ISIL: Zrežírovaná poprava

Světlo, kamera, klapka. Video, na němž bojovníci Islámského státu údajně popravují dva agenty ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), považují odborníci za podvod.

Všimněte si, že nejsou vidět žádné stopy výstřelu. Střílejí zezadu, ano? Pokud by stříleli, jak předvádějí, do hlavy, tak by díky nitrolebnímu tlaku, pokud by kulka vyletěla tudy zepředu, mělo všechno vyletět, vystříknout. Tady se ten herec pokouší zahrát předsmrtné konvulze. Ale jakýkoliv doktor by vám řekl, že předsmrtné konvulze s takovouto frekvencí, se stejnými rytmickými záchvěvy nejsou možné. Neboť když odumírá celý nervový systém, tak ke konvulzím dochází v různých rytmech. Nejsou nijak naplánované.

Je tu ještě jedna taková nepěkná věc, o které vědí mnozí, co mají co dělat s medicínou, alespoň trochu, třeba alespoň jako studenti, ano? I medici vám řeknou, že když člověk umírá, tak se jeho nervový systém úplně odpojí. No to je pochopitelné, jako každému živému organismu na planetě. A všechny svaly povolí. Takové povolení, kdy by došlo k uvolnění moči nebo stolice, tu nepozorujeme.

Glock je sám o sobě velice propagovaný, ale zacházet s ním je i pro muže s průměrnou přípravou celkem složité, protože při střelbě hodně kope. Buď musíte mít velice pevné ruce, nebo velice dobrou techniku práce s ním. Tady vidíme, že ho používá výrostek, který kvůli svému věku nemůže mít velkou praxi při nakládání se střelnou zbraní. Jeho ruce ještě nejsou dostatečně fyzicky vyvinuté, ale drží tu pistoli celkem dobře. Mám však podezření, že používali slepé náboje, protože to příliš málo odhodí hlaveň. Role agentů zahráli Sergej Ašimov, který v Kazani pracoval jako domovník a před rokem zmizel a Jambulat Mamajev – nezaměstnaný z kazašského vnitrozemí. Je to velice hezky zinscenováno, protože je vidět, jak to kamera natáčela účelově s nižší kvalitou. Proč? Protože pokud by někdo o tom klipu začal pochybovat, tak by ho začali prověřovat, zda nebyl počítačově upravován. Tj. zda nebyla použita počítačová grafika. Jak by tedy měli nahrát to video, aby nemuseli použít počítačovou grafiku, a přitom se nedalo poznat, co a jak? No použijí nižší kvalitu natáčení. Ale natočili to dobře z různých úhlů záběru.

Je vidět, že tam určitě pracoval nějaký kameraman, že to nebyl obyčejný beduín, který by tu kameru v ruce držel poprvé. Ten člověk opravdu umí natáčet. A proč to tedy natočili? No, je to propagandistické video. Abu Saad Dagestani, ten výrazný vousáč v ruských maskáčích, který na videu čte rozsudek a velí popravě, už žádného Oskara určitě nedostane. Nedávno byl zabit při dalším útoku na kurdské město Kobani.

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jogín
jogín
18. 1. 2015 12:24

Proč se namáhat s výrobou režírovaného videa? je mnohem jednodušší provést popravu doopravdy, pár mrtvol navíc nehraje roli.

Irena
18. 1. 2015 12:34

Třeba proto, že lidské zdroje nejsou nevyčerpatelné a ne vždy jsou po ruce vhodní zajatci.

koloděj
koloděj
18. 1. 2015 17:01

protože to prostě není natočeno ISIL ale Hollywoodem, proto se tam (zatím) nezabijí naostro

Quin
Quin
18. 1. 2015 19:02

V každém případě bych nikoho podobnou publicitou nedráždil.
Jestli je to fake, OK. Už teď se ale jistě najde pár zfetovaných psychopatů, které napadlo:
„Když se vám zdá toto video málo, my vám vyrobíme lepší.“

nakrmil sovu kralikem
nakrmil sovu kralikem
18. 1. 2015 20:06

Patolog nejsem. Co dokáže Glock ale posoudit dokáži a považuji jej za zbraň vhodnou pro začátečníky a příležitostné střelce. Manipulace s ním je, v některých ohledech, jednodušší než např. s ČZ 75, což vyplývá z jeho konstrukce, nemá totiž vnější kohout. A v 9 mm Luger, ve velikosti standart a kompakt fakt nekope. Problém pro úplného začátečníka může být subkompakt v .45.