Irský parlament schválil antifosilní zákon

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČESKÝ ZÁKON KE SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA DRAHÝCH A ŠPINAVÝCH FOSILNÍCH PALIVECH PROJEDNÁ VLÁDA V PONDĚLÍ

pátek 9. října 2015

Irsko se začne zbavovat závislosti na dovozu plynu a ropy i na uhelných dolech. Rozhodli o tom poslanci a poslankyně, když schválili zákon, který stanovuje závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv [1].

Česká vláda má v pondělí na programu důležité rozhodnutí o českém antifosilním zákona: Buď schválí v souladu se svým programovým prohlášením jeho další přípravu, nebo ustoupí na pouhou koncepci, která ovšem potřebné cíle nesplní. Tak komplexní úkol nelze řešit jinak než zákonem.

Závaznou legislativu jako cestu ke snížení závislosti na ropě, plynu a uhlí už s úspěchem zvolila v roce 2008 Británie, ale loni také v Dánsko, Finsko a Francie [2]. V minulých letech vznikla rovněž ve Švédsku, Rakousku či nejprůmyslovějším německém regionu Severním Porýní-Vestfálsku [3].

Irsko si muselo projít obdobím neúspěšné snahy o snížení fosilní závislosti pomocí různých koncepcí, než se politici shodli na zákoně. Také Finsko je pro nás inspirativní, neboť je podobně závislé na uhlí a plynu a také na dovozu paliv z Ruska. Přitom i tam zvítězil zákon. Správnost rozhodnutí potvrdila i nezávislá právní analýza [4].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Irské hospody budou tento pátek praskat ve švech. Malá a dynamické země může slavit okamžik, kdy se připojila k jiným úspěšným evropským státům. Doufám, že my Češi a Češky si budeme moci připít v pondělí. Na velkou oslavu si však ještě počkáme, protože to hlavní – schválení zákona – politiky teprve čeká. Ale pokud už se zákonem jejího Veličenstva inspirovali i irští republikánu, tak nevidím důvod, proč bychom nemohli i my. Zvlášť když v Británii už zákon šest let skvěle funguje.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jogín
jogín
12. 10. 2015 10:39

Ropa je tabu, plyn je tabu, jádro je tabu, uhlí je tabu. Topení dřevem dokáže spotřebovat všechny zdejší lesy za jedinou sezónu. Připravme se na zelenou cestu do jeskyně.

idiotronic
12. 10. 2015 22:12

Na tu nám posvítí fotovoltaika. Další rána majitelům fotovoltaických elektráren
http://www.tzb-info.cz/fotovoltaika/12260

idiotronic
13. 10. 2015 9:16

A na Novinkách píšou, že u Langrů v Olomouci pořádá ÚOOZ výroční oslavu v souvislosti s fotoelektrárnou Ševětín…
Vypadá to, že toho Smetanu předběžně zavřou, aby neovlivňoval důležité svědky, jak to už jednou (těmi tykadly) dělal.