Iluze regulace ceny vody a zisků koncernů aneb Lidé, mlčte a plaťte

V Čechách se řadu let hovoří o tom, že vodárenství, cena vody a zisky z ní jsou regulovány státem, městy a komunálními politiky. To je do jisté míry pravda. Do jaké míry, na to jsem hledal odpověď. Jak regulace skutečně funguje? Zaměstnanci koncernů a s nimi někteří politici svorně provolávají, že vše funguje bezvadně. Nikdo to však řádně nedoložil. Proto jsem se podíval na to, jak funguje regulace zisků kalkulovaných do ceny vody koncerny a okresními vodárnami ze strany zastupitelů a státních institucí, blíže podíval. Stejně tak jsem se podíval na fungování regulace cen vodného a stočného ze strany politiků působících ve vodárnách a na radnicích.  Výsledek mého zjištění je, že  regulace vodárenství je v řadě regionů, především v těch, kde působí nadnárodní koncerny, pouhou iluzí.

Regulace ziskových marží, zisku a cen vodného a stočného

Politici pracující pro města a ti druzí!

V Přerově mají ziskové marže do 5% u vodného a do 15% u stočného. Ve Zlíně, kde vodu prodává koncern Veolia dosahuje zisková marže 20 % u vodného a 24% u stočného!

Cena vodného a stočného v Přerově je 72 Kč/m3 ve Zlíně 85,69 Kč/m3

Okresní vodárna Vak Přerov inkasovala za poslední 3 roky zisky z vody 70 mil.Kč, Veolia na Zlínsku 487 mil. Kč a naproti tomu okresní Vak Zlín, který je smluvně vázán s Veolií  pouhých 19 mil. Kč!

politici-cenavody-zisky

V obou případech, které vidíte na obrázku, rozhodují o tom, kde kolik zaplatí lidé za vodu a kde skončí peníze spotřebitelů inkasované za vodné a stočné komunální politici. Výsledek je diametrálně odlišný. Totéž platí o objemu financovaných investic okresními vodárnami.

 

Regulace, kde končí peníze inkasované od spotřebitelů za vodné a stočné přes komunální politiky ve vodárnách a ve velkých městech.

regulace-pres-politiky-zlin

Více informací a podrobnosti na www.vodalidem.cz/webregulace/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments