Jediným řešením uprchlické krize je zastavení války

Problematika uprchlíků je zásadním tématem, které nelze opomíjet ani vyřešit pár slogany. Počet lidí, kteří byli nuceni opustit svůj domov a svou zemi, a kteří čelí útlaku a ponižování, hladu a často i smrti, se pohybuje řádově ve stovkách tisíc. Problém lze vyřešit pouze tehdy, bude-li řešen u svého kořene, odstraněním příčin, které jej způsobily. Fenomén migrace není nový, ale v posledních letech došlo k výraznému nárůstu počtu běženců. Média, která v minulosti toto téma nezmiňovala, o něm začala nyní informovat s cílem přilákat pozornost.

U kořene problému najdeme klimatické změny, hlad, chudobu, a v tomto okamžiku hlavně války. Výsledkem války v Iráku, která začala v roce 1991, je smrt více než 2 miliónů lidí, 4 milióny uprchlíků a zcela destabilizovaná oblast. Muslimský svět utržil tvrdou ránu a uvnitř islámu se objevily nebo zhoršily konflikty. Dva milióny iráckých uprchlíků uteklo do Sýrie, kde také v roce 2011 vypukla občanská válka, a to v mezinárodní režii. A pochopitelně, tyto národy dělají to, co bychom udělali na jejich místě i my: utíkají od hrůzy války a chudoby a hledají pomoc tam, kde očekávají, že ji naleznou.

Pokud nedojde ke změně současného trendu válek, okupace cizích zemí, ovládání přírodních zdrojů, fenomén migrace poroste exponenciálně. Když ponecháme stranou morální aspekt, stavění zdí nic nevyřeší. Nelze zastavit milióny zoufalých lidí, kteří bojují o vlastní přežití a o přežití svých rodin. Na druhou stranu si ani nelze představit nucené soužití nařízené shora. To by nevyhnutelně vedlo k násilí, diskriminaci a rasismu. Z tohoto pohledu jsou ve skutečnosti všechny diskuse o uprchlících, které probíhají v médiích i v politických a kulturních kruzích, či debaty, které zdánlivě ukazují opačná stanoviska k tomuto tématu, projevem stejné věci: cirkusu odvádějícího pozornost od zásadního tématu: od války, od zodpovědných za tuto válku a od možných řešení.

Když hovoříme o uprchlících zde v Evropě, okamžitě se nám vybaví arabský a africký svět. Zapomínáme na bývalou Jugoslávii a na Ukrajinu, kde jsou již milióny uprchlíků, kteří jsou prozatím absorbováni na samotné Ukrajině a v Rusku. Jestliže se bude pokračovat v šíleném plánu Spojených států, podporovaném členskými zeměmi NATO, v občanské válce na Ukrajině s cílem destabilizovat Rusko, budeme čelit desítkám miliónů lidí prchajících do bezpečí. A zítra možná nebude již obávaným nepřítelem islamista, ale ruský bolševik. A kdo ví, každý z nás by se jednou mohl stát uprchlíkem a být odkázán na pomoc cizích zemí.

Neexistuje žádná jiná možnost, než zastavit války. Všechna ostatní řešení jsou buď předvolebními manipulacemi, nebo pokryteckým a chabým pokusem pomoci lidem, kteří prchají před válkami, za které jsme přímo či nepřímo zodpovědní.

Musíme stáhnout vojska z okupovaných území, jako je Irák, Sýrie, Afghánistán, Libye, Palestina a také Ukrajina. Musíme urychleně uspořádat mezinárodní setkání například v Praze za dohledu Organizace spojených národů za účelem zastavení konfliktů v Sýrii. Musí se zastavit prodej zbraní především do zemí jako je Saúdská Arábie a Katar, které patří mezi největší finanční sponzory ISIS. Musí se respektovat rezoluce OSN. Je nutné zastavit proces militarizace společnosti, který začal i u nás a který dokonce počítá se seznamováním dětí ve školách se zbraněmi.

Jak napsal Silo: „konflikty zmizí pouze tehdy, pokud jim porozumíme až k jejich nejhlubším kořenům.“

Vlády stěží učiní rozhodnutí v tomto směru. Politici jsou závislí na velkých finančních skupinách, a tedy také na vojensko-průmyslovém komplexu, který v posledních letech zaznamenal enormní zisky. Jedině mírové a nenásilné hnutí, moudré a uvědomělé, může změnit směr událostí, opustit primitivní logiku násilí a otevřít budoucnost novým horizontům.

