Jsme součástí světového zla

Jedu tramvají do středu města. Proti mně sedí asi šestnáctiletá dívka s andělským obličejem,  vyřazujícím dobro i laskavost v míře, který nevídáte každý den. Jednou z ní bude dobrá a chápající manželka a jedinečná matka a vychovatelka svých dětí, přemítám, a tu mě napadne, že i ona, přes veškerou její jistě čistou mysl a stejně jistě i její bezchybné skutky, je součástí jistého pozemského zla. Jeho součástí sice nedobrovolnou a současně i nepatrnou, jakou je třeba obilné zrníčko na obilném lánu, ale i tak s tímto zlem spojená.

Proč tomu tak je a proč tomu tak musí být, dumám, a odpověď na tuto otázku mě svou brutalitou zasáhne jako rána mezi oči.

Nu protože je Češka, to je její vinou, stejně jako je tvojí vinou, že  jsi Čech, drnčí mi v hlavě, rozhlédnu se po lidech v tramvaji i po těch, co se pohybují venku na ulici, a uvědomuji si, jaké obrovské množství  nás viníků tohoto trestu za zlo, které jen nám všem společné, je.

Ano, je to tak, všichni my Češi, kteří tuto krásnou kotlinu obýváme, neseme na čele neviditelné Kainovo znamení. My, příslušníci národa, který se po desetiletích totality ocitl náhle svobodný a volný jak pták na obloze, nenašel dost odvahy k tomu, aby tou oblohou brázdil jen sám a opuštěn, a hledal někoho mocného, o koho by se mohl opřít. Nu a protože předchozí totalita vycházela z východu, vrhl se  instiktivně – aniž by si všiml (anebo spíš byl ochoten si všimnout), jak se mezitím změnila strana druhá – do její náruče.

Nu a teď je tedy, jak se říká, pevným článkem západní aliance, jejíž vedoucí země Spojené státy zavraždily od konce minulé války většinou prostým shazováním pum z letadel 20 až 25 milionů lidí a vojensky intervenovaly v Číně, Itálii, Řecku, na Filipínách, v Jižní Koreji, Albánii, Íránu, Guatemale, Libanonu, Egyptě, Indonésii, Britské Guayaně, Vietnamu, Kambodži, Kongu/Zaire, Brazílii, Dominikánské republice, Chile, Řecku, Východním Timoru, Nikaragui, Grenadě, Libyi, Panamě, Iráku, Afghánistánu, Salvadoru, Haiti a Jugoslávii. Nu a třeba jen v té Koreji se jim podařilo vybít  plných 20 procent severokorejského obyvatelstva a v tak zvané válce proti terorizmu zabili těch lidí 1,3 milionu.

Ale my Češi jsme se téhle přemíry vojenství svého nového otce a patrona nezalekli, takže jsme v roce 1999 vstoupili do NATO a ještě v témže  roce dala naše tehdejší vláda souhlas s přeletem amerických bombarďáků přes náš vzdušný prostor k tzv. humanitárnímu bombardování tvrdolebých Srbů, odmítajících pochopit,  že Jugoslávie musí být rozkotána, aby na jejím území – v Kosovu – mohla vzniknout největší americká vojenská základna v Evropě. V den tohoto našeho souhlasu s bombardováním těch, kteří jediní na náměstí Svobody v Bělehradě  v roce 1938 a 1968 masově protestovali proti bezpráví na nás páchaném započal náš morální sešup, který se do dnešního dne nezastavil.

