Jaderná energetika není řešením klimatické krize

Tiskový komentář  spolku OIŽP ze dne 22. prosince 2021

Nový premiér Petr Fiala (ODS) již médiím avizoval, že jeho nová vláda nebude marnit čas a jakmile se provede bezpečnostní prověrka tři uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech, neprodleně zahájí tendr na výběr dodavatele tohoto nového jaderného bloku.

České vlády poněkud scestně obrací svůj pohled k dalšímu rozvoji jaderné energetiky pro zajištění dodávek elektřiny v naší zemi a zároveň v ní vidí prostředek, jak dostát závazkům ČR vůči Evropské unii v oblasti boje s klimatickými změnami.

Chtěla bych podotknout, že jaderná cesta není v tomto ohledu vhodnou volbou. Stavba jaderných elektráren je velmi komplikovaná a nákladná. Projekty rozestavěných elektráren v Evropě ukazují, jak se stavba nových jaderných bloků protahuje (Flamanville ve Francii, Olkiluoto ve Finsku, Hinkley Ponit C ve Velké Británii, Mochovce na Slovensku). Ruku v ruce s tímto prodlužováním staveb jde i jejich prodražování, přičemž se skutečné náklady šplhají často na dvoj- nebo trojnásobek původně očekávaných stavebních nákladů. Proto není možné věřit pohádkám z úst nyní již bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka o očekávaných stavebních nákladech na stavbu nového dukovanského bloku,
realita bude totiž zcela jiná, což se ukáže v průběhu následujících let, pokud ke stavbě skutečně dojde.

Dále bychom si měli uvědomit, že ke spuštění tohoto nového jaderného bloku v Dukovanech nedojde dříve než v roce 2040. Je tak zcela jisté, že tento jaderný blok nestihne nahradit odstavované uhelné bloky. K ukončení jejich provozu totiž dojde již ve třicátých letech tohoto století a řešení nahrazení jejich výkonu budeme tedy muset hledat jinde.

Kde? Stačí se podívat k našim jižním nebo západním sousedům – v obnovitelných zdrojích energie, v ukládání elektřiny, v technologiích na úsporu energetické spotřeby, snižování energetické náročnosti našeho průmyslu i našich domácností, v budování inteligentních sítí atd. Zde leží budoucnost, nikoli v jádru – které je oproti jiným zdrojům energie drahé, u kterého je nutno řešit nedozírné ekologické dopady (od těžby uranu až po ukládání nebezpečného vysoce radioaktivního odpadu na
statisíce let pod zem) a které je spojeno s nezanedbatelným bezpečnostním rizikem (viz nehody v Černobylu a Fukušimě, které dodnes ovlivňují životy lidí v zasažených regionech).

Nedává smysl, aby Česká republika nadále trvala na této zastaralé technologii a šla proti proudu – nechme se inspirovat v ostatních zemích, které se již zeleným energetickým směrem již vydaly.

Gabriela Reitingerová, OIŽP, České Budějovice

1.3 43 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
valouch
valouch
26. 12. 2021 9:55

Bohové moji, stůjte při mně
a ochraňujte tuhle zemi před iniciativními nedouky
než bude pozdě :(

Bety
Bety
Reply to  valouch
26. 12. 2021 11:30

Ale oni i ony jsou často univerzitně vzdělaní!!! Jen ten zdravý rozum a logika přitom novodobém vzdělávání přišli hodně zkrátka.

koloděj
koloděj
Reply to  Bety
26. 12. 2021 20:31

Vysokoškolsky vzdělaní …. za peníze na další dovolenou / hypotéku udělají tihle cokoliv, a pokud je někdo přesvědčí, že bojují za správnou věc, ještě si vyhrnou rukávy …. Logické argumenty nepřijímají, a jediný správný názor je v powerpointové prezentaci od šéfovy sekretářky

clairvaux@seznam.czclairvaux
clairvaux@seznam.czclairvaux
Reply to  Bety
10. 1. 2022 15:07

Reitingerová, Gabriela – Univerzita Karlova, Husitská teologická fakulta – obhajoba 2020. ..od kdy se přednáší Fyzika jaderných reaktorů na „bohoslovecké“ fakultě?

Bety
Bety
Reply to  clairvaux@seznam.czclairvaux
11. 1. 2022 9:04

Ono to nebude náhoda, že průmyslová revoluce a věda vůbec (zhruba 200 let zpátky)
získávala na obrátkách úměrně ke slábnoucímu vlivu církve.
Teď se prosazují “ moudra“, která mají všechny znaky nekritické víry
a ve mně sílí přesvědčení, že to má za cíl otočit kolo času zpátky do těch
zlatých časů poslušného nevzdělaného stáda vzhlížejícího ke svým elitám. Stádo se bude živit kořínky a trávou (proto vegani a vegetariáni)
a za ulovení jelena patřícího elitě bude trest smrti. Přeháním?

idiotronic
idiotronic
26. 12. 2021 10:37

Energetika není příběh jedné sezóny. Přes google se lze dostat k příběhu ENERGETICKÁ KRIZE 1978. Tenkrát jsem si vymkl nohu, protože venku byl osvětlen pouze pomník Klementa Gottwalda, kdežto nádraží a zbytek města tonul ve tmách. Jak se lze dočíst, bylo v Evropě leckde hůře (neměli asi ani toho Gottwalda).
https://www.trideniodpadu.cz

Vyhořelé palivo z jaderných elektráren tvoří asi 1% radioaktivního odpadu. Blackout se stále ještě píše anglicky, slovo ještě nezdomácnělo (asi jako fair play). Striptýz se píše česky.