Každý čin a aktivita v tomto směru je nejen nezbytná, ale rovněž smysluplná pro ty, kdo ji uskutečňují, pro společnost a pro budoucí generace.

Zdroj: Svět bez válek a násilí

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bbb
bbb
20. 2. 2016 8:44

„Neexistuje žádná jiná možnost, než zastavit války.“
Představme si, že ve směrech, které článek obsahuje, začne působit česká vláda.

Asfalt
Asfalt
20. 2. 2016 11:24

Právě jako si příroda nepřeje ani páření slabších jedinců se silnějšími, tím méně si přeje smísení vyšší rasy a nižší, neboť jinak by rázem byla ohrožena veškerá její snad tisíciletá práce na zušlechťování druhů. Historická zkušenost nám k tomu poskytuje bezpočet dokladů. Ukazuje se strašlivou zřetelností, že při každém míšení krve árijce s nižšími národy dochází k zániku nositele kultury. (…) Jak velmi celá existence tohoto národa spočívá na neustálé lži, ukazuje se i v Židy nekonečně nenáviděných Protokolech sionských mudrců. Jsou prý falešným podvrhem, naříká do celého světa vždy znovu Frankfurter Zeitung: to je nejlepší důkaz, že jsou pravé.… Číst vice »

peter.
20. 2. 2016 11:50

Asfalt napsal Vidíte někdo rozdíl mezi tím, co napsal peter a Hitler? Já ne. I to nadávání na (neo)marxisty a levičáky bychom určitě i u Hitlera našli. Rozdiel spočíva v tom,že kým Hitler vkladal do Mein Kampfu svoje myšlienky,tak ja citujem židov a židovky.Je mi už trapné dávať neustále odkazy na výroky p.Kahane,p.Susan Sontag a zmieňovanú p.Barbaru.To isté sa týka aj „Protokolov“kde sa zase musím opakovať.Od ich zverejnenia ubehlo už viac ako 110rokov.To je dostatočná doba na to,aby mohol byť ten program vyhodnotený.Miesto toho aby ste poukazoval na to,že sa jedná o falzifikát,by ste radšej mali bod za bodom vyvracať… Číst vice »

peter.
20. 2. 2016 12:15

peter. napsal
iné diela židovských vedcov a filozofov,ktorí kritizujú sionizmus a p

http://afinabul.blog.cz/1509/uvaha-gilada-atzmona

humbru
humbru
20. 2. 2016 14:05

Jediný řešením do budoucna je omezení růstu populace. Cesty mohou být různé, buď se postará sama příroda, nebo atomová válka, nebo dobrovolná sterilizace za peníze, nebo antikoncepce pod patronací církví. Energiemi mrhající Amerika asi vzorem do budoucna být nemůže.

PPK
PPK
20. 2. 2016 15:03

humbru napsal

Jediný řešením do budoucna je omezení růstu populace. Cesty mohou být různé, buď se postará sama příroda, nebo atomová válka, nebo dobrovolná sterilizace za peníze, nebo antikoncepce pod patronací církví. Energiemi mrhající Amerika asi vzorem do budoucna být nemůže.

Omlouvám se že jsem tak smělý: Kdy „do budoucna“ hodláte jít příkladem a plánujete spáchat sebevraždu, aby se ten růst populace už konečně omezil?

peter.
20. 2. 2016 18:21

Béda:
Výraz neomarxizmus som nevymyslel ja.Je súčasťou politických vied a politická škola ktorá sa ním zaoberá sa nazýva školou kritickou(alebo kriticko-dialektickou,alebo ľavicovo-sociálnou,alebo neomarxistickou).
predstavitelia :
Erich Fromm
Herbert Marcuse
Jurgen Habermans
Tak prosím orientujte svoje výhrady na nich a nie na mňa.

