Jaderná energetika ano či ne?

Původně jsem měl za to, že jde o záležitost natolik odbornou, že jí nedokáži rozlousknout. Nyní mi došlo, že věc není záležitostí odbornosti, ale víry.


Přiznám se, že do zhlédnutí seriálu Černobyl z produkce HBO jsem byl ohledně atomových elektráren na našem území neutrální. Zajímal mě spíše souboj mezi americkým Westinghousem, francouzskou Arevou a česko-ruským konsorciem. V duchu jsem přál spíše česko-ruskému konsorciu, jelikož od něj očekávám nejnižší cenu. Kdyby byla nižší americká nabídka, už by bylo rozhodnuto. Takhle se stále hledají důvody, proč platit víc, mnohem víc. Jenže vše se změnilo oním seriálem a doplněním o informace z jiných zdrojů.

Původně jsem měl za to, že jde o záležitost natolik odbornou, že jí nedokáži rozlousknout. Nyní mně došlo, že věc není záležitostí odbornosti, ale víry. V tomto případě víry v neomylnost vědy, potažmo člověka. Jelikož však v tuto neomylnost nevěřím a následky takového omylu by byly fatální nejen pro mou rodinu, nejen pro můj národ, ale minimálně pro celou Evropu, jsem rozhodně proti. Pokud však můj hlas nezvítězí, jsem pro Američany. Na budoucí dostavbě JE by totiž mohla být pozitivní jedna věc. Česká otázka by tak mohla být jednou pro vždy vyřešena. Až dojde k výbuchu, mnohým našim amerikanofilům, modrým svazákům naší doby, spadnou klapky z očí, prozřou a položí si řečnickou otázku: „Kde udělali soudruzi z USA chybu?“ Řečnickou proto, že odpovědi se nedočkají, otevřené oči příliš brzy zase zavřou. Navždy.

PS: Sovětští vědci nebyli blbí. Vědecké omyly a katastrofy neskončily pádem sovětského impéria. Připomeňme si některé z těch „kapitalistických“:
JE Fukušima
Bhópál
Seveso
Love Canal
Exxon Valdez
Minamata
Three Mile Island
atd.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
21. 8. 2019 20:27

No jo, tak trochu masochismus. A Westinghouse? Stavěl v číně, stavba se dost protáhla a parametry nebyly dodrženy. No, doufám že to už dali do pořádku. Kouzlo ceny američanů (resp. jejich bývalého majitele Toshiby ) je v enormě drahých dodatečných nákladech a náhr, dílů. No a už hodně dlouho nic nepostavil, kromě té číny. Areva – technicky jistě špička, ale jistotou je protáhnutí stavby o pár let a dvojnásobný růst ceny. Mohla by dokonce se přiblížit Toshib… chci říci Westinghause. Teď nemají do čeho píchnout, Macron chce vyrábět elektřinu třením liščího ohonu ebonitovou tyčí, mohla by to být výhoda a… Číst vice »