Kapitalistické pojmy a dojmy

Z eseje J. Nožíka Co se slovem na „K“, které se nesmí vyslovovat?:

Jak upozorňoval Fernand Braudel, jeden z největších historiků dvacátého století, je analytickou chybou zaměňovat „kapitalismus“ za „trh“, stejně jako zaměňovat „kapitalisty“ za „podnikatele“. Používání termínů „liberální demokracie“, „tržní mechanismus“ a „kapitalismus“ jako synonym vede k nesmyslným potyčkám na levici i pravici a debatu strhává k absurdním dogmatickým přestřelkám.

Kapitalismus může prosperovat pouze pokud se mu podaří podřídit si trh a splynout se státem. (…) Centralizace soukromé moci prostřednictvím kapitálu se vymkla jakékoliv kontrole a privátní zájmy úzké elity ohrožují bezpečnost a svobodu nás všech.

Jak se tedy tváří v tvář globální klimatické katastrofě hlavní kapitalistické síly rozhodly zareagovat? Z hlediska kapitalistů racionálně: ropné společnosti si spočítaly, že zatímco náklady celoplanetární katastrofy budou platit všichni, zisky z jejího rozpoutání prostřednictvím prodeje fosilních paliv připadnou pouze jim.

Takže, milé děti, teď už to víte a už si kapitalistické pojmy a dojmy plést nebudete a kdo je pořád bude zaměňovat, nebude tak činit z nevědomosti, ale ze zlé vůle podvádět, svádět a manipulovat.

Převzato z blogu Tribun

32
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
32 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Autoři komentářů
fajtMartin (už bez taky m)hudryperAlešorinoko Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fajt
Člen
fajt
orinoko
Člen
orinoko

Vynikající minimalismus.
Ani nebylo zapotřebí tweetovat.
A je to kratší než tRUMpovy 2 minuty.
Chválim. Vedle poslední Spemcerove opět trefa na komoru.
Asi se stanu komorníkem.

orinoko
Člen
orinoko

Njn, tzv. kurdská nezávislost narazí na problémy klasického papinaku. A to jde jen Irák. Pokud exploduje , tak exPLODuje i korejsky „problém“. Hoši , a dámy … pochopitelně … pomodlit, vycurat …. a spat…. Napadla me určitá paralela. A představte si, ze neměla plochou dráhu letu. Rozpad Iráku, rozpad Rakouska-Uherska… Jaký je rozdíl? Velmi zásadní. Irák nezačal osvobozovat sam sebe. Rakousko-Uhersko se rozhodlo potrestat Srby. Na Irák světový US teroristický dobytek poslal svoje hulibrky, načež ho začal osvobozovat podruhé. Pak na Irák poslal svoje Kurdy. Co myslíte? Začne ho osvobozovat potřetí? A Rakousko-Uhersko? To je naše transformovana budoucnost. Už asi… Číst vice »

Dana
Člen
Dana

Kapitalismus neni jen svobodny trh, samozrejme. Zrovna tak neni demokracie nejaky rezim, ale nastroj k svobodnemu jednani, svobode slova, urcovani spolecenskych pravidel vetsinou a ne kricici mensinou. Myslim, ze v Cesku revoluce hned tak nebude, pac Cesi budou „vzdorovat“ po svem jeste dalsi desetileti. President E. Macron uz mezitim vymyslel a vypracoval podrobnou vizi, jak sjednotit Evropskou Unii , ideologicky , financne i vojensky, nacez by se jednotlive staty zacly ridit francouzskym neo-socialismem. To by byl teprve silny odpor proti kapitalismu . :-) V Macronove vizi je i provedeni planu Euromed, bratrske pomoci rozvojovym zemim v Africe. Krasne by se… Číst vice »

Aleš
Člen
Aleš

V první řadě jde o privatizaci zisků a socializaci ztrát. Všechno ostatní se dostává od kategorie dojmů ke kategorii průjmů.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

OT:
deset let staré…
Ale myslím že stojí za kouknutí…
https://www.youtube.com/watch?v=tmR4Tly7egA
„Malé“ věci…

senil
Člen
senil

To co máme teď za systém není kapitalismus ale korporátní fašizmus. Polovina ekonomiky je kontrolována vládou, další polovina hodně regulována. Peníze ovládají centrální banky, na tom není nic kapitalistické.

http://www.epshark.cz/clanek/75/trhy-zabranuji-podvodum-centralni-banky-je-podporuji

orinoko
Člen
orinoko

Překvapivá situace.
Nasazeni emerickych webových telat s dikci Veskrnova raka na české informační alternativě je neuvěřitelne.
Mala Severní Korea neskutečně pokořila letadlovou loď světového terorismu haliciho se do pruhu demogracie tak, ze si to vůbec neumíme představit.
Tolik debility se na web nevylilo od dob soudruha Tupolefa.
Všechno je třeba připomínat.
Dnešní face book molodez a tweetove nuklearni žíně Bílé chýše neudrží myšlenku déle než sovětské politbyro moč.
To jest … asi 2 minuty.

