Hnutí Duha: Miloš Zeman právě vetoval novelu zákona o národních parcích, která zlepšuje ochranu naší nejcennější divoké přírody

Tisková zpráva Hnutí DUHA

pátek 10. března 2017

Prezident Miloš Zeman dnes vetoval novelu zákona o ochraně přírody, která mění pravidla péče o čtyři české národní parky, a vrátil ji k opakovanému hlasování do Sněmovny. Poslanci tak budou hlasovat o novele již potřetí, a to pravděpodobně již počátkem dubna.

Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl:

„Miloš Zeman svým vetem potvrdil svůj dlouhodobý negativní postoj k ochraně přírody v Národním parku Šumava. Je přívržencem stavebního rozvoje tamějších obcí, podpory nové výstavby i kácení na rozsáhlých územích na úkor ochrany nejcennějších ostrovů naší přírody. Věříme, že poslanci jeho veto přehlasují a podpoří tak svou původní verzi, kterou již dvakrát výraznou většinou schválili (1), a to i navzdory tomu, že je Miloš Zeman osobně přesvědčoval ve Sněmovně. Do třetice by měli stvrdit, že ochrana přírody v národních parcích má být nezpochybnitelnou celospolečenskou hodnotou.“

„Svou podporou novely zákona by poslanci vyslyšeli také silný hlas veřejnosti. Za sněmovní verzi se v posledních týdnech postavilo více než 52 000 lidí, kteří podepsali výzvu poslancům. Podpořily ji i stovky vědců a akademiků, řada organizací na ochranu přírody ze zahraničí i mnoho osobností kulturního života.“

„Prezident svým vetem vytvořil prostor zákulisní bitvě o „změnu názoru“ některých poslanců tak, aby v opakovaném hlasování na začátku dubna nezískala novela minimálně potřebných 101 hlasů. Hnutí DUHA, veřejnost, vědci i celá řada osobností veřejného života budou teď bedlivě sledovat, zda Sněmovna svému dosavadnímu postoji dostojí i napotřetí.“

Poznámky:

[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-dnes-odmitli-destruktivni-navrhy-senatu-potvrdili-ochranu-svobodneho-vyvoje

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
10. 3. 2017 18:18

„Miloš Zeman právě vetoval novelu zákona…“

Dobře dělá. Stop budovatelům Disnylandu. Šumava je místo normální lidský život.

jogín
jogín
10. 3. 2017 18:36

Místo globálního oteplení se dostaví malá doba ledová. Už z faktu, že v minulých geologických dobách byly koncentrace CO2 20-30 x vyšší než dnes je zjevné, že celá propaganda o lidmi způsobeném oteplení je nesmysl. Oteplení v posledním století bylo způsobeno vysokou sluneční aktivitou. Jenže poslední cyklus sluneční aktivity je nejnižší za 200 let a astrofyzici s shodují, že v dalších třech jedenáctiletých cyklech se aktivita Slunce propadne na hodnoty z Maudnerova minima čili malé doby ledové. Moc by mě zajímalo, jak se oteplovači vyrovnají s šílenými škodami způsobenými omezováním CO2. Zdaleka nejde jen o 40 miliard dotací ročně. A… Číst vice »

Béda
10. 3. 2017 21:49

Stan napsal Máme v tomto státě už jenom asi 1,5 % plochy s nedotčenou přírodou. I na tu si brousí zuby různí developeři a místní kmotři, kteří by tam rádi měli lanovku nebo alespoň výnosný penzionek. A outsideři, místo aby ten zbyteček přírody proti nim hájili, nadávají na „ekoteroristy“ a „falešné oteplovače“. Je to jak v tom kresleném vtipu, kdy se na konferenci, kde řečníci navrhují opatření proti změnám klimatu, nějaký klimaskeptik ptá: „A co když žádné oteplování není a my budeme mít lepší svět zbytečně?“ Problém je ale v tom, že celý systém je nastavený kvůli úrokům na ustavičný… Číst vice »

jogín
jogín
11. 3. 2017 10:06

Stane, bohužel se na Šumavě chrání umělá monokultura smrku. Púvodních porostů je kolem 7%. Smrk v přírodě roste nad 1000- 1100m a klostrmanovská Šumava může přežít jen jako hospodářský les. Výsledkem „ochrany“ bude jen tisíc let pěstování kůrovce.

