Jan Keller odpovídá na dotaz čtenáře OM

Čtenářský dotaz pro Jana Kellera:

Vážený pane profesore,

reaguji na Váš skvělý rozhovor, který jste nedávno absolvoval pro E-republiku.

Mám na Vás však takovou dost nediplomatickou otázku, na kterou Vám i rovnou odpovím vlastní názor: Komu tohle konečné vítězství formy nad obsahem prospívá?

Já bych řekl, že za touhle krizí stojí i samotný Brusel. Ale ne jen partička soudruhů, nad jejichž mentálním klystýrem se musíte dnes a denně rozplývat, ale partička trochu jiných soudruhů. Oni už to otevřeně přiznávají, například zde.

Asi už tušíte, o kterých soudruzích ze stejného města, kde teď pracujete, se bavím. Jako duševní potrat obyvatel celé unie považuji, že tuhle hru na schovávanou, byť bohatě sponzorovanou, již vyznavači těch jediných správných euroatlantských hodnot dávno neprokoukli. Orgány Evropské unie se vždy rozhodnou v zájmu těch, kteří stojí za tou druhou bruselskou partičkou, ale s tím, že zodpovědnost a veškerou ostudu budou mít vždy ony samy. EU jako mouřenín, sponzor i kanónenfutr. A teď už asi do slova a písmene – viz zde.

Není tedy v okamžiku očekávaného vzájemného sbližování Ruska a USA, otevřeného dialogu mezi prezidenty USA a České republiky, v okamžiku, kdy byla hozena rukavice na zvýšení platby NATO na 3 % HDP, v době, kdy země NATO dlouhodobě nerespektují mezinárodní právo ani vlastní zakládací listiny včetně 1. článku Washingtonské smlouvy, a ve výše nastíněných souvislostech na pořadu dne referendum o vystoupení České republiky z NATO?

Je potřeba se ptát na meteorologické důvody kvůli referendu o vystoupení z instituce NATO, která je v takové fatální krizi a které se tohle referendum formálně netýká, ale dle mého názoru je v zájmu obyvatel EU?

S úctou a přáním všeho dobrého občan Aleš Vaněk, Libina, Česká republika

***

Odpověď Jana Kellera:

Vážený pane Vaňku,

pokud by bylo vypsáno referendum o vystoupení ČR z NATO, hlasoval bych pro i s tím vědomím, že generál Petr Pavel by mohl skončit na pracáku.

Na druhou stranu se domnívám, že tato vojenská organizace funguje plně v režii USA, takže tento stát (a bohužel nikoliv referendum) rozhodne o tom, co s NATO bude.

Jsem přesvědčen, že pokud by vyhrála Clintonová, naše Země by se stala hodně nebezpečným místem k životu. Ale ani Trumpovi nevěřím nic kromě toho, že je to pořádný šejdíř. Uvidíme, s čím přijde.

Jsem sociolog, nikoliv bezpečnostní expert, proto se zabývám těmi problémy EU, ke kterým má moje disciplína co říci. Situace ale vůbec není jednoduchá. Evropská komise se například snaží udělat něco s daňovými úniky velkých firem. V roce 2001 přišla s návrhy na konkrétní opatření. Od té doby to blokují vlády různých zemí, které se podbízejí nadnárodním korporacím. V roce 2011 to zkusila Komise znovu, ale znova to státy bojkotovaly. Teď už druhým rokem probíhá třetí pokus a Česká republika je mezi zeměmi, které v té věci nejsou zrovna vstřícné.

Pokud bude dále sílit moc korporací, může to skončit tak, jak korporace začínaly. Už od 17. století přímo vojensky zasahovaly na územích, které jim panovníci darovali. Takhle jim k tomu slouží NATO, což je aspoň přehlednější :-)

S upřímným pozdravem

Jan Keller

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
11. 12. 2016 11:27

„pokud by bylo vypsáno referendum o vystoupení ČR z NATO, hlasoval bych pro i s tím vědomím, že generál Petr Pavel by mohl skončit na pracáku.“ Tak tomu říkám poctivá odpověď politika !
Doufám,že po ní už přestanou ty pochyby o Honzovi Kellerovi v Evropském parlamentu. Zůstal sám sebou a až na jedno překlepnutí (po zjištění opraveno) hlasuje přesně tak, jak si to přiji i já.

hudryper
hudryper
11. 12. 2016 11:28

opr. jak si to přeji i já.

Aleš
Aleš
11. 12. 2016 14:20

Ale v tom případě tohle chápu jako přiznání, že jsme protektorátem USA, což sice celou dobu tvrdím, ale poprvé mi tohle přiznal významný politik. Referendum o vystoupení z NATO by tedy mohlo být vnímáno jako referendum o nezávislosti. Jako základní stavební kámen skutečné nezávislosti na moci korporací solidní, ikdyž samozřejmě nedostačující. V multipolárním světě by nás za to korporace nemusely vybombardovat do doby kamenné jako Lybii anebo obsadit tanky se záminkou zvacího dopisu kolaborantů jako v 68. Můj názor je, že naše členství v NATO nesouvisí jen s obranou/agresí. Má devastační dopad i na vnitropolitické poměry. V České republice je… Číst vice »

Aleš
Aleš
11. 12. 2016 14:54

Mohl vést k uplaňování této politiky bez vzájemných rozepří podněcovaných zvenčí (propaganda a její nositelé) i zevnitř (např. politci KDU, „proamerické“ síly v ČSSD). Jistý koaliční potenciál by bez šíření propagandy v zájmu NATO existoval mezi ČSSD a jinými levicovými a středovými subjekty, případně se subjekty prosazujícími přímou demokracii. Voliči by se svými zájmy mohli i při příštích volbách utvořit takový prostor, že by i přes případný velký procentuální zisk ANO mohli doufat aspoň ve vytvoření koalice s levicovými subjekty. Prostě pokud se bude ČSSD bude sice vymezovat proti korporátní ANO, ale nebude se vymezovat proti ultrapravicové politice TOP 09,… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 12. 2016 6:26

Tip pro předsedy 2 největších našich politických stran: Plnění spojeneckých závazků má nás stát 3% HDP. O kolik by se zlepšil státní rozpočet, kdybychom z NATO vystoupili? Kolik by šlo věnovat na zvýšení minimální mzdy, snížení nezaměstnanosti. Pro 3. koaličního partnera. Kolik by mohlo jít na výzkum a inovace? Jak moc by se mohla zlepšit sociální situace mnoha rodin, zvlášť těch mladých, vždyť i vaše strana slovně proklamuje, že rodina je základ státu? O těchto sociologicky zvlášť důležitých dopadech nebylo třeba diskutovat s panem europoslancem, o tyhle mu jde především. Ale naši vládní činitelé v tomto kontextu na to vždy… Číst vice »