Hnutí Duha: Uhlí pod obcemi je potřeba odepsat, shodli se energetičtí experti radící vládě

Tisková zpráva Hnutí Duha

„Rozhodnout o převodu zásob uhlí pod zastavěným územím obcí a jejich ochrannými pilíři v celém Ústeckém kraji (tedy včetně lokality ČSA) do nebilančních zásob,“ doporučují experti a expertky z Výboru pro udržitelnou energetiku, v němž zasedají profesoři z ČVUT, zástupci průmyslu i nevládních organizací a další vědci. Dokument, schválený už 12. října (týden před včerejším rozhodováním vlády o limitech těžby uhlí), zveřejnila na webu Společnost pro trvale udržitelný život.

Ke stažení: http://www.czp.cuni.cz/stuz/pur/images/Rok2015/VUE.pdf

V kontextu včerejšího rozhodnutí vlády to znamená, že by vláda měla převést do nebilančních zásob [1] uhlí na velkolomu ČSA, kde limity nadále chrání Horní Jiřetín a Černice. A zároveň je potřeba převést i všechno uhlí, které nelze těžit, aby byl zachován aspoň pětisetmetrový odstup velkolomu Bílina od obcí, k čemuž se vláda včera zavázala.

Výbor pro udržitelnou energetiku se však také většinově přiklonil v doporučení varianty úplného zachování limitů. Na této variantě se přitom shodli i experti výborů zaměřených na ochranu krajiny a rozvoj obcí [2]. Vláda přesto včera rozhodla o prolomení limitů na velkolomu Bílina. Naopak nepodlehla tlaku uhlobaronů v případě velkolomu ČSA.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA a člen Výboru pro udržitelnou energetiku, řekl:

„Úplný odpis uhlí pod domy nebo alespoň jeho převod do nebilančních zásob je logickým a nutným krokem, pokud vláda opravdu myslí vážně ochranu měst, obcí i zdraví lidí.“

„Ale samo o sobě to nestačí. Nyní je dostupné o hodně více uhlí, než je potřeba. Vláda by se tedy konečně měla přestat zabývat uhelným skanzenem a raději pracovat na rozhýbání perspektivního oboru obnovitelných zdrojů a zajistit snížení příliš vysoké energetické náročnosti naší ekonomiky.“

Poznámky:

[1] Zásoby nebilanční jsou dle zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) v současnosti nevyužitelné, protože nevyhovují stávajícím technickým a ekonomickým podmínkám využití, ale jsou podle předpokladu využitelné v budoucnosti s ohledem na očekávaný technický a ekonomický vývoj.

Vynětí z evidence zásob nebo jejich převod do zásob nebilančních je možno provést například tehdy, jde-li o zásoby, jejichž dobývání by ohrozilo zákonem chráněné obecné zájmy, zejména ochranu životního prostředí a význam ochrany převyšuje zájem na vydobytí těchto zásob.

Fakticky bude tedy uhlí chráněno pro případ hluboké energetické krize, kdy by převážil zájem vytěžení a zajištění základních potřeb lidí nad zájmem ochrany obcí a krajiny. V tuto chvíli takový zájem samozřejmě neexistuje, a pokud stát využije možností, které nabízejí zvyšování energetické efektivity a obnovitelné zdroje, vznik takového není pravděpodobný.

[2] http://www.czp.cuni.cz/stuz/pur/images/Rok2015/VKrajina.pdf a http://www.czp.cuni.cz/stuz/pur/images/Rok2015/VMun.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
21. 10. 2015 13:06

Asi máte pravdu, zvýšení těžby v této chvíli není nutné, šetřme si ho pro budoucnost. Prozatím bych dál netěžil.

Jaderná energetika je pro nás schůdnou a vyzkoušenou alternativou s bonusy.

humbru
humbru
22. 10. 2015 15:50

Důvodem proč dál netěžit nemůže být zachování pár vesnic, ale zachování nenahraditelných zásob pro budoucí generace. Ty vesnice by se měly postupně vylidnit resp. vykoupit stávající nemovitosti a lidem umožnit investovat do bydlení a pozemků jinde. Tak to prostě chodí že ve veřejném zájmu je nutno aby jednotlivec ustoupil podobrém.

fajt
fajt
22. 10. 2015 16:06

to je tak, když ekonomika přestává sloužit lidem a začíná jimi vládnout. ..)

cnemo
22. 10. 2015 19:30

fajt napsal

to je tak, když ekonomika přestává sloužit lidem a začíná jimi vládnout. ..)

Ekonomika vždy vládla lidem a vládnout bude. Od pravěkého lovu mamuta až do dnes. Nepředpokládám, že by nastal takový přebytek zdrojů, my přestali jíst či holubi řádně propečení by létali sami do huby:)

Jsem proti těžbě z důvodů jako humbru ale je mi naprosto jasné, že dřív nebo později bude to uhlí vytěženo. Bylo opravdu lépe ty vesnice začít utlumovat. Horší to bude s takovou Karvinou, tam je nějakých 55 tis. lidí. Osud bude stejný, jen se toho už možná nedožiju.

fajt
fajt
22. 10. 2015 19:49

cnemo napsal Ekonomika vždy vládla lidem a vládnout bude. Od pravěkého lovu mamuta až do dnes. Nepředpokládám, že by nastal takový přebytek zdrojů, my přestali jíst či holubi řádně propečení by létali sami do huby:) Jsem proti těžbě z důvodů jako humbru ale je mi naprosto jasné, že dřív nebo později bude to uhlí vytěženo. Bylo opravdu lépe ty vesnice začít utlumovat. Horší to bude s takovou Karvinou, tam je nějakých 55 tis. lidí. Osud bude stejný, jen se toho už možná nedožiju. potřeba potravy je snad základní pud, ekonomiku bych do těchto končin moc netahal, může to být (… Číst vice »

Starý doktor
24. 10. 2015 11:42

Plyn Německo potřebuje, aby mohlo nahradit jaderné elektrárny. O tak radikálním kroku v energetické politice tehdy v roce 2011 také Merkelová rozhodla bez konzultace s kýmkoli. Muselo se teď o tom plynu s Ruskem průběžně vyjednávat po celé měsíce, v době, kdy se zaváděly protiruské sankce EU. K tomu už je třeba opravdu kachní žaludek. Mě by zajímalo, zdali česká rozvědka o tom německo-ruském jednání, které výrazně zhoršuje energetickou pozici řady zemí, věděla. Asi ne, protože pak by se česká vláda – a řada dalších vlád – musely dávno ozvat. Včetně Evropské komise a nebohé Ukrajiny. Nic takového se ale… Číst vice »

Sio
Sio
24. 10. 2015 12:09

cnemo napsal Ekonomika vždy vládla lidem a vládnout bude. Od pravěkého lovu mamuta až do dnes. Nepředpokládám, že by nastal takový přebytek zdrojů, my přestali jíst či holubi řádně propečení by létali sami do huby:) Jsem proti těžbě z důvodů jako humbru ale je mi naprosto jasné, že dřív nebo později bude to uhlí vytěženo. Bylo opravdu lépe ty vesnice začít utlumovat. Horší to bude s takovou Karvinou, tam je nějakých 55 tis. lidí. Osud bude stejný, jen se toho už možná nedožiju. Vidím to úplně stejně. K nevytěžení může dojít jen v případě, že se najde jiný levný a… Číst vice »