Jak utáhnou celé národy na dobře provařené nudli

Říká se tomu metoda Overtonova okna, ale známá je i jako salámová metoda nebo vaření žáby. Jde v ní o to, jak přeprogramovat veřejné mínění a v kostce vypadá nějak takhle:

Fáze 1 – nepřijatelné, ale mluvme o tom
Fáze 2 – desakralizace
Fáze 3 – nahrazení původního výrazu eufemismem a vytvoření podpěrného precedentu
Fáze 4 – z možného do racionálního
Fáze 5 – popularizace
Fáze 6 – z kategorie populární do sféry aktuální politiky

Když to zvládnete, tak lidé tancují, jak vy pískáte, a vůbec jim nepřijde divné, že zaujímají postoje diametrálně odlišné od toho, co ještě relativně nedávno považovali za nezpochybnitelné.

Snad jenom dvě poznámky:

  1. Základem úspěchu je dostatečně dlouhý časový horizont, aby si lidé nedokázali spojit jednotlivé fáze. Lidé obecně zapomínají, nepamatují si, co bylo před rokem, přede dvěma, a když jste dostatečně trpěliví, vůbec si nevšimnou, že jak se hodnotové a interpretační rámce mění. Můžete-li si dovolit roztáhnout celý proces přes generace, máte úspěch zaručen, ale když musí spěchat, postačí i pár měsíců, jak ukazuje aktuální reinterpretace příčin a průběhu 2. světové války.
  2. Pokud jste četli Protokoly sionských mudrců, tak vám tato metoda bude jistě povědomá. V zásadě nejde o nic jiného, než o aplikaci principů v Protokolech navržených. Nejde tedy o žádnou žhavou novinku, ale o techniku, která já známa již přes sto let, ale mnohem spíše ještě déle.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 55 komentářů