Jak se podniká v USA

Už několikrát mne napadlo, jak to ten Elon Musk dělá, že je ta jeho Tesla pořád ve ztrátě, ale přesto pořád expanduje, on sám je taková celebrita a ještě si hraje na vesmírného pionýra. Krátká odpověď zní: Dělá to jako Babiš. Dlouhou nabízí článek Proč nevěřím Elonu Muskovi a jeho cestám na Mars:

Když to řeknu ošklivě, Tesla fantasticky uspěla v jedné speciální inovaci, a to finanční – Muskovi se podařilo vecpat se do federálních a státních dotačních programů, ze kterých získal okolo pěti miliard dolarů, což je více, než jsou celkové tržby Tesly v loňském roce.

I zde se opakuje příběh se státními dotacemi, tentokrát v podobě až brutální. Když Musk vyjednával o stavbě továrny na baterie nazvané s jeho příznačnou skromností Gigafactory, vyždímal z vítězné Nevady 1,3 miliardy dolarů (přes 30 mld. Kč) dotací. Fakticky ale jde o továrnu japonského Panasonicu, který zde bude vyrábět klíčovou a nejdražší komponentu, vlastní bateriové články s využitím vlastních postupů i zařízení.

Některé dotační příběhy Muskových továren vyvolávají pocit, že jsme tohle už někde viděli. Stát New York vybuduje továrnu za tři čtvrtě miliardy dolarů a Muskově firmě SolarCity ji pronajme za 1 dolar na rok. Zatímco SpaceX je skutečně velký podnikatelský příběh, SolarCity ukazuje trochu jiný recept na úspěch: smíchej masivní státní podporu a japonské technologie a jsi vlastník velké fabriky, která tě nestála skoro nic.

Energetická agentura IEA vypočetla, že globální energetický byznys postavený na fosilních palivech (tj. “špinavá” energie) získává ročně stěží uvěřitelných 550 miliard státní pomoci, zatímco byznys postavený na čistých a obnovitelných zdrojích energie získává 120 miliard. Musk k tomuto celkem trefně, i když lehce manipulativně poznamenává, že “kdyby mě tak moc zajímaly státní dotace, šel bych do naftového průmyslu”.

U amerických firem se stává pomalu zvykem, že osobnosti zakladatelů jsou součástí hodnoty firmy. Z mediálních obrazů se zdá, že tito lidé všechno vymýšlejí a všechno řídí, jsou ztělesněním amerického snu o jednotlivci, který se dostane na absolutní vrchol. Je to zčásti pravda a zčásti pohádka, z největší části to je ovšem marketing: tyto osobnosti jsou tou úplně nejlepší chodící reklamou na své firmy, navíc zadarmo.

Elon Musk to pochopil velmi dobře – ví, že jeho osobnost je reklamním nosičem nejvyššího kalibru a že tedy musí přicházet se stále smělejšími a smělejšími vizemi, což úspěšně pomůže zakrýt skutečnost, že jeho Tesla se propadá do stále hlubších a hlubších ztrát. Muskova hvězdnost mu pomáhá získat obrovské dotace při vyjednávání se státy: jak píše jeho životopisec, “každý stát chce mít kousek Muska”.

Aby nedošlo k omylu, nemám nic proti státním a jiným veřejným dotacím, vadí mi ale jejich integrace se soukromým byznysem, kdy se celá společnost složí na nějaký projekt, ale veškerou slávu slízne soukromník, jako kdyby to byla zásluha jen a pouze tohoto hrdiny kapitalistické práce, který to všechno získal a vybudoval zlému loupeživému státu navzdory.

