Hnutí Duha: Samovýrobce energie nelze diskriminovat, říká nová evropská směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů

Tisková zpráva Hnutí DUHA

středa 27. června 2018

Zástupci ministerstev členských států Evropské unie dnes odpoledne potvrdili schválení směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů, na které se před dvěma týdny shodli s delegacemi Evropského parlamentu a Evropské komise [1]. Rada tak potvrdila i evropský cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie na 32 % [2].

Jedním z posledních debatovaných témat byla forma podpory pro samovýrobu elektřiny v decentralizovaných obnovitelných zdrojích, zejména střešních fotovoltaických elektrárnách. Zájemci o výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu mají potvrzeno, že na vlastnictví malého zdroje (typicky střešní fotovoltaické elektrárny) nesmí být členskými státy uvaleny žádné zvláštní poplatky.

Termín definitivního schválení směrnice v Evropském parlamentu zatím nebyl potvrzen.

Karel Polanecký, energetický expert  Hnutí DUHA, řekl: „Článek 21 nové evropské směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů bude důležitý pro debatu o podmínkách samovýroby elektřiny. Energetický regulační úřad totiž opětovně zahájil přípravu na změnu tarifního systému. Té se provozovatelé střešních fotovoltaik trochu obávali, neboť speciální poplatek na jejich elektrárny by bylo možné zavést jedním tahem pera. Ve směrnice je psáno, že takové poplatky jsou nepřípustné. Stejně jako neplatíme velkopěstitelům zeleniny za ředkvičky z vlastního záhonku, nebudou ani samovýrobci elektřiny sankcionováni za to, že se někomu pletou do byznysu.“

Tuto a další tiskové zprávy najdete zde: www.hnutiduha.cz/aktualne

Poznámky:

[1] Tisková zpráva Rady Evropské unie: Renewable energy: Council confirms deal reached with the European Parliament
https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2018/06/27/renewable-energy-council-confirms-deal-reached-with-the-european-parliament/

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě Hnutí DUHA z 14. 6. 2018:
http://hnutiduha.cz/aktualne/evropska-unie-podil-obnovitelnych-zdroju-na-spotrebe-energie-ma-dosahnout-do-roku-2030

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
28. 6. 2018 22:25

Pomineme-li už existující korupčně politickou stránku OZE: Když si chce někdo vyrábět pro sebe elektřinu, tak proč ne? Ale – měl by tak činit na své riziko a za své peníze. Měl by též povinně dodržovat technické a bezpečnostní normy typu ČSN. Jako náhodný a občasný výrobce elektřiny (příroda!) by však neměl mít právo připojovat toto zařízení za účelem zisku do elektrické sítě veřejné a tím narušovat její technologickou rovnováhu včetně rušení vyššími harmonickými 50 Hz ze střídačů fotovoltaiky. Za parametry a bezpečnost veřejné sítě totiž už nese odpovědnost pouze majoritní vlastník energetiky, tj. stát a nikoli majitel OZE. Stát… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
30. 6. 2018 9:59

Užitečnost elektřiny z OZE se má k užitečnosti elektřiny z ČEZu jako užitečnost nářadí MANNESMAM ( Čína) k nářadí NAREX (Německo). Oboje nářadí vrtá, řeže, nebo šroubuje, ale prodávají se za ceny v poměru kvality : jedna ku deseti. U nás se podařilo uzákonit obrácený poměr.