orinoko
Člen
orinoko

Francouzská slizska prasata protestují proti napadání jejich teroristických prasat v syrském Odlivu. / Myšlena provincie./
Bombardovalo Rusko a činila se i syrská armáda.
Takže potvrzeno.
Francouzský debil si narokuje část severozápadní Sýrie, Englicka koloniální svině území kolem jordánských hranic /asi ten jejich známý lord-sir v uterce/, Golany chce lichý žid, a ropná a plynová pole v Sýrii nukleární debil s nastrilenym harém.

orinoko
Člen
orinoko

Ma byt Idlibu.
Další prasecina McHoveziho.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)
fajt
Člen
fajt

https://www.youtube.com/watch?v=H3tynj4Fjl8 – ty oči, ty oči ( pamatuji jak brojil proti Husákovi, že starci do politiky rozhodně nepatří – kdyby nebyl čím je a nebyl na drátkách jewrejských elitářů, tak asi leží na eldeence … v tom lepším případě ) – jinak je zásadně proti migraci , ale sionistům dává hluboké francouzáky a slzavé údolí jim předal celé i s lidskými zdroji ( tak nějak vidí švejka, ze kterého je dnes ne-hezkej kapitalistickej zombík ). ..)

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

fajt napsal https://www.youtube.com/watch?v=H3tynj4Fjl8 –ty oči, ty oči ( pamatuji jak brojil proti Husákovi, že starci do politiky rozhodně nepatří – kdyby nebyl čím je a nebyl na drátkách jewrejských elitářů, tak asi leží na eldeence … v tom lepším případě) – jinak je zásadně proti migraci , ale sionistům dává hluboké francouzáky a slzavé údolí jim předal celé i s lidskými zdroji ( tak nějak vidí švejka, ze kterého je dnesne-hezkej kapitalistickej zombík ). ..) Mě naštval s tou podporou dinosauřího projektu „Kanál Dunaj – Odra – Labe) a zároveň výstavby dalších dálnic. Bezesporu potřebujeme modernizaci i ekologizaci- skutečnou –… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nebyl-cas-nad-tim-premyslet-mame-v-sobe-zakodovany-impulz-pomoci-rikaji-muzi_1709261855_pla – takže poláci ( tříska po vytažení z vody žil a byl při vědomí – ale asi málo pro český špitál ) zachraňovali zdejšího umělce, pražáci od Vltavy a z mostu lucemburka by ho nechali utopit ( to by měli mít politici z práglu na paměti a neměli by to z farizejskou tryznou přehánět). ..)

fajt
Člen
fajt

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/450426-z-facebooku-se-podle-jourove-stala-dalnice-nenavisti.html

Martine, Zeman je pouhý slouha a teď na sklonku své podivné cesty chce jenom blahobyt pro svou elitářskou dcerunku. ..)

hudryper
Člen
hudryper

fajt napsal
Zeman je pouhý slouha a teď na sklonku své podivné cesty chce jenom blahobyt pro svou elitářskou dcerunku. ..)

Chtělo by to ještě upřesnit čí ? Pokud je přijímán tak,jak je přijímán v Rusku,
Číně, v USA a Izraeli,je dobré,že je ve funkci českého prezidenta. Zamysli se nad
plány těch,s nimiž je v jasném rozporu. Macron ,tiskový mluvčí domu Rotschild,
to předevčírem přednesl jasně a my díky Zemanovi máme zatím zase ještě šanci….

fajt
Člen
fajt

hudryper napsal hudryper https://cz.sputniknews.com/svet/201709296055268-lavrov-vztahy-rusko-usa/ – opravdu hluboký středověk, volání čistě po pragmatismu z této strany mi přijde dost ujeté, ale nejsem elitář a nemám zemanovské choutky být všude u vrchnosti za dobře ( a určitě ne v zájmu českého lidu) – tady bych si dovolil jeden havlíčkovský epigram ( zrovna psaný v Rusku) – Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák ( i českej vůl ) si za něj nohu zláme – možná bude Kremlu stačit, když se stanou váženými world war lordy a finance a rabování surovin přenechají už zkušeným lichvářům (… Číst vice »

hudryper
Člen
hudryper

Faite, můj pohled je ovlivněn již delším pobytem z západní části Evropy. Jestli
vůbec něco má pro Česko význam,pak je to postava Zemana. On má na to, aby
šel s pány na led.Nikdy nic neukradl,nemá žádné majetky a má to „za pár“ jako
Vy a jako já. Pokud budu v době voleb ve své původní vlasti,hodíme to společně
s manželkou Ringo Čechovi a kdybyste se mne zeptal co s volebním lístkem, tak
Vám doporučím totéž. Budoucnost jeho dcery určitě není motivem,o němž jste
tady nedávno „hodil slinu“. Trochu radosti do toho umírání….

orinoko
Člen
orinoko

Fajte, tentokrát jsem na tvoji straně hřiště…
Jisté se to stane i někdy příště.

