Hnutí Duha navrhuje ponechat 33 % České republiky divočině

Tisková zpráva Hnutí DUHA

PŘÍRODNÍMU VÝVOJI BUDE NUTNO ODEVZDAT I PRAHU 2, BRNO-STŘED A DALŠÍ (PROZATÍM) OBYDLENÉ ČÁSTI MĚST

středa 1. dubna 2015

Na třetině území státu dostane přednost divoká příroda před hospodařením a zástavbou. Hnutí DUHA se na tom dnes dohodlo na tajném ranním jednání se zástupci největších měst České republiky. Divočině tak budou muset ustoupit například některé nyní obydlené části Prahy, Brna a dalších měst.

Samovolnému vývoji by podle ekologické organizace měly být ponechány zejména lesy, parky, parkoviště, hřiště a samozřejmě městská sídliště. Lidé pak budou mít do divočiny blízko a budou moci obdivovat fascinující změny neregulované přírody doslova za rohem.

Jako nejvhodnější lokality pro rozšíření divoké přírody se jeví například Praha 2. Vládne zde totiž ODS, která má pro  ideu chaotické deregulace a samovolného rozkladu velké pochopení. Lokalita Brno-střed je zase vhodná díky vysokému zastoupení parků, jako je Špilberk, Lužánky či Wilsonův les – ten je zvlášť důležitý jako jádrové území budoucího pralesa. Na základě předběžných konzultací se navíc nápad líbí politickému hnutí Žít Brno, které v této části Brna panuje na radnici.

Obě městské části návrh podporují především proto, že je to nebude nic stát – nebudou totiž muset nic dělat. Zároveň radnice v části Brno-střed si od nové divočinové strategie slibuje příliv turistů, kteří dosud Brno míjejí, protože zde není ani pořádný orloj. Hnutí DUHA jde v nové iniciativě příkladem. Návrhem ponechat přírodě Brno-střed a Prahu 2 se vzdáváme svých kanceláří, které spolkne prales.

Apríl!

Nyní vážněji. Nespoutaná příroda zabírá nyní v ČR jen 0,3 procenta území. Podle Hnutí DUHA je možné rozumně a bez zásahů do soukromého majetku vyčlenit divočině desetkrát víc, tedy tři procenta krajiny. Ekologická organizace ve studii Okna do divočiny v české krajině popisuje, proč, jak a kde by to přicházelo v úvahu [1].

Nemusíme obětovat pole ani města, a přesto budou mít lidé do divočiny blíž a také více možností sledovat fascinující přírodní procesy. Národní parky a rezervace jsou už dnes velice populární.

To také prospívá místní ekonomice. Například obce ležící v Národním parku Šumava mají nižší nezaměstnanost než je celorepublikový průměr, jsou v průměru dvakrát bohatší než ostatní obce v příslušných krajích a za dvacet let zde ubylo všeho všudy pět obyvatel, méně než jinde v pohraničí [2].

Proto Hnutí DUHA v pondělí zahájilo unikátní projekt, který představí veřejnosti českou divočinu a její význam pro zachování přírodní rozmanitosti i pro člověka. K jeho cílům patří rovněž vyhledání nového území o rozloze asi 1000 hektarů, které by mohlo být v budoucnu ponecháno nerušenému přírodnímu vývoji. Ekologická organizace také nabídne lidem řadu aktivit, jak mohou prakticky přispět ochraně přírodní rozmanitosti. Projektu se účastní řada institucí včetně Masarykovy univerzity a Norské společnosti pro ochranu přírody [3].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Do české krajiny se už vrátili vlci, rysi či orli. Divočinu můžeme obdivovat třeba ve všech čtyřech našich národních parcích. Ale příležitostí pro turisty a místní ekonomiku může být mnohem víc. Stačí jen dát fascinujícím přírodním procesům trochu místa. Aprílová třetina naší země to samozřejmě nebude. Ale tři procenta už vyčlenit lze – smysluplně a bez zásahů do soukromého majetku.”


Poznámky:

[1] http://hnutiduha.cz/publikace/okna-do-divociny-v-ceske-krajine

[2] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2014/10/je_opravdu_narodni_park_pro_sumavske_obce_pritezi.pdf

[3] http://hnutiduha.cz/aktualne/ceska-divocina-seznamte-se
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
1. 4. 2015 7:46

Projektu se účastní řada institucí včetně Masarykovy univerzity a Norské společnosti pro ochranu přírody …a malých dětí – šumava, ty woe, tak to je labutí píseň facetu z Duhy? – očekávám, že se tahle grupa co nevidět ( po převzetí patřičných mega parcel ) přemění v developerskou společnost a pak v offšourku ( nebojte, vlci budou, v medvědech a bayerische motoren werke :) ) ještě že na Moravě masově przní a pierdoli přírodu ( zatím ) ve jménu oranžových goril jenom mittalisti a flanďáci. ..)

Admirál
Admirál
1. 4. 2015 8:30

„Do české krajiny se už vrátili vlci, rysi či orli. “

Konečně si taky myslivec bude moci ulovit taky něco pořádného.

Zabij bobra – zachráníš strom.

Aleš
Aleš
1. 4. 2015 8:41

fajte: Chytil jste se do pasti předsudků. Nejhorší možná drastická cesta vývoje, jako dost hloupá aprílová provokace (ale to Vy vlastně rád). Úkolem médií není směřování na takovou cestu. Ač zrovna nejsem oblíbencem ve fanklubu páně Koželouha, tohle se jim povedlo, jako vtip i jako navazující nápad.

cnemo
1. 4. 2015 9:08

Navrhuji bez soudu zastřelit 33% ekoteroristů, těla ekologicky zlikvidovat v bioplynové stanici a vyhnilý kal skladovat společně s jaderným odpadem!

Apríl! :)

zedd
zedd
1. 4. 2015 9:19

Je zvláštní, že nejznámější zastánce „Laissez-faire“ (volně: nechat být, nezasahovat) skorosvatý Václav Kikina Klaus, tento princip zastává jen v ekonomické oblasti. Plnou hubu žvástů o tradici a při tom tomu nejtradičnějšímu – přírodě – tento přístup upírá. Kopec bez sjezdovky v jeho očích nemá smysl, tedy pokud nejde o kvalitní čedič, jehož smyslem je stát se štěrkem. Ta tři procenta jsou realistická a sám bych tlačil i na 5%. V navazujících oblastech bych rád viděl „nárazníková pásma“ sestávající z kulturních lesů a pastvin. Pokud by se taková území vyčlenila i s hydrologickým ohledem, ubylo by záplav lokálního charakteru a ty… Číst vice »

fajt
1. 4. 2015 10:40

Aleš napsal fajte: Chytil jste se do pasti předsudků. Nejhorší možná drastická cesta vývoje, jako dost hloupá aprílová provokace (ale to Vy vlastně rád). Úkolem médií není směřování na takovou cestu. Ač zrovna nejsem oblíbencem ve fanklubu páně Koželouha, tohle se jim povedlo, jako vtip i jako navazující nápad. dneska apríl, zítra možná realita …třebas, a se vším absurdním http://nazory.aktualne.cz/rozhovory/karel-schwarzenberg-je-li-nam-vsechno-jedno-stat-pojde/r~c7375976d6e211e4a788002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-4 – a co myslíte tady, Aleši, je to taky apríl a nebo habsburková otevřenost, který si je se vším a všema tak jistý – kníže, co je lidu blíže a mí čechové mi rozuměji … i když huhňám jako tatar… Číst vice »

