Jižní kotel: Virtuální vítězství Ukrajinské armady a faktická porážka jejich elitních sil

 

 

Dne 4. 8. 2014 některá naše média přinesla zprávu o tom, že se přes 400 vojáků ukrajinské armády vzdalo do Ruska. Zahraniční weby, zejména ukrajinské, přinesly dne 7. 8. 2014 další část příběhu – přes 1000 vojáků Ukrajinské armády se podařilo probít z takzavného „Jižního kotle“.

Kde je začátek příběhu a co se vlastně stalo?

Vše začalo nástupem nového prezidenta ukrajiny Porošenka do funkce. Citujme ze zprávy vydané dne 16. 7. 2014 na idnes.cz: „Ukrajinský prezident Petro Porošenko plánuje navrhnout dočasné příměří na východě Ukrajiny jako začátek svého mírového plánu. Bojové akce prý mají být ukončeny ještě tento týden. Příměří by mělo být vyhlášeno v okamžiku, kdy armáda uzavře hranice s Ruskem.“

Ve skutečnosti se jednalo o klasický newspeak – žádné příměří nemělo být uzavřeno. Měla být uzavřena hranice s Ruskem. Tím se měla odříznout domobrana od zásobování a následně měla být vyhlazena. Útok začal na obou stranách – ze jihu z Amvrosiivky a ze severu z obce Stanycja Luhanska.

Do boje byly vrženy ukrajinské elitní jednotky – 72., 51., 28. a 24. mechanizovaná brigáda a 79. výsadková brigáda. Celkově mělo bojové uskupení cca 5 000 vojáků
(zdroj: http://ru.wikipedia.org/wiki/Южный_котёл). Proti nim stály spočátku jen lehce vyzbrojené a špatně koordinované jednotky domobrany. Proto již 19. 7 .2014 mohl Kyjev hlásit odříznutí zásobovacíh tras a uzavření hranic.

Co se tedy stalo mezi 19. července a 7. srpnem 2014, kdy se zbytkům zdecimovaného uskupení v počtu něco málo přes tisíc mužů podařilo probít z jižního kotle?

Ukrajinské ozbrojené síly nebyly schopny vytvořit kontrolu nad Doněckým hřebenem a hlavní silnicí, procházející touto oblastí. V důsledku prudkého odporu domobrany, ukrajinské síly jen částečně splnily úkol – na hranice zůstala „díra“ široká 80-100 km. Střety se přestěhovali do poziční fáze. Začaly se projevovat problémy, které byly při plánování této operace podceněny:

1. Logistika. Začnu citátem: „Amatér hledí na výzbroj, profesionál na logistiku.“ Zásobování takového uskupení je logisticky náročné samo o sobě. V bojových podmínkách s téměř nefunkční organizací, již ukrajinská armáda bezesporu je, se jedná o úkol na hraně možností. Skutečnost byla mnohem horší. Toto uskupení poslali do týlu nepřítele. Zanedlouho začalo docházet jídlo, voda, střelivo a palivo.

2. Partyzánská válka. Opět použiji citát, tentokrát z knihy Umění války. „Mistr Sun pravil:

Jsme-li to ovšem my, kdo si nepřeje střet
pak nás nepřítel nesmí napadnout
i kdybychom hájili ležení
toliko do písku načmárané –
zavedeme-li ho jinam

Sami majíce před očima
tvar a podobu nepřítele
zůstaneme mu neviditelní
bez tvaru bez podoby

Zůstaneme celiství
zatímco nepřítel bude rozdělen
zůstaneme stmeleni v jediný šik
zatímco on se rozpadne na deset dílů

A udeříme-li na něj v takové chvíli
bude nás rázem jakoby deset na jednoho.“

Ukrajinská (tak jako naše) armáda je cvičena na boj velkých uskupení. Dává tak nepříteli značnou výhodu. Nebyla a není cvičena na boj s relativně malými, mobilními, vysoce motivovanými jednotkami domobrany, které znají perfektně místní terén. Jednotkami, které se odmítají nechat zmasakrovat, a využívají všechny výhody partyzánského způsobu boje. Ukázka taktiky domobrany „udeř a uteč“ je zde.

3. Úroveň použitých prostředků. Plošné bombardování měst, zabíjení civilistů, dětí a žen po stovkách spůsobilo sjednocení odporu proti Kyjevu a zmnohonásobilo příliv dobrovolníků do domobrany. Jestliže v počátcích konfliktu bylo na straně domobrany do 5 tisíc aktivních bojovníků, v současné době má pod sebou jen Strelkov, 10 tisíc bojovníků. Kde se vzali? Samotný Kyjev přiznává, že jen policistů zběhlo 20 tisíc.

4. Kvalita velitelského sboru. Ukrajinským ministrem obrany byl jmenován Valerij Heletej. O jeho způsobilosti vykonávat tuto pozici nejlépe hovoří jeho slib, že přehlídka vítězství bude v Sevastopolu na Krymu. Dalším důležitým mužem je Andrej Parubij. V roce 1991 založil společně s Olehem Ťahnybokem Sociálně-národní stranu Ukrajiny, která kombinovala radikální nacionalismus s neonacistickými prvky (např. názvem nebo znakem připomínajícím symbol wolfsangel). V letech 1998 až 2004 vedl Parubij polovojenskou složku strany zvanou Vlastenci Ukrajiny. V roce 2004 byl Parubij jedním z čelných představitelů tzv. oranžové revoluce. V únoru 2010 požádal Evropský parlament, aby europoslanci přehodnotili svou negativní reakci na vyznamenání Stepana Bandery titulem Hrdina Ukrajiny. Od prosince 2013 do února 2014 byl jedním z komandantů tzv. Euromajdanu, koordinoval dobrovolnické jednotky obrany účastníků protestů.Po vítězství Euromajdanu a svržení prezidenta Viktora Janukovyče byl jmenován tajemníkem Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Na druhé straně konfliktu byl nejviditelnější postavou Igor Girkin (Strelkov), zkušený veterán tří válek (nyní zřejmě těžce zraněn) Nebyl samotný. Začínají se vynořovat další talentovaní velitelé – jako je je velitel praporu „Přízrak“ a současně velitel domobrany Lugansk – Alexej Brain, nebo Alexander Zaharčenko – předseda vlády Doněcké republiky.

5. Kvalita mužstva. Na straně Kyjeva bojují dvě skupiny vojsk:

a) Ukrajinská armáda
b) Soukromé armády oligarchů, žoldáci a jednotky Pravého sektoru

Ukrajinská armáda se nyní skládá převážně z násilím odvedených vojáků bez výcviku a bez motivace. Na Ukrajině byla vyhlášena již třetí mobilizace, proti které se zvedá stále větší odpor (zdroj: např. zde a zde). nebo zde.

Druhá skupina bojující na straně Kyjeva jsou soukromé armády oligarchů, žoldáci a jednotky Pravého sektoru kteří bojují za peníze. Tyto polovojenské jednotky se používájí převážně jako čistící – tedy při provádění genocidy civilního obyvatelstva. Typický představitel je fašistický prapor Azov .

Na druhé straně fronty nyní bojuje zejména místní domobrana, doplněná dobrovolníky z Ruska. Okrajově na straně domobrany bojují i jiné národnosti – Srbové, Češi, Španělé. Jedná se o vysoce motivované vojáky, mnohdy s bojovou zkušeností z Čečenska a s vojenským výcvikem u různých druhů vojsk.

