Tisková zpráva Hnutí DUHA
ČÍSLO TÝDNE: 1850. LONI SPOTŘEBOVALA BRITÁNIE NEJMÉNĚ UHLÍ OD ROKU 1850
ZA JEDINÝ ROK SRAZILA JEHO SPOTŘEBU O PĚTINU
středa 11. března 2015
Za jediný rok srazila Británie spotřebu uhlí o dvacet procent a díky tomu emise skleníkových plynů o rekordních devět procent. Ukazují to nejčerstvější údaje ministerstva energetiky a změny klimatu za rok 2014, analyzované odborným portálem Carbon Brief [1].
Loňská spotřeba uhlí na ostrovech dosáhla rekordního minima od roku 1850, kdy byla země uprostřed průmyslové revoluce. Hlavní příčinou poklesu bylo uzavření uhelných elektráren Ironbridge a Ferrybridge. Největší britská elektrárna Drax zase přešla z třetiny na spalování biomasy místo uhlí.
Nízkou spotřebu uhlí však způsobila i extrémně teplá zima a také jeho nahrazování zemním plynem. Ten je však spíš přechodným řešením a ve výrobě elektřiny bude muset soupeřit s větrem, přičemž vítr je nejen čistější, ale už nyní i podstatně levnější.
Ekonomičtí experti společnosti Cambidge Econometrics posuzovali dva možné scénáře budoucího vývoje britské výroby elektřiny. První se zaměřuje na její výrobu ze zemního plynu a druhý na větrné turbíny. Pro plynovou variantu výpočty ukazují, že cena elektřiny vzroste do roku 2030 o 8 až 41 procent. Větrná varianta však přinese zvýšení cen maximálně jen o čtyři procenta [2].
ČR zatím nesnižuje cílevědomě závislost na fosilních palivech. Stále tu chybí obdoba britského antifosilního zákona, k níž se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Přitom jsme enormními evropskými plýtvači energií a také pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Pokud bychom odstavili šest nejstarších, neefektivních uhelných elektráren, stále ještě bude výroba elektřiny převyšovat spotřebu.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Británie cíleně snižuje spotřebu fosilních paliv. Soustředí se v první řadě na uhlí, jehož spalování je nejdestruktivnější pro klima i ovzduší. Přechodné projekty nahrazování uhlí plynem a pochybné spalování biomasy ve velkých elektrárnách postupně jistě nahradí větrná energie, která zajistí ostrovnímu království nižší a stabilnější ceny elektřiny. Logické zavírání starých uhelných elektráren v Británii by bylo trojnásobně logické u nás, protože patříme k předním světovým vývozcům elektřiny. Ale chybí nám stále vládou slíbený antifosilní zákon, který dodá k ekonomické a ekologické logice i potřebou právní jistotu.“
Poznámky:
[1] http://www.carbonbrief.org/
Jsem pro alternativní zdroje. Věřím technicky vyspělému Německu že zvládne výrobu, rozvod a zejména akumulaci el. energie. Jsme jeho sousedy a tak se snad budeme, byť jen jako subdodavatelé, podílet na nových technologiích. My sami ale nemáme Severní moře s jeho větrným počasím a proto podporuji u nás výstavbu dalších jaderných bloků. Trestuhodné zneužití slunečních elektráren „podnikateli“ a jejich spojenci v parlamentu nás uvrhlo do pozice rozvojové země.
„Trestuhodné zneužití slunečních elektráren?“
Ještě trestuhodnější by bylo: ničení majetku – plýtvání surovinami. Zbourání celého mostu na dálnici – hlavně proto, že stavba nového je dražší – výdělkovitější. Postavení zdánlivě pevné, později „vlněné“ dálnice – namísto odolné.
Kdežto nepřiměřené zbohatnutí majitelů velkých slunečníků je sice nehezké, ale není to stejné, jako je házení potravin do moře – kvůli udržení vysokých cen, výroba zboží se záměrně zkrácenou životností, apod.
Ve fotovoltaice se s Německem obchoduje skoro 20 let-výroba byla zvládnuta tady (k nám se naopak většina zařízení dovezla z Číny). Export energie vypadá divně, ale redukce kapacit na současnou vnitřní spotřebu znamená zakonzervovat současný stav (krize, úpadek průmyslové výroby) do budoucna. To už můžeme rovnou pozvat dalajlámu. Ten přišel každého občana ČR ve zrušených zakázkách na několik tisíc.