Jak nám vzniká prekariát

Ve výsledku tak v médiích dostáváme krásně zkreslenou realitu. Třetina až polovina lidí nechodí k volbám, neboť je se všemi politickými reprezentacemi nespokojená jaksi paušálně, a když se to tak vezme, docela oprávněně, protože se jim daří „tak nějak stále stejně mizerně“ bez ohledu na to, kdo je momentálně u vesla, jaké zákony se schválí, jaká opatření se přijmou. Dolní třetina žije s minimální až žádnou finanční rezervou, protože ji není z čeho vytvořit – z třinácti tisíc hrubého opravdu finanční polštář neušijete. Stačí málo, finanční nehoda, která může postihnout každého kdykoli, a bez rezervy nastává pád na dno – třeba k lichvářům a následně do exekucí, kterých je momentálně asi milion ročně, z čehož je krásně vidět, jak je dolní decil (a opakuji ještě jednou, pracujících a vydělávajících lidí) ohrožen.

Stát těmto lidem říká: Vy se nemáte špatně, protože nezaměstnanost je pod šest procent a hrubý domácí produkt roste tak, jak dlouho nerostl.

Oni říkají: No jo, ale na výplatních páskách to teda nevidíme.

Stát říká: Tak to bude asi chyba někde u vás, musíte pracovat více a usilovněji.

Co pak odpovědí oni, je již nepublikovatelné.

Celý článek najdete v Kulturních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
27. 1. 2016 22:23

Tady je jeden problém. Kolik je tedy „dost“ na výplatní pásce? Ukrajinský dělník na to bude asi mít jiný názor, než český, ten kdo platí hypotéku jiný, než ten, co má byt po rodičích. Pokud jde o můj názor, pokud má třeba mladý pár dvě děti a příjmy 2x13k=26k, tak to je skutečně dost … málo. Jsou ale dokonce i takoví, co mají o dost … míň. Jít či nejít k volbám? Opravdu problém. Ale kdyby tam nešlo 90% lidí, dostane se do prarlamentu a vlády někdo s podporou 3% obyvatel. To by zase bylo horší,než teď, ne? Politici by… Číst vice »

fajt
fajt
27. 1. 2016 22:37

Matěj Stropnický: Zelení už nesmějí mluvit jen o ochraně přírody, vláda pouští malým podnikatelům žilou – Jsem připraven dělat kompromisy, ale neumím politicky obchodovat, radikalismus je nálepka, tvrdí nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Připouští přitom, že by v Praze mohla znovu vládnout koalice zelených s ČSSD a ANO, a to i s primátorkou Krnáčovou. Měli by v ní ale podle něj být i Piráti. – v česku je už možný všechno, tohle už překonává i Caligulova koně v římském senátu. ..)

iri
iri
28. 1. 2016 11:50

Od peněz k politice a zpět od politiky k penězům……
Přece u nás , kdo se dostane do politiky, dostane se minimálně k lepším penězům .
Volby jsou zde asi od toho, komu bychom nejlépe měli přát , ať má víc peněz.
To, co zvolený politik za ty peníze po volbách dělá se už jaksi týká voliče jen okrajově.
Přece jsme se zúčastnili, byť nevědomky, instalace kapitalismu, tak co bychom nyní chtěli. A kapitalista se stará o co největší zisk. A kde by ho vzal, mimo jiné, no z pracovní síly. že…