lomikel
lomikel
1. 4. 2015 10:50

zase ping-pong ne ze bych nebyl pro divocejsi parky a omezeni vystavby ve volne krajine jadro pudle je ale jinde, rekl bych ze nekde v tehle bodech 1. replikace genu – smysls a ucel biosfery. 2. psychika lidskeho rodu a jeji dopady na jeho rozvoj jdouci mimo biosferu do technosfery a memosfery 3. prelidneni, depopulace 4. bilogicke cykly, technologicke cykly 5. bilogicky neodbouratelne latky v biologickych cyklech 6. limity prostredi, obchazeni zpetnych vazeb nad ramec biosfery; pretrvavajici zavyslost na biosfere 7. moc jako realizovane rozhodnuti/vule, jeji generovani a uziti v lidskem spolecenstvi. Vazby mezi genetickou a mematickou vybavou a schopnosti… Číst vice »

mirror
mirror
1. 4. 2015 11:24

Nechci spekulovat, přeměna třetiny území v divočinu asi bude také znamenat snížení počtu obyvatel. Kde by všichni nadbyteční lidé šli? Jiné řešení ani nechci vzpomínat, protože by hnutí Duha šla na kobereček do Haagu.

Aleš
Aleš
1. 4. 2015 11:52

fajt: Jedna věc je chytit se huhňalovi na udici či jeho poskokům jako třeba Laudátovi za podporu na Šumavě, nebo skrytějším poskokům jako Liškovi (SZ) či Bursíkovi (liberální ekologové), mít jejich letáčky na chodbě společně se svými, mít s nimi společné patro jedné budovy, volit je ve volbách, opakovat po nich jejich slinty z per presstitutek, druhá věc je dělat blbosti po odborné stránce. Všechno souvisí se vším, a kolikrát podpora toho prvého křiví i to druhé. Dokud nepůjde už jen o nějaké dotace, projekty, osobní zviditelnění či majetky, je pořád šance, že to dopadne lépe, protože se o to… Číst vice »

Aleš
Aleš
1. 4. 2015 11:58

mirror: Ta otázka spíš než na Duhu, kde tohle byl naštěstí jen aprílový žert, by měla spíš putovat na kolegu lomikela. Ten má tendence reduktivní. Mě vadí ty úrodné černozemně poseté soláry, řepka by se měla pěstovat jen v méně úrodných oblastech.

lomikel
lomikel
1. 4. 2015 12:08

kolega lomikel jen nastoluje urcitou strikturu vazeb, rad by se dozvedel/ byl ujisten ze lze skloubit poctu lidi na planete s trvale udrzitelnym rozvojem a rozsirenim divociny. On si mysli ze to jde proti sobe.

tomuhle se vyhybaji obe strany diskuse, technokrate i ekologicti aktiviste. On kolega Lomikel je i spise ten aktivista, jen premysli, a rozlisuje mezi lokalni ochranou rysa a globalnim rustem populace. On radsi toho rysa nez ten rust :).

fajt
1. 4. 2015 12:47

Aleši – řeknu to prostě, bez řádné a zásadní společenské změny nelze dneska dělat kvalitní masovou ekologii, budete ji dělat dílče, ale všudy přítomný kapitalismus, který je nastaven na brutální spotřebu a ničím nekončící kumulaci hmotných statků, se prostě nenechá ničím eliminovat, natož nějakou přírodní potřebou harmonie a enviromentální logikou – takže, jestli se má dělat ekologie bez kompromisů, tak se musí z ekologa stát nejdříve velmi zásadní politik, který ale bude pracovat hlavně v terénu mezi lidma, aby později nabytá rozhodovací legitimita měla skutečně reálný základ a nešlo pouze o partajni a prorežimní handl. ..)

Gatta
Gatta
1. 4. 2015 12:55

Re fajt – tak se vším.

Účel a cíl dávají věcem a činnostem jejich skutečný smysl a význam.
A pokud nejvyšším zákonem společnosti je „maximalizace zisku za účelem vyšší umulace kapitálu“, tak … tak je to tak, jak to je …

Admirál
Admirál
1. 4. 2015 13:08

„Divočině tak budou muset ustoupit například některé nyní obydlené části Prahy, Brna a dalších měst.“

zde bych autorovi radil, aby nebyl zbytečně při zdi – žádný aprílový žertík. Podívejte se, mnohde už mají k proměně městských a průmyslových aglomerací v divočinu už nakročeno.

