Další pokus o nový tarif: dotkne se dvou milionů zákazníků v příštích 15 letech

Proto musí odrazit i jejich zájmy, nejen představy elektrárenských gigantů

čtvrtek 18. srpna 2016

Až dvou milionů odběratelů do roku 2030 jako jsou běžné domácnosti, malopodnikatelé, školy a školky se dotkne připravovaný nový tarif na elektřinu. Proto musí hájit především jejich zájmy, nikoli zájmy elektrárenských gigantů. Předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou k tomu vyzvalo Hnutí DUHA poté, co oznámila přípravu speciálního tarifu pro samovýrobce elektřiny. První podobný pokus byl součástí takzvané Nové tarifní struktury. Ta skončila v koši poté, co vyšlo najevo, že byla šitá na míru zejména velkoproducentům a velkoodběratelům elektřiny.

Jak ve svém konzervativním odhadu očekává Ministerstvo průmyslu a obchodu, bezmála třetina domácností, škol a malopodnikatelů si během následujících 15 let pořídí vlastní zdroj elektřiny [1]. Ekologické organizace se domnívají, že to může být i o několik let dříve. Z celkových asi 5,9 miliónů odběratelů na nízkém napětí jde o více než dva milióny zákazníků, jak uvádí ve svých materiálech ERÚ [2].

Energetičtí experti Hnutí DUHA považují proto za zásadní, aby nový tarif pro samovýrobce reflektoval zájmy těchto 30 % zákazníků. Ti si totiž v malých solárních elektrárnách montovaných na střechu či fasádu vyrobí čistou elektřinu levněji, než za kolik jim energetické společnosti dodají elektřinu špinavou.

Samovýroba čisté elektřiny je pro moderní energetiku stejně důležitá jako úspory elektřiny: obě řešení totiž snižují odběry elektřiny ze sítě, tedy i nutnost vyrábět elektřinu z uhlí a uranu. To šetří ovzduší i lidské zdraví. Nový tarif by měl proto podle ekologů moderní trend samovýroby podporovat podobně, jako současné tarify motivují lidi kupovat si úsporné ledničky a žárovky.

Zavedení nového speciálního tarifu pro zákazníky, kteří mají vlastní zdroj elektřiny a jsou připojeni na nízkém napětí, oznámila předsedkyně ERÚ Vitásková. Nový tarif by měl začít platit od roku 2018 a nahradí celkovou změnu elektrických tarifů, kterou podle šéfky ERÚ v nejbližší době nakonec potřebovat vůbec nebudeme.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Než začne ERÚ nový tarif pro decentralizovanou výrobu elektřiny chystat, měl by jasně říct, že bude hájit zájmy i bezmála dvou miliónů zákazníků, jako jsou domácnosti, obce a malopodnikatelé, kteří si v následujících 15 letech pořídí na střechu nebo na fasádu vlastní zdroj elektřiny. Poslední tarif pro zákazníky – samovýrobce, který představil ERÚ v už definitivně mrtvém návrhu Nové tarifní struktury, byl po odborné stránce naprostý paskvil. Ale především hrozil, že rok od roku levnější samovýrobu elektřiny zařízne. Proto trváme na tom, že má předsedkyně Vitásková položit na stůl jasný důkaz, že hájí zájmy domácností, obcí a malopodnikatelů, ne jen energetických gigantů.“

Poznámky:

[1] “Očekávaný výkon FVE znamená využití nadpoloviční většiny dostupné plochy střech na
rodinných domcích (> 50%) i průmyslových objektech (> 70%).” – Státní energetická koncepce České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Praha, prosinec 2014, strana 108 – (odhad pro rok 2040)

[2] Nová tarifní struktura – Základní parametry výpočtu, EGÚ Brno, 21. ledna 2016 (prezentace na konferenci ERÚ a MPO)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
23. 8. 2016 9:08

a navíc tu má majitel webu „nádhernou“ reklamu:-))), omlouvám se hnutí duha

nikdo2
nikdo2
23. 8. 2016 12:58

Pochopil jsem to tak, že Ti kteří mají svojí fotovoltaiku a energetické společnosti od nich vykupují případné přebytky(přes slunečný den jsou nemalé) za vyšší ceny, a tento rozdíl cen všichni ostatní uživatelé platí jako poplatek za zelenou elektřinu, tak Tito by měli mít svůj levnější tarif než ostatní. Ti kvůli kterým je třeba tedy tak hrozně nutné modernizovat přenosovou soustavu, aby byla odolnější proti různým výkyvům, což také platí úplně všichni, tak Ti by měli mít levnější elektřinu než ostatní? To snad nemyslíte vážně. Samozřejmě nemluvím o těch, kteří žádnou svoji vyrobenou elektřinu neodprodávají do sítě. Zprominutím, kolik procent z… Číst vice »

nikdo2
nikdo2
23. 8. 2016 13:01

Mimochodem opravdu je to čistá energie z těch solárních panelů? Spočítali jste k jak velkému znečištění dojde při výrobě fotovoltaického panelu vzhledem k tomu, co je schopen v našich zeměpisných podmínkách vyrobit za svoji životnost?

Není to tak trochu nesmysl?