Nu a jak ten sešup pokračoval, okorávalo i naše vnímání zaznamenáníhodných výroků amerických politiků, počínaje dvěma výroky někdejší americké ministryně zahraničí M. Albrightové, z nichž jeden hlásal, že Rusko má příliš mnoho nerostného bohatství, což prý není spravedlivé, a druhý, že Rusko má bohatství příliš velké na to, aby patřilo jen jedné zemi. Otevřený apetit na ruskou ropu plyn se dalšímu americkému politikovi, prezidentu Obamovi, v ústech zadržet sice podařilo, ale i jeho výrok z února 2015: „Musíme mít nejsilnější vojenskou sílu světa a příležitostně musíme zkroutit ruce zemím, které by nebyly ochotny dělat to, co potřebujeme, aby dělaly“, nepostrádal razanci, která  byla v dřívějších letech, a to snad i v hitlerovském rajchu, nepředstavitelná. Nu a za sedm měsíců po Obamově výroku přitvrdil muziku ještě dál náměstek amerického ministra zahraničí Armitage, když na adresu Pakistánu řekl před celým světem: „Zbombardujeme vás zpět do doby kamenné!“

Tak takovéto velebné aliance, vážení, jsme dnes členy, a naše armáda čeká, nejspíš s obavami a rozpaky na to, co nám její velení rozkáže činit, či kam má napochodovat. Ale dnes už přece někam patříme a musíme se podle toho chovat, řekl přece jeden náš nezapomenutelný dvojnásobný ministr, takže diskutovat možno, ale neplnit rozkazy nemožno.

Řeknu vám, že až se jeden diví, že v tomto rámci, v němž je nám dáno žít, může ještě existovat laskavost a dobro, které jsem dnes ráno obdivoval na tváři mi neznámé mladé dívky.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
18. 10. 2019 9:43

Moje slova. Součástí toho zla jsme i proti naší vůli. A jiné šance z toho není, než-li NATO opuštění.

Irena
18. 10. 2019 13:32

Už se vážně s tou „totalitou“ běžce vycpat. Proti některým těm nešvarům jste mohli a měli bojovat, to proti těm dnešním jste nahraní a vlastní vinou. Prý si nevšimli, jaký je Západ, ještě že už tam dokonce našel odvahu dodat, že si nebyli ochotni všimnout (to je tedy pokrok), takto to totiž bylo. A kdyby v sobě našli dost odvahy bojovat proti těm nešvarům tenkrát, každý na svém místě, tak nás nemuseli dostat na kolena, protože přesně to udělali. A že by mohl 10 miliónový národ někde svobodně létat a o nikoho se neopírat, to si snad může myslet jen… Číst vice »

Gatta
Gatta
18. 10. 2019 16:06

Naší vinou není,že jsme Češi, ale že jsme ovce.

Bety
Bety
18. 10. 2019 17:10

Takže Kainovo znamení, hm? Takže už i pan Man se snaží, abychom se styděli
za to že jsme Češi? Snad bych měla připomenout, že odmítání vstupu do NATO
bylo vyzdvihovanou součástí volebního programu ČSSD, aby táž ČSSD
po vyhraných volbách zradila své voliče a vstup do NATO odsouhlasila?
Lidé, kteří ji tehdy volili mohou mít nanejvýš na čele znamení naivních trubek.
Ti, kteří ji nevolili ani to.

Petrpavel
Petrpavel
18. 10. 2019 18:33

30 let „svobody“ vytvořilo a upevnilo povědomí že slušnost=blbost a vychcanost=úspěch. Každý režim má své priority. Priorita tohoto, každý každému vlkem, vytváří sice pofiderní „hodnoty“ v podobě více a více zbytečných a zfušovaných výrobků, ale ve společnosti dělá z psů vlky a z dobráků žebráky. Psi a dobráci se v lidském kolektivu ještě docela snesou, avšak vlci a žebráci se nenávidí protože se perou o stejnou zmenšující se kořist protože nic sami neumí vytvořit. Tam spějeme mílovými kroky.

Dana
Dana
18. 10. 2019 18:51

A pak, ze se historie neopakuje. Velmi podobny scenar , kdy se stari lide pohorsovali nad mladymi, se opakuje neustale. Koncem padesatych , zacatkem sedesatych let v Ceskoslovensku zase starsi pani, zrejme byvali zivnostnici, se v tramvajich pohrdave tvarili a usklebovali na male pionyrky, jako ze ony maji mozky vymyte a „pionyrky maji male dirky…“ Ted se situace obratila, byt byvali soudruzi stale pnou ke svym nazorum, ziskanych v socialistickem systemu. Kdyby byl socialismus tak uspesne schopny, lidi by ho nezavrhli. Usmevne je, ze se k vam do Ceska plizi socialismus novy, progresivni, plny prav pro vsechny, vyjimaje pracujici lid.… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 10. 2019 19:19

To je velmi vyzivna diskuSER. Raději se věnují jine pipe. Pro jistotu pasterizovanemu produktu. Tady to hrozí prujmem.
😎

Petrpavel
Petrpavel
18. 10. 2019 20:00

Mám obavy orinoko že ten průjem vás pohnal na onu místnost kde jste objevil víc než týden staré noviny a poskytl nám onen odkaz.

orinoko
orinoko
18. 10. 2019 21:12

Díky za aktuální instruktaz. Ale já osobně nejsem až tak úplně zatížen na BLESKove zpravy. Dávám přednost kvalitě před uplne novým cerst serea. Ten odkaz jsem nenašel tady na OM. Ale mohl jsem ho prehlednout, ze… Hmmm, chro, chro…. Tak například přistání na Moonu je staré už asi milion let. Ale úplně nové zprávy o tom přistání mají vlastní smysl, životnost a logiku. Predmetny článek tady … mi řekl velké kulove… a diskuse pod ním druhé velké kulove. Mohl jsem mlcet, ale neudělal jsem to. OM není moje jediné diskusní angazma. Ale ani jsem netusil, že do me střílejí jinde… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
19. 10. 2019 4:07

Orinoko to trefil jednou větou. Problém ČR je ztráta kontinuity s československou orientací. Ta se musela opírat o aktuální mocnosti (Francie a Anglie), ale měla politiky, kteří pozici v Evropě vyvažovali (proto byl Beneš nenáviděn). Normalizátoři pak pozvali zahraniční vojska pěti spojenců (měli bychom se ptát , kde jsou ti spojenci dnes ), vytlačila ze země reformátory a vychovala si vlastní kádry (z nejmladších jmenujme ministra vnitra a obrany Metnara, skromně začínajícího u pohotovostního pluku ministerstva vnitra). V Československu řádily protistátní síly již v 50.létech. Generálové Ludvík Svoboda a Karel Klapálek byli degradováni a za oba museli intervenovat sovětští maršálové… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 10. 2019 20:32

Podle mých informací stran Sýrie Rusko v Syrii pritvrzuje. A není divu. Do dnešního dne to stalo hromadu peněz a usili. Tak především erdragonovi bylo receno, že jeho emericka tryskova éra nebudou nad Syrii tolerovana. Pejzatym obrezanym válečným stvacum bylo řečeno totéž. Ale ještě durazneji. Evropou obchází strasidlo!! Ve španělském Katalánsku to vře , a Itálie začíná do varu prichazet. Cesko hodlá směrem k NATO uplatnit „Tokuv kaňon“ a Maďaři už toho všeho mají úplně DOST. Německé Sasko už zanedlouho pravděpodobně nastoupí cestu Katalánska, pricemz Cizky vnímá jako svoje logické a přirozeně spojence. Aha … Na něco jsem zapomnel. Na… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 10. 2019 21:26

Mám k dispozici vynikající rozbor syrského románu. Muj oblíbený insider se po měsících spánku konečně probudil.
Ale zdroj si necham pro sebe.
Neznám nikoho , kdo všechno beze zbytku vykeca.
Historie například zmiňuje armensky přístup ke Stredozemnimu mori.
A my tady o tom nic nevime?

