Jak naši lidé přijali Nohavicovo ocenění v Moskvě

Jaromír Nohavica si v neděli v Kremlu převzal z rukou ruského prezidenta Putina Puškinovu medaili za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráci mezi národy. Český písničkář za ocenění rusky poděkoval i zazpíval. Takto o tom informovala TV stanice Rossija 1:

„Je to pro mě velká čest,“  řekl na pódiu. „Vzpomínám, jak jsem před 35 lety jako mladý bard s kytarou zpíval v Ostravě píseň Bulata Okudžavy. Puškin je tu dnes se mnou jako všichni ruští básníci a bardi, které jsem četl, zpíval či překládal… Když zpíváš něčí píseň, staneš se jeho duší a nejsi jeho nepřítelem,“ dodal Nohavica:

Redakce Seznamu.cz uspořádala na internetu pohotově anketu čtenářů, kteří se k ocenění českého pisníčkáře v Moskvě měli vyjádřit. Otázka zněla, zda čtenáři s Nohavicovým přijetím medaile z rukou ruského prezidenta souhlasí, či nikoliv, a nejspíš se zde počítalo s tím, že čtenáři Seznamu.cz Nohavicovo ocenění většinově odmítnou, stejně jako jej už od momentu, kdy se o Nohavicově ocenění v Moskvě začalo psát, odmítala jak pražská kavárna, tak téměř všechna naše média. Počítalo se, ale přepočítalo se. Protože hned nejčasnější výsledky ankety Seznamu v neděli ve 22 hod. 11 minut prokázaly, že 60,6 % hlasujících s Nohavicovým přijetím Puškinovy medaile v Moskvě souhlasí a jen zbytek hlasujících vyjádřil názor opačný. A těsně před 24 hodinou se procento souhlasících s Nohavicovým přijetím medaile dále zvýšilo na 60,9 % hlasujících.

Podobná anketa probíhala současně i na Novinkách.cz, kde se lidí souhlasících s Nohavicovým přijetím ruské pocty sešlo ještě mnohem víc, než na seznamu.cz, protože těsně před 24. hodinou nedělní, na Novinkách.cz bylo už dokonce 80,3 % stejně hlasujících.

Slušný to počet i důkaz, že naši lidé si i přes dlouholetou a masivní duševní masáž ze strany členů pražské kavárny a mainstreamových médií dokázali podržet zdravý rozum.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
5. 11. 2018 8:05

I v dobách nařízeného milování nemilovaného SSSR nánm Nohavicův Okudžava a Vysockij umožnil poznnávat a skutečně se zajímat o ruskou kulturu.
Jsem mu za to velmi vděčný a toto ocenení je nejen hodnotné ale i plně zasloužené.

Punta
Punta
5. 11. 2018 11:14

Co se týče ohlasů těch hodně důležitých osobností :) : paní Marvanová pobavila, chlapák Topolánek nepřekvapil, pan Dolejš dostal „do kolen“ …. a Nohavicu jsem si zase po nějaké době pouštěl celý večer … Díky za něj! A myslím, že velká většina obyvatel ČR to chápe obdobně.

orinoko
orinoko
5. 11. 2018 15:42

Je nekonečným paradoxem mého vlastního vnimani, že jsem nektere proslulé Nohavicovy kusy považoval za kritiku sovětského potažmo československého sociku. Čili za svého druhu protestsongy. A ejhle, on to byl Vysockij. … Jak mají zmalovany papuly a vypadaj jak v opici. Není to Váňa nakonec , že ten je opilec, je známá vec. Ty , Zino, na svaru mi nesahej, ať je jakej chce, je nás . A to s tím pivem , to sem netahej, koukni , jak sama vypadas… Njn… Celkem nevim, co k Nohavicove hříchu rici, vím jen, že někteří jeho kolegové mysli, ze se měl k celé… Číst vice »

orinoko
orinoko
5. 11. 2018 15:52

Spinarovou už mi tablet nebral… Zachvátil ho záchvatcik.

orinoko
orinoko
5. 11. 2018 15:59

Putin dal Nohavicovi medali. Soudruh Havel dal Česku exekutorsky samet, v émerice má svoji skebli…
Mne osobně je to první sympatictejsi.

orinoko
orinoko
5. 11. 2018 15:59

Tablet dostal záchvat… Špinarová už nedával… Je to záchvatcik…

orinoko
orinoko
5. 11. 2018 16:00

Omlouvám se. Notebook bude lepší řešení.

idiotronic
idiotronic
6. 11. 2018 3:02

Protože názory na spojení Nohavica-Okudžava-Vysockij-Puškin-Rusko se tu asi příliš lišit nebudou, bylo by zajímavé uspořádat soutěž na inverzní téma- odsoudit estébáckého šumaře, který bez ostychu přijímá ocenění ze zakrvácených pařátů šéfa krvelačné nenasytné válkychtivé mocnosti. Web by si mohl pomoci od podezření z proruské orientace a možná by na tento druh komentářů dostal i nějaký ten grant. Ale protože něco podobného jsem už v českém rádiu slyšel, přejdu jen na prostý výčet, který ORINOKO nedokončil. Kdysi si toho jevu povšimla i Svobodná Evropa. Prostě v neúplném seznamu populárních muzikantů severní Moravy figurují: Jaroslav Wykrent, Pavel Novák, Karel Plíhal, Josef Streichl,… Číst vice »

orinoko
orinoko
7. 11. 2018 15:45

Musím si pustit Wykrenta. Dobrých věci má hodně , jedna je ovšem pro mě úplně nej.
Zpívá se tam něco o opone , kolombine, pierotovi…?
Neslyšel jsem to už asi milion let.

orinoko
orinoko
7. 11. 2018 15:50