Retro: Profízlovaná Amerika

24. ledna 2009


Bývalý analytik Národní bezpečnostní agentury (NSA) Russell Tice, který pomáhal odhalit její nezákonné odposlouchávání telefonních hovorů v prosinci 2005, nyní vystoupil s ještě překvapivějším obviněním.
Tice řekl v populární americké televizní show Keitha Olbermanna na MSBNC, že programy, které špehovaly Američany, byly mnohem rozsáhlejší, než se tvrdilo, a byly zvláště zaměřeny na žurnalisty. „NSA měla přístup ke všem americkým komunikacím…“, tvrdil Tice. „Nehrálo roli, že jste v Kansasu, uprostřed státu a nikdy jste neměli žádný zahraniční hovor. Oni monitorovali veškerou komunikaci.“ Tice dále vysvětlil, že „i pro NSA je nemožné zaznamenávat skutečně veškerou komunikací. …To, co dělali, byla určitá metoda, kterou sledovali metadata … a vyslídili takové informace, které určí, jaký typ komunikace by měl být zaznamenáván.“

Podle Tice, má NSA k této tradiční „rybářské síti“ navíc schopnost zabrousit i do zvláštních skupin, což byl ten aspekt věci, kterým se zabýval on. Nicméně, i uvnitř NSA existovalo fiktivní vysvětlení, které mělo zamezit tomu, aby lidé jako Tice zjistili, co ve skutečnosti dělají. „V jedné z operací, jíž jsem se zúčastnil, jsme sledovali organizace, u nichž bylo velmi pravděpodobné, že bychom se na ně zaměřovat neměli,“ řekl Tice Olbermannovi. „Přišel jsem však na to, že jsme je sledovali 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce – a to nedávalo smysl… Začal jsem po tom pátrat. To se stalo někdy v té době, kdy za mnou přišli a vyhodili mě.“

Když jej Olbermann tlačil k tomu, aby se vyjádřil přesněji, Tice utrousil: „Organizace, které byly sledovány, byly americké novinářské organizace, reportéři a novináři“. „Za jakým účelem?“ ptal se Olbermann. „Zkusím hádat, nevyskytuje se tam někde složka, v níž jsou všechny emaily poslané všem reportérům v New York Times? Nenašel by se tam záznam všech hovorů, které jsem měl se svou malou neteří ze severního New Yorku?“ Tice neodpověděl přímo, ale jednoduše prohlásil: „Pokud by to bylo zahrnuto v těchto zvláštních sledovacích metodách, bylo by tam všechno.“ Ovšem přidal poznámku, že neměl žádnou představu o tom, co se stalo s těmito informacemi, snad kromě toho, že si je jistý, že „byly digitalizovány a vloženy do jakýchsi databází“.

Tice poprvé začal obviňovat NSA a Obrannou zpravodajskou službu(DIA) v prosinci 2005, několik měsíců poté, co byl vyhozen z NSA. Posloužil v té době také jako zdroj pro články v New York Times, které odhalily nezákonný program odposlechů v NSA. Ovšem v několika dalších měsících byl Tice zklamaný z průběhu jeho slyšení před Kongresem, kde byla jeho věrohodnost zpochybňována útoky Billa O’Reillyho a Rushe Limbaugha, a byl poté předvolán k federálnímu porotnímu soudu ve zřejmém pokusu ho zastrašit. Tice se nyní vrací, protože George Bush je konečně pryč z úřadu. Řekl Olbermannovi: “Obamova vláda se mnou sice kvůli mým posledním odhalením není v kontaktu, ale poslal jsem dopis Brennanovi (John Brennan – Obamův bezpečnostní poradce – pozn. red.), ručně napsaný dopis, protože jsem věděl, že veškerá má komunikace byla sledována – telefony, počítač – FBI na mě visela, byli jako vši v kožichu … a já předpokládám, že dali informaci našemu současnému presidentovi – takže jsem se rozhodl říci o něco málo více, než jsem řekl v minulosti.“

Originál článku

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
20. 2. 2016 10:57

Fízľujú,špicľujú,kradnú a sústreďujú „najlepšie“mozgy z celého sveta a pritom nemajú kúska hanby v tele,keď prídu po žobraní na maličkú Kubu,ktorú vystavili desaťročia trvajúcim sankciám a medzinárodnej izolácii.Tentokrát sa ponížili a prišli sa na Kubu poučiť o vakcíne proti rakovine ktorú vyvinuli kubánski vedci.
Kuba je príkladom toho,že socializmus nemusí byť utópiou ako sa to dnes vbíja do hláv mládeži.
http://www.srspol.sk/clanek-usa-sa-chcu-prizivit-na-uspechu-kuby-12186.html