orinoko
orinoko
19. 10. 2019 21:55

Vynikajici material. Zkusím najít způsob , jak ho dostat na OM „jinou“ cestou. Samozrejme , že se s „tim“ dá polemizovat, ale má to grunt. A Asadovy prohresky? Vystudoval na Zapade, západně se začal chovat, a Syrii začal pootacet směrem k Zapadu. Nechtěl být prezidentem , měl jim byt jeho bratr , který ale předčasně zahynul. A tak to celé běželo před nim, a teď i s nim. Jeho táta Syrii vtiskl diktatorsky jednotu. Tak jako Bismark Nemecku. Syrane jsou velmi hrdí lide. Arabove, krestane, velmi různorodá michanice. My Cizci jsme o tom dříve věděli svoje. Syrane chápali nás udel:… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2019 7:50

„Putin díky nám vítězí. Zvykejte si.“ Spencerová a sever Sýrie: Všichni už se dohodli kromě nás. S Kurdy je to jinak https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/-Putin-diky-nam-vitezi-Zvykejte-si-Spencerova-a-sever-Syrie-Vsichni-uz-se-dohodli-krome-nas-S-Kurdy-je-to-jinak-599880 Neschopnost EU pomalu řešit již cokoliv zřetelně ukazuje „mantinely“ „demošky a la Katalánce nevidím…“… Holt „správní“ lidé na „správn(í)ch“ místech. Hlavně propagandisticky žvanit, žvanit a žvanit… Ostatně co jiného, když nic jiného od dob „Ynteligentního“ vybombardování Kaddáfího Libye opravdu nic neumí… EU ukazuje, že jako regionálně významný ekonomický hráč ztrácí a politicky je naprosto neschopná. Jedině žvanit, žvanit, slibovat nesplnitelné, malovat „růžové zítřky“ když už není schopna naplnit ani ty „světlé“… A „řešení“ problému „doma v EU“?? V… Číst vice »

jb
jb
20. 10. 2019 13:31

Martin (už bez taky m) napsal sever Sýrie: Všichni už se dohodli kromě nás. S Kurdy je to jinak 5-ti denní „příměří“ prodávané Trumpem jako „záchrana miliónů životů ze setkání Pence-Edogan pracuje pro Damašek. V nejbližších dnech vládní síly mohou převzít kontrolu lokalit v kurdské Rožavě. Turecký rychlý vpád do Sýrie ztrácí smysl. Ten zůstává zřejmě pouze v nedočkavosti Sultána a moci vyhlašovat, že turecké síly obnoví svůj útok https://southfront.org/turkish-forces-renew-their-attack-around-ras-al-ayn/ a v tom, že Turecko zase obnoví syrskou ofenzívu. US army v Sýrii zůstává, pouze se ze severovýchodu Sýrie přemisťuje. Zrovna nyní americká vojenská kolona míří ze severovýchodu do západního… Číst vice »

jb
jb
20. 10. 2019 13:32

jb napsal A co na to Írán, budoucí CKŘ? Nyní Írán vidí, že zoufalé kurdské síly, spolkly pýchu a žádají vládu Sýrie o pomoc proti Turecku začátkem tohoto týdne. To dává Íránu možnost zprostředkovat dohodu a íránský ministr obrany generál Amir Hatami ocenil úsilí iráckých úředníků za udržování bezpečnosti během Arbaeenu, popsal to jako znamení bratrství, solidarity a hluboké kulturní vazby mezi oběma zeměmi. (Vše jde jak má, plán klape) https://theiranproject.com/blog/2019/10/18/kurdish-deal-with-syrian-regime-against-turkey-a-boon-for-iran/ Jenom Evropa je zmatena, jako vždy, a neví z které do které. Merkel tedy musela zvednout telefon a zavolala Putinovi . (Macron asi neměl čas na Sýrii, „šéfuje“ EU)… Číst vice »

jb
jb
20. 10. 2019 13:45

Martin (už bez taky m) napsal Nebýt v RF Putin, bojovala by již EU svůj džihád možná rovnou v ulicích Paříže či Berlína. A naše „sdělovací prostředky“ a meRdia by nám tvrdily, „že se vůbec nic neděje“ Myslím si, že pod Evropou (EU) se pěkně zatápí, narychlo vezmu např. Ukrajinu (dle mého už předána na krk Evropě…Trumpa zajímá leda tak z hlediska odpisu clintoidů) – protestní hnutí proti Minsk. dohodám se Steinmeierovu formuli (řešení je na EU, Putin si počká, má splněno). Španělsko–bojiště https://zemavek.sk/ulice-barcelony-sa-zmenili-na-bojisko/ . Slovensko–gorilí divadlo https://zemavek.sk/gorilie-divadlo/ , ČR–od http://zakony.centrum.cz/ustava-ceske-republiky/hlava-1-clanek-10 přes Rycheckého https://janica9.wordpress.com/ níže v souvislostech možno jakkoliv pokračovat,… Číst vice »

orinoko
orinoko
20. 10. 2019 15:04

K výše napsanemu. Korova Merkel údajně s Putinem řešila i Libyi. Co asi tak chtěla resit? Aby Putin zastavil Haftara, který právě dobývá Tripolis? Haftar je velmi ohleduplny. Prohlasil, že nehodlá z Tripolisu udělat ruiny syrského typu, které tak velmi konvenuji západnímu leteckému teroristickemu dobytku. Už jsem tu to psal: Haftar má podporu Egypta, a tím i Saúdské Arabie. Zároveň mu velmi strani Alzirsko. Evropská politicka hovada jsou v naprostém rozkladu. Je to banda srac.ek, které dohnala jejich představa New Europe Order. Ta nová ženská v čele eurosojuzu prý není videt. A proč by mela? Jestli není padla na bednu,… Číst vice »

Patrik
Patrik
20. 10. 2019 15:46


„A co na to Írán, budoucí CKŘ?“

Titulek v tom prvním odkazu
https://theiranproject.com/blog/2019/10/18/kurdish-deal-with-syrian-regime-against-turkey-a-boon-for-iran/
hovoří za vše
„Kurdské jednání se syrským režimem proti Turecku je pro Írán výhodou“

Čímž se potvrzuje, proč Rusko v OSN vetovalo rezoluci proti Turecku
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rada-bezpecnosti-osn-se-neshodla-na-spolecnem-prohlaseni-k-t/r~057d9ddceb9f11e98776ac1f6b220ee8/
Že vetovaly i Spojené státy, to má jiné důvody, ale zábavné v tom je, jak Česko označuje Kurdy za spojence
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/petricek-vyzval-turecko-k-zastaveni-akce-v-syrii-pro-nas-jso/r~0d28b228ee6611e9b1410cc47ab5f122/

jb
jb
20. 10. 2019 17:24

Patrik napsal ábavné v tom je …také to, že takový prostý fakt, který jsem dnes popsal z veřejně dostupných informací – viz. výše v diskuzi, který popíše americký mainstream – viz: Turecká invaze do severní Sýrie vyvolala obavy z oživení ISIS a zhoršení probíhající humanitární krize https://www.msn.com/en-us/news/world/us-troops-leaving-syria-for-western-iraq-as-kurds-look-to-withdraw-amid-cease-fire/ar-AAJ3X8Y?ocid=spartanntp Damašek a Moskva jsou nyní v mnohem silnější pozici v regionu, po tureckém útoku a pokračujícím stažení USA https://www.nbcnews.com/news/world/u-s-withdraws-assad-putin-are-emerging-winners-syria-n1066231 Stažení USA = přemístění USA do Iráku (k 5000 přibyde dalších 1000). A kde popisované události USA mainstream vyhodnotí a shrne ve svých závěrech do tohoto průběžného skóre: Turecko = mínus body Sýrie (+Írán),… Číst vice »