Tyto okolnosti měli za následek následující skutečnosti:

  • Jednotky Kyjeva byly pod neustálýmy útoky od neviditelného nepřítele, který využívá taktiku partyzánského boje – udeř a uteč.
  • První byla zničena u Zelenopole skoro celá 72. mechanizovaná brigáda. (Video zde)
  • Ostatní součásti bojového uskupení byly ničeny po částech neustálým odstřelováním.
  • Situace se stávala neudržitelnou. Kyjev přiznal ztrátu sedmi letadel při pokusu o zásobování obležených jednotek. Další pokusy o zásobování po zemi skončily zničením zásobovacích konvojů.
  • Demoralizovaní vojáci, bez velení, jídla a munice začali hromadně přecházet do Ruska.

4. 8. 2014 Do Ruska uteklo přes 400 ukrajinských vojáků.
7. 8. 2014 Odstupuje z funkce Andrej Parubij – tajemník Národní bezpečnostní a obranné rady Ukrajiny (orgánu, který řídí Ministerstvo obrany a ozbrojené složky).
8. 8. 2014 Zbytky zdecimovaných sil v počtu něco přes tisíc mužů uniknou z obklíčení. Na místě zanechají desítky kusů obrněné techniky.
9. 8. 2014 Porošenko dal pokyn k prošetření, proč selhala speciální operace na hranici s Ruskem.

Celková ztráty Ukrajinské armády v mrtvých a raněných v jižním kotli jsou odhadovány na 2 -3 tisíce lidí. Bylo zničeno vybavení tohoto bojového uskupení. Navíc část z tohoto vybavení přešla do rukou domobrany. 8.srpna domobrana uvedla, že se zmocnila 67 kusů bojové techniky v různých stupních poškození, včetně 18 systémů „Grad“, protiletadlových systému „Vosa“, 15 tanků a obrněných transportérů, houfnic, přenosných protiletadlových systémů a BVP.

Závěr

Byly zničeny elitní jednotky Ukrajinské armády. Jejich obnova v dohledné době není možná. Tím došlo alespoň k částečnému vyrovnání sil. Masivní ztráty na straně Kyjeva vedly k vystřízlivění ohledně rychlého konce války. Zvednul se odpor proti další mobilizaci. Lidé nechápou proč by se měli nechat zabíjet. To spolu s faktickým ekonomickým kolapsem Ukrajiny vede k velkému sociálnímu napěti. A zima se blíží….

Další podrobnosti na http://ru.wikipedia.org/wiki/Южный_котёл

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
18. 8. 2014 14:24

pro mne jako nevojáka absolutně neznalé vojenské techniky a vojenské strategie je to nadlidský úkol vyznat se v tom, jak si ukrajinská armáda či domobranci na tom stojí, když navíc jsou názory na různých webech velmi odlišné. Před nedávnem jsem si přečetla zprávu, která mne překvapila, ale nikdo jí nevěnoval pozornost.http://czech.ruvr.ru/news/2014_08_14/Putin-Ruska-armada-bude-vybavena-nejmodernejsimi-zbranemi-5569/ Údajně dle Putina se jedná o zbraně, o kterých svět nemá ponětí. Je to pravda či pouze kasání? Jak mám potom nazírat na úvahy vojenských analytiků, že ruská armáda je na tom nejhůř za posledních 200 let a v případě srážky s NATO by jí čekala prohra? jsem z… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 8. 2014 14:47

Vládík opravdu neblafe. Všichni to budou považovat za neseriozní information, ale pravda už taková bývá. – My v Rusku přestaneme zobat vaší pravdu skrytou v atomu i zrnu. Vy v Emerice si užijte svojí hvězdnou hodinu black velvet hard organization , a my v Rusku si konečně vystačíme s vlastním zemědělstvím, aniž bychom vám dávali přitom vydělat byť jediné súů. Dnešní Západ je v podstatě dost velký primitiv. Neuvěřitelné – EUhovado dodnes žije ve 20tém storočí. Ano, pokrok velikosti atlantické Bimbo, lehovista, a směs hypotéčních bublin, je vepsí. Je to stejné jako dříve, ve dřevních dobách. Už něco pamatuju. Takových… Číst vice »