Třeba takový Deetroid. Tam bych čerpal inspiraci.

Mezinárodní situace je vašim myšlenkám nakloněna. Pokud vše půjde podle plánů může být divočina – sice trochu radioaktivní – na mnohem vyšších procentech ploch, a zejména na těch dnes hustě obývaných.

Jen malý člověk si klade nízké cíle.

Bety
Bety
1. 4. 2015 14:06

Víte, já si myslím, že je to akademická diskuze. Pokud tu nebude ta radioaktivní divočina, jak pěkně napsal Admirál, tak tu bude kralovat Monsanto a dopad jeho produkce a insekticidů a Roundupu zvlášť nás všech těchto starostí rychle a účinně zbaví a to možná navždy.

mirror
mirror
1. 4. 2015 14:57
Gatta
Gatta
1. 4. 2015 15:11

Re Admirál – je to tak. Bylo zjištěno, že v poválečných sutinách německých měst byl mnohem rozmanitější a druhově botatější život, než v tamní současné uhlazené civilizaci.

Re Bety – radioaktivita je známým silným zdrojem genetických mutací – tedy i jednou z ověřených cest vzniku nových organizmů. Evoluce zemře až s poslevní živou buňkou …

Aleš
Aleš
1. 4. 2015 15:46

Zelené neziskovky si založili taková ghetta pro slušný, a i ti nejslušnější se tam bez zpětných vazeb změnili v poslušný. (Odsud to bylo kousek k úniku mimo realitu a k nakažení davovou psychózou.) Oni o zpětnou vazbu kvůli tomu nestojí a atomizovaná společnost jim ji nenabízí. Kolik aktivních lidí jako paní Lenka Procházková je v republice? Ono to pak chybí. Kdybych jich bylo víc, neuzavírali by se různé organizace včetně institucí lidem, měl by jim kdo říct, že není něco v pořádku. Máte pravdu, protesty proti NATO pomáhají, abychom tu neměli radioaktivní zamoření.

Aleš
Aleš
1. 4. 2015 15:48

mirror: Mnohem víc než nemohoucnost za knížetem hledejte koncentraci zla.

fajt
1. 4. 2015 16:26

mirror napsal
Ten rozhovor je tak dlouhý, že nelze uvěřit, že celou dobu kníže mluvil sám a nikdo mu nepomáhal.

mi spíše udivilo, jak v článku pohřbil čezko i s národem, dokonce bych řekl, že se z něj stal vzorový defétista – i když to je realita, která dorazila i ke spícímu maskotu TOPinek, a že lidi z kokotliny zdrhaj ve velkém je taky fakt, jako že malé národy , gor v Evropě, to maj spočítaný… i jeho zásluhou. ..

zedd
zedd
1. 4. 2015 16:53

@lomikel: „1. replikace genu – smysls a ucel biosfery.“ Tohle je perfektní příklad hybris. Před Wilsonem by to nikoho nenapadlo říct a současní biologové by za to ruku do ohně také nestrčili. Ten systém je mnohem komplexnější a žádný vědec, hodný toho jména, by tak kategorický soud neměl ventilovat v rámci své vědecké práce. Celý ten výrok je z hlediska vědecké metody mimo, protože je to hodnotící soud. Věda se neptá proč, ale jak. To „proč“ je otázkou pro teology a v podstatě ani jim nepřísluší, neb se babrají ve zjevených textech, kde už to bylo řečeno. Smysl a účel… Číst vice »

zedd
zedd
1. 4. 2015 17:01

Gatta napsal

Re Admirál – je to tak. Bylo zjištěno, že v poválečných sutinách německých měst byl mnohem rozmanitější a druhově botatější život, než v tamní současné uhlazené civilizaci.

