Houstone, máte problém!

Z kritiky exekutivního příkazu amerického prezidenta Donalda J. Trumpa na Seznamu.cz jsem se dozvěděl, že „stop“ pro držitele íránských pasů při cestách do USA jen letos ovlivní milion Íránců, kteří by jinak do Spojených států přicestovali. Milion migrujících Íránců mezi Teheránem a  New Yorkem či Washingtonem, D.C.  je více, než počet  osob cestujících mezi oběma zeměmi za časů  šáha Rézy Pahlavího.

Svět globálně migruje, což má ovšem i svá úskalí.  Jedním z podstatných je věc, týkající se strategických zásob té které země. Z poučení po hurikánu Katrina, který se prohnal Louisianou v srpnu a září 2005, víme, že pomoc je ponechána často v rukou jednotlivců. Louisianský evakuační plán stanovil, že obyvatelé měst nasednou do svých vozů a hurikánu jednoduše  ujedou. Ovšem, 27 procent obyvatel New Orleansu nemělo soukromá vozidla. Tedy 120 – 150.000 obyvatel bylo ponecháno na místě. Evakuace cizinců hromadnými svozy nebyla povolena (Americans only), přestože počet návštěvníků-cizinců v New Orleansu nebývá malý.

FEMA, kterou tehdy prezident G. Bush ml. včlenil pod Homeland Security, navíc řídil jistý pan Brown, vyhozený pro finanční nesrovnalosti z Asociace arabských plnokrevníků. Praxe s koňmi jako základ pro záchranné operace byla posléze vyhodnocena jako podivná. Suma sumárum, v USA se pohybují statisíce lidí, na něž nepamatují jakékoli záchranné plány.

A platí to i pro Evropu, kde jsou to  už miliony lidí, kteří byli sice spektakulárně „zachráněni“ a jsou jim ještě z rotačky eur  „za tepla“ vydávány peněžní  příspěvky, nicméně, s jejichž záchranou se nepočítá. Nebo naopak? Počítá se se záchranou Němců třeba v saské vsi, která dostala kvótu 300 uprchlíků? Pochybuji totiž, že ona přistěhovalá přestárlá mládež by se domorodci nechala  vyhladovět. Naopak, ona by vyhladověla je. Relevantní film o hmotných rezervách a jejich rozdělování je zde.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
30. 1. 2017 19:53

Ohledne hurikanu Katrina. Ja si pamatuji na zatopene skolni autobusy, jak vite, kazde mesto ma desitky techto „zlutasku“. Ze se socialne slabi v New Orleansu sami neorientovali a misto toho pasivne cekali, az se nekdo ze statni spravy o ne postara, to neni vina administrativy, ale lemplovskych obcanu. Normalne by se, v normalni jine situaci jiste nasel nekdo, kdo je ridic a odvazel by skupiny autobusem za vodu. .Ale velmi malo socialne slabych se vubec o autobusy zajimalo, radsi se nahrnuli do sportovniho stadionu a tam cekali. Musim ale spravedlive dodat, ze take desitky obyvatel, kdyz zacla stoupat voda, na… Číst vice »

idiotronic
30. 1. 2017 23:31

Nakonec se autor dostává k problematice řešení krizových situací, kde pomoci lze
jen připraveným. Expert Bartuška uvažuje jen o 5 dnech krize , delší pokládá za těžko předvídatelnou. Poučné byly situace za povodní, které všichni pamatují.
Jak se bez velkých nákladů připravit na několikadenní krizi v zásobování potravinami popisuje lékař, biochemik na
http://www.petr-kubac.blog.cz/1601

Béda
31. 1. 2017 5:13

comment image