Jak Moskva a Washington vodí za nos evropské králíky…

Politicky nekorektní totalitní ruský plyn v amerických tankerech nepáchne

V minulých dnech zveřejněná informace o tom, že americké tankery vozí na belgický terminál zkapalněného plynu (LNG) v Antverpách palivo zakoupené v Rusku, vyvolala pozdvižení. Tedy, bez ohledu na všechny evropské mantry posledních let o nezbytnosti snížení „plynové závislosti“ na Rusku, tato se nejen nesnižuje, ale nejspíš zvyšuje – přičemž v nejcitlivější a nejdražší formě.

Takže Evropa místo toho, aby kupovala ruský plyn levně z potrubí, kupuje ho ve zkapalněné formě minimálně o 15-20% dráž. A s přihlédnutím k informaci o ceně zkušební dodávky „amerického“ LNG do Polska, který je o 40 % dražší než katarský LNG, nemluvě už o ceně ruského plynu z potrubí, není pochyb o tom, že jde o výborný byznys. Pro nás. Ale to hlavní je, že se ho účastní Američané, kteří zavedli protiruské sankce.

Jak ukázalo šetření činnosti ofšórových společností (Paradise Papers), provedené na objednávku G. Sorose, bylo zjištěno, že LNG dovezený do Antverp čtyřmi tankery patřícími společnosti Navigator Holdings zaregistrované na Marshallových ostrovech (přitom 31 % akcií společnosti patří mininistru obchodu USA Willburu Rossovi) byl zakoupen od největšího ruského producenta LNG „Sibur“, a naložen v přístavu Usť-Luga v Leningradské oblasti na severozápadě Ruska.

Rusko a USA tedy našli další způsob mírového a naprosto legitimního stahování peněz od jejich držitelů. Tato historka znovu potvrzuje „výhodnost“ protiruských sankcí. Evropa za ně dobře platí a USA a Rusko na nich skvěle vydělávají.

Zvlášť názorná je tato historka v souvislosti s východoevropskými geopolitickými „monstry“ – Polskem, Lotyšskem a Litvou, které si velmi vážně osvojily protiruskou rétoriku a na pokyn z Washingtonu začaly intenzivně budovat LNG infrastrukturu. Z uniklé informace o činnosti ofšórů plyne, že plyn, který Američané v rámci zkušební dodávky dodali do Polska, je nejspíš ruský. Dovedu si představit ten družný americko-ruský chechot, který se rozlehl banketním sálem poté, co Polsko přijalo tento tanker a spustilo rétoriku o konci závislosti na ruské plynovodu.

Takže, co nám tu vychází?

Za prvé – Rusko a USA společně vydělávají pěkné peníze na Evropě, která je nejspíš jedinou postiženou stranou v protiruských sankcích, které by se měly spíš nazývat antievropskými, než antiruskými.

Za druhé – plynová spolupráce Ruska a USA v oblasti dodávek LNG se nejspíš neomezuje na evropský trh, ale bude se rozšiřovat na ziskovější asijský.

Za třetí – plynová spolupráce Moskvy a Washingtonu nevylučuje, ale naopak je vyžaduje politickou součinnost. Dokonce i situace v Sýrii, jakkoli se zdá být vzájemně vyhrocená, tak společným úsilím (s Trumpovou stranou) jednoduše krájíme tam ležící koláč a současně ničíme infrastrukturu desetiletími budovanou globální stranou války.

Za čtvrté – v souvislosti s výše uvedeným vyvolávají zvláštní dojetí vyvolávají některé verze kšeftů, nabízených našimi experty pro jednání Putina s Trumpem ve Vietnamu, mimo jiné verze o výměně KLDR za Ukrajinu. Putin a Trump nejsou vzájemně nepřáteli, mají ale společného nepřítele, kterým je nynější verze liberalismu a jej vyživující globální strana války, jejíž ideologií je už prakticky neskrývaný satanismus.

V porovnání s nezbytností porážky tohoto společného nepřítele je vše ostatní jen informační šum, jehož základním úkolem je odvést pozornost od toho, co má skutečný význam.

Bylo by možné hovořit ještě za páté, za šesté, atd. – kdo má uši, ten slyší. Celkový obraz je velmi zajímavý. Vcelku lze říci, že umění vodit králíky za nos je velmi delikátní druh intelektuální tvorby, s odpovídající metafyzickou náplní. Jak říkával nezapomenutelný Viktor Stěpanovič (Černomyrdin*), proslulý svými bonmoty): „Dosud nebylo nalezeno takové šoupátko, které by nás dokázalo zašoupnout…“. Černomyrdinův „jemný“ humor bude nejspíš hrát svými barvami ještě hodně dlouho…

Zdroj: Regnum.ru

*) Viktor Černomyrdin (1938-2010) ruský premiér za Jelcinova prezidentství, později velvyslanec na Ukrajině, poté poradce prezidenta Putina. Proslul m.j. výrokem, že: „chtěli jsme co nejlépe, ale dopadlo to jako vždycky…“

Překlad: st.hroch 171116

Pozn.překl: – Experti už poměrně dlouho nechápou smysl dodávek amerického LNG do Evropy, když na asijských trzích za něj platí znatelně víc. No, vida! Evropu převezli podle ukrajinského schématu. Zatímco blbci se přou to, zda Evropa potřebuje další linku Nordstreamu-2, členové americké vlády jim prodávají ruský plyn s přirážkou… Pro dokreslení – koncem léta přijala Litva první dodávku „amerického“ LNG… Podle údajů Evropské komise byla v prvním čtvrtletí roku cena ruského „potrubního“ plynu pro Litvu 180 USD za tisíc m3, norského LNG 241 USD. Podle VYGON Consulting by cena „amerického“ LNG, pokud by dodávka byla uskutečněna v tomto období, byla na úrovni 254 USD za tisíc kubíků. Takže „břidičná“ ropa je syrská; „Pensylvánské“ uhlí pro Ukrajinu je z Donbasu; zkapalněný „americký břidlicový plyn“ – je  „těžený“ na severozápadě Ruska…

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Napos
Napos
17. 11. 2017 10:19

Politika EU je v strasnom stave. Babky v rukach mocnych. Theresa May ziarivy vzor nekompetentnej osoby, narcistka.