Inlinové kontrakty Uberu

Četl jsem kdysi jednu sci-fi povídku, ve které třetí či čtvrtou světovou válku vyhrála česká armáda. Tehdy totiž byly zbraně natolik sofistikované, že zabíjely pouze vojáky a ne civilisty. A česká armáda přišla na to, jak toho využít: pokud na českého vojáka letěla kulka, armáda ho prostě propustila. V tu ránu z něj byl civilista a kulka ho nezasáhla. Hned poté jej opět přijala a voják bojoval dál. Vteřinu voják, vteřinu civilista, střídalo se to rychle podle potřeby. A pokud mne paměť neklame, tak ten tento mechanismus měl název inline kontrakt.

Tohle bylo sci-fi, ale firmy jako v poslední době tolik skloňokvaný Uber fungují na velice podobném principu, jen v opačném gardu: zaměstnance přijmou, jen když pro něj mají práci, a pak ho hned propustí. Prostě neplnohodnotné úvazky a externalizace nákladů dotažené do dokonalosti. Zaměstnanci – de facto i de iure ovšem subkontraktoři – si na své náklady pořizují vše vlastní, nesou většinu komerčního rizika, a firma jim zaplatí jen tehdy, pokud má jistotu, že na nich vydělá.

Aby to vypadalo dobře a lákavě – i když spoustě lidí takový mechanismus přijde sexy i bez toho – říká se tomu sdílená ekonomika, což je ovšem zavádějící, protože ve skutečnosti se jedná o inovaci kapitalistického vykořisťování. Tam, kde dochází k těžbě renty – a to v případě Uberu jednoznačně dochází, navíc je to primární smysl jeho existence – nemůže být o nějakém sdílení řeč. Podstatou sdílení je totiž eliminace kapitalistického obchodního modelu, nikoliv jeho intenzifikace, jako v tomu právě v případě Uberu.

Ekonomika i společnost se mění, ale problémy, které tyto změny přinášejí, platformy typu Uber neřeší, jen je transformují na nové, na které společnost pro jejich novost není citlivá a jako problémy je nevnímá. V aktuálním sporu mezi taxikáři a uberáři tak nejde o spor mezi těmi, kteří problémy vytváří, a těmi, kteří je řeší, ale o boj o dominanci mezi problémem starým a novým.

Jako společnost nás pak čeká – a to nevyhnutelně, volbu máme pouze v tom, jak brzy se tomu začneme věnovat – odpověď na otázku, jestli princip inlinových kontraktů přijmeme, nebo odmítneme. A pokud ho přijmeme, tak zda se všemi negativními dopady prekarizace, která se na něj váže, nebo se pokusíme je vyřešit další inovací, například nějakou variantou nepodmíněného základního příjmu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asym
asym
4. 10. 2017 9:44

Naprosto souhlasím s Tribunem. Je to ukázkový příklad o kterých píše například Keller.

fajt
fajt
5. 10. 2017 6:45
tatar
tatar
5. 10. 2017 10:01

fajt napsal

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Par-dnu-pred-volbami-uz-ani-nefunguje-parlament-a-ministr-podepise-miliardovy-kseft-s-lithiem-Maler-absolutni-leva-zuri-Patriot-Vitek-a-jmenuje-konkretni-osoby-506730 – češi si neumí vládnout sami, i po skoro třiceti létech korporatního masochismu se chovají jako idioti. ..)

A proto jim to tam ve volbach zase hodi, pro takovou chatru je demokracie a samostatny stat skoda.

fajt
fajt
5. 10. 2017 10:43

tatar napsal
tatar

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-proc-je-maslo-tak-drahe-d4i-/p_ekonomika.aspx?c=A170714_213245_p_ekonomika_wag – už i hnědému psovi se „kapitalismus“ aplikovaný v česku zajídá, ale pro švejka bude jenom hůř. ..)