Pro 99 % jsou tu krysí závody a konkurence, pro 1 % dotace. To je problém. Řešením ale není skoncovat s dotacemi, řešením je skoncovat s adorací individuálních podnikatelských pseudohrdinů.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
12. 10. 2016 10:20

Re Tribun: Co to jsou ty „dotace“? Jsou to prostředky vybrané z daňových poplatníků, které jsou použity rozhodnutím státních úředníků ke státem preferovanému účelu. Jistě zcela na místě by byly třeba u památkové péče o soukromé, ale státem chráněné památkové objekty, kde památkáři nařízené způsoby oprav a údržby přinášejí majitelům vynucené značné vícenáklady !! Nebo u projektů, které jsou přínosné, ale ekonomicky nerentabilní – třeba veřejné knihovny, budování cyklostezek … Nevěřím, že by těch dotací byl Elon Musk schopen dosáhnout pouhou finanční či mediální korupcí úředníků či politiků. Tedy pokud dostává velké dotační peníze – je v tom zájem státu.… Číst vice »

idiotronic
13. 10. 2016 8:37

Gatta napsal
Podobně i crackování břidlic … kde je dnes její slávy konec … ?

Na břidlice je možná rok, dva času, ale úporné zářivky už jsou zralé na vyhodnocení.

Aleš
Aleš
13. 10. 2016 8:44
Sio
Sio
13. 10. 2016 11:57

Nežijeme prostě jen v kapitalismu. Jak nás, starší, učili, žijeme ve stádii zvané imperialismus. A co to (mimo jiné) znamená? Asi tolik, že banky a korporace jsou prorostlé ve státních strukturách a ty jim tím pádem jsou na ruku. V podstatě žijeme v mafiánských státech. Pokud nějaký Musk dostává podobné dotace, pak jsou dvě možnosti. Buď našel díru v systému a získal je bez souhlasu korporátní mafie, anebo se to mafii z nějakého důvodu hodí a tak Muska podpořila. Jako třeba dříve Billa Gatese.

leho
leho
13. 10. 2016 14:24

Z článku: U amerických firem se stává pomalu zvykem, že osobnosti zakladatelů jsou součástí hodnoty firmy. Není to zvykem pomalu, ale je to zvykem v každém případě. Ale co je na tom špatného? Podle mne vůbec nic, spíše naopak. Zkoušel někdo řídit nějaký vývojářský tým? Nezkoušel? Řídit jakýkoliv tým je umění a zvláště řídit tým vývojářský, je vzhledem k nejistým výsledkům hraničící s magií. Takže osobnosti zakladatelů jsou součástí hodnoty firmy zpravidla vždy naprosto zaslouženě… Sio: Buď našel díru v systému a získal je bez souhlasu korporátní mafie, anebo se to mafii z nějakého důvodu hodí a tak Muska podpořila.… Číst vice »

fajt
fajt
13. 10. 2016 17:58

http://vz.ru/news/2016/10/13/837921.html – zítra obama hussein rozhodne o třetí světové, podle toho, jak se choval celé poslední prezidentské období, tak to vidím na zelenou pro šílence z Pentagonu. ..)

Aleš
Aleš
13. 10. 2016 18:06
fajt
fajt
14. 10. 2016 5:51

https://cz.sputniknews.com/svet/201610133960659-rusko-radioelektronicka-zbran-svetova-analogie/ – pro Sia, nechce se mi to hledat, kde jsme se o podobných zbraňových komplexech ( nedůvěřivě) bavili, ale vše nasvědčuje tomu, že Rusko může ( tedy se pokusí ) neutralizovat i jaderné zbraně američanů ( plus pro západní klika ), samozřejmě nevím nic o tom, jak kvalitně, dalece, vysoko a hluboko tahle mikrovlnka funguje, ale snad to nezjistíme až tak moc brzo, že jde pouze o ruskou bublinu. ..)

hudryper
hudryper
14. 10. 2016 6:45

fajt napsal fajt • 13. října 2016 http://vz.ru/news/2016/10/13/837921.html – zítra obama hussein rozhodne o třetí světové, podle toho, jak se choval celé poslední prezidentské období, tak to vidím na zelenou pro šílence z Pentagonu. Podle předběžné reakce Putina ve formě ultimáta soudím,že se dočkal závěrečných zkoušek zcela nové a překvapivé zbraně,která vyloučí eskalaci konfliktu,o němž se zřejmě rozhoduje právě teď . Myslím si,že jsou Rusové dobře připraveni na toto střetnutí,a to na rozdíl od Američanů,kteří jen improvizují. I to je důvodem,proč budou v bílé chýši slyšet silné hlasy proti III WW,na kterou USA nejsou ve skutečnosti připraveny. Omezený vojenský konflikt… Číst vice »

fajt
fajt
14. 10. 2016 7:07

hudryper napsal
hudryper

při historické zkušennosti, při tomto scénáři, počítám, že nejprve zahoří Moskva a druhé carské město ( asi nemá cenu vysvětlovat proč lidem, kteří znají ruské minulé i současné reálie a nahlédli do ruské duše ), pak by mohla následovat odveta – zatím je Putin šikovnou a mazanou oháňkou na ruském i zbohatlickém medvědovi, jsem zvědav, jak to bude vypadat až oháňka začne skutečně kroutit tímto nasupeným chlupáčem. ..)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 10. 2016 7:09

Nejen pro fajta: Docela dost odpovědí, chvílemi člověk lapá po dechu, chvílemi co už víme… Každopádně opravdu zajímavé… https://www.youtube.com/watch?v=fGfgtuC_6DY „P.S.“: v posledním díle občasníku „Alternativy zdola“ (tým lidí kolem I. Švihlíkové) je velice zajímavý výtah přednášky F. Koukolíka (asi netřeba představovat). Je tam jasně popsáno, proč je protiválečné hnutí potřebné a důležité, stejně jako to, že samo o sobě asi není sto válkychtivé mocenské deprivanty postižené skupinovou stupiditou zastavit. Pro mne osobně je velice milé, když po tom co desetiletí některé lidi přesvědčuji, že „příšery prostě jsou“, tak i pacifisticky nastavení lidé (tj. ne za všech okolnosti vždy pacifisté) jsou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 10. 2016 7:20

K Rusku a „úniku info o nových zbraních“, resp. „staronových“ zbraních: fungují na nově objevených principech. Ani fyzika, ani matematika ani biologie totiž „Nemají svůj konec dějin“ (parodie na Fukuyamu)… a „nekonečné Americké století“ (PAX Americana)… Rusové nikdy nepřipouštěli „úniky info v nevhodnou dobu, a v nevhodném formátu“… Tato obrovská země a její obyvatelstvo – které si prošlo koktejlem všemožných hrůz – není vyvolená, jsou většinou „jen“ skutečnými a statečnými, solidárními lidmi. Proto dostali šanci „cosi s tím udělat“… Chci věřit, že mnohá proroctví se nakonec naplní. Dodávám, že ta neapokalyptická. Tedy závěrem: ty nové zbraně jsou již připraveny, a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 10. 2016 7:28

V ČR máme také člověka který vystupuje aktivně proti zvrácené „Nesouměřitelnosti moci a prostředků“…
Nemusíme vždy a pořád „obíhat zeměkouli“,
abychom s ní „dokázali pohnout“…
Potřebujeme ale ZNÁT, a být otevření skutečnému poznávání, a dokázat jej a to potřebné pro šťastný a spokojený život SDÍLET dopřát i druhým.
https://www.youtube.com/watch?v=4MK_vNkiPRk

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 10. 2016 7:31

Malé národy bývají „katalyzátory“, mají „specifické prostředí“…
https://www.youtube.com/watch?v=bLgj39QdU64

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 10. 2016 7:33
fajt
fajt
14. 10. 2016 8:34

největší chybou a zločinem je netečnost, ale ta je v dnešních časech žádoucí normou… uvidíme. ..)

Gatta
Gatta
14. 10. 2016 9:29

Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní …

https://www.youtube.com/watch?v=WNm5cmSB1hY

peter.
14. 10. 2016 10:20

Toto video s Pjakinom som na OM nejako nepostrehol a ak tu už bolo,tak sa ospreavedlňujem.Veľmi zaujímavé rozprávanie Pjakina nie len o vzdelávaní :
https://www.youtube.com/watch?v=PHoKcxMrn3o