Odhalení mystéria populismu

Ačkoli je v základu současné konfrontace třídní konflikt – elita, která se bouří proti lidu, nikoli naopak –, obracejí se všude vykořisťované a utlačované třídy proti jiným utlačovaným lidem: dnes tedy především proti menšinám, gayům, a dokonce i proti prozápadní střední třídě, která jen sehrává roli užitečných idiotů skutečných vykořisťovatelů.

Pravice ale všude vyhrává, levice provádí zradu sama na sobě a lidé se přou o malicherné definice. Reakcionářská kontrarevoluce zneužívá tradiční proletariát a nižší střední třídu proti třídám nejnižším – etnickému prekariátu a imigrantům –, aby vytvořila alianci napříč společenskými třídami. Něco takového bylo k vidění naposledy během koloniálních výbojů a levici to spolehlivě posílá ke dnu.

Když se nejdůležitější anglofonní země (USA a Velká Británie) obrací proti Evropské unii, připomíná to rozpad Společnosti národů, který ukončil nejdelší mírové období na evropském kontinentu – jugoslávské a ukrajinské konflikty byly vnímány jako pouhé bojůvky. Nebezpečí rozpadu řádu nebo rozšíření požáru pak obvykle zastavuje jakýkoli pokrok směrem k větší svobodě a spolupráci.

Stejně tak není nová socialistická zrada. Je všeobecně známo, že evropští socialisté (tehdy daleko silnější než dnes) kapitulovali v roce 1914 před imperialistickými silami a přidali se k válečné mašinérii podporou válečných dluhopisů. Intelektuálové židovského původu, jako byli Henri Bergson, Max Scheler, nebo Georg Simmel, od kterých bychom čekali, že budou kosmopolitní hrází proti antisemitským nacionálně-imperiálním silám, začali psát ódy na znovuzrození skrze boj a zdůrazňovali ctnosti svých „hostitelských“ národů. Anarchosyndikalisté, kteří byli donedávna radikálními pacifisty, zahnuli doprava, spousta z nich se později stala fašisty a jeden z nich se dokonce stal ministrem v Pétainově a Lavalově kolaboracionistické, zločinné vládě během druhé světové války.

Socialistickou myšlenkou bylo zabránit válce mezinárodní generální stávkou. Namísto toho ale etnická identita porazila třídní příslušnost a investice pracující třídy do sociálního státu a kolonialismu pokračovaly s příslibem sociálních dividend. Výsledek všichni známe…

Celý článek najdete na stránkách A2larm

Stanův komentář: Zrazuje levice „populistická“, která se obrátila zády k prekariátu a imigrantům a tleská Trumpovi, Orbánovi či Le Penové, nebo ta „liberální“, která si naopak udělala svůj vývěsní štít z menšin všeho druhu a spolčila se s neoliberály? Nejsou náhodou mimo mísu obě? A není už konečně načase vrátit se k třídnímu pojetí a promyslet ho na nové podmínky současného globalizovaného, masmedializovaného, automatizovaného a militarizovaného světa?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
10. 3. 2017 20:46

Re článek i Stanův komentář:

Po událostech posledních třiceti roků začínám mít pocit, že už vůbec nechápu pojem „levice“.
Ano je potřeba se vrátit ke klasikům – tedy k pojmu „vlastnictví výrobních prostředků“.
Aneb ja jednou napsal Věžák (tak nějak): „Až se rozplyne postmoderní barevná kouřová clona, tak před užaslým publikem zůastane na pódiu stát bank a jeho majitel“.

Béda
10. 3. 2017 21:40

No jo, ale třídní (marxistické) pojetí nemýlím li se bylo zakázáno. Jinak, když jsem proti uměle vykonstruovanému masovému DOVOZU migrantů z kulturně, hodnotově a názorově (islám nemá nic společného s parlamentní demokracií, rovností pohlaví, s náboženskou a názorovou svobodou) nekompatibilních zemí (mimochodem naprostá většina těch migrantů nemá vůbec nic společného s proletariátem v Marxově pojetí (spíš s nějakou formou sociálně rozplizlého „lampenproletariátu“, který se nemíní ve své většině Evropě živit námezdnou prací a možná ani prací), neznamená to, že nejsem pro pomoc těmto lidem – ALE ZÁSADNĚ V JEJICH ZEMÍCH, V JEJICH KULTURNĚ HODNOTOVÉM PROSTŘEDÍ. A začít by se mělo… Číst vice »

PPK
PPK
11. 3. 2017 2:24

Buržoazní pravice tvrdí, že základem ideologie levičáků je, že chtějí politikou státního nařizování a tvrdou radikální silou davů uchvátit moc. Skutečností však je, že i pravice své záměry prosazuje tvrdě, jen tu sílu nepoužívá hned, ale vždy začíná propagandou (media totiž vlastní), politickými korupčními intrikami (i vůči špičkám levice) a ekonomickým tlakem na „ty dole“. Pravice totiž vlastní výrobní prostředky a zdroje renty a tak si může dovolit tvrdou sílu v třídním boji používat až jako poslední. Rozdíl je tedy jen v nástrojích, které ty obě sociální třídy mají k dispozici. Levice má jen ruce a mozky lidí práce, pravice… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 3. 2017 3:29

Jen malá kacířská otázka: „To co nám vládne dnes z Bruselu je pravice nebo levice ?“.

Gatta
Gatta
11. 3. 2017 3:50

Re článek – odstavec od „Stejně tak není nová socialistická zrada….“ Asi bych neřekl socialistická, ale spíše obecně sociálně demokratická. Zatímco totiž komunisti řídili stát sice příliš jakobínsky a třeba špatně, tak ten stát byl „jejich“, měli všechny nástroje řízení a mohli zradit jen sami sebe. U soc-dem stran je to jinak. Ty programově rezignovaly na držení výrobních prostředků a svých cílů se snaží dosáhnout bez opory v reálné ekonomické moci. Tedyt taková strana je elitní třecí vrstvou mezi pracujícími a vlastníky – což je přímo ideální prostředí pro korupci a zradu. A že k tomu dochází pravidelně, obvykle po… Číst vice »

fajt
11. 3. 2017 7:19

levice je mrtvá na několik desítek ( nebo stovek) let – protože ve světě lidí funguje pouze dark power a protiváha v podstatě zanikla může být defektní vybočení konečné. ..)

peter.
11. 3. 2017 7:20

Už sa mi prieči písať o ľavici a pravici,lebo sa vytrácajú hranice medzi tým,čo som si do nedávna pod týmito pojmami predstavoval.(Napokon včera,na zjazde ČSSD výrazne prehralo to,čo by logicky malo patriť k hodnotám ľavicovej strany.Vyhral Chovanec a prehral Tejc).Preto budem radšej hovoriť o socializme v ktorom som žil a o kapitalizme v ktorom žijem.O spoločnosti,ktorá je vlastníkom VP a vytyčuje si ciele svojho rozvoja(plánovité hospodárenie) a o spoločnosti v ktorej vládne trh a jej jediným cieľom je zisk (tržné hospodárstvo) Nuž dnešná garnitúra politikov obhajujúcich tržné hospodárenie a súkromné vlastníctvo VP argumentuje tým,že socializmus zlyhal,že sa jedná o utópiu… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
11. 3. 2017 7:38

Gatta napsal

Jen malá kacířská otázka:„To co nám vládne dnes z Bruselu je pravice nebo levice ?“.

Z Brusele nám vládne servisní elita pravice, která o sobě tvrdí, že je levicí. Sociální demokraté v celé Evropě už dávno zmutovali do podoby servisní elity pravice, zůstal jen levicový název a to zřejmě docela stačí, aby jim lidé pořád baštili jejich krasořeči.

zedd
zedd
11. 3. 2017 8:35

Levice zdaleka mrtvá není! Žije svatou válkou za genderově neutrální zájmena a stejně tak vyvážené toalety.

Jo, takže mrtvá je. Nějaká redefinice by se hodila. Takový Kapitál pro 21. stol.. On by nakonec stačil kvalitní readers digest původního díla s vkusnou aktualizací po 150 letech empirie.

zedd
zedd
11. 3. 2017 8:38

Huh, to by byla strašná práce. Nakonec úplně stačí seškrtat Komunistický manifest tak na třetinu a dávkovat ho na Twitteru.

fajt
11. 3. 2017 8:44

zedd napsal

Huh, to by byla strašná práce. Nakonec úplně stačí seškrtat Komunistický manifest tak na třetinu a dávkovat ho na Twitteru.

a co takhle … do boje a pak do práce, otroci . ..)

zedd
zedd
11. 3. 2017 9:03

Twitter je jedna z nejvýznamnějších front každého postmoderního boje. Lze zde úspěšně bojovat a paralelně budovat kapitalismus na cizím výrobním prostředku. Sám samozřejmě absentuji.

Ale vážně. Jistě jste zaznamenal, že normalizovaný euroatlantik je schopen přečíst tak půl normostrany. Pak se prostě začne nudit a přesune pozornost jinam.
Já se tohoto handicapu snažím využít pro dobrou věc. Propracovaná twitterová kampaň založená na Manifestu, by byla prostě bomba. Má to obsah a pokud se to krapet zdramatizuje, potáhne to aspoň měsíc, klidně dva. Taková twitterová opera by to byla.

zedd
zedd
11. 3. 2017 9:13

Zápletka může být jednoduchá: Prostý řidič Uberu se dá do řeči se zákazníkem, stane se jeho asistentem načež si začne klestit cestu korporátní džunglí. Když se dostane pod vrchol, prozře a odhalí zvrácenost systému, který před tím popisoval.

idiotronic
11. 3. 2017 9:29

Píše se únor 1990. Přes znovu po II.světové válce otevřený hraniční přechod Lísková-Holl kráčí skupina lidí , podle dosud ještě platných zákonů ilegálně a hledí hned za čárou na dvě tabule: První anglicky upozorňuje, že končí území NATO a druhá, dnes u nás běžný billboard, hlásá ,,Freiheit statt Sozialismus!“
,,Svoboda místo socialismu“. Tenkrát jsem přemýšlel, proč by se ty dva pojmy měly vylučovat. Dnes už jsem pochopil, že lze přijít o oboje.