Bety
Bety
5. 10. 2017 10:50

tatar napsal A proto jim to tam ve volbach zase hodi, pro takovou chatru je demokracie a samostatny stat skoda. Tatar je jak vidět „Evropan“, protože se zřejmě součástí té „chátry“ necítí. A protože je demokratický Evropan, tak nám vymezuje naše místo a nejspíš i osud – protože co s chátrou, že? Nejdřív se nechá podvodnými kecy o demokracii oblbnout a teď je jí pro ni škoda. Já bych řekla, že jak byly ty kecy o demokracii podvodné, tak je podvodná i sama demokracie – vláda věcí tvých se k tobě navrátí, ó lide český – člověk by zaplakal, kdyby… Číst vice »

tatar
tatar
5. 10. 2017 11:49

Já si, Bety, akorát myslím, že problém není ani v „demokracii“, ani v EU, ani jinde, ale v lidech. A švejci akorát od zastřelení Ferdinanda ukazují, že si prostě vládnout sami neumí a ty volby jsou pro ně zbytečnej luxus. Mě nevyjímaje.

fajt
fajt
5. 10. 2017 12:00

tatar napsal
tatar

jj, vyšší civilizační funkce ani v tom podělaném korporátním fašismu nedávaj ( a to jich doba ani tolik nevyžaduje) o místních elitách ani nemluvě, to je něco naprosto otřesného. ..)

Bety
Bety
5. 10. 2017 13:24

tatar napsal Já si, Bety, akorát myslím, že problém není ani v „demokracii“, ani v EU, ani jinde, ale v lidech. A švejci akorát od zastřelení Ferdinanda ukazují, že si prostě vládnout sami neumí a ty volby jsou pro ně zbytečnej luxus. Mě nevyjímaje. Tak švejci si vládnout neumí, co? Mají to nechat na těch chytřejších – a to je jako kdo? Já si zase myslím, že nejsme o nic hloupější než jakýkoli jiný národ a jako jakýkoli jiný národ jsme se nechali zblbnout demagogií těch, kteří prý vládnout umí ve prospěch prý všech, což je ve skutečnosti jen jejich… Číst vice »

fajt
fajt
5. 10. 2017 13:34

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/VIDEO-Zeman-Kdyz-prijdou-muslimove-budou-se-zeny-kamenovat-za-mestem-506675 – Jsem hrdý, že jsem jako premiér udělal tři reformy – zavedení krajské samosprávy, druhou byla privatizace bank a třetí reformou byla právě profesionalizace armády. Tvrzení, že vojna dělá z chlapců muže, je sice hezké, ale dovedu si představit racionálnější .. . ..)

Bety
Bety
5. 10. 2017 16:51

Chci se ještě vrátit k tomu, jak si neumíme vládnout, tudíž jsme neschopný národ, který si nic jiného nezaslouží. Co takhle Němci, Francouzi, Španělé, Italové, Řekové………. ti si vládnout podle tatara zřejmě umí, o Američanech nemluvě. A všechny ty banánové republiky a banánové diktatury po celém světě jsou asi také v poho.
Možná by nám ti všichni nespokojenci s naší národní povahou nejraději posadili na trůn nějakého knížete či císaře, protože ti přece mají vládnutí v té své modré krvi už dědičně zakódováno, ne?

PPK
PPK
5. 10. 2017 19:14

tatar napsal Já si, Bety, akorát myslím, že problém není ani v „demokracii“, ani v EU, ani jinde, ale v lidech. A švejci akorát od zastřelení Ferdinanda ukazují, že si prostě vládnout sami neumí a ty volby jsou pro ně zbytečnej luxus. Mě nevyjímaje. Vážená paní Bety, rovněž jako Vy, tak i já vnímám toto „tatarské“ tvrzení jako nic neřešící masochistické sebemrskačství. Je to zřejmá malověrnost člověka, který nám tu sám o sobě velmi zřetelně naznačil, že pravděpodobně nikdy nic pořádného a smysluplného v životě nedokázal ani promyslet, ani zorganizovat, natož úspěšně reálně udělat. Inu, tatarova sebekritika by nám mohla… Číst vice »