Dana
Dana
20. 2. 2016 19:48

Kuba je nazornym prikladem, jak konci kazdy socialismus… Naprostou apatii a splecenskym vyhnivanim., Zakonite zkrachuje. Ostatne, znovu mohu pripomenout projev Fidela, kde si povzdechl, ze komunismus neni mozny vytvorit, protoze zakladni lidske vlastnosti jsou predevsim sobecke, vztahuji se na vlastni prospech a ne na prospech celonarodni, masy nemaji zajem o spravedlivou socialistickou visi, ale o to, zda bude dost Coca Coly. Ted se Kubanci nabizeji jako konkurence americkemu delnikovi, jsou pry produktivnejsi a levnejsi. Kapitaliste tam asi postavi montovny, jinymi slovy, Kubanci prosi o kapitalisticke vykoristovani nadnarodnich firem :-) Venezuela uz taky mele z posledniho, nic nevytvareli a nizke ceny… Číst vice »

Béda
20. 2. 2016 19:55

V každém případě Kuba přes 50 let – posledních 25 let pouze s oporou latinskoamerických zemí vydržela embarga a vydírání největšího darebáka kapitalismu. Již to je velice obdivuhodný fakt. (a dosáhla přitom mnoho pozitivních výsledků – viz kupř. ve zdravotnictví – Moorův film Sicko – část o Kubě). Lidi si obvykle začánají některých hodnot vážit až tehdy když je nadobro ztratí. Až přijde na Kubu s plnou parou „svoboda a demokracie“ (podobně jak přišla na UkraDinu, do Iráku, Libye, Afghánistánu) = sociální nesouměřitelnost, kolonialismus, zadluženost, bezdomovectví, nezaměstnanost, privatizace, tunelování – až pak si začnou Kubánci uvědomovat o co všechno přišli.… Číst vice »

Dana
Dana
20. 2. 2016 23:07

To se nevylucuje. Lidska natura je od zakladu sobecka, pac je to casti lidske prirozenosti, pudu preziti jednotlivce a nikdy to nebude jinak.
Proto se ceskoslovenska vlada, ktera budovala socialismus 40 let, denodenne masirovala obcany svym socialnim inzenyrstvim a slibovala zarnou budoucnost, proto se socialisticka vlada zhroutila pouhym cinkanim klicu za par dni.
Kde udelali soudruzi chybu ?

orinoko
orinoko
21. 2. 2016 0:38

Soudruzko dano, vis kde? A zaroven cim?
No prece tim , ze te zplodili.
Kazdy neco plodi.
Deti, prusery, valky, vlastni neomylnost a vyVOLEnost, felaci v Bilem dome a zaroven hladomor u cernych domarodcu … pozehnany bud plod zivota tveho … and so on.
Pamatujes? Kuba si, jenki nou.
A ty jsi dneska Yankee. Devce, mas emerickeho bebona.
Vestsi pruser te v zivote nemohl potkat.

orinoko
orinoko
21. 2. 2016 1:12

Soudruzko dano, rusko poslalo na Turka do Armenie eskadru letadel a vysadkove helikoptery.
Vis , o co jde? Do roka bude mit Rusko mnohonasobne vetsi potencial na Kube.
Vy , co jste se narodili z rite planetarniho dobytka, budete mit velmi dobrou prilezitosti zasobit web – 666 – svymi zvratky.
Emerika je v riti, a ty to vis. Takovy televizni emericky enteligent zase nejsi, abys nevedela, ktera bije,
Kuba neni Haiti … Porkoryto, kde teta Jamajka.

orinoko
orinoko
21. 2. 2016 2:15

Svet je v riti … a uplne naruby. Afrika zacina vzhlizet k Rusku jako garantu jejich legitimnich zajmu. Jeste vubec nic neoschlo na Strednim vychode, prave naopak tam tece lidske nafty jeste vice, ale jinde uz pochopili, ze je na svete nekolik ochotnych a schopnych, pricemz Rusko je nejdale. Hele vole Reagane, rise zla, to bylo primo z tvoji makovice nebo z te nasi sametove? Vy dve lejna jste opravdu zvladli divy sveta. Oba puvodem augusti , plnou hubu miru , a radi jste humanitarne bombardovali. No … skoncili jste v rukach predlapiduchu. Ja … ja … to proste ani… Číst vice »

Drak
Drak
21. 2. 2016 3:30

Ona je nejen profízlovaná, ale i plná zrůd, stejně jako Evropa. Dost drsné:http://euroasie.info/plk-pavel-sviridov-rozvedka-ziskala-tajne-plany-operace-barbarossa-2-proti-rusku/ Jak je známo, na summitu G-20 v australském Brisbane měl Putin čtyřhodinovou schůzku s Angelou Merkelovou, během které mu řekla: “Vladimíre, no tak, Vy jen blafujete, nemáte síly na to přetahovat se s Amerikou. Vaše rakety prostě do Ameriky nedoletí.” Na to ruský lídr, po tříminutové pauze s pohledem na kancléřku, vytáhl z aktovky v Pentagonu vytvořený a potvrzený hlavami hlavních evropských států – členů NATO – plán “Barbarossa-2” (naše rozvědka se vynasnažila). Podle plánu se Rusko dělí na zóny vlivu a okupuje se vojsky NATO v… Číst vice »

Béda
21. 2. 2016 4:22

Drak napsal Ona je nejen profízlovaná, ale i plná zrůd, stejně jako Evropa. Dost drsné:http://euroasie.info/plk-pavel-sviridov-rozvedka-ziskala-tajne-plany-operace-barbarossa-2-proti-rusku/ Jak je známo, na summitu G-20 v australském Brisbane měl Putin čtyřhodinovou schůzku s Angelou Merkelovou, během které mu řekla: “Vladimíre, no tak, Vy jen blafujete, nemáte síly na to přetahovat se s Amerikou. Vaše rakety prostě do Ameriky nedoletí.” Na to ruský lídr, po tříminutové pauze s pohledem na kancléřku, vytáhl z aktovky v Pentagonu vytvořený a potvrzený hlavami hlavních evropských států – členů NATO – plán “Barbarossa-2” (naše rozvědka se vynasnažila). Podle plánu se Rusko dělí na zóny vlivu a okupuje se vojsky… Číst vice »

Béda
21. 2. 2016 4:28

Zrovna tak vstup do konfliktu v Sýrii a demonstrace ruských možností v boji proti ISIL (NATO údajně s tímto molochem bojuje již celou řádku let a – ISIL se rozrůstá), mohlo být krom omezení šíření radikalismu a islamismu motivováno jednak předvedením ruských vojenských schopností a možností (taktéž objektivního kosmického průzkumu a dokumentace) , jednak demonstrace toho, „že Rusko na to má“, že mu nikdo nebude skákat po hlavě, přikazovat, vydírat a že se se zlou potáže, jestli se rozhodne na Rusko tlačit silou.

Béda
21. 2. 2016 4:31

NATO nepodpoří Turecko v případě konfliktu s Ruskem http://www.novarepublika.cz/2016/02/nato-nepodpori-turecko-v-pripade.html

Béda
21. 2. 2016 4:48
Béda
21. 2. 2016 4:50

Sýrie: Teroristická skupina žádá OSN o ochranu před Ruskem. http://www.zvedavec.org/vezkratce/12219/

Bety
Bety
21. 2. 2016 13:28

orinoko napsal
Rusko neni spasitel, a ani jim nehodla byt.
Ale nadeje tohoto druhu rozseva uz i v souhvezdi Plejad

++++++

zamp1
zamp1
21. 2. 2016 19:10

No já koukám jako blázen, kam paní Dana odklonila diskuzi. :-)
A pak je mi také divné, že ten odvážný agent ještě žije a dokonce chodí na poštu s ručně psanými dopisy. Kdo chce věřit, věří, ale zdá se mi to dost dětinské. :-)

Bety
Bety
21. 2. 2016 20:35

Co se to děje na Zvědavci??? Pod články je prakticky nulová diskuze, zato pod Starikovem se vyřádili rusofobové.

Bety
Bety
21. 2. 2016 20:47

Teď jsem se tam vrátila a diskuze pod Starikovem je vynulovaná!!!

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
21. 2. 2016 20:52

Bety napsal

Co se to děje na Zvědavci??? Pod články je prakticky nulová diskuze, zato pod Starikovem se vyřádili rusofobové.

Něco se tam děje. Tipuji nějaký útok. Dal jsem příspěvek do diskuse k Assadovi, a z diskuze taky zmizelo 6 předchozích příspěvků, můj ani nezobrazili, a nyní je tam jeden další o ČT…

TomATom
TomATom
22. 2. 2016 6:14

Martin (už bez taky m) napsal
Něco se tam děje. Tipuji nějaký útok. Dal jsem příspěvek do diskuse k Assadovi, a z diskuze taky zmizelo 6 předchozích příspěvků, můj ani nezobrazili, a nyní je tam jeden další o ČT…

:-D Proč hned útok?? Může to mít POUZE dvě vysvětlení:
1. Dochází k údržbě systému.
nebo
2. Stwora zase na radu svého právníka udává a tak veškerou diskusi zablokoval, zálohuje jí a předá znovu Policii ČR. Nic nového.

Starý doktor
22. 2. 2016 7:11

Bety napsal

Teď jsem se tam vrátila a diskuze pod Starikovem je vynulovaná!!!

Zvědavec: Přišli jsme o příspěvky za dva dny
21.2.16
Vlivem vyšší moci dnes došlo k poškození tabulky s vašími příspěvky. Musel jsem ji obnovit ze zálohy z 18. února. Bohužel jsme tak přišli o příspěvky za poslední dva dny. Za situaci se omlouvám.

Klasifikace: technika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora
http://www.zvedavec.org/vezkratce/12249/