Jogurtovač a sociální pouto

Chudí lidé holt musí sednout, dát se dohromady a dělat si dobré věci sami, jak tomu bylo dříve.

Přijel jsem jako každý rok ze svého delšího vysokohorského putování, a neměl doma jogurt. To proto, že kupované zmetky zvané „jogurt“ mi už dávno přestaly chutnat. Tak jsem před dvěma roky koupil jogurtovač, asi půl roku experimentoval s různými kombinacemi mléka a smetany. Nyní pro sebe vyrábím to, co se dá jíst, je čerstvé, má garantovaných 13 % smetany a chuť skutečného jogurtu, jehož bakteriální složení občas měním. Jogurt musí zrát v ledničce tak 3-4 dny, je to živá kultura. A pochopitelně ze stejného důvodu nevydrží věčně, jako jeho sterilizovaný a chemicky nabalzamovaný kolega v supermarketu.

K tomu si už asi rok také vyrábím vlastní džem, bývalý kuchař se nezapře. Důvody stejné. Navíc sladím svůj výrobek jen medem a přírodní stévií a mám rád klasických 70 % tropického ovoce. Je to celkem zábavná práce asi na 3 hodiny, když nepočítám nákup surovin a přípravu macerovaného koření. Ale výsledek zavařování je slušný a stačí mi vždy na půl roku k citovanému jogurtu. A přestal jsem mít chuť na cukrované sladkosti, protože v daném tajemství je chutí neporovnatelně více, celkem asi 15 kvalitních přírodních ingrediencí. Nic takového z fíků, datlí, dalších tajemství, speciálně nakládaného aromatického koření, curacaa a slivovice se u nás nedá koupit, ani v luxusních prodejnách. Chudí lidé holt musí sednout, dát se dohromady a dělat si dobré věci sami, jak tomu bylo dříve.

Takže jsem se vrátil z Alp a otráveně zjistil, že jogurtovač mají kamarádi na druhém konci města. Tam jsem musel klusat s plným ruksakem neseným z hor, protože mi před nosem ujel autobus. Jogurtovač nebyl u mne plně využit, natož know-how výroby jogurtu, kterou jsem získal metodou „pokus-omyl“. Takže obojí sdílíme v jedné partě kamarádů, která dělá kvůli přežití v nepřátelském světě korporátního kapitalismu totéž co já, tedy jedlý domácí jogurt. Zatím se nepustili do džemu, protože je napínám a nechci dát svůj výrobní postup zcela zadarmo. Žijeme v kapitalismu, že ano. I ve výměnném obchodu platí „něco za něco“, ale bez peněz, to je jasné.

Plahočil jsem se přes Liberec a ve zdejším ghettu pozoroval milé spoluobčany, kteří se taktéž věnují sdílené ekonomice. Jenže na rozdíl ode mne to dělali celkem s radostí. Vyhřívali se na letním sluníčku a poslouchali kvalitní žánrovou hudbu vlastní kultury. Její kvalita se naprosto nedá porovnat s placeným kvílením a infantilními výkřiky nepovedených dětí bývalých komunistických hvězd české pop-music. Jejich telecí a antimuzikální ratolesti ovládly skrze klanové a jiné vazby naši mediální scénu audiovizuálních a hudebních sraček, jejichž kvalita je srovnatelná pouze s akčním supermarketovým jogurtem. Místní si přitom sami zpívali s nepopiratelným absolutním hudebním sluchem. Jejich děti si vesele hrály, všichni vypadali na odpoledním sluníčku spokojeně, a byli na sebe hodní. Vypadalo to jako ve Švýcarsku, odkud jsem právě přijel.

To mne donutilo přemýšlet. Ve sdílené ekonomice dřu s ruksakem do kopce, abych tento neexistující jev udržel v chodu, částečně také z ideologických důvodů. Bráním lokální ekonomiku a vím, že je třeba v Sudetech vybudovat mezi lidmi funkční sociální pouta, po předešlém vraždění a vyhánění. Tak na tomto ideologickém úhoru dřu a nadávám, protože jsem povahou spíše individualista. Život mne naučil, že je třeba pracovat a spoléhat se sám na sebe, a nekrást, protože člověk pak může přijít do pekla. Ale nejsem politicky prodejný blb, tak ze své životní filosofie nedělám pravicovou ideologii. Naopak se zuby nehty snažím budovat to druhé.

Z výše citovaných důvodů mne letní poezie mých spoluobčanů uvedla do návalu iracionálního vzteku, ale z úplně jiného důvodu, než platí pro zbytek kapitalistických bělochů. Já, anžto bílé samotářské individuum, pracně buduji sociální pouto a sdílenou ekonomiku, například svým izolovaným úsilím a nečtenými články v aktivistických webech. Ty u nás nikdo nepodporuje, protože nežijeme ve sdílené ekonomice hodnot a statků. Mí šťastní spoluobčané tuto ekonomiku naopak plně a aktuálně realizují, a jsou právě proto v absolutní pohodě. Tudíž se spokojeně vyhřívají na sluníčku se svými dětmi a starými rodiči, protože panuje právě ten nejvhodnější čas na tuto vskutku smysluplnou činnost. My tento styl života zatím nevedeme, protože na něj nejsme ideologicky a psychicky připraveni. Početné rodiny můžeme mít také a dávky jsou pro všechny. Dokonce bychom své početné děti vychovali na našich normálních školách. A pilnou prací danou v sociálním poutu a ve sdílené ekonomice bychom z nich udělali disciplinované a chytré voliče. A tyto děti z početných rodin podporovaných sdílenou ekonomikou a žijící v sociálním poutu by si jistě nenechaly tak hloupě ukrást svou zemi a svou práci jako moje pitomá neoliberální a ovčanská generace.

Jistěže ze mne mluví čistá závist vůči skupině obyvatel, která má sama od sebe to, co my nejsme schopni v životě dosáhnout. Proto nechci kvůli své iracionální a vcelku hloupé závisti poslat velkou skupinu veselých a spokojených spoluobčanů do plynu, jako zdejší neofašisté a podnikatelé. A především bílé matky samoživitelky, které s nimi vedou na sociálních a jiných úřadech marný osamocený boj o život a o dávky. Proti spojené a semknuté skupině občanů vázané sociálním poutem a přirozeně žijící ve sdílené ekonomice to prostě nejde uhrát. Bílé rasistické a izolované individuum hnané vztekem a neoliberální ideologií musí v tomto boji nutně prohrát.

Potlačil jsem svůj vztek. Důstojně a se vztyčenou hlavou jsem prošel kolem evidentně šťastných a spokojených spoluobčanů. A s ruksakem pomalu stoupajícím do kopce jsem šel s funěním a s frustrací bílého muže podporovat ideologický a praktický zápas za sdílenou ekonomiku a za sociální pouto. Je to vcelku marný a zatím prohrávaný boj mezi kulturně a civilizačně zanedbanou částí populace, k níž bohužel patřím jak myšlením, tak i barvou kůže. Ale nedalo mi to, abych se alespoň jednou závistivě neohlédl zpět, do ztraceného ráje.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
22. 8. 2016 16:37

na venkově , v době, kdy nebyla všude zavedena elektřina, se žilo beze spěchu ,v pohodě, a ne o hladu. Lidé si vše vychovali a vypěstovali sami. Dnes to není možné, půda není naše, naše voda není naše, elektřina není naše . Nevolník dříve byl kupodivu svobodnější než „svobodný občan „nyní
Obávám se , že sdílená ekonomika není lék na naši porobu

zajoch
23. 8. 2016 6:31

Mrzí mě, že se stalo módou hartusit na české potravinářské výrobky. Samozřejmě také pozoruji zhoršenou kvalitu některých a dokonce i pro mne nepoživatelnost. Jenže to neplatí o všech. Přesvědčila jsem se, že lze najít i dobré a chutné výrobky i mezi těmi stále omílanými jogurty. Můj jogurtovač už několik roků leží nepoužit a z obchodu si domů nosím kelímky s chutným obsahem. Samozřejmě české, nikoliv od našeho německého koloniálního pána.

fajt
23. 8. 2016 6:47

Alena napsal
Obávám se , že sdílená ekonomika není lék na naši porobu

marginální mikroekonomika opravdu nic neřeší, krom toho přátelské vztahy, sounáležitost a nedravou potřebnost nelze aplikovat na vyšší úrovni, tady je hotový mariánský příkop, který nelze ryze občanským a lidským přístupem překonat. ..)

peter.
23. 8. 2016 8:32
Sio
Sio
23. 8. 2016 8:39

Moji příbuzní ve valašké vesničce žijí přesně tak. Ale narozdíl od spoluobčanů není nikdo z nich na dávkách, ač nevydělávají nijak moc, jsou díky chovu a pěstování doma relativně bohatí. Maso svoje, brambory svoje, ostatní zelenina taktéž. Dřevo na zimu natahají za pár šušňů z lesa sami nařežou a nasekají, udělají to i pro otce paní domu, co žije ve vedlejší vesnici a dovezou mu to na vozíku. Zadarmo, jak jinak. Ve dvou domcích (jeden po čerstvé rekonstrukci, kromě kotlu na dřevo má i tepelné čerpadlo) žijí dvě generace, o víkendu tři generace a pod nohama se motá 5 až… Číst vice »

fajt
23. 8. 2016 8:52

peter. napsal

fajt:
Už ani tým komunistom sa nedá veriť
http://www.quintus-sertorius.net/news/kdo-v-evropskem-parlamentu-slouzi-sorosovi/

po odchodu Ransdorfa je tahle partaj pro autentickou levici hotová mrtvola – ale nebojte, v czechii jdou na důvěru davu po emericku http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-je-napad-Stat-zalozi-urad-za-100-milionu-rocne-aby-dezorientovanym-Cechum-vysvetloval-co-jsou-demokracie-a-lidska-prava-450167 – když k tomu dodám ještě drb, který v poho může být realitou ( prý Krnáčová patřila do fraucimoru Sorose , někteří jdou ještě dál a tvrdí, že si s ním cosi geneticky nechutného uhnala a proto vládne prague kavárenské svoloči ), tak tady máme středoevropskou kolonii na emerickém spídu jako cumel. ..)

peter.
23. 8. 2016 9:06

fajt napsal
středoevropskou kolonii na emerickém spídu jako cumel. ..)

fajt:
A čo máte furt proti „výnimočným“Američanom?
Pozrite sa na výroky tohoto mysliteľa svetového významu,ktoré duchovne obohatili ľudstvo celého sveta.Tá hĺbka jeho myšlienok je ohromujúca.Je to Američan!
http://citaty.net/autori/george-bush/

fajt
23. 8. 2016 9:56

peter. napsal
fajt:
A čo máte furt proti „výnimočným“Američanom?
Pozrite sa na výroky tohoto mysliteľa svetového významu,ktoré duchovne obohatili ľudstvo celého sveta.Tá hĺbka jeho myšlienok je ohromujúca.Je to Američan!
http://citaty.net/autori/george-bush/

:-) na to, že sežral a vysál kila koksu ( alkoholem si držel potřebný pitný režim ), tak je stále společensky přijatelný imbecil ( jeho tanec na smutečním obřadu, kdy málem strhnul ke křepčení i současného us bubáka numero uno, je asi vrchol jeho politických a intelektuálních možností ) – a proti obyčejným američanům nemám nic, jenom ti výjimeční mi důvodně lezou krkem. ..)

Martin (už bez taky m)
23. 8. 2016 20:47

FAJTE, V PŘÍMOČAROSTI A VÝSTIŽNOSTI DNESKA PERLÍTE, SMEKÁM.

fajt
23. 8. 2016 21:14

Martin (už bez taky m) napsal
Martin (už bez taky m)

comment image?oh=b255b7bbb53f37a0189257cbd11c05ba&oe=58572681