Má příroda smysl pro humor, nebo pro tradice?

Dnes ráno jsem se probudil, podíval se z okna a spadla mi čelist. Venku bylo jak uprostřed prosince, za starých, normálních časů. Několik centimetrů sněhu a bílá vánice. Sedím v autě, jedu na služební cestu a říkám si v duchu: Má ta příroda nějaký rozum? Přišlo mi, jakoby uklízela ten propagandistický svinčík a emocionální pachuť na místech, po kterých nám projela opěvovaná „Dragounská jízda“ amerických spojenců, vezoucích pomyslnou, věčně vyhořelou pochodeň demokracie, pravdy a možná i lásky. Chvíli nad tím přemýšlím a říkám si: No to je jak na historických záběrech z 15. března roku 1939, když do Prahy dorazil wehrmacht. Tehdy jim také počasí foukalo a padal sníh…

Samozřejmě nelze slučovat a porovnávat německou okupaci s jedním americkým vojenským konvojem. To je opravdu hodně zavádějící. Jeden konvoj není okupací, po mediálně propagovaných šaškárnách odjede a nějakou chvíli zůstane emocionální rozladěnost domácího obyvatelstva. Co však srovnávat lze, je v první řadě dobová propaganda z roku 1939 a propagace onoho konvoje míru, v době dnešní korporátní mediokracie. Další věc, kterou můžeme srovnávat, jsou motivy v jednotlivých dobách. Třetí říše tvrdila, že bojuje za blaho lidstva a jednotlivých okupovaných národů, šíříce pomocí zbraní své „pokrokové“ myšlenky. Dnešní spojenec číslo jedna, jehož konvoj právě projíždí přes naše území, už 70 let rovněž bojuje za blaho celého lidstva. Problémem je, že tomu tak je i ve státech, kde o to příliš nemají zájem a teprve po „humanitárním“ vybombardování je to tamnímu obyvatelstvu politicky vysvětlováno, a je učeno demokratickým hodnotám, kterým nějak nechtějí pořád porozumět… Výsledkem pak poněkud v častých případech bývá totální chaos, plný násilí a buď diktátorský, nebo náboženský režim, který je podstatně horší, než to, co tam fungovalo dříve. A to vše ještě s tučnými úroky z dodaných úvěrů… Dále můžeme srovnávat ideologické myšlení v tom směru, že každá cizí armáda na našem území, tu z Varšavské smlouvy z roku 1968 z toho nevyjímaje, měla potřebu nás chránit a vlastně nám „pomáhat“ k lepším zítřkům. V tomto kontextu pak můžeme porovnávat chování a proslovy různých minulých a dnešních politiků vzhledem k dějinám a výsledné realitě v různých zemích, kam bylo dovezeno štěstí a lepší zítřky.

Pro zajímavost se můžete podívat na dokument k nedávnému výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Stojí za zamyšlení některé historické situace a proslovy tehdejších politiků, uvedené v tomto dokumentu. Pokud vám to bude ledacos asociovat, či připomínat, tak to bude zřejmě pouze a pouze shoda náhod. Stejně jako s tou dnešní sněhovou vánicí…

Obzvláště tehdejší projev Adolfa Hrubého, který byl vedoucím Národního souručenství (nikoliv kolotoče i když to vyjde do dnešních dnů na stejno), stojí za vyslechnutí. Možná vás napadne to samé co mě. Ten projev je velmi univerzální do velké části českých dějin. Mám pocit, že leckterý dnešní český politik se jím možná nějakým způsobem inspiruje. A svatý Václav na konci, ten v podstatě také tak nějak prošel upgradem…

Historickou zajímavostí je fakt, že konvoj „dragounů“ překračuje naše hranice na stejných místech, jako vojska Varšavské smlouvy v roce 1968. Mapu operace Dunaj najdete například zde (na internetu jich je na rozdíl od map dnešního konvoje poměrně málo). Za zmínku stojí rovněž historický fakt, že plány operace Dunaj do velké míry připravoval polský důstojník Ryszard Kuklinski, který se později stal dobrovolným agentem CIA.

Otázkou je, jestli za několik měsíců nepojedou po stejné, evidentně oblíbené, vojensko – turistické stezce ty samé obrněné transportéry opačným směrem, tj. na východ. A po pár týdnech nepojedou zase kvapem zpět a za nimi pro změnu obrněnci z východu. V takovém případě bychom měli opravdu čilý „turistický“ vojenský ruch. Jednou by se mohly rozdávat pravé žvýkačky s Miky Mausem a podruhé pravá Stoličnaja vodka. V podstatě by si každý přišel na své. Dokonce by se podle toho dalo i se slušnou pravděpodobností úspěchu předvídat počasí. Pokud k nám přijíždí vojska západní, tak je pravděpodobné, že bude sněhová vánice. Pokud pojedou vojska z Ruska, bude zřejmě v celku slušné, průměrné počasí, s minimem srážek, bez větru a s teplotou přesně mezi 21 až 22 °C. Myslíte, že si z toho dělám srandu? Nedělám. Podívejte se sami na počasí 9.5.1945 a 21.8.1968. Srandu si z nás dělá příroda. Nebo máte pocit, že už i ona podlehla ruské propagandě? Možná má příroda, kromě smyslu pro humor i smysl pro tradici vítání cizích vojsk v našem hlavním městě…