Béda
20. 2. 2016 18:29

peter. napsal Béda: Výraz neomarxizmus som nevymyslel ja.Je súčasťou politických vied a politická škola ktorá sa ním zaoberá sa nazýva školou kritickou(alebo kriticko-dialektickou,alebo ľavicovo-sociálnou,alebo neomarxistickou). predstavitelia : Erich Fromm Herbert Marcuse Jurgen Habermans Tak prosím orientujte svoje výhrady na nich a nie na mňa. Pro mně celá ta škola a agenda slouží k zastírání původního Marxismu, původních základních odhalení Marxe o kapitalismu a vykořisťovatelském systému, k tříštění a zamezení spojování všech, kteří jsou v kapitalismu předurčeni k zadlužování a vytěžení až do morku kosti a k utopii, že predátorský kapitalismus se podaří zušlechtit „dobrým slovem“, kultivací . V konečném důsledku… Číst vice »

peter.
20. 2. 2016 18:31

Béda napsal
Pro mně celá ta škola a agenda

Napíšte to Petrovi Uhlovi alebo J.Dienstbierovi alebo D.Cohn-Benditovi do EP.

Béda
20. 2. 2016 18:32

Jinak podle mého mínění tzv. „neomarxisté“ velice vyhovují zájmům nadnárodního kapitálu. Až se nabízí spekulace, jestli jej tyto kruhy nepomáhaly vytvořit a udržovat.

Béda
20. 2. 2016 18:40

Jinak již mnohokrát jsem zde psal v tom smyslu, že agenda LGBT a muslimské migrace (islámu) je konfliktní agenda. Islám a LGBT to je pro mně něco podobného jako nacionální socialismus a LGBT. Islám je s touto agendou neslučitelný a různí vítači muslimů z řad gayů, leseb, transvestitů, feministek a pod. vůbec netuší jaký osud mají lidé s podobným zaměřením v muslimských zemích a jaký by měly tyto komunity v Evropě po zakořenění a rozšíření islámu, neřkuli postupného získání muslimské majority v populaci. Prot je můj postoj již od samého začátku zcela konstantní – oddělit nekompatibilní hodnotové systémy a kooperovat… Číst vice »

Béda
20. 2. 2016 20:31

http://cz.sputniknews.com/nazory/20160220/2419285/spaectator-aleppo-stalingrad.html

…„Obyvatelé Aleppa byli rukojmími ozbrojenců, kteří si přáli obrátit je za každou cenu na mutovanou verzi wahhábismu. Místní obyvatelé vědí, že mnozí příslušníci těchto oddílů jsou cizinci, kteří chtěli zničit kulturu tolerance vlastní Aleppu, vyhnat z města všechny křesťany. Turečtí a saúdští dárci je v tom podporovali,“ píše novinář.

„Ptali se mne znovu a znovu: proč se Británie postavila v syrské válce na stranu teroristů,“ poznamenává Oborne. Podle jeho slov, na tuto otázku budou muset jednou odpovědět historici.

Starý doktor
21. 2. 2016 9:57

Davy Srbů pochodovaly v sobotu 20. února metropolí Bělehradem, aby daly najevo odpor k NATO a sounáležitost s Ruskem (viz video). Pochod ulicemi města se konal jen pár hodin po zveřejnění informace, že Američané v Libyi zabili dva pracovníky srbské ambasády. Zástupy lidí s vlajkami Srbska a Ruska a také s rozměrnou georgijevskou stuhou zůstaly bez zájmu mainstreamových médií. Informace o dění v Bělehradě se však velmi rychle začaly šířit internetem a nálady lidí lze vyčíst už z komentářů pod videem, doprovázeném vítěznou skladbou Svatá válka a zveřejněném na YouTube. „Не у NATO! Не у ЕU!“, „Smrt fašistom!!!“ či „Smrt… Číst vice »

Starý doktor
21. 2. 2016 10:10

Kuras Po teroru nás má uklidnit kulturní džihád, braňme vlastní území, muslimové tu propagují šaríu
https://www.youtube.com/watch?v=Pb0db8W5-dU

Bety
Bety
21. 2. 2016 18:29

Kdo taky chce válku? Z normálních lidí nikdo – jediná, kterou lze ospravedlnit je ta obranná. A nejvíc ze všech mají v hubě mír ti, co války rozpoutávají. A co s tím jako občan asi tak mohu udělat? Pokud se mi zdá, že politika imigrace povede přinejlepším k nepokojům s vážnými následky, tak proti ní protestuji, protože je neuvážená a nic neřeší – to, že je třeba ukončit konflikty tak, aby se nerozšířili taky všichni víme, ale místo abychom se spojili a žádali to ukončení konfliktů a návrat lidí do jejich domovů, tak se navzájem nazýváme xenofoby, rasisty, fašisty a… Číst vice »