu, Polsku, Španělsku a Velké Británii. V České republice se průzkum uskutečnil ve všech krajích a zúčastnilo se ho 1022 lidí starších 18 let.

[2] http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/startuje-kampan-na-podporu-ceskych-potravin-lide-mohou-vyhrat-auto-ci-pivo–1413051

[3] Komunitou podporované zemědělství (KPZ) je systém produkce a spotřeby potravin založený na úzkém vztahu mezi producentem a spotřebiteli. Je to oboustranně výhodné partnerství, které spotřebiteli zajišťuje pravidelnou dodávku čerstvých potravin po celou sezonu a farmáři jistotu odbytu a spravedlivé ocenění jeho práce. Spotřebitelé platí farmáři za úrodu předem. Farmář tak může snadněji zafinancovat budoucí sezónu (například osiva a lidskou práci), a spotřebitelé mají jistotu pravidelného přísunu čerstvých biopotravin. V případě horší úrody nesou toto riziko s farmářem. V České republice již existují desítky KPZ skupin.

[4] www.adresarfarmaru.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
9. 3. 2015 13:18

Je zajímavé, jak se faleš prozradí tzv. politicky korektním vyjadřováním. Lidem by stačilo, kdyby se vrátily zemědělské produkci plochy , zastavěné nepotřebnými skladišti a fotovoltaickými panely. Pod panely je například možné kosit trávu, ale namísto toho se plocha ošetří energeticky náročnějšími herbicidy. Kolik skleníků vidíte jen z jedoucího vlaku ležet nevyužitých a chátrajících? Pravda, v prodejně jsou vedle sebe potraviny a sušený kravský hnůj, ale to ještě není nic , než honba za tržbou. Trhovci na tržnici nabízejí textil z Polska. Zelenina jen v hypermarketu.

Silentpysk
Silentpysk
9. 3. 2015 13:19

„JEN TŘETINA LIDÍ NAKUPUJE POTRAVINY PŘÍMO OD FARMÁŘŮ“?
Podle „průzkumů“ lze zfalšovat kdeco.

Béda
9. 3. 2015 13:53

http://www.kurzy.cz/zpravy/377521-polovina-cechu-a-slovaku-neusetri-mesicne-ani-3000-kc-az-1-3-z-nich-nema-navic-prehled-o-svych/

„Podle průzkumu UniCredit Bank o spoření a úvěrech Čechů a Slováků nedokáže polovina domácností v obou zemích ušetřit měsíčně více než 3000 korun, respektive 100 eur. Celá čtvrtina dokonce neušetří ani 2000 korun měsíčně. Každý čtvrtý Čech a třetina Slováků navíc přesně netuší, v jaké výši má finanční závazky…“ Hlavně že bankovní lichváři, kteří se svojí reklamou na dluhy koukají odevšad – i hajzlové mísy – to mají přesně zmapováno. Exekuce pohledávek jsou velice výnosný byznys.

Bety
Bety
9. 3. 2015 13:53

Hnutí Duha se asi ještě nedočetlo, že v USA je snaha získat pro svou potřebu zdravé potraviny klasifikována jako duševní nemoc. Každopádně až nás naši politici oblaží souhlasem s Transatlantickou smlouvou, budou tyto starosti tak jako tak pasé.

Dana
Dana
9. 3. 2015 17:52

Jak jste na to prisla, Bety ? Ze vy poslouchate pitomce v USA, ktere zde mame taky ? Fakty o kterych se muze kazdy presvedcit googlovanim nebudu postovat, predpokladam jistou miru gramotnosti. V cele Americe je rozsahly vyber pro prirodne pestovane potraviny. V kazdem meste-mestecku maji domaci Farmers market, obycejne kazdou sobotu na jednom velkem parkovisti. Zde nabizeji mali farmari sve prebytky rovnou z nakladacku. Velmi levne. . Na ruznych stancich u silnic pak i domaci zavareniny, nakladanou zeleninu, pecivo a podobne. . Nejvetsi zdroj pro prirodni potraviny je ale volne organisovane COOP, tedy neco jako druzstevni asociace, kam se… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 3. 2015 6:48

