Intervencí ČNB přišel český zaměstnanec s průměrnou mzdou v přepočtu na eura o více než 90 eur měsíčně

O aktuální kondici a dalším vývoji české ekonomiky, inflaci, měnové intervenci České národní banky a dalších problémech tuzemského hospodářství hovořily Esondy s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou.

Jak hodnotíte aktuální kondici české ekonomiky?

Po šesti letech ekonomické krize, způsobené přehnanou rozpočtovou restrikcí jsou v české ekonomice patrné znaky oživení ekonomiky. Toto oživení je však ve skutečnosti velmi vratké. Zpřesněné výsledky HDP za první čtvrtletí letošního roku vypadají mírně povzbudivě. To vyvolalo mezi analytiky téměř vlnu nadšení. Objevily se odhady pohybující se mezi 2,5 – 3 % reálného meziročního růstu už pro letošní rok. Naši makroekonomové mají pochybnosti, zda je až takový super optimismus na místě. První čtvrtletí roku 2013, ke kterému se toto porovnání vztahuje, bylo totiž ve skutečnosti mimořádně nízké – postižené výrazným poklesem. Takže 2,5 % růstu HDP ve skutečnosti znamená, že se ekonomika dostala o 0,2 % nad úroveň prvního čtvrtletí roku 2012. Vlastně vymazala pokles roku 2013. Nic více, ale také nic méně.

Míra inflace je stále velice nízká. Měla podle vašeho názoru slabší koruna již dostatek času na to, aby případně míru inflace posunula směrem vzhůru?
Myslím si, že slabší koruna měla času už dost. Ale nás nezajímá, zda už se dostatečně zvýšila inflace, aby se naplnilo nějaké pásmo, které si někdo kdysi určil. Podle nás by cílem hospodářské politiky státu – a měnová politika je její nedílnou součástí – neměla být přece vysoká inflace. Proto mě zajímá, kdy tato operace přinese na podzim slibovaný nárůst 30 tisíc pracovních míst. Proto mne zajímá, zda začínající oživení české ekonomiky lze opravdu považovat za produkt změny kursu či nikoli. ČMKOS nepopírá, že zde má velké otazníky. Nás zajímá, zda se náklady této operace nějak české ekonomice a českým občanům vůbec vrátí. Připomínám, že touto operací přišel český zaměstnanec s průměrnou mzdou v přepočtu na eura o více než 90 eur měsíčně. No to byl opravdu „úžasný“ impuls pro přijetí eura co nejdříve. To jsou otázky které mne, jako předsedu odborové konfederace, opravdu nejvíce zajímají. A nejen já chci na ně znát odpovědi!

Jaký očekáváte vývoj české ekonomiky v druhé polovině roku? Začne inflace růst? Kde vidíte její hodnotu na konci letošního roku? Stejná otázka platí i pro míru nezaměstnanosti a HDP, eventuelně další indikátory, které vás napadnou.

My naši ekonomickou prognózu budeme tradičně publikovat na začátku září společně se stanoviskem ke státnímu rozpočtu. Proto spíše telegraficky. Vývoj ekonomiky bude velmi silně záviset na vývoji vnějších i vnitřních podmínek. Eurozóna sice rostla za první čtvrtletí o 0,2 %, Německo o 0,8 %, nicméně negativní vývoj HDP v 1. Q v USA (mírný pokles) naznačuje křehkost současné fáze oživení. Je stále více patrné, že ohlášené zmírnění emisní činnosti USA bude mít patrně negativní dopad na ekonomický růst, což může mít na růst v EU fatální dopad. Tato situace by v kombinaci s vyhrocením situace na Ukrajině mohla sama o sobě negovat růstové ambice české ekonomiky. To však není zdaleka vše, co nás trápí. Pokud se podíváte na čísla o pokladním plnění státního rozpočtu za pět měsíců, ukazuje se, že i v letošním roce pokračuje rozpočtová restrikce výdajů státního rozpočtu. Teprve se tedy ukáže schopnost této vlády formulovat a prosazovat prorůstovou hospodářskou politiku.

Jaká jsou vaše aktuální očekávání ohledně toho, kdy ČNB ukončí režim devizových intervencí?

Tak pokud si vzpomínám, tak tady byly učiněny na podzim nějaké sliby, tak by měly být splněny.

Až k ukončení intervencí dojde, myslíte, že koruna skokově posílí, či nikoliv?
Myslím, že skoky patří především do tělocvičny a ne do ekonomiky. Podle mého názoru se ČNB – když už zvolila tuto cestu – nemůže zbavit zodpovědnosti za zajištění „hladkého přistání“. Opakuji je to její práce a její zodpovědnost. Nicméně si myslím, že kurs české koruny, pokud chceme vůbec někdy přijmout euro a přitom nezruinovat občany i stát, musí samozřejmě směřovat k posílení.

Jak s více než půlročním odstupem hodnotíte krok ČNB, kterým oslabila korunu?

V podstatě stejně jako před půl rokem a obávám se, že to bude stejné i za půl roku.