fajt
11. 3. 2017 11:36

kvalitní a všestranný socialismus může fungovat pouze ve vyspělé společnosti – a aby se společnost na tuhle úroveň nedostala se snaží všichni krypto fašisté na celé planetě, protože jich je nepoměrně více než lidí rozumných a skutečně svobodných, tak jejich hororová vize má prostě navrch a stává se i reálnou budoucností. ..)

zedd
zedd
11. 3. 2017 13:07

fajte, musím s Vámi souhlasit. Jsme ve finále apokalyptického zápasu. Z našich více či méně vytopených residencí s více či méně nacpanými ledničkami to tak zle nevypadá. Ale proti roku 38 je tu jeden podstatný rozdíl: Neexistuje sebevědomí a organizace v otrocké vrstvě. Pokud máme nějaký úkol, pak právě tohle zvrátit.

zedd
zedd
11. 3. 2017 13:42

Je to dost paradoxní. Různé způsoby útlaku zcela zdecimovaly střední třídu, ale ta si stále nechce připustit, že je chudinou. Pod nimi jsou přece pořád ti bez papírů, u nás s papíry, ale co dělají za 50 Kč na ruku a dluh u zdravotní pojišťovny. Ve skutečnosti je většina populace aspoň jednu výplatu po splatnosti nájmu.

PPK
PPK
11. 3. 2017 13:44

peter. napsal je potrebné zdôrazňovať,že nezlyhal socializmus ako spoločenský systém.Zlyhal človek menom Gorbačov,ktorý zradil myšlienku socializmu Národy, které kapík chtějí, tak ať ho mají. Ty národy, které ale na svém území chtějí sociálně spravedlivý život – a tedy socialismus – takové národy na něj mají mít právo. Identita autentické levicové agendy má proto jednoduchou odpověď: Pouze náprava sociálních nespravedlností je autentická levicová agenda! Nic jiného! Všechno ostatní jsou falešná náhradní témata a aktivity pravičáků a odpadlíků levice, sloužící k odvedení pozornosti od jediného cíle skutečné levice – od socialismu. Co je to ta agenda dnešní falešné levice? Jsou to všechny… Číst vice »

zedd
zedd
11. 3. 2017 13:49

Což mě vede ke konstatování, že zde vzniká regulérní underclass. Zatím byla u nás definována etnicky, jako Cikán, ale brzo to bude obecné sociologické označení. Materiál nevhodný ke kapitalismu.

fajt
11. 3. 2017 14:50

podle toho, že většina homo homo chce žít jako dravá zvěř je jasné, že tohle zvíře žádný rozum ( vyšší nervové funkce a něco navíc ) nemá – osobně už nic napravovat nechci, po desítkách let v lidském obludáriu, kde se vystřídalo nespočet kulis, atrakcí, šašků, krakenů a čert ví ještě čeho se jenom nechávám unášet proudem a dělám potměšile žádoucí vlny k budoucnosti … jen ať se práší za děravým Titanikem kolem hnědých skal . ..) PS : v čem KC selhala byla špatná kontrola duší svých oveček ( byli si až moc jistí svým monopolem moci ), no… Číst vice »

peter.
11. 3. 2017 15:45

Tak ma tak nejako zahrialo pri srdci,keď som si to prečítal.
Prezident F.Hollade kritizoval Poľsko a pripomenul mu,že z EU čerpe 100 miliard €.
Očarujúca odpoveď poľskej premiérky cit.“To mám brať vážne vydieranie prezidenta ktorému dôverujú len 4% jeho občanov a aj tak už veľmi skoro nebude prezidentom ?“kon.cit.Tá baba má na rozdiel od mnohých našich politikov gule.
Bližšie na PL.cz.Za zmienku stoja aj výroky českej eurokomisárky p.Jourovej tamtiež.

peter.
11. 3. 2017 15:54

Ešte z rovnakého súdka:
http://politikus.ru/articles/91758-chehiya-nashla-put-k-otmene-antirossiyskih-sankciy.html
Poliaci a Maďari už odmietli byť v záprahu ktorý bičom poháňajú hlaváči z Bruselu.
Fico a Sobotka sú ešte stále zapriahnutí.

krajtl
krajtl
12. 3. 2017 5:12

Levice či pravice? Podle činů poznáte je. Ten kdo má ve společnosti ateistické a tolerantní k homosexuálům potřebu žvanit o utiskování čtyřprocentních a „napravovat křivdy“ na duchovenstvu výrobou nuzných bezdomovců o nichž „milosrdní“ tvrdí že jsou tu pro jejich zaopatření, ten je součástí ultrapravicové mafie novofeudalismu.

peter.
12. 3. 2017 9:18

Nech Boh ocraňuje Európu a Slovensko,keď sa tento „hňup“ stane nemeckým kancelárom.
https://www.aktuality.sk/clanok/208917/eu-vedie-predavac-knih-bez-maturity/