• 65% považuje místní jídlo za příliš drahé Podle mne jde o špatně položené zavádějící anketní otázky. Biovýrobky obyčejní lidé (těch 90%, co nežije na slonovinové věži díky nadstandartním příjmům) nekupují, protože jsou drahé. Veškeré marketingové triky selžou, pokud lidé na ně nebudou mít. Těch pouhých 65 vidících problém v ceně místních surovin, protože někteří místní farmáři/obchodníci/řezníci/pekaři dokážou konkurovat i cenově. Je to prostě jak co, jak kde. Ale čistě biovýrobky jsou drahé. Kdybych je kupoval, už by nás dávno asi navštívil exekutor. Lidé, kteří si u nás pořád dokola vrtají hlavu nad tím,proč se biovýrobky neuchytily a pořád vidí… Číst vice »

peter.
10. 3. 2015 7:30

Ten talmudistický smrad Kolomojskij sa už tlačí aj do môjho kraja a mne neostáva nič iného než dúfať,že na Slovensku je ešte dosť ľudí so zdravým rozumom,ktorí mu to dokážu prekaziť.
http://despiteborders.com/kolomojskeho-firma-prejavuje-zaujem-o-tazbu-bridlicoveho-plynu-na-slovensku/

peter.
10. 3. 2015 7:47

A jedna dobrá správa zo Slovenska : Včera Ficova vláda znárodnila VE Gabčíkovo,ktorú v r.2006 Dzurindova zlodejská vláda dala zadarmo do 30 ročného prenájmu talianskej spoločnosti ENEL.Ešte pred tým vrátila Ficova vláda do rúk štátu Slovenský plynárenský priemysel (SPP).Nech v tom len pokračuje,lebo niekto musí naprávať zločiny nezmyselnej privatizácie.
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/348071-fico-zmluva-o-gabcikove-je-neplatna-budeme-ziadat-od-enelu-peniaze/

Bety
Bety
10. 3. 2015 13:22

Milá Dano,
co kdyby jste si laskavě nechali to vaše „zdravé“ monsantové zemědělství pro sebe? Jste tak zdraví, že suveréně vedete v cukrovce, alzheimru, nezdravé obezitě a kdoví v čem ještě. Pokud vám to vyhovuje, je to vaše volba, ale nemáte právo vnucovat ty vaše geneticky upravované chemické sajrajty i nám. Mimochodem, bylo mi řečeno, že Coca Cola je nepřekonatelný čistič na záchody, ale popravdě ještě jsem to nezkusila, je na to moc drahá.

miru
miru
10. 3. 2015 15:01

Dana napsal Jak jste na to prisla, Bety ? Ze vy poslouchate pitomce v USA,ktere zde mame taky ? Fakty o kterych se muze kazdy presvedcit googlovanimnebudu postovat, predpokladam jistou miru gramotnosti. V cele Americe je rozsahly vyber pro prirodne pestovane potraviny. V kazdem meste-mestecku maji domaci Farmers market, obycejne kazdou sobotu na jednom velkem parkovisti.Zde nabizeji mali farmari sve prebytky rovnou z nakladacku. Velmi levne. . Na ruznych stancich u silnic pak i domaci zavareniny, nakladanou zeleninu, pecivoa podobne. . Nejvetsi zdroj pro prirodni potraviny je ale volne organisovane COOP, tedy neco jako druzstevni asociace, kam se zapisuji farmari… Číst vice »

zajoch
12. 3. 2015 11:22

Chodím kupovat k místnímu sedlákovi, který vyrábí stále více mléčných výrobků, tvaroh, sýry, máslo, jogurty, atd. Vynikající kvalita, akorát, že mléko je tak tučné, až není bez sebrání smetany dobré. Čisťoučká prodejní místnost ve vlastním domě s prodejem u okénka, tedy mimořádně hygienické. Zpočátku jsem od něho chtěla vejce, ale nešlo to, Nesmí chovat slepice. Ani pro svou potřebu. Proč? Hygiena zakázala a hygiena kontroluje. Důvod? Nehygienické. Ptala jsem se, zda on sám chodí kupovat polská vejce do Lídlu. Nechodí. Vyměňuje si své mléčné výrobky se sousedem za vejce. Škoda, že soused vajíčka neprodává. Nevím, možná, že má komunální hygiena… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 3. 2015 12:23

Je to jednoduché. Hygienické stanice a jejich pracovníci i vrchní hygienik neslouží stejně jako naši politici, policisti, agenti BIS, média, pojišťovny, banky i ten ČEZ, ale hlavně Evropská komise, nám, ale úplně někomu jinému. Kontrola z hygienické stanice dokáže pěkně znepříjemnit život tu provozovateli kozí farmy, tu výrobci či prodejci poctivých domáckých cukrářských výrobků, tu chovateli drůbeže, tu farmářům nebo táborníkům. Ale aby si hygiena došlápla na obchodní řetězce, znečišťovatele ovzduší a vod, nepoctivé zemědělce cpoucích na svoje pozemky tuny chemie, výrobce nekvalitních potravin, lidi vypouštějící odpad na studny a pozemky svých sousedů, hovada pálící odpad v lokálních topeništích, spalovny… Číst vice »

zajoch
12. 3. 2015 14:01

Vážený Aleši, jakpak vy víte co jsem už nezažila? Nededukujte a držte se jen toho co s určitostí víte.