Jan Keller o fatální krizi EU

keller.jpg I když z toho nejsem osobně nijak nadšen, Evropská unie se chová přesně jako instituce, které jsou ohroženy fatální krizí. Jednou z reakcí pravidelně bývá neschopnost soustředit se na řešení skutečných problémů a vyžívat se ve zbytečnostech.


Evropský parlament odhlasoval Usnesení Evropského parlamentu ze dne 23. listopadu 2016 o strategické komunikaci EU s cílem bojovat proti propagandě, kterou proti ní vedou třetí strany (2016/2030(INI)). Dorazila sametová normalizace už i do EP?

I když z toho nejsem osobně nijak nadšen, Evropská unie se chová přesně jako instituce, které jsou ohroženy fatální krizí. Jednou z reakcí pravidelně bývá neschopnost soustředit se na řešení skutečných problémů a vyžívat se ve zbytečnostech. Za skutečné problémy EU mimo jiné považuji:

  1. Neschopnost čelit rozevírajícím se nůžkám nerovností na úrovni jednotlivců, skupin, regionů a celých zemí.
  2. Neschopnost účinně bojovat s daňovými ráji, kde mizejí peníze, kterých by bylo třeba urgentně někde úplně jinde.
  3. Neschopnost řešit migrační krizi a naprosto úplnou neschopnost řešit její příčiny.
  4. Neochotu udělat něco pro uplatňování tzv. evropských hodnot, které jsou např. v Turecku porušovány až výsměšným způsobem.
  5. Neschopnost vypracovat a přijmout obchodní dohody, které by byly ke prospěchu zúčastněných a nikoho nediskriminovaly.
  6. Neschopnost doplnit jednostranně ekonomické pojetí evropské integrace o skutečný sociální rozměr. Namísto toho jenom nezávazné řeči o sociálním pilíři.
  7. Neschopnost zvrátit trend v daňové oblasti, který vede k přesunu daňového břemene na drobné podnikatele a zaměstnance.
  8. Neschopnost narovnat vztahy mezi vysoce prosperujícími bankami na severu Evropy a stále zadluženějším Jihem.
  9. Neschopnost řešit aféry na nejvyšších místech a ochotu krýt je i jejich aktéry.
  10. Neschopnost dělat něco proti šíření euroskepticismu, který se v důsledku toho všeho rozrůstá prakticky ve všech členských zemích.

Namísto řešení těchto vážných problémů se nastolují právě témata toho typu, které trápí bigotní polskou katoličku Fotygu.

Tvůj kolega z PPE Jaromír Štětina zvolený za TOP09 v rozpravě k tomuto usnesení pravil: „Jsme ve válce. Jsme ve válce s Ruskou federací. Neuvědomujeme si, že slovo může být silnější než raketové systémy nebo stíhací letouny Su-25. Je to hybridní válka, kterou proti nám, proti EU vede Kreml. Je to válka, ve které Kreml vítězí. Anna Fotyga se rozhodla proti ruské nepřátelské propagandě zaujmout silný obranný postoj. V její zprávě se jasně deklaruje, že ruská strategická komunikace je součástí rozvratné kampaně. Rád bych Vás upozornil, paní vysoká komisařko, že Vaše obrana v této informační válce je slabá a neefektivní a nejen to, myslím si, že je také trestuhodně podfinancovaná. Jak chcete, paní komisařko, vzdorovat se svým nepatrným týmem milionům dolarů, kterými ruské tajné služby financují agentury, jako jsou např. Russia Today nebo Sputnik? Vzpamatujme se, dámy a pánové, prohrát tuto informační válku znamená začátek konce EU.“Nesdělil náhodou pan Štětina v diskusi či kuloárech, odkud pocházejí jeho informace? Neměl by být stíhán za šíření poplašné zprávy?

Já si spíše myslím, že začátkem konce Evropy je, když mlčí k prvkům fašismu na Ukrajině i jinde, či je dokonce propaguje a kryje. Pokud byste chtěli pořídit přesný vizuální záznam konce Evropy, stačí vyfotografovat poslance Štětinu.

