Jsme svědky zániku neoliberalismu

Neoliberalismus přesluhuje

Můžete to zaslechnout, když Mark Carney z Bank of England bije na poplach tvrzením o „rovnováze nízkého růstu, nízké inflace a nízkých úrokových měr“. Nebo když Banka mezinárodních závazků, tedy jakási centrální banka centrálních bank, varuje, že „globální ekonomika vykazuje neschopnost vrátit se zpátky k udržitelnému a vyrovnanému růstu“. Nejjasněji jste to ale mohli slyšet před nedávnem z úst Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Tuto intervenci MMF nečiní tak zajímavou jen to, co bylo řečeno, ale spíše kdo to říká a jak otevřeně. V oficiální publikaci MMF otiskli tři z hlavních ekonomů fondu esej s názvem Neoliberalismus přesluhuje. Už jen samotný titulek s námi může zamávat. Tak dlouho popírali ekonomové a politikové hlavního proudu, že něco jako neoliberalismus vůbec existuje, a odmítali tento termín jako urážku, již si vymysleli bezzubí rebelové, kteří nerozumí ani ekonomice, ani kapitalismu. A teď na scénu přichází MMF a popisuje, jak se během posledních třiceti let neoliberální agenda rozšířila po celé zeměkouli. Mají tím na mysli, že stále víc států mění své sociální a politické instituce ve špatné kopie trhu (ať už se to týká veřejného zdravotnictví nebo univerzit, kde se „třídy mění v supermarkety“). Veřejný sektor je nahrazen soukromými firmami a demokracie je nahrazena pouhou konkurencí. Výzkumníci z MMF přiznávají, že výsledky jsou hrozivé. Neoliberalismus nepřinesl ekonomický růst, pouze pomohl hrstce lidí. Způsobil obrovské krachy a zanechal za sebou trosky, jejichž úklid stál miliardy…

Celý článek z The Guardian pro A2larm přeložil Martin Vrba

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
12. 6. 2016 7:50

https://www.novinky.cz/domaci/403887-oznameni-o-exekuci-muze-postak-jen-hodit-do-schranky.html – lichvě na základě lidojedství se v czechii nebývale daří, v tom udělaly všechny vládnoucí partaje kus poctivé práce, dnes je to dotaženo do takové dokonalosti, že pohledávku může vyrobit kdokoliv komukoliv, chce to jenom se nebát a fungovat dle Hurvajzova a eštěbákova světa ( czechia pošta to naprosto vylepšila, v kolonii se v podstatě vše důležité a do vlastních rukou doručuje fikcí, že to je další hovno na ústavní pravidla už nikoho nebere a ani mu to netrhá žíly ). ..)

Sio
Sio
12. 6. 2016 9:46

Dostal jsem dnes od kamaráda z Kanady emailem. Myslím, že se to tu hodí. „… Kanada je uboha chuda zeme, ktera nema penize na nic. Absolutne na nic. Ve svem boji proti eutanazii se ohani zdravotnictvi paliativni peci, ta pry kazdemu trpicimu krasne ulehci jeho tezke chvile, ale problem je v tom, ze nejsou na tu paliativni peci penize a tak se dostava jen 15% ze vsech potrebnych. Nejsou penize na rozsireni dalnice (?) na letiste (je to normalni silnice – 80 km/h) – politici tvrdi, ze by meli lide jezdit na letiste vlakem nebo autobusem, ale ten “vlak” tam… Číst vice »

lomikel
lomikel
13. 6. 2016 7:16

hhe, takze MMF je kritizuje liberalismus :), zmena paradigma se blizi.

co je to za webik ten http://a2larm.cz/ ?
nenasel jsem zadne „o Nas“