Re Bety – radioaktivita je známým silným zdrojem genetických mutací – tedy i jednou z ověřených cest vzniku nových organizmů. Evoluce zemře až s poslevní živou buňkou …

Nějak mi ty citace nejdou: Tož Gatto, nechtěl by jste se zakoupit v prefektuře Fukušima? Pozemky jsou tam dnes za babku a Vaše potomstvo bude mít vynikající možnost mutovat od narození po hrob.

cnemo
1. 4. 2015 20:01

zedd napsal
Tož Gatto, nechtěl by jste se zakoupit v prefektuře Fukušima? Pozemky jsou tam dnes za babku a Vaše potomstvo bude mít vynikající možnost mutovat od narození po hrob.

Vidím, že jste světa znalý, to mi jistě poradíte, jak ty pozemky u Fukušimy koupit. Udělám tam ozdravné středisko pro Čechy z okolí NH Ostrava, Spolchemie, Prechezy a podobných českých ekolokalit.:)

Sio
Sio
1. 4. 2015 20:17

No ti museli být pod obraz … :-)

Aleš
Aleš
1. 4. 2015 20:30

fajt napsal Aleši – řeknu to prostě, bez řádné a zásadní společenské změny nelze dneska dělat kvalitní masovou ekologii, budete ji dělat dílče, ale všudy přítomný kapitalismus, který je nastaven na brutálníspotřebu a ničím nekončící kumulaci hmotných statků,se prostě nenechá ničím eliminovat, natož nějakou přírodní potřebou harmonie a enviromentální logikou – takže,jestli se má dělat ekologie bez kompromisů, tak se musí z ekologa stát nejdříve velmi zásadní politik, který ale bude pracovat hlavně v terénu mezi lidma,aby později nabytározhodovacílegitimita měla skutečně reálný základ a nešlo pouze o partajni a prorežimní handl. ..) Bingo. A tohle je samozřejmě úkol vysvětlit jak… Číst vice »

Gatta
Gatta
2. 4. 2015 12:24

Re zedd – jde o to, že by dnešní lidstvo se už mělo začít vnímat jako jeden společný živočišný druh, který nedělá nic jiného, než se snaží v rámci té Darwinovské konkurence přežít. Druh sice hojný, ale dnes velmi zranitelný. A že velmi životaschopných biologických zájemců o nastoupení na místo „člověka“ je nepočítaně. Evoluce pracuje tiše a vytrvale … i pro, nebo prroti tomu „Bohem vyvolenému druhu“. Re Aleš – „… korporace, kolaborace … … “ Je to směs lidských, špatně nastavených umělých pravidel řízení společnosti a přirozených vlastností živého organismu ve snaze uspět, a díky tomu přežít a zajistit… Číst vice »

Aleš
Aleš
2. 4. 2015 13:51

Gatta. Jsme. Ale jde o to, že klepl kladívkem přímo na hlavičku hřebíku až posledním komentářem, a jde o víc. Není to tak že by environmentální logika byla nepoužitelná nebo nepotřebná. To co řekl fajt a ta environmetální logika věcí jsou dvě spojené nádoby a evoluce je jen drobný podklad široké a pestré mozaiky jevů. Mnoho snah, které z úzkého a krátkodobého hlediska mohu vypadat jako snahy o přežití, jsou snahami o záhubu. Od přirozených vlastností živých organismů se jako druh hodně vzdalujeme. Různé druhy fetišismu můžeme ještě přirovnat k nesmyslnému přebujelému růstu paroží. Ale člověk tady zašel ještě dál.… Číst vice »

zedd
zedd
2. 4. 2015 15:04

Gatto, s tím nelze než souhlasit.

Cnemo, můžem se do krve hádat, zda je horší plutonium nebo dioxiny. Doufám, že se shodneme alespoň na tom, že ani jedno nechceme.