Hnutí Duha: Spalovny z evropských fondů financovány nebudou

Tisková zpráva Hnutí DUHA

pátek 16. prosince 2016

Výstavba a rekonstrukce spaloven komunálních odpadů nebude do roku 2020 financována z evropských fondů. To je výsledek dohody mezi ministerstvem životního prostředí a Evropskou komisí z jednání 5. Monitorovacího výboru Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Plánované spalovny by tak museli zaplatit lidé z daní nebo zvýšených poplatků za odpad. Evropská komise chce v programovém období 2014-2020 podporovat především oběhové hospodářství a vysoké cíle recyklace odpadů.

Evropské financování výstavby spaloven mělo dlouho nevyřešenou, takzvanou předběžnou podmínku OPŽP. Evropská komise požadovala předložení Plánu odpadového hospodářství ČR a krajských odpadových plánů. Z těchto dokumentů je však zřejmé, že kraje ani stát k vysoké míře recyklace v budoucnu nesměřují. Výstavba nových spaloven dřív, než dojde ke zvýšení recyklace, jde proti evropské hierarchii nakládání s odpady. Právě od ní se odvíjí ochota Komise platit v členských státech odpadové projekty.

Stopku pro využívání evropských strukturálních fondů na výstavbu a rekonstrukci spaloven komunálních odpadů prosazuje Hnutí DUHA dlouhodobě. Česká republika totiž třídí a recykluje pouze 36 % komunálních odpadů [1], zatímco průměr v EU je 44 % [2] a úspěšné státy recyklují kolem 60 % [2]. K tomu, aby ČR dosáhla recyklační úrovně úspěšných evropských zemí, musí především zlepšit dostupnost recyklačních služeb pro domácnosti a zvýšit třídění bioodpadů.

Zásadním nástrojem pro snížení skládkování a zvýšení recyklace na úroveň úspěšných evropských zemí je nový zákon o odpadech, který připravuje MŽP. Ten se má 12. ledna znovu projednávat v Legislativní radě vlády. Bohužel poslední návrh zákona zakazuje skládkování odpadů podle parametru jejich výhřevnosti. To by vedlo k přesměrování odpadu ze skládek rovnou do nových spaloven namísto úsilí odpad nejprve dobře vytřídit a zrecyklovat a teprve poté spálit jen jeho nevyužitelnou část.

Návrh zákona zavádí tzv. recyklační slevu, motivační opatření, které má potenciál recyklaci odpadu významně zvednout. Díky ní by obce získaly zpět do svých rozpočtů peníze ze zvýšeného poplatku za skládkování, pokud dosáhnou vyšší recyklace. Tomuto dobrému záměru však návrh zákona sám brání tím, že podle něj recyklační slevu získají obce v roce 2020 již za nízkou (35%) recyklaci – motivační opatření by tak ve skutečnosti nikoho nemotivovalo [4].

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

„Potvrzeno. Spalovny se u nás za peníze z evropských fondů stavět nebudou. Evropská komise to totiž se zvýšením recyklace myslí naprosto vážně. Kraje – pokud chtějí získat peníze z fondů Unie – by proto měly přehodnotit nízké cíle recyklace ve svých nedávno schválených odpadových plánech. A ministr životního prostředí Richard Brabec by měl rychle doplnit do připravovaného odpadového zákona recyklační slevu tak, aby obce k recyklaci skutečně motivovala. Obce by ji získaly až při dosažení nadpoloviční recyklace v roce 2020. Zároveň je však třeba z návrhu zákona vypustit zákaz skládkování na základě kritéria výhřevnosti, které nutně vede k přesměrování odpadů ze skládek do spaloven, a tak hrozí v budoucnu potlačením recyklace.“

Poznámky:

[1] MŽP uvádí ve Zprávě o životním prostředí v ČR 2015, že jsme v roce 2015 recyklovali 35 % komunálních odpadů

[2]http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7214320/8-22032016-AP-EN.pdf

[3] Příloha č. 10 návrhu zákona o odpadech, tabulka č. 2

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
Drak
18. 12. 2016 20:13

Spalovny nebudou podporovány z evropských fondů. To považuje Duha za vítězství.
No, ale když nebudou podporovány z EU, zaplatíme je z rozpočtu, protože tenhle kšeft si ti, kdo o něj stojí nenechají ujít, to jistě ví i „Duha“.
Problém třídění, nebo netřídění odpadu a toho, zda se rovnáme v procentech třídění, tzv. „vyspělým “ zemím,je úplně mimo mísu, vezmeme-li v úvahu. že ten odpad vytváříme, nebo je vytvářen cíleně, pro podporu kšeftu.
Bez používání rozumu, se z toho nevymotáme, ani s duhami.

racek
racek
19. 12. 2016 0:13

Přesně tak. Celá legislativa EU vede k plýtvání pomocí tlaku na tvorbu známých „kurvítek“ ve spotřebičích, k vysoké spotřebě aut katalyzátory a pod, podporou tzv. eko zdrojů které mají parametry typu jak jste popsal u paliv a pod. Proboha, kde je zdravý rozum? Vždyť dotace jsou taky zmařenou energií…
Mimochodem, recyklaci podporuji všema deseti. Ovšem co vyvádí obalová technika … to je prostě šílené. Kartony …