Hnutí Duha: Vláda navrhla zastavit rozprodej státních lesů. Potřebují však také lepší hospodaření a víc svobody pro přírodu

Tiskový komentář Hnutí DUHA

pondělí 13. března 2017

Vláda schválila novelu lesního zákona, která zakazuje zcizování státních lesů. Výjimku tvoří případy, jako je směna za jiné lesní pozemky kvůli jejich scelování nebo naplnění veřejného zájmu, a to vždy jen za souhlasu ministerstva zemědělství. Pokud vláda novelu prosadí v Parlamentu, státní lesy nebude možné zbytečně rozprodávat.

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
„Vládní stopka rozprodeji státních lesů je krok správným směrem. Lesy jsou přírodním bohatstvím nás všech. Ale nestačí je jen nerozprodávat, je třeba se o ně starat víc v souladu s přírodou. Znamená to měnit smrkové monokultury na druhově rozmanitější lesy, které odpovídají přírodním podmínkám. Kácet je třeba jednotlivé stromy a ne dělat velké holoseče. Ministerstvo zemědělství a správci státních lesů by to měli veřejnosti garantovat kvalitním certifikátem šetrného lesního hospodaření FSC (Forest Stewardship Council) [1] tak, jak je tomu v mnoha jiných státech Evropy. Část lesů je přitom třeba ponechat jen svobodnému vývoji přírody a obdivu turistů. Státní lesy tak budou opravdu sloužit svému účelu: udržitelné produkci dřeva, ale také odpočinku a poznání milionů lidí a ochraně unikátní divoké přírody.“

Poznámky:

[1] http://czechfsc.cz/, http://poznejdrevo.cz/
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
14. 3. 2017 20:12

Možno si ešte niekto spomenie na rok 2015,keď Fínsko nevpustilo predsedu Štátnej dumy RF Sergeja Naryškina a jeho 5 členný doprovod na svoje územie.Delegácie sa mala zúčastniť schôdze OBSE ktorá sa konala v Helsinkách.Rusko ako odvetu zvolilo zastavenie dodávok drevnej guľatiny pre Fínsky drevospracujúci priemysel.Toto vyvolalo vo Fínsku takú paniku,že celú situáciu musel riešiť fínsky prezident Sauli Niinisto osobne s prezidentom Putinom,aby zdôvodnil konanie Fínska a požiadal o zhovievavosť.Z toho vyplýva,ako je dôležitá pre Fínsko ruská drevná guľatina.A tu sme pri koreni veci.Tak Fínsko je najlesnatejší štát v Európe.68% územia tohoto štátu pokrývajú lesy.Napriek tomu je Fínsko so svojim rozvinutým… Číst vice »

koloděj
koloděj
14. 3. 2017 20:53

peter. napsal Konanie EÚ je neuveriteľne odporné,keď si Co se divíš, Petře ? ( no já vím nedivíš ) .. Dluh je otroctví. Otrokářem je Chazar. Chazar ví, že o Ukradinu přijde, proto se ji snaží vytěžit do mrtě. Z tohoto pohledu je vlastně Porošenko vlastenec, když tak dlouho bránil masivní těžbě a vývozu dřeva. To asi nevíš, že do Fínska nebo kam na sever se odvážejí soupravy plné černozemě (!), 100€ za kubík. Nězavisimaja.. U nás je to lautr to samý, jen ne tak okaté. Šachy kolem Šumavy jsou jen soubojem o to dřevo, o prachy o to, kdo… Číst vice »

peter.
14. 3. 2017 21:35

koloděj napsal
100€ za kubík.

S dovolením ťa opravím . 5 dolárov za tonu a pre začiatok ide 100 miliónov ton do Švédska.Keď sú všetci Ukrajinci takí kokoti,že sa tomu nepostavia,tak si to zaslúžia debili!

peter.
14. 3. 2017 22:03

peter. napsal
S dovolením ťa opravím . 5 dolárov za tonu a pre začiatok ide 100 miliónov ton do Švédska.Keď sú všetci Ukrajinci takí kokoti,že sa tomu nepostavia,tak si to zaslúžia debili!

http://www.hlavnespravy.sk/svedsko-zacalo-s-vyvozom-ukrajinskej-ciernozeme/925966