Italský odvolací soud zvýšil tresty 23 agentům CIA
Prosinec 15, 2010

ŘÍM – AFP – Italský soud ve středu zvýšil tresty 23 agentům CIA, kteří byli v nepřítomnosti odsouzeni za únos egyptského imáma v jednom z největších soudních procesů proti americkému programu „mimořádného zadržování“.

Těmto třiadvaceti agentům CIA, kteří byli v listopadu 2009 původně odsouzeni k pěti až osmi letům vězení, byl jejich trest při odvolacím žízení zvýšen na sedm až devět let, což jeden z obhájců popsal jako "šokující ránu" Spojeným státům. Bylo jim také nařízeno, aby zaplatili 1,5 milionu euro odškodnění imámovi a jeho manželce za únos, ke kterému došlo v roce 2003.

Washington odmítl vydat agenty, přičemž všichni zůstanou na svobodě, ovšem riskují zatčení, pokud vycestují do Evropy.

http://farm3.static.flickr.com/2355/2201611557_71961b4f74.jpgUsáma Mustafa Hassan, radikální islamistický opoziční představitel, který je spíše známý pod jménem Abú Omar, byl v roce 2003 unesen na ulici v Miláně při společné operaci CIA a italské vojenské zpravodajské služby SISMI. Abú Omar, který v Itálii předtím obdržel politický azyl, byl pak údajně převezen na americkou leteckou základnu Aviano v severovýchodní Itálii, poté letecky přepraven na americkou základnu v Německu, a nakonec do Káhiry, kde byl podle svého tvrzení mučen.

Soud osvobodil tehdejšího šéfa italské vojenské zpravodajské služby, Nicola Pollariho, a jeho asistenta Marco Manciniho, protože hledání důkazů proti nim by mohlo porušit pravidla pro uchovávání státního tajemství. 

Američtí únosci Abú Omara nedodrželi mnoho běžných bezpečnostních opatření, především otevřeně komunikovali mobilními telefony, což vyšetřovatelům umožnilo prokázat, že své úmysly konzultovali s italskými zpravodajci.

Celý text na Information Clearing House

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments