Jak se volí prezident – na Ukrajině …

Sečteno a podtrženo – v Kyjevě, pravda, zatím hotovo není, nicméně podle oficiální zprávy Ústřední volební komise (CIK) po sečtení 90 % hlasů je jasné, že bude i druhé kolo, jehož první účastník je zřejmý. Populární ukrajinský šoumen Vladimír Zelenskij (30 %) vede „o parník“ před stávajícím prezidentem (16 %) a někdejší premiérkou Tymošenkovou (13 %), populární „náhlým uzdravením“ po propuštění z vězení v únoru 2014. Více šancí na postup do druhého kola je dáváno Petru Porošenkovi. Kompletní výsledky nejsou, proto se dopustím některých citací ruskojazyčných expertů.

Výbor Státní dumy RF pro SNS, otázky eurasijské integrace a styky s krajany doporučil dolní sněmovně přijetí prohlášení o neuznání výsledků voleb prezidenta Ukrajiny. Ve stanovisku, tlumočeném předsedou výboru Leonidem Kalašnikovem se píše: „Rozhodnutí o neuznání výsledků voleb souvisí s tím, že během prvního kola byli od voleb odstřiženi obyvatelé Donbasu. Kromě toho své hlasy nemohli odevzdat Ukrajinci žijící v Rusku. Ale to je už 5-6 milionů lidí, tedy třetina voličů. Už jen to je pro nás důvod k neuznání legitimity těchto voleb.“

Taktéž šéf zahraničního výboru horní sněmovny ruského parlamentu Konstantin Kosačov, v rozhovoru pro stanici „Echo Moskvy“, připustil možnost neuznání výsledků voleb – ovšem po vyhodnocení reakce Kyjeva na tisíce stížností na „přešlapy“ průběhu kola voleb a během hlasování.

Připomeňme si, že dle oficiálního sdělení CIK, se prezidentských voleb (39 kandidátů) nezúčastnilo na 11 milionů občanů Ukrajiny z 29,622 milionů lidí, volební lístky přitom obdrželo 18,817 milionů voličů. Z možností volby byly vyloučeny 2-4 mil. lidí žijících na území jihovýchodu Ukrajiny, nekontrolovaného Kyjevem. Dále pak, s ohledem na zvláštnosti vnitřní legislativy dalších mezi 1-3 mil. Ukrajinců z počtu vnitřně přemístěných a nemajících v nových místech pobytu na Ukrajině trvalý pobyt. Navíc ukrajinský parlament novými dodatky k pravidlům CIK zlikvidoval všechny volební okrsky pro volby v Rusku, takže bylo znemožněno hlasování dalším cca 3 milionům Ukrajinců.

Experti předpověděli vítězství Zelenského ve druhém kole

Zatímco CIK Ukrajiny pokračuje ve zpracování protokolů z hlasování, mnozí experti mají za to, že příštím prezidentem Ukrajiny se stane komik, o jehož politické úrovni svědčí jeho odpověď na otázku, co řekne Putinovi, až se s ním setká: „Pokud se uvidíme, řeknu mu: Konečně jste nám vrátili naše území. A kolik jste ochotni nám kompenzovat za to, že jste nám naše území odebrali?“

Alexej Jakubin, politolog

Ve štábu Tymošenkové říkají, že provádějí paralelní počítání hlasů, které svědčí o tom, že do druhého kola postoupí právě ona. V každém případě je nutné počkat na oficiální výsledky. Pokud postoupí Porošenko, netřeba zapomínat na jeho nejvyšší antirating ze všech kandidátů. Podle různých sociologických průzkumů se každý druhý dotazovaný se vyjádřil, že v žádném případě Porošenka volit nebude. Kromě toho Porošenkův 15% odstup za Zelenským je příliš velký.

Pokud jde o rozdělení hlasů ve druhém kole, tak polovina voličů Bojka (4. místo s cca 11 %) se bude orientovat na Zelenského, který se narodil v Krivém Rogu a je na jihovýchodě Ukrajiny vnímán pozitivně. Zelenského budou volit i přívrženci Tymošenkové. Stejně tak i přívrženci Gricenka (5.místo se 7 %).

Hlavním Porošenkovým problémem teď je kde vzít voliče. V jeho administraci mají za to, že nové hlasy mu mohou přinést Lvovská a Ivano-Frankovská oblast. Kromě toho spoléhají, že termín druhého kola voleb se kryje s katolickými Velikonocemi, takže část lidí pracujících v Evropě se může vrátit na svátky domů.

Pokud se potvrdí, že do druhého kola postoupí Zelenský a Porošenko, lze očekávat zostření kampaně – bude špinavější, než kterákoli předtím. Prezidentův tým bude spojovat (oprávněně) Zelenského s nechvalně známým oligarchou Kolomojským, a pak nějakým fantastickým způsobem s Putinem.

Michail Pogrebinskij, ředitel Kyjevského centra politických výzkumů a konfliktologie

Už teď je jasné, že Tymošenkové se nepodaří překonat odstup od Porošenka v hlasech, takže její postup je uzavřené téma. Pokud jde o hlasy, tak Zelenskému přijdou hlasy Bojka, podstatná část hlasů Semeška a Gricenka. S voliči Tymošenkové to bude složitější. Jsou svérázní, a často jsou to lidé bez vlastního názoru, ale milují Tymošenkovou. Pokud je vyzve k volbě Zelenského, tak ji poslechnou. Pokud se tak nestane, část jich bude volit Porošenka a další buď zůstanou doma, nebo zčásti dají hlas Zelenskému.

V příštím kole voleb Porošenko samozřejmě využije všech možností k vítězství. V sázce je totiž jeho život. Jeho odstup za Zelenským ale je příliš velký, a překonat se mu ho nepodaří. Takže lze už dnes říci, že prezidentem bude Zelenskij.

Vladimír Pavlenko, komentátor TV „Cargrad“

Zelenskij vyhraje, pokud prohraje: Povšimněme si, že ztráta moci pro Porošenka znamená ztrátu svobody, nebo – v horším případě – urychlenou emigraci. Přitom ale za hranicemi Ukrajiny se sotva bude moci cítit v úplném bezpečí. Je málo pravděpodobné, že by na Západě kryli korupční zločiny už použité loutky, takže i tam riskuje kriminál, stejně jako expremiér Lazarenko, anebo dokonce vůbec svoje vydání nové ukrajinské státní moci. Proto na prahu druhého kola se od něj dá očekávat hra vabank, až po nebezpečné provokace na hranicích s Ruskem, nebo vážné vyhrocení situace na Donbasu, což se může stát záminkou k vyhlášení válečného stavu a odklad voleb.

Nicméně, to už jsou krajnosti. Především se dají do oběhu kompromitující materiály, falzifikace a zákulisní dohody. Vyloučit nelze, že takových může být dosaženo i se samotným Zelenským, ale přesněji s tím, kdo tahá za nitky *) podnikavého „sluhy lidu“.

Objektivně řečeno, Zelenský sám vítězství ve druhém kole až tak nepotřebuje. Ukrajinská politická konjunktura je taková, že dokonce i ten nejpoctivější prezident se za rok-dva v úřadu stane objektem nenávisti většiny obyvatelstva. Stačí si vzpomenout, s jakým ratingen a „láskou lidu“ opouštěli prezidentské sídlo Leonid Kučma, Viktor Juščenko, o Viktoru Janukovyčovi nemluvě. Ale v podmínkách války, hospodářského rozvratu a polarizace společnosti je cesta „od lásky k impeachmentu“ velmi krátká, a hrozí i nepředvídatelnými následky.

Potřebuje takový vysoký vzestup s perspektivou nevyhnutelného a bolestivého pádu velmi úspěšný herec a začínající politik Zelenský? Na rozdíl od některých svých ctitelů si velmi dobře uvědomuje, že se nestane novým „Goloborodkem“. ***) A to přinejmenším proto, že příčiny další „ruiny“ jsou ve skutečnosti nesrovnatelně složitější a rozporuplnější než ve filmu.

*) Autor má nejspíš na mysli oligarchu Kolomojského, nechvalně proslulého spojením s terorem na jihovýchodě Ukrajiny a s válečnými operacemi proti DNR/LNR, a kterému Porošenko po svém nástupu k moci sebral část byznysu.

**) ***) Narážky na Zelenského účinkování v nedávném mimořádně úspěšném komediálním seriálu „Sluha lidu“ (2015), který je parodií na režim Porošenka. Zelenský tam hraje hlavního hrdinu, obyčejného učitele „Goloborodka“, který se stane prezidentem…

Zdroje:

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6280453

https://www.mk.ru/politics/2019/04/01/eksperty-predrekli-pobedu-zelenskogo-vo-vtorom-ture-ukrainskikh-vyborov.html<

https://tsargrad.tv/articles/hitryj-plan-po-ukrainski-pochemu-zelenskogo-ustroit-porazhenie-vo-vtorom-ture_192220

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
5. 4. 2019 15:08

Je to cirkus.
Možná by pro Ukrajince bylo stejné, kdyby jim tam rovnou dosadili plastového
trpaslíka s kývací hlavou. Pro lidi by udělal to samé co živý prezident či prezidentka a po skončení volebního období by jim odpadlo hledání jeho
i jeho kont v zahraničí. obleček by ale v každém případě musel být vymalován
modro – žlutě.