Převzato z blogu autora Karlovy ostrovy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
aram
aram
1. 4. 2015 7:54

A ta první je zaplaťpánbůh Apríl.

fajt
fajt
1. 4. 2015 8:15

http://archiv.ihned.cz/c1-63780560-oligarcha-ma-v-cesku-tri-ctvrte-miliardy-na-obchod-s-naftou-urady-jsou-v-pohotovosti – máme je tady, banderovce, na něj bude i Babiš s Kalouskem krátký. ..)

Počítám, že oil by mohl uložit do skladu v Kostelci u Heřmanova Městce ( Vrbice I, II – proto asi jeho poezd zůstal trčet v Pardubicích ) po fiasku jedné nejmenované statní firmy ( která měla na starosti strategické zásoby paliv ) jsou tyhle mega ( kdysi vojenské) podzemní tunely i venkovní nádrže skoro prázdné ( Topolánek by mu mohl píchnout, má s ulitím fuelu v těchto prostorách jisté zkušennosti). ..)

Aleš
Aleš
1. 4. 2015 8:27
zedd
zedd
1. 4. 2015 8:30

Počítám, že někdy kolem května se vlekly zbytky Napoleonovy Grand Armée Polskem. Vskutku žalostné zbytky: Němen při cestě na východ překročilo cca 500.000 vojáků a zpět na západní břeh to zvládlo pouhých 10.000. Do Paříže pak dorazila snad jen tisícovka. Rusové je tehdá nepronásledovali – nemělo to smysl. Počkali si rok a Paříž dobyli v koalici s tehdejšími feudálními mocnostmi.

Suchec
Suchec
1. 4. 2015 9:12

A 15.3.1939 taky byla středa, a taky padaly trakaře.

aram
aram
1. 4. 2015 10:23

První dragouni dorazili do cíle, nikdo je zde nevítá http://zpravy.aktualne.cz/domaci/americky-konvoj-opousti-cesko/r~60c57ddcd82a11e4875c002590604f2e/ Stejně si myslím, že ten humbuk byl vyvolán úmyslně, aby se dostavili vítači z obavy, že by odpůrců mohlo být hodně. Kdyby se kolem toho nedělal už týden dopředu cirkus, pravděpodobně by, i vzhledem k počasí, bylo lidí v ulicích minimálně. Ono nakonec bylo i tak. Já to hodnotím jako celkem neúspěšnou kampaň. Jen to sněžení mělo přijít v neděli a mohla to být sranda. Přes Harrachov by neprojeli, když už i tak měli zpoždění 6 hodin proti původnímu oznámení. Prý na polské straně 80km před hranicí čekali na cisternu… Číst vice »

orinoko
orinoko
1. 4. 2015 14:04

Projizdet tudy s takovymi problemy Rusove, tak budou ceskou Ami hujerskou svoloci
tezce vysmivani. Mira ritomilstvi nekterych ceskych oblude je mozna dokonce svetove ojedinela. Ceske TV indulone nejak ale unikl zasveceny ref

orinoko
orinoko
1. 4. 2015 14:13

…referat o spanile ritni ctverylce TOP soudruhu na nam. Miru. Logistika nebude nejsilnejsi zbrani pruhovanych lehovistu. Uz za mesic muzeme shlednout ruske army novinky. A jinak? Iracka armada ma pod kontrolou skoro cely Tikrit.

K. J.
K. J.
1. 4. 2015 15:46

bbb napsal

Dnešní dvě zajímavé zprávy (Má příroda smysl pro humor, nebo pro tradice?)
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/americane-v-cesku-zustanou-vlada-jim-dala-brdy_338102.html
http://www.novinky.cz/domaci/365826-konvoj-usa-odjizdi-cesti-vojaci-meli-pro-americany-prekvapeni-zmaril-ho-vitr.html

To mohl Sobotka, nebo Stropnický překonat vlastní ješitnost a zavolat do Moskvy, jestli by neposlali nějaké SU, že jsme v technické nouzi a naše gripeny prostě nemůžou. To by bylo panečku překvapení. I když, za pár měsíců…

peter.
1. 4. 2015 16:52

Toto nie je 1.apríl.Slovensko má výnimočných(skoro americky)krízových manažérov.Po Ivanovi Miklošovi si Porošenko povolal aj tohoto:
http://www.hlavnespravy.sk/novym-poradcom-ukrajinskeho-prezidenta-porosenka-sa-stal-mikulas-dzurinda/590623
Teraz už Ukrajine nepomôže nič a Mikloš s Dzurindom budú radi ak sa im z Ukrajiny podarí ujsť bez väčšej ujmy na zdraví ako len s vidlami zapichnutými v riti.