Béda
18. 8. 2014 16:16

Další splašky britského mainstreamu, které plkají o chrakteru nepsané války na Ukrajině a přitom si nevšimly, že jejím aktérem jsou taky USA. Vidí konflikt jako konflikt Ukrajiny (ale co je to Ukrajina – snad ne jenom kyjevská západoukrajinská junta?) a Ruska. „Konflikt na Ukrajině nemůže skončit vítězstvím
Ammon Cheskin“ http://www.blisty.cz/art/74375.html

hudryper
hudryper
18. 8. 2014 16:35

Alena : Povídání vojenského analytika Kollera se týká kvantitativního srovnání množství válečných strojů a vojáků pro případ,že by se válka mezi USA společně s Eu na jedné straně a Ruskem na straně druhé vedla jako by se odehrávala ve 20.století.Tak by ovšem třetí světová válka neprobíhala.Tímhle harampádím se chřestí a válčí s civilisty a ještě tak maximálně s gerilami či malými,slabě vyzbrojenými státy. Záruku toho,že se USA neodváží přímo zaútočit proti Rusku vidím v ukázkách jako bylo odzbrojení elektronikou nadupaného us.torpedoborce v květnu na Černém moři a demonstrace jeho bezbrannosti proti pasivní zbrani jménem Chybiny,nebo poslední demonstrace mezikontinentální rakety Topol… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
18. 8. 2014 16:43

Oni o tom mluvily i Solis s Baudyšem , tektonický , atmosférický zbraně , to co maj k dispozici USA z nás nikdo neví , tančíky , raketky jak řiká hudryper to je jenom předehra .
Největší vtip počívá v tom že tomuhle většina lidí neuvěří že něco takovýho může existovat , pak je zemětřesení na Kubě nebo na Haiti jenom takový zkoušky mikrofonu , jak mluvily o tom že US takhle zničily celý město v Iráku , frekvence , vibrace . O těhle zbraních se moc nemluví , lidi to maj za fantas magorie .

peter.
18. 8. 2014 17:07

Alena napsal pro mne jako nevojáka absolutně neznalé vojenské techniky a vojenské strategie je to nadlidský úkol vyznat se v tom, jak si ukrajinská armáda či domobranci na tom stojí, když navíc jsou názory na různých webech velmi odlišné. Před nedávnem jsem si přečetla zprávu, která mne překvapila, ale nikdo jí nevěnoval pozornost.http://czech.ruvr.ru/news/2014_08_14/Putin-Ruska-armada-bude-vybavena-nejmodernejsimi-zbranemi-5569/ Údajně dle Putina se jedná o zbraně, o kterých svět nemá ponětí. Je to pravda či pouze kasání? Jak mám potom nazírat na úvahy vojenských analytiků, že ruská armáda je na tom nejhůř za posledních 200 let a v případě srážky s NATO by jí čekala prohra?… Číst vice »

Béda
18. 8. 2014 17:14

peter. napsal Alena Ide pravdepodobne o klimatické zbrane,ktorých vývoj a použitia sú zakázané medzinárodným právom.Napriek tomu ich vyvíjajú jak USA (HAARP na Aljaške),tak aj bývalý ZSSR,dnes Rusko.Tieto zbrane dokážu na určitom území vyvolať prírodné katastrofy ako zemetrasenie,povodne,suco alebo prílivové vlny cunami.Úvahy o existencii sú v polohe konšpiračných teórií,no existuje veľa serióznych vedcov,čo ich existenciu nespochybňujú.Hovorí sa napríklad o zabezpečení ideálneho počasia počas ZOH v Soči. Připusťme hypotézu, že zbraně schopny vyvolat cíleně zesilující rětězec vlnění existují. Budou v takovém případě na tom USA se svým Yellowstonem, zlomovým pásem a celkovým podmořským „ukotvením“ lépe než Japonsko? Nepatří z tohoto hlediska k… Číst vice »

tožtak
tožtak
18. 8. 2014 17:19

Jsem absolutní laik, ale pokud mají tohle, copak mají asi v rukávu: https://www.youtube.com/watch?v=-bLHGZwQ_5w

peter.
18. 8. 2014 17:38

Inou možnosťou je Teslov lúč smrti:
http://teslabike.sk/teslove-luce-smrti/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 8. 2014 19:35