Týden poté, 30. listopadu, odhlasovala americká Sněmovna reprezentantů obdobný zákon H.R. 6393: Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2017. Opisovali američtí kolegové od polské poslankyně Fotygy, nebo tomu bylo naopak a Evropský parlament se pouze ukázal rychlejší při projednávání? Bude mít tentokrát obnovený mccarthismus „euroatlantické“ rozměry?

Možná neopisoval jeden od druhého, ale obě strany přijaly pokyny někoho třetího. Stav demokracie je dnes natolik transparentní, že ani tuto hypotézu nelze vyloučit.

Co pěkného a více či méně zábavného nás podle Tvých informací ze strany EU a jeho orgánů ještě čeká na konci tohoto a v příštím roce?

V září jsem v kuloárech slyšel, že pokud se německý Bundestag shodne na užitečnosti smlouvy CETA, bude tato odhlasována ještě do konce letošního kalendářního roku. Nechtěl jsem tomu věřit. Bundestagu se smlouva líbí a dnes se dělá vše pro to, aby se stihla projednat a odsouhlasit v řádu týdnů, ne-li dnů.

Děkuji za rozhovor.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
8. 12. 2016 8:05

Otevřený dopis panu europoslanci Janu Kellerovi Vážený pane profesore, reaguji na Váš skvělý článek. Mám na Vás však takovou dost nediplomatickou otázku a na kterou Vám i rovnou odpovím vlastní názor. Komu tohle konečné vítězství formy nad obsahem prospívá? Já bych řekl, že za touhle krizí stojí i samotný Brusel. Ale ne jen partička soudruhů, nad jejichž mentálním klystýrem se musíte dnes a denně rozplývat, ale partička trochu jiných soudruhů. Oni už to otevřeně přiznávají. Např. zde: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/sef-nato-vybizi-zapad-aby-pokracoval-v-sankcich-proti-rusku-7306 Asi už tušíte, o kterých soudruzích ze stejného města, kde teď pracujete, se bavím. Jako duševní potrat obyvatel celé unie považuji, že… Číst vice »

Sio
Sio
8. 12. 2016 9:06

Jedna z příčin fatájní krize je nelegální imigrace. Nás ubývá, jich přibývá …
http://www.prozeny.cz/komentare/sex-a-vztahy/jak-to-vidi-chlap/49848-jak-to-vidi-chlap-je-normalni-ze-partner-nechce-rodinu-a-deti

Sio
Sio
8. 12. 2016 9:33

Aleš napsal Otevřený dopis panu europoslanci Janu Kellerovi Vážený pane profesore, reaguji na Váš skvělý článek. Mám na Vás však takovou dost nediplomatickou otázku a na kterou Vám i rovnou odpovím vlastní názor. Komu tohle konečné vítězství formy nad obsahem prospívá? Já bych řekl, že za touhle krizí stojí i samotný Brusel. Ale ne jen partička soudruhů, nad jejichž mentálním klystýrem se musíte dnes a denně rozplývat, ale partička trochu jiných soudruhů. Oni už to otevřeně přiznávají. Např. zde: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/sef-nato-vybizi-zapad-aby-pokracoval-v-sankcich-proti-rusku-7306 Asi už tušíte, o kterých soudruzích ze stejného města, kde teď pracujete, se bavím. Jako duševní potrat obyvatel celé unie… Číst vice »

fajt
8. 12. 2016 11:03

Sio napsal

Jedna z příčin fatájní krize je nelegální imigrace. Nás ubývá, jich přibývá …
http://www.prozeny.cz/komentare/sex-a-vztahy/jak-to-vidi-chlap/49848-jak-to-vidi-chlap-je-normalni-ze-partner-nechce-rodinu-a-deti

comment image?oh=fe9c07ec4d1c6d313981728e0cedcfd6&oe=58C30D07

Gatta
Gatta
8. 12. 2016 11:07

Sio napsal

Jedna z příčin fatájní krize je nelegální imigrace. Nás ubývá, jich přibývá …
http://www.prozeny.cz/komentare/sex-a-vztahy/jak-to-vidi-chlap/49848-jak-to-vidi-chlap-je-normalni-ze-partner-nechce-rodinu-a-deti

Kdysi jste velice trefně napsal, že: „Dnešní generace je dospělá o 10 let později, než byly ty dřívější“.