Bety
Bety
26. 12. 2021 11:13

Těmhle dobroserům vůbec nezáleží na rozšiřování NATO včetně samozřejmě jaderných hlavic. To žádné nebezpečí samozřejmě nepředstavuje, vždyť propána jde o ochránce demokracie, lidských práv a všech dalších transatlantických hodnot, včetně sražení Ruska na kolena všemi dostupnými prostředky. Pak samozřejmě s radostí přivítáme zelený úděl a vůbec každý úděl, který těmhle dobroserům a jejich donátorům vypadne ze zadku. Už se na to těšíte???

malymax
malymax
26. 12. 2021 14:20

Žádná klimatická krize neexistuje, milá autorko. byla vytvořena médii stejně, jako v září 1987 tzv. Montrealský protokol, s tématem ozónová vrstva, ozónové díry, vliv freonů a dalších asi 99 látek, které prý souvisí s jejich tvorbou. Že na něco takového už dav dávno zapomněl, není divu… Když bylo dobojováno, a peníze skončily v těch správných kapsách, vrátili se klimahysterici k oblíbenému tématu oteplování. Ozónové díry byly vyměněny za emise skleníkových plynů, které prý výrazně zvyšují teploty na zemi, což je prý způsobeno lidskou činností. (má pozn. : Lež a fyzikální nesmysl !) Kysličník uhličitý, který je nezbytnou přirozenou formou života… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  malymax
26. 12. 2021 18:10

Každý (kdokoliv !!!) , kdo pro politické nebo politickoekonomicke lobováni používá peníze ze zahraničí (od kohokoliv !!!) pracuje ve službách ciží mocnosti – a podle toho by se s ním mělo nakládat.

Myslím, že vzorem by nám mohly být třeba USA.

Viky
Viky
26. 12. 2021 17:07

„“…Kde? Stačí se podívat k našim jižním nebo západním sousedům – v obnovitelných zdrojích energie, v ukládání elektřiny, v technologiích na úsporu energetické spotřeby, snižování energetické náročnosti našeho průmyslu i našich domácností, v budování inteligentních sítí atd. Zde leží budoucnost,…““ —- Inu, naši jižní sousedé v Rakousku hezky deklarují svou čistotu, „špinavou produkci“ za ně dělají jiní, třeba v Polsku. A pak přes nás transportují těm „čistým“. Proti „čistým“ z Německa bylo potřeba v krajích českých zasáhnout pomocí speciálních transformátorů na hranici, aby v důsledku absence prosté kapacity v severojižním směru v Německu nepřetěžovali soustavně tu naši síť. Ale možná to… Číst vice »

kysarg
kysarg
26. 12. 2021 18:41

Vážená autorko,
kdybyste věnovala aspoň minimální čas k obeznámení se s problematikou OZ, nemusela byste psát úplné bláboly. Těžko můžeme mít každých 100 metrů větrník a všechny prostory pokryté slunečními kolektory (a ani to nepomůže, v případě, že je pod mrakem nebo nefouká vítr).

prozaik
prozaik
26. 12. 2021 20:24

Ekologické problémy v rámci kapitalismu, a hry na demokracii, nejsou vůbec řešitelné.

Až tak jednoduché to je a přesto to českým neziskovkám a mladým rádobyochranářům dodnes nedocvaklo.

Bety
Bety
Reply to  prozaik
26. 12. 2021 21:04

Jak jsem pochopila z televizních novin, někteří „podnikatelé“ se na zelenou politiku vysloveně těší, protože to znamená dotace a tedy výnosný tunel. Naperou si konto
a odfrčí tam, kde si myslí, že se jim na rozdíl od nás bude prima žít.

idiotronic
idiotronic
27. 12. 2021 20:16

Jaroslav Bašta popsal šiřitele těchto postojů (dnešní NR) slovy

,,Milují planetu, nenávidí lidi“

prozaik
prozaik
Reply to  idiotronic
28. 12. 2021 9:36

Ne, je to ještě horší. Ani Bašta, jakkoli si ho vážím, to nechápe.
To už není ani o záchraně planety. To je kašpárkové divadlo. Léčení rakovinných nádorů pudrem.

V systému, který adoruje sobectví, chamtivost a hloupost není možná změna pomocí voleb, petic, stížností nebo dobrovolnických brigád.

Vemte si třeba jen učebnicový příklad otravy Bečvy. Na tom je excelentně vidět, co všechno nefunguje.
Stát, policie, soudy, odborníci, média, neziskovky i veřejnost. Všechno selhalo, viníkům se nezkřivil vlas a jedeme dál…

PPK
PPK
11. 1. 2022 6:02

Vzpomínka z dětství: Čtyřicátá léta, přátelé rodičů Reitingerovi … České Budějovice, Klavíkova ulice, poslední dům u parku nad břehem Vltavy, zvaném Dlouhá louka. A v sousedství žijící pan Vyšín, o němž se říkalo, že je břichomluvec … No a teď je tu to vánoční nadělení 2021 o nebezpečném jádru od naší mladé generace … Jen by mne zajímalo, jak se ta elektrická energie ve velkém fyzikálně skladuje … Takže děvče, šup k rýsovacímu prknu a hned ten sklad elektřiny vyprojektuj! Za to určitě bude Nobelovka! A nevěřící inženýři z ČVUT pak houfně začnou vracet diplomy.