Jablko sváru

…Takže si to shrňme: máme zde státní úřad, od kterého každý soudný občan očekává, že bude (pozor, jemná slovní hříčka!) drábem nad tím, co majitel jaderné elektrárny provádí. Že je to úřad typu hlídacího psa, který má dostatek peněz a lidí, aby se nespoléhal na to, co mu kdo řekne, ale aby vlastními silami kontroloval bezpečnost českých jaderných elektráren a aby v případě porušení pravidel měl pravomoc okamžitě nařídit proces nápravy s možností sankcí vysokých (např. pokut) až nejvyšších: tedy přikázat zastavení provozu elektrárny nebo dotčeného reaktoru.

A pak se dočtete, že úřad na ČEZ nemá moc pák a že úřad už dlouho upozorňoval (ale zjevně se nic nedělo…).

Předsedkyně úřadu paní Drábová v rozhovorech ráda říká, že jaderná elektrárna je bezpečná. Ani ta nejzabezpečenější technologie však není imunní vůči lidskému selhání, jak ostatně nejlépe ukázal Černobyl (a jak z českého tisku málokdo ví, výsledky vyšetřování neštěstí ve Fukušimě měly naprosto jednoznačný a jasný závěr: že bylo způsobeno jen a pouze lidským selháním, nikoli učiněním přírody ve formě tsunami).

Včera v Dukovanech a Temelíně v sekundárním okruhu někdo kvůli pár milionům „jen“ ošulil kontrolu svárů. Můžeme si být stoprocentně jistí, že zítra někdo něco podobného nespáchá v primárním okruhu nejen z lakomství a hlouposti, ale třeba i jako cílený útok?…

Celý článek najdete v Kulturních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
25. 2. 2016 18:12

Co nebo kdo nám zabezpečí, že se akciová společnost ČEZ nezachová jako TEPCO?

to je jedno
to je jedno
25. 2. 2016 18:47

Jo, to mě děsí taky.

Sio
Sio
25. 2. 2016 18:57

„a jak z českého tisku málokdo ví, výsledky vyšetřování neštěstí ve Fukušimě měly naprosto jednoznačný a jasný závěr: že bylo způsobeno jen a pouze lidským selháním, nikoli učiněním přírody ve formě tsunami“ Neuvěřitelné tvrzení. Prosím o přesnější specifikaci onoho „lidského selhání“. Tedy pokud nemá autor na mysli selhání v tom smyslu, že se ta AE neměla stavět tak blízko u oceánu. Nebo třeba stavět vůbec. Jinak pro pana autora. Existuje jistá nezanedbatelná pravděpodobnost, že zítra, pozítří nebo někdy v budoucnu se stane obětí dopravní nehody. Každý rok tímto způsobem zemře v Čechách přibližně jeden člověk z 10000. Tato pravděpodobnost je… Číst vice »

Admirál
Admirál
26. 2. 2016 10:59

Sio -“ Tedy pokud nemá autor na mysli selhání v tom smyslu, že se ta AE neměla stavět tak blízko u oceánu. Nebo třeba stavět vůbec.“

Přesné. Zásadní pochybení ve fázi projektu. Z analýzy FMEA muselo jednoznačně vyjít, že elektrárnu v této lokalitě stavět nelze (o tsunami v minulosti byly vědomosti, ochranná opatření k odstranění rizika by byla gigantická, až neproveditelná).

Takže. Žádné selhání lidského faktoru ale rozhodnutí politicko-ekonomického charakteru, za které by pravděpodobně mohl být někdo konkrétní popohnán k odpovědnosti.

cnemo
26. 2. 2016 18:43

Mám už nějaký měsíc připravený článek o tom, jak ČEZ v posledních letech ztrácí kompetence a schopnost elektrárny i provozovat. Ono totiž ten průšvih na jaderkách není ani zdaleka všechno. Ale nechce se mi to vydat, je to moc interní.

Jakkoli jsem proti antijaderníků, v tomto případě jim dávám za pravdu. S ČEZem se něco děje a dobře to určitě není.

Dolmen
Dolmen
26. 2. 2016 19:13

cnemo napsal
Jakkoli jsem proti antijaderníků, v tomto případě jim dávám za pravdu. S ČEZem se něco děje a dobře to určitě není.

S ČEZem se děje to, co se děje s celou společností….viz třeba šikana ve školách, právo v „právním“ státě, které nikdy neslyšelo o morálce a rozhodně neslouží spravedlnosti atd. Jednoduše platí ono Koukolíkovo – národ, který nedokáže mít pod kontrolou svoje psychopaty a deprivanty všech barev, vystavuje se nebezpečí, že psychopati a deprivanti budou mít pod kontrolou národ. Myslím, že tenhle stav, když ne zcela, tak do značné míry již nastal.

zedd
zedd
26. 2. 2016 22:04

Projekt i stavba Fukušimy byly zvrzané a ošulené. Např. pokud trubka neseděla, našponovala se na místo buldozerem a v tomto stavu zavařila. Provoz a údržba se nesla přesně ve stejném stylu. Např. tyto reaktorové budovy mají v nejvyšším patře na každé straně jeden volný panel pro případ výbuchu vodíku. Ty panely jim často vypadávaly, což nebylo dobré PR, tak je tam prostě dali napevno. V tomto duchu by bylo možno pokračovat na desítkách stran. Kdo nevěří, nechť se podívá na postkatastrofické jednání TEPCO a bude mu hned jasné, že tihle hajzlíci (a nemyslím tím jen TEPCO ale i celý politický… Číst vice »