Solidní text. Nezapomeňte na kvalitní OTR, RSD, a zejména střely s plochou dráhou letu, kvazibalistické, atd. Špičkové vrtulníky, atomové pomorky. Vynikající prostředky PVO jak hlavňové, tak raketové – od přenosných po protikosmické… Co se týče utajovaných zbraní- žádný kec to nebude, musí reflektovat na velkou převahu možných protivníků zejména v počtech vojáků, obyvatel, možnost ohrožení odkudkoliv, bez předchozího soustředění vojsk. Ruskou předností je dále vysoká mobilita, špičkové spec. a výsadkové síly. Také dokonalá špionáž, rozvědka, průzkum, velmi solidní a rychlá analýza dat. Vynikající maskirovka. Přizpůsobivost i extrémním podmínkám a situacím, schopnost improvizace. Nemusí od 0, mají v tom tradici. Vysoká… Číst vice »

Thor
Thor
19. 8. 2014 10:56

V souvislosti s včera oznámeným zničením 20.brigády UA i v/u článkem jsem si uvědomil pár skutečností.UA přestavuje nějak akceschopnou sílu max.30 tisíc bojovníků.To je počet,co není schopen plně kontrolovat Novorossii i za míru,natož vytvořit souvislou frontu.UA funguje jak USA ve Vietnamu-princip opěrných bodů,z nichž ničí vše kolem dělostřelectvem,a v noci s*re bobky strachy.Kromě výpadů do okolí,lovu na civilisty,prokazování činnosti chuntě, nemají ponětí o tom,kde je vysoce mobilní a neustále se přemísťující nepřítel,který podniká partyzánskou válku hit-and-run,hlavně tam,kde vázne UA zásobování.Celá mapa toho,kdo kontroluje jakou oblast je pouhá fikce.Stejnou pohádkou je vize odříznutí Donbasu od Ruska,kontrola Ukr/Ru hranice. Síly UA slábnou,konskripce… Číst vice »

Thor
Thor
19. 8. 2014 11:17

Pokr. Divná válka, z pohledu Ukrajinců,s přízraky. Když na ně chtějí zaútočit, nejsou k mání. Opolčenci útočí tam, kde je nikdo nečeká, a vždy v lokální převaze lidské i palební. Zdá se,že Ukrové, dávno před Majdanem, vybudovali velké muniční sklady při hranici s Ruskem, tak velké, že z Ruska ani munici nepotřebují – a o ně se vedou nejprudší boje, kvůli nim UA leze do prostorů zaručujících obklíčení. kromě přepadů na komunikacích, žádná velká pěchotní válka se neděje. Při likvidaci jižního kotle nebyl údajně jediný klasický pěchotní útok na obklíčené Ukr. brigády – rozstříleli je na dálku-dělostřelectvem, grady. Ukořistěným, UA… Číst vice »

Janus
Janus
20. 8. 2014 6:52

Kdo pamatuje olympiádu v Moskvě ví, že už tehdy rozsypával či rzstřikovala sovětská letadla do dešťových mraků hnaných větrem ke sportovištím prášek snad na základě oxidu stříbra, aby vyvolala srážky a mraky se vypršely( krásná parodie je ve filmu Bažanti jdou do boje). Kddo sleduje stanici Spectrum tak na ni byl vysílán seriál zbraně budoucnosti. Zaujala hlavně termická a sonická děla. Pokud byly prototipy veřejně uvedený v TV jak musí být kvalitní utajené bojové prostředky.