Myslíte, že podniky už se třeba začínají připravovat na ukončení devizových intervencí?

To je velmi dobrá otázka pro podnikatele a koneckonců i ČNB.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Dvořák
Jan Dvořák
24. 6. 2014 20:43

Intervence byla na první pohled významná, z dlouhodobějšího pohledu však zanedbatelná.
Podívejte se na graf vývoj kurzu Kč vůči EUR od roku 2000 do listopadu 2013:
http://proinvestory.cz/wp-content/uploads/2013/11/CZKEUR.jpg

Jan Dvořák
Jan Dvořák
24. 6. 2014 20:45

Doplním jen, že ten malý zobáček na konci grafu, je tolik diskutovaná intervence.

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
24. 6. 2014 23:33

Jan Dvořák napsal

Doplním jen, že ten malý zobáček na konci grafu, je tolik diskutovaná intervence.

a zbývá dodat, co si za to koupíme, daleko méně, viďte, pane dvořák…

Aleš
Aleš
25. 6. 2014 7:23

Ibrahim Ag Alhabib napsal
a zbývá dodat, co si za to koupíme, daleko méně, viďte, pane dvořák…

Pro ty, co vydělávají 50 tisíc a víc jsme jen malý zobáček na konci grafu, těm je jedno, kolik si za mzdu koupíme. Ty začneme zajímat, až když se začneme bouřit, to pak začnou buď opíjet rohlíkem anebo utahnou šrouby. Genocida může mít mnoho podob. To, že jsme bez hrozby exekuce doma přežili do dnešních dnů je souhra extrémní maximální snahy a zázraku.

Thor
Thor
25. 6. 2014 7:43

„Intervence byla na první pohled významná, z dlouhodobějšího pohledu však zanedbatelná.“ Na třetí pohled intervence nakoupila jménem a na účet českého daňového poplatníka bezcenný dluhopisový shit k radosti tiskařů vyvolených bohem k okrádání tupého a ještě tupějšího dobytka. Z dlouhodobého pohledu jsou mrtví nejen zmetci na ČNB, ale i my. Nemám rád, když mi zloděj „ochcává“ prsa, vykrádá peněženku a do ksichtu mi trvdí, že to dělá v mém vlastním zájmu, že si nemůže pomoci, protože je už od přírody takový. A že z dlouhodobějšího hlediska je to vlastně jedno. To tvrdili Warburgové a jim příbuzní, v absolutní pohodě, už… Číst vice »

petr
petr
25. 6. 2014 8:38

Podívejte se toto video, kde se dozvíte mnoho zajímavých skutečností – Svet za oponou VII – Peter Staněk
https://www.youtube.com/watch?v=OveC1PIBcwA

Sio
Sio
25. 6. 2014 9:22

Tohle se těžko dá vyhodnotit paušálně. Kupní síla je měřena nějakým spotřebním košem, ale ten máme ve skutečnosti každý jiný. To je jako bychom uvažovali o životní úrovni a vzali si za základ průměrnou mzdu 25000 Kč. Taky víme, že je to nesmysl.

Aleš
Aleš
25. 6. 2014 10:17

Sio napsal Tohle se těžko dá vyhodnotit paušálně. Kupní síla je měřena nějakým spotřebním košem, ale ten máme ve skutečnosti každý jiný. To je jako bychom uvažovali o životní úrovni a vzali si za základ průměrnou mzdu 25000 Kč. Taky víme, že je to nesmysl. Tak to já bych paušalizoval. A není to o žádném spotřebním koši. Z mého okolí lidí, které denně potkávám, je jen jediný, který dosahuje úrovně průměrné mzdy. Nikdo tu hranici nepřesahuje, ba naopak drtivá většina lidí v práci i u nás na vesnici se té hranici ani nijak neblíží, ne nevýznamná část lidí pracuje za… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
25. 6. 2014 12:13

Aleš to vidí správně. Mléko z mlékomatu (v Plzni) šlo z 20 kč/l
na 25 kč/l , doba odezvy po devalvaci 5 dnů. Podstatné složky krmiva pro krávy se totiž (jako skoro všecno) nakupují v zahraničí (vysvětlení na mlékomatech).Proto i na vytvoření 30 000 pracovních míst nemůžeme čekat léta ale tato místa již musejí být ve statistice,
nebo operace nevyšla.

Aleš
Aleš
25. 6. 2014 13:05

S pracovními místy je to ve skutečnosti takhle. V mééédiích proběhne bombastická zpráva o náboru 80 pracovníků do jedné fabriky v Uničově. V méédiích pak nepadne ani zmínka, že další měsíc ta sama fabrika propouštěla 100 pracovníků. Veškeré ospravedlňování podobných zásahů růstem zaměstnanosti jsou jen neoliberální propagandou. Přijeďte k nám a uvidíte.
PS: V sobotu v Prostějově dojde k bourání někdejší největší světové oděvní fabriky OP Prostějov. „Unikátní“ smutná podívaná.
Říkají mi dobráci z idnes, v Právu,
není tak, zle,
jen chlapče zvedni hlavu…
Dejte mi do ruky mávátko a budu mávat, mávat, mávat.