K zamyšlení – ne, že bysme byli nějací asketičtí budovatelé, ale mladí dnes mají v žebříčku svých životních hodnot – možná tu nejvyšší příčku pro: „Užít si to.“
To je dnes jejich základní princip pohledu na svět – od „cest kolem světa“ až po „dneska jsem si to (nakupování, čtení, procházku, povídání … … ) moc pěkně užila“ …

peter.
8. 12. 2016 11:25

Sio napsal Jedna z příčin fatájní krize je nelegální imigrace. Nás ubývá, jich přibývá … http://www.prozeny.cz/komentare/sex-a-vztahy/jak-to-vidi-chlap/49848-jak-to-vidi-chlap-je-normalni-ze-partner-nechce-rodinu-a-deti Sio: Tie ženy,ktoré vyslovujú názor,že je ich právom nemať deti,sú obeťami dnes módneho feminizmu.U nás považujeme bezdetných manželov za ľudí,ktorých postihlo nešťastie.Ale manželia,ktorí sa rozhodnú nemať deti bez závažného dôvodu sú povedané eufemisticky…nerozumní ľudia.Najmä ženy.Lebo takej babe,ktorá uprednostní kariéru pred deťmi,utečie život veľmi rýchlo a až keď začuje v diaľke bubny prichádzajúceho klimaktéria,tak začne obiehať centrá asistovanej reprodukcie,babky korenárky a rôznych šarlatánov,len aby mohli otehotnieť.Keď sa im to aj podarí,tak riskujú,že dieťa nemusí byť v poriadku,lebo v tom veku je incidencia výskytu genetických porúch… Číst vice »

Aleš
Aleš
8. 12. 2016 12:05

Řešit systémově, jak vy říkáte nelegální integraci, nelze bez našeho opuštění NATO. Nejde jen o participaci na vzniku konfliktů a tvorbu teroristické základny. Pan profesor příkladně řeší teorii integrace a je toho názoru, že možnosti integrace počtu obtížně integrovatelných do zcela dezintegrované společnosti jsou nulové. Čili obecnou češtinou řečeno: Pindy pražské kavárny jsou holý nesmysl. Já jen říkám to, že když budeme chtít jako kdyby uzavřít svoje hranice jako ti správní euroskeptici a dál budeme plnit příkazy soudruhů z Bruselu od vedle, naše politika se ubírat jako ta norská. Případy Michálková a Breivik jsou toho mementem. Tady nejde jen o… Číst vice »

Gatta
Gatta
8. 12. 2016 12:47

Re peter – souhlas, matěřská role je u ženy, kyž ne prvotní, tak určitě nezastupitelná a z hlediska pžežití lidského druhu naprosto zásadní.
Děti v pozdním věku – pohled na staré rodiče jak si obětavě hází na pláži balónem s postiženým asi desetiletým chlapcem – to byl zážitek na celý život.
No, takoví, co opustí své „staré“ a zakládají nové rodiny s mladými ženami a s novými dětmi po 45. roku – ti si ten osud co následuje, snad i zaslouží … :-)

Biologické hodiny – neuctivá jednoduchá písnička o složitém životě.
https://www.youtube.com/watch?v=-jEelKD8Jvo

peter.
8. 12. 2016 15:22

V Bruseli vraj priznali Ukrajine a Gruzínsku bezvízový styk so štátmi EÚ.Neviem,čo od toho možno očakávať.Hovorím si „radšej Ukrajinci a Gruzíni ako moslimovia a Afričania.

