Intelektuál, a přesto idiot (k reakcím nejen na US volby)

Nassim Nicholas Taleb, autor kultovní eseje Černá labuť, nabízí k hlasitým nářkům liberálních kruhů kontext v sarkastické poznámce nazvané Intelektuál, a přesto idiot:

Od Indie přes Británii až po Spojené státy jsme dnes po celém světě svědky vzpoury proti vnitřnímu kruhu politiku provádějících „úředníků“, kteří ani sami nenastavují svou kůži, novinářských insiderů, proti té třídě paternalistických polointelektuálních expertů se vzděláním z Břečťanové ligy, Oxfordu/Cambridge nebo podobně honosných škol, kteří nám ostatním říkají 1) co máme dělat, 2) co máme jíst, 3) jak mluvit, 4) jak myslet a 5) koho volit.

Problém ale spočívá v tom, že jednooký je veden slepci: tito samozvaní členové „inteligence“ nejsou s to najít kokos na Kokosovém ostrově, čímž míním, že nejsou natolik inteligentní, aby inteligenci definovali, a tudíž se zacyklují – a jejich hlavní schopností je udělat zkoušku, kterou sepsali stejní lidé jako oni. Psychologické studie replikují asi 40 procent už napsaného, dietní rady se po 30 letech odvracejí od fobie z tloušťky, makroekonomické analýzy fungují hůř než astrologie, farmaceutické testy vycházejí v lepším případě ve třetině případů, a proto mají lidé plné právo spoléhat se na instinkty svých předků a naslouchat svým babičkám (nebo Montaignovi a podobným osvědčeným klasickým moudrům), protože tak dosáhnou většího úspěchu než ti šašci, kteří rozhodují o politice.

IPI považuje za nenormálního kohokoli, jehož činy nechápe, aniž by si uvědomoval, že je to právě jeho chápání, které je v takovém případě omezené. Myslí si, že lidé mají jednat ve svém nejlepším zájmu a on přece ví, jaký zájem to je, obzvláště, pokud je řeč o „vidlácích“ nebo těch anglických hlupácích, co hlasovali pro Brexit. Když plebejci udělají něco, co jim dává smysl, ale jemu nikoli, okamžitě o nich začne mluvit jako o „nevzdělancích“. To, co obecně označujeme za podíl na politickém procesu, IPI popisuje dvěma různými pojmy: „demokracie“, když to zapadá do jeho chápání, a „populismus“, když si plebejci dovolí hlasovat proti preferencím IPI. Zatímco bohatí lidé věří v „jeden zdaněný dolar, jeden hlas“, ti humánnější dokonce v „jednoho člověka, jeden hlas“ a třeba koncern Monsanto v „jednoho lobbistu, jeden hlas“, IPI věří v „jeden doktorát z Břečťanové ligy, jeden hlas“, ovšem s přihlédnutím k některým podobně elitním zahraničním školám a akademickým titulům, protože ty jsou v klubu žádoucí.

IPI obvykle zvládá logiku prvního řádu, ale nikoli už druhého (nebo ještě vyššího), což ho činí zcela neschopným v komplexnějších sférách. Z pohodlí svého předměstského domu s garáží pro dvě auta obhajuje „odstranění“ Kaddáfího, protože to byl „diktátor“, aniž by si uvědomoval, jaké důsledky takové „odstranění“ má (připomeňme si, že IPI nechodí se svou kůží na trh a neplatí za výsledky). IPI se – historicky – mýlí v otázkách stalinismu, maoismu, geneticky modifikovaných organismů, Iráku, Libye, Sýrie, lobotomie, městského plánování, nízkouhlohydrátových diet, přístrojů v posilovně, behaviorismu, transnasycených tuků, freudiánství, teorii portfolia, lineární regrese, gaussiniánství, saláfismu, dynamického stochastického modelu všeobecné rovnováhy, bytových projektů, sobeckého genu, Bernem Madoffovi (před zatčením) a hodnot p-value. Přesto je ale přesvědčený, že jeho aktuální názor je správný…

Celý článek najdete v Literárních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
koloděj
koloděj
10. 11. 2016 16:03

Opět se svádí zlý úmysl na „hloupost“. Tak to ale doopravdy není. IPI ( International Press Institute – The Global Network for Media Freedom )
dělá vše proto, aby zachovala status quo.

Na Zemi převládl kapitalismus, který nemá jiné východisko, než „konkurenční boj“ ovšem za podmínek, kdy hrstka hráčů zároveň (skrytě) ovládá herní bank. Nastavená pravidla umožňují jen jednoho vítěze, což trochu připomíná pavouky ve sklenici. tento systém nemůže mít vítěze, zákonitě přeroste z hospodářské soutěže do vojenských konfliktů … nejprve malých, později ničivějších.

orinoko
10. 11. 2016 16:09

TOHLE je skvěle. Poslat do všech koutu všehomíra , aby velký DINO Sauron věděl , ze lidsky mozek porad ještě žije.
Jsme jako Rencinuv pan Dlabacek, který – jda z hospody – uviděl na vetvi stromu lidsky mozek a překvapené vyhrkl : Nazdar,starý brachu, ty ještě zijes?
Pan Dlabacek z toho byl úplně na větvi
Jako já ted. Tejblty mi přepsal … Nazdar , starý brachu na …. Nazdar starý hrachu.

peter.
10. 11. 2016 16:09

Pobavilo!
Len škoda,že je to napísané tak dobre,že neviem,čo by som k tomu dodal.Článok žiadne dodatky nepotrebuje.

orinoko
10. 11. 2016 16:27

Kolodějí, to je pravda. Myslím, ze skoro nezpochybnitelná. Ale byla by to příliš veliká digitalni pravda. Porad nám lidem příroda dává šanci. A příroda se ani nahodou neřídí nulou a jedničkou. A to presto, ze je sama o sobě matematicky zmapovatelna. Z vesmiru i všehomíra me nejvíc fascinuje tzv. horizont události. – Okraj black hole , ze kterého už neunika ani světlo. To právě ted prožívame. My oblude. A s námi celosvětový vyvolený dobytek všech azimutu. Míluju tyto chvíle!!! Syrsky Asad nakopal právě jednu black hole ve světle světových reflektoru. Na Strednim východě se právě rodí novy historicky Saladin. Ostatně… Číst vice »

Sio
Sio
10. 11. 2016 20:09

NCD (Není Co Dodat).

vymylimimozek
vymylimimozek
10. 11. 2016 20:51

Kdo pindá sem a pindá tam
zaslouží, k smrti upindán
na endlich tichý hrobeček
uvitý z pindů věneček.

peter.
11. 11. 2016 7:06

O.Pietruchová patrí ku najznámejším predstaviteľkám slovenských neomarxistov.Angažuje sa v tzv.ľudských právach.Genderová ideológia,práva LGBT komunít,zavádzanie názornej sexuálnej výchovy už v predškolských zariadeniach, ochrankyňa imigrantov(čím viac,tým lepšie),multikulturalistka.
Podľa toho čo napísala tu:
http://www.hlavnespravy.sk/olga-pietruchova-za-vitazstvo-trumpa-je-zodpovedny-biely-odpad-su-to-nevzdelani-rasisticki-a-sexisticki-bieli-muzi/857935
je to obyčajná špinavá rasistka,nenávidiaca bielu rasu.Je to jediná rasa,ktorú dnes možno špiniť,urážať a hanobiť delkom beztrestne.