Je to slušný člověk, ten člověk je slušný…

Ilona Švihlíková píše o rizicích politického amatérismu  a nezkušenosti Jiřího Drahoše i o tom, proč současné pojetí politiky jako souboje jednoznačného dobra a zla neodpovídá skutečnosti.

K základním slabinám Jiřího Drahoše patří to, že je politický amatér. Nikdy nezastával žádnou politickou funkci. Je pravda, že u některých občanů to může naopak vyvolat příjemná očekávání – jenže nezkušenost není bonus.

Politika je řemeslo i umění, pro které je možné mít buď geniální talent, nebo se ho prostě učit. „Učit se“ ho ve funkci prezidenta je poněkud odvážná myšlenka. Politický amatérismus, který je tak patrný u Trumpa, i když ten je temperamentově někde jinde než Drahoš, může mít ale společnou výslednici – ovládání jinými silami (poradci, rodinou, tajnými službami). Toto riziko je u politických amatérů značné.

Zároveň se nabízí otázka, jestliže pan Drahoš k politice nikdy neinklinoval – připomeňme, že jeho veřejné angažmá, tedy zápal za určitou věc téměř zcela absentuje – proč se nyní rozhodl (resp. přesněji KDO za něj rozhodl), aby se ucházel o nejvyšší, v ČR silně symbolismem zatíženou funkci. S veřejným angažmá, s aktivním veřejným vystupováním jsou spjata mnohá rizika (o kterých například autorka tohoto článku dobře ví) – znelíbit se, vytvořit si řadu nepřátel, stát se persona non grata, nemoci vystupovat v určitých médiích atd.

S politickým amatérismem souvisí další faktor, který příznivci Jiřího Drahoše považují za jeho devízu, často za hlavní. A to je „slušnost.“ Toto vzývání slušnosti může mít typickou maloměšťáckou podobu – pan Drahoš nosí pěknou kravatu a nemluví sprostě. Kromě určité kultivovanosti ve smyslu formy, se vágní pojem „slušnost“ spojuje samozřejmě s rozhodnutími. A zde narážíme na další pro politiku typickou věc. Zatímco řada příznivců Jiřího Drahoše žije ve světě jednoznačného dobra a zla (manichejistické vize politiky, kterou Václav Havel zamořil politickou scénu), skutečnost neodpovídá pohádce, kdy Honza bojuje s drakem. V politice velmi často nevybíráme mezi dobrou a špatnou variantou, ale mezi variantou špatnou a ještě horší. (Zeman taky není ani „princ“, ani „drak“ české politiky)…

Celý článek, který rozhodně doporučujeme přečíst, najdete na webu !argument.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
15. 1. 2018 13:37

Parafrázuji Švejka: „Slušnej člověk jde spát a řekne si: To jsem byl zase celej den slušnej!“

Martin (už bez taky m)
15. 1. 2018 14:01

Jestliže je pan DRAHOš „někým“ označován za slušného, pak minimálně někteří z jeho „poradců“ (příkazců) – jako jistí Petr Kolář či Lukáš Kovanda jsou podle mne jednoznačně MANIPULÁTOŘI PRO 1 PROMILE (masově „hnízdící“ zejména v zahraničí). Mám je za obyčejné DEMAGOGY A LUMPY beze cti, morálky a svědomí. Nebál bych se napsat že jde o vlastizrádce a zaprodance – kterým na skutečně slušných lidech „dole“ NAPROSTO NEZÁLEŽÍ. Ilona Švihlíková má velice dobrý odhad když ve svém -nedlouhém ale pádném- textu vypíchla právě tyto dva „poradce“- kteří nám i s tou -pro tuto funkci – LOUTKOU a MAŇÁSKEM můžou přijít hodně… Číst vice »

K. J.
K. J.
15. 1. 2018 16:47

Spojení pojmu slušnost s panem Drahošem, mi asociuje, že vždy když potkám nějakého katolíka, tak se u toho člověka dříve či později projeví chronická a vskutku odpudivá lakota. Myslím, že v tomto příměru na tom pan Drahoš bude se svou neutuchající slušností obdobně. Problém je, že mnoho českých brouků Pytlíků to může zjistit až bude již opravdu pozdě…

Bety
Bety
15. 1. 2018 17:57

Slušný a poslušný, to jde téměř ruku v ruce. Jestli je to prvé nevím, ale poslušný
je určitě.

Irena
15. 1. 2018 19:26

Eurohujer jakýsi kavárně je drahý,
Draho přijde i nám všem
Orákulum praví.
Multikulti bude svět, náš stát bez páteře.
Ten kdo žádnou páteř nemá,
otevře všem dveře.
On je přece vzdělanec a ví co se sluší!
Hloupá lůzo držte huby, pěkně sklopte uši.

Petrpavel
Petrpavel
16. 1. 2018 2:38

Drahoše volí především mladí. Mladí pohlížející na každý svět růžově. Dobré zaměstnání (nejlépe za počítačem),velmi dobrý plat,oženit se s překrásnou dívkou (bohatým pohledným mladíkem),tak dvě roztomiloučká,mírně nevychovaná dítka,ovšem nesmí chybět auto,pes,dobré bydlení na dobré adrese, popř.nějaká ta chalupa nebo chata, každý rok dovolená v tramtárii.A nikdy nezestárneme. „ … je pozoruhodné, že současná mládež je patrně první generací v dějinách, která sice opět a zcela přirozeně revoltuje proti světu svých otců a dědů; činí tak však nikoliv směrem dopředu, ale dozadu. Zřejmě prvně v historii se tak může systém a jeho bezohlední a nemorální nositelé moci s úlevou plně spolehnout… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
16. 1. 2018 2:41

Oprava : “ … Toť první generace nadšeně revoltujících raků kráčejících zpět v čase, až do starověku, a …“

senil
senil
16. 1. 2018 7:39

Upřednostňuji Zemana. Drahoš by byl určitě příšerným prezidentem. Totálně servilním k Bruselu a taky k Babišovi. Jakoukoliv zrůdnost, kterou se bude Brusel snažit prosadit, Drahoš ji bude podporovat, nebo bude mlčet. Dokonce by chteěl kampaň za zavedení eura za peníze daňových popltníků. Naprostá hrůza.

http://www.epshark.cz/clanek/354/drahos-by-nas-vysel-dost-draho-s

Aleš
Aleš
16. 1. 2018 10:55

Paní Ilona by asi ani snad nedokázala představit, jak ve svojí SLUŠNOSTI dokážou být vynalézaví voliči Drahoše. A také jak dokážou spojovat společnost. Ve vší poSLUŠNOSTI se jako jeden muž dokážou sešikovat proti komukoliv s odlišnými politickými názory a preferencemi a doslova ho uklovat svojí pravdou a láskou. To by se ještě divila jakou úroveň debaty dokážou vést s lidé s vysokoškolskými tituly. S právem absolutního vlastnictví patentu na pravdu jen omílajíce „argumenty“, „Krym“, „Zeman je lhář“, „Zeman nám dělá ostudu“, „Zeman rozděluje společnost“ a „Podívej se, jak na tom je? (Jak moc je nemocný?)“, Parlamentní listy je prokremelský web,… Číst vice »

peter.
16. 1. 2018 18:10

https://www.hlavnespravy.sk/cesko-biskupi-za-prezidenta-s-krestanskymi-hodnotami/1277676
Tak teraz neviem.Majú českí a moravskí biskupi na mysli Zemana,alebo Drahoša?

Amenre
Amenre
17. 1. 2018 7:06

Pro mě je v životě důležitá jen jedna slušnost a to ta, kterou do mě vštípila má rodina, počínaje prababičkou, která zažila obě světové války a celý komunismus, takže se dá říct, že zažila nejdůležitější historické události minulého století, které nejen z českého člověka dostaly to nejlepší a i to nejhorší. To je slušnost, kterou se řídím a budu řídit po celý svůj život.

Irena
18. 1. 2018 6:01

comment image?oh=c23607edb4fcb6b0435111e37b401caa&oe=5AED94F1

Irena
18. 1. 2018 6:08

K vědecké činnosti Drahoše
http://infokuryr.cz/news.php?item.20229

fajt
18. 1. 2018 6:35

s pražskými knechty měl problém už samotný Jan Žižka z Trocnova, drahoš je čistý kariérista, který životem jenom proplouval a který poslouží všem jenom ne zbytku českých zájmů a státnosti a kterému je v podstatě i osud národa u zadele ( na hokeji v Třinci byl vypískán a do hospody mezi fandy tak raději už nešel ). ..)

Gatta
Gatta
18. 1. 2018 7:02

Irena napsal

comment image?oh=c23607edb4fcb6b0435111e37b401caa&oe=5AED94F1

Re Irena: oba odkazy dobré.

Irena
18. 1. 2018 10:47

Nevím, jestli už to někdo někam nedal, nestíhám sledovat, pokud ano, tak se omlouvám:

Ohrazuji se proti tvrzení, že je členství Jiřího Drahoše v Římském klubu konspirací!
Zdroj: https://holotova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=644076

Irena
18. 1. 2018 11:20

Otázka: „Není to zbytečné taktizování? Kdo, kde, s kým bude, v jaké debatě?
Drahouškova odpověď: Není to zbytečné. Prezidentské debaty jsou důležité. Mají mít určitý formát. Mají být zárukou korektního způsobu vedení. Ten korektní způsob vedení vidím například v České televizi, nevidím ho v některých jiných médiích.“
viz
https://www.novinky.cz/domaci/460831-drahos-k-migracni-krizi-se-vyslovuji-jasne-vitac-nejsem.html

Ten člověk to nemá v hlavě v pořádku, když je schopný prohlásit něco takového! To už jsou na tom v Kavárně end Co. kádrově opravdu hodně špatně, když vytáhli něco takového.