idiotronic
9. 12. 2016 6:14

Gatta napsal Biologické hodiny Nakonec se můžete dostat až k vedoucí úloze Strany. Do bytového pořadníku jsem se zapsal roku 1978 a jedenáct let čekal (dvakrát ročně jsem se byl informovat o výsledku jednání bytové komise). Když nám bylo mezi třiceti a čtyřiceti , mohl jsem se konečně nastěhovat do garsonky s oknem na sever. O dítě jsme se pokusili,ale dopadlo to dle statistiky – mimoděložně. Jako učiteli na škole mi bezdětnost jenom šeptala za zády, cosi šuškala , nekřičela. Ale přidávala na hlasitosti a žena na tohle volání slyší jinak a tak jasně musela dospět k závěru,že na škole… Číst vice »

Gatta
Gatta
9. 12. 2016 8:03

Re idiotronic – osudy jsou opravdu různé a občas nepomůže ani vzdělání, ani snaha – občas musí být i kus štěstí … My měli děti brzy – po společné zralé úvaze – první ve 24 a dodnes nelituji. Bydleli jsme všelijak, peněz bylo velmi málo. Shodou nepříznivých okolností jsem tou dobou pracvoval v dělnické profesi – což se později ukázelo jako dar – možnost družstevního stabilizačního bytu – ten nám po 89 zůstal – později OV. Podotýkám že v žádné straně, ani jinak politicky angažovaný, jsem nidky nebyl. Pro mladé dnes, je to mnohem těžší – mí děti jako mladý… Číst vice »

peter.
9. 12. 2016 9:05

Bývali časy,keď na dedinách rodičia vychovali v drevenici aj 6 detí.Lebo mať deti,bolo „požehnaním od pánbožka“a dodnes sa hovorí o bezdetných manželstvách,že – Pánboh im nepožehnal deti.
Ono by bolo dobré,podrobne rozobrať fenomén tzv.Husákových detí a keď nám hrozí demografická kríza,tak sa jednoducho poučiť z toho,čo sa v minulosti u nás už osvedčilo.Veď na inseminátorov z africkej džungle a arabských púští bude tiež potrebné vynaložiť nemalé finančné prostriedky.
Dajme mladým ľuďom prácu,stabilizačné,družstevné a štátne byty,zvýhodnime individuálnu bytovú výstavbu,znovu zaveďme pre nich po dovŕšení 25 rokov života staromládeneckú(konskú,somársku)daň a nebude nám treba imigrantov.

Aleš
Aleš
9. 12. 2016 9:20

Naše vlastizrádná sebranka ve vleku soudruhů z NATO odsunuje dobu odchodu do důchodu na 65 let. Jejich páníčci nepočítají s reprodukcí našeho národa, ale podřízením pro potřeby války proti Rusku. A když chtějí tupé vojáky ve věku 18 – 60 let nechat vraždit v první linii, válečnou výrobu musí po odvodu obstarat studenti na brigádách, zaměstnané ženy (viz nařízení pod taktovkou Mogheriniové či naší Jourové, dřív u nás Dientsbiera – a proto berou do mateřských školek děti od 2 let) a pracující důchodci a lidé ve věku 60 – 65 let, zkušení, pracovití, zapracovaní, technicky vzdělaní. Pro brzkou válku nepotřebují… Číst vice »

fajt
9. 12. 2016 9:31

idiotronic napsal idiotronic svůj první byt, tedy bydlení, jsem získal způsobem, který byl v tamních časech ve velkoměstu dost běžný ( tedy ne zrovna čestný a dle socialistické morálky schvalovaný, ale toleroval se ), tedy přihlásil jsem se na trvalý pobyt k jedné staré paní do pavlačového bytu ( dva pokoje 107m2, stropy 4,15m, voda a sociálka na pavlači pro několik partají), která už dávno bydlela u své dcery, na to se po roce odhlásila a já jsem požádal tehdejší OPBH o dekret na byt ( který mi byl bytovým řízením přidělen) – no, samozřejmě to celé nebylo zadarmo, dcera… Číst vice »