Martin (už bez taky m)
11. 3. 2017 10:25

Měřítkem ochrany nemůže být jen původnost -teoretický výchozí „stav“ z doby několik tisíc let zpět. Pro obnovu přírodních procesů a ekosystémů je zapotřebí větších ploch nežli je 7- 9% kde se původní boreální smrčiny v ČR odhadují. Tzv. hospodářský les odpovídá pojmu „normální“ les, zavedenému do praxe lesníky cca 200 -250 let zpět (někde dříve, někde později). Odpovídá to době pěstování umělých kultur a promítnutí „ekonomické racionality“ do oboru. Je skutečností, že mnohdy lesníci obnovovali les na ploše, kde jej v předchozí době lidé zcela vyklučili. Na druhou stranu odpovídalo toto vysazování a pěstování převážně smrkových monokultur tehdejší situaci, tehdejším… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
11. 3. 2017 10:45

K tomu je zapotřebí vymezit dostatečně velké plochy. To je skutečnost, která se při sílících plošných tlacích na krajinu a při nerespektování dohodnutého systému uchování stability krajiny a při neustálém dalším narušováních zásad již dohodnutých a platných (snaha o „vykastrování“ zákona o ochraně přírody a krajiny Senátem) jeví jako zásadní. Národní praky musí mít vlastní správu a výkon lesního managementu a výkonu, dtto by přírodní zákonitosti odpovídající potřebám zvýšení stability lesa bylo třeba zdůraznit v plochách I. a II. zón Chráněných krajinných oblastí. Minimálně těch, kde les je určujícím a převažujícím ekosystémem (biomem). Jako pozitivní příklad a rozumnou spolupráci lesníků… Číst vice »

Aleš
Aleš
11. 3. 2017 11:12

Normální lidský život s lidmi pro lidi made by politici ODS, vlhký sen našich některých outsiderů, proti gustu žádný destilát, pokud možno bez metylalkoholu…

peter.
11. 3. 2017 11:38
jogín
jogín
11. 3. 2017 12:15

Samozřejmě je obnova v Jizerkách velký úspěch. Bohužel zákonodárství dělali lidé bez znalostí z ekologie. Vlastně jediný i když hodně pomalý postup k obnově stabilní ekologie je přisazování buků a jedlí do porostů ve výšce 600-1000 m, protože v současnosti je obvykle nejbližší buk 10 km daleko. Podle zákona je to ale zakázáno a rozšiřování prvních zón do těchto výšek je naprosto proti ekologii.

Martin (už bez taky m)
11. 3. 2017 13:16

peter. napsal Ako sa na Slovensku obnovoval zdevastovaný les: https://kravcik.blog.sme.sk/c/333528/Ako-obnovovat-poziarom-vetrom-ci-lykozrutom-poskodene-lesy.html výborný odkaz a skvělá práce. S těmi buky alespoň v Jeseníkách je to lepší, ale stále chybí jedle, zbytečně se plošně vyřezává bříza, a pokračují výsadby v řadách místo hloučkovité výsadby v „přehuštěných vícedruhových bioskupinách“. Ty by právě měly ctít jak pozici ve svahu tak jeho utváření a mikroreliéf, který jde hrázkováním významně ovlivnit. Postupné zazemňování a rozpad hrázek není vůbec na škodu, naopak. Důležitý je stín či polostín, buk a jedle jsou stinné dřeviny nedovedou jako smrk vyrůst na holé ploše. Každý les má mít pro správné funkce přítomny… Číst vice »

hudryper
hudryper
11. 3. 2017 14:07

peter. napsal
Ako sa na Slovensku obnovoval zdevastovaný les:

Ano ! Tak tomu říkám ekologický čin. Kdo ale půjde zadarmo makat tam,kde si šikulové namastili
kapsy a za sebou zanechali katastrofu podobnou té přírodní v Tatrách ? Myslím,že ani na Slovensku takoví entusiasté nejsou.

Admirál
Admirál
11. 3. 2017 18:41

Stan napsal Máme v tomto státě už jenom asi 1,5 % plochy s nedotčenou přírodou. I na tu si brousí zuby různí developeři a místní kmotři, kteří by tam rádi měli lanovku nebo alespoň výnosný penzionek. A outsideři, místo aby ten zbyteček přírody proti nim hájili, nadávají na „ekoteroristy“ a „falešné oteplovače“. Je to jak v tom kresleném vtipu, kdy se na konferenci, kde řečníci navrhují opatření proti změnám klimatu, nějaký klimaskeptik ptá: „A co když žádné oteplování není a my budeme mít lepší svět zbytečně?“ Viděl jste, máte pojem, jaký Disnyland naši milí ochránci z CHKO budují? Srovnatelné se… Číst vice »

peter.
11. 3. 2017 20:34

Šče ne vmerla Ukraina ! Ale dlho to už nepotrvá a ekologická EU sa postará o to,aby z nej zostala len ohlodaná kosť.Za prísľub pôžičky od EU vo výške 600mil.dolárov rúbu Karpaty tak,že to nemá obdobu ani v amazonských dažďovýchpralesoch.A teraz sa pustili do rabovania černozeme.A záujemcovia sú priatelia Ukrajiny z Európy: http://www.nazorobcana.sk/novinka-sprava-aktualita/politika/clanok-4678/svedsko-zacalo-s-vyvozom-ukrajinskej-ciernozeme Dve veci by som rád vedel: – To sú tí Chochli naozaj všetci takí debili? – Existuje nejaká európska alebo svetová ekologická organizácia ktorá by o toto devastovanie Ukrajiny prejavila záujem? A ešte pridám odkaz na článok,ktorý pojednáva o nivočení prírody na Volyni hľadačmi jantáru. https://www.aktuality.sk/clanok/305117/nove-zlato-jantarova-horucka-dorazila-aj-na-slovensko-nelegalne-z-ukrajiny/ Pre… Číst vice »

Béda
12. 3. 2017 5:35

Dnes, po přímotopech, dotovaných ekologických kotlech na uhlí se přechází k trendu topení v dotovaných kotlech – obnovitelnými zdroji – mezijiným taky paletkami. Zajímalo by mě, kdybych si náhodou chtěl pořídit kotel na pelety, kde se stále bude brát dřevní hmota, jestliže tento čerstvý trend bude chtít využít dalších třeba 20% lidí, kteří topí doma? Nepromění se takto země v odlesněnou holinu, na které nebudou stačit dorůstat porosty?

Martin (už bez taky m)
12. 3. 2017 8:51

re Béda: ne, asi by to nemuselo stačit, módní vlna, pokud ze strany státu není kontrola o objemech. re peter: ano, mají Východ za kolonie které mohou rabovat, nejlépe prostřednictvím za mizerný groš placeným zbídačelým obyvatelstvem při současném úplném rozpadu státní moci a zákonnosti. Ze strany „rozvinutých a čestných“ – ono zmiňované Švédsko, EU jde jednoznačně o pokrytectví nejhoršího typu. V případě tzv. „souboje“ kapitalismus versus socialismus jsme zde psali mj. o tom, že kapitalistický „Západ“ si vytvořil časově silou výhodnou převahu mj. prostřednictvím bezuzdného rabování přírody kolonií, planety, což se snažil zopakovat i později (např. frakování v USA, těžba… Číst vice »

Aleš
Aleš
13. 3. 2017 12:02

http://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2017/10-2017/58baa4e67b5ea
Dnes si přišli pro ekoaktivisty, většina mlčela, dav si ještě uplivnul a oslavoval. A zítra….
Šlapáním po slušných nezajistíte nezneužívání čehokoliv těmi neslušnými!