Sio
Sio
25. 6. 2014 16:00

Aleš napsal Tak to já bych paušalizoval. A není to o žádném spotřebním koši. Z mého okolí lidí, které denně potkávám, je jen jediný, který dosahuje úrovně průměrné mzdy. Nikdo tu hranici nepřesahuje, ba naopak drtivá většina lidí v práci i u nás na vesnici se té hranici ani nijak neblíží, ne nevýznamná část lidí pracuje za minimální mzdu či těsně nad ní. A tady paušalizovat budu. Je to na hovno a každý zářez typu intervence ČNB negativní vliv má!!! No, klidně si to paušalizujte. Nechápu, proč tu cupujete průměrnou mzdu jako odezvu na to, že jsem napsal, že průměrná… Číst vice »

bbb
bbb
26. 6. 2014 7:52

1. koupíme si hadry až 10x laciněji než kdysi – plus
2. příjdeme o pár desítek tisíc pracovních míst – mínus
3. spousta lidí v Číně díky tomu nehladoví – Aleši, to je pro vás plus nebo mínus?
****
Každým dovozem z ciziny lidé dovážejícího státu chudnou. Část zákazníků sice nakoupí např. textil levněji, avšak nedali utržit domácím, domácí stát chudne.

Jarda
Jarda
26. 6. 2014 8:38

bbb napsal

1. koupíme si hadry až 10x laciněji než kdysi – plus 2. příjdeme o pár desítek tisíc pracovních míst – mínus 3. spousta lidí v Číně díky tomu nehladoví – Aleši, to je pro vás plus nebo mínus?
****
Každým dovozem z ciziny lidé dovážejícího státu chudnou. Část zákazníků sice nakoupí např. textil levněji, avšak nedali utržit domácím, domácí stát chudne.

Pravdu díš, čoveče! A dokud to většina našinců nepochopí, tak se budeme mít stále hůř a hůř! Bohužel!

Honza999
Honza999
26. 6. 2014 8:47

bbb napsal 1. koupíme si hadry až 10x laciněji než kdysi – plus 2. příjdeme o pár desítek tisíc pracovních míst – mínus 3. spousta lidí v Číně díky tomu nehladoví – Aleši, to je pro vás plus nebo mínus? **** Každým dovozem z ciziny lidé dovážejícího státu chudnou. Část zákazníků sice nakoupí např. textil levněji, avšak nedali utržit domácím, domácí stát chudne. ad 1) ty hadry vydrží 20x méně než ty tehdejší „10x dražší“… Moje máma nosila boty (za 200 Kčs) 6 let, pak je nechala za 20 Kčs podrazit a nosila je další 3 roky. Dnes se boty… Číst vice »

lomikel
lomikel
26. 6. 2014 8:56

sand ani nema cenu diskustovat o + dovozu hadru z ciny, ne ?

Centralni banku znarodnit a bankere poslat, ne do vyroby ta neni, ale do pr*** tedy smerem na zapad od hranic.

tohle je zajimave, jak se parchanti z usa snazi zrekonstruovat globalni ekonomiku a EU, to jest mi, to mame plati. tohle je na revoluci, ne tu socialistickou ale to burzoazni, pac to bude brat vsem krome par agentu atlantanu.
http://www.zvedavec.org/komentare/2014/06/6035-usa-zacnou-v-zoufalstvi-vyvazet-svoji-vlastni-ropu.htm

lomikel
lomikel
26. 6. 2014 10:19

pokud si prectete url ze zvedavce tak je evidentni ze otevreni se cinskemu dumpingu bylo soucasti jine restruktrualizace globalni ekomomiky made in usa, takze uvaovat o nejak vyhodnosti nema smysl. pro cr je to side efekt toho ze byla rozprasena RVHP a ze amici potrebovali levne zbozi z ciny, ostatni svet se svezla na vlne ideologie liberalizace.

vydavat za plus ze nejaci lide v cine se zivi tim ze delalo odevy ktere se mohli a meli delat tady je uplna blbost, solidarizace s cinskou otrockou pravcovni silou je cesta do pekel, nebo do Tibetu.

idiotronic
idiotronic
26. 6. 2014 11:05

Sio: Ceny mléka byly jen příklad rychlé reakce cen potravin na devalvaci
a mlékomaty jen jako příklad nikoli jen místní.
http://www.lidicky.cz/mlekomaty
. Sdělovadla psala ,že promítnutí devalvace do cen bude nějakou dobu trvat.Trvalo to asi 200 hodin.Ceny textilu u Vietnamců šly dolů (reagují na pokles kupní síly, marže jim to umožňuje) . U Vietnamců se objevuje
(Honza 999) konečně i textil s obsahem polyesteru . Ale je to jen dílčí zlepšení.
Hladovění v Číně nepůjde vyřešit zvýšením nezaměstnanosti v ČR.
A problémy bude mít hlavně ČR , nikoli Čína.