Už neplatí … byt zemanem …
Stačí byt něčí slouha…
Koncovka je vždycky důležitá.
Máme co jsme chtěli?
Jisté!!
Čeká nás budoucnost JUDodiva!!

orinoko
Člen
orinoko

Soudruha Trumpa už jsme snad odepsali.
Na radu přišli další … které jsme kdysi podepsali.
Jedno CD , které jsem s kymsi nahrál , se na můj návrh pojmenovalo
Život je karneval.
Tedy … pokud není tragedie.
A musím přiznat…. Kapela The Band v jedné skladbě libé haleka: Life is A Carneval…
A jiné CD se na můj návrh jmenuje Pro/e/motion.
Ale proč to pisu, ze?
Jsme jenom oblude.
Takže logika nám visí někde u výfuku, zatímco dojmy, pojmy, predSTAVY a nápady nás metalove determinuji.

fajt
Člen
fajt

hudryper napsal hudryper vy si strašně rád šlapete na stejný hrabě, stačí když je někdo kousek poponese po nwo pěšince a vy jste zase zapáleně v nich – to že chcete jít opět k demokraturnickým kolomajzna volbám už nepovažuji ani za céčkovou srandu ( tuhle židovinu nehraju a nikdy hrát nebudu), ale pokud Vám to festně zvedá testosteron a pak jste doma pořádný júra, tak proč ne :-) Zeman to všechno nedělá pro modrý voči švejka, to mi věřte, no a ta jeho Kačka je docela dobrá motivace proč gojský ohnout hřbet a dělat spojku mezi capo di tutti capi… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

https://www.youtube.com/watch?v=3DknIT4yYaw – není nad klasiku, která je nadčasová. ..)

hudryper
Člen
hudryper

fajt napsal vaše uhrančivé povídání, že Zeman je takový vysočina forrest gump, k tomu s holou zadnici a proto většinu lidi má za plebs a palivo pro korporátky beru jako , že jste u talošů zbaštil více zmrzliny a makaronů než je zdrávo. ..) Nezbývá,než Vám poděkovat za upozornění,že mám být střídmější v konzumaci zmrzliny a makaronů.Též bych podle Vás měl být pozornější a nešlapat na hrábě. Dobrá rada nad zlato a jestli Vám to udělá dobře,tak pravděpodobnost,že půjdu na onu“céčkovou srandu“ je dost malá. Hodlám se totiž nadále zabývat něčím mnohem smysluplnějším,než je vysedávání u compu. Pamatujete se na… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

hudryper napsal Udělejte si výlet na Ivančenu a přineste tam svůj kámen. Nemáte to daleko. tam jsem nikdy nebyl a ani nepůjdu, tyhle podivně symbolická místa, kde se pravý a upřímný význam dávno vytratil a kde si chodí provinilí a kariérní lidi čistit duši mě prostě neberou – krom toho, ten kámen bych neměl po tichu a komfortně pokládat, ale po někom silně a rozhodně hodit ( ale to asi už nikdy nepochopíte) . ..) jistě, že jsou důležitější věci než vysedávat u kompu, třebas socializace vlastních potomků mezi ty správné mafiány ( když už jsme civilizačně selhali a zdrhli… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

fajte na každém slušném je jak se projeví co skrývají DNY BUDOUCÍ.
Nežijme jen minulostí.
A nebyli jsme všude a ve všem neúspěšní.
Co nejde změnit zvenku, jde jistě min. pozměnit zevnitř…
A jaký jsme kdo skutečně uvnitř záleží stále hodně na nás samých.
Co je a co není „zdrhnutí“ a co „taktický ústup onde – a tichá práce jinde“- to víme snad všichni.
Není možné být stále v první linii.
Ale jsou i jiní lidé.
A částečně logicky musí převzít „štafetu“.
Jednou někdo posbírá ty „flinty v žitě“- a…
Krásný den babího léta všem.

hudryper
Člen
hudryper

fajt napsal Udělejte si výlet na Ivančenu a přineste tam svůj kámen. Nemáte to daleko. tam jsem nikdy nebyl a ani nepůjdu, tyhle podivně symbolická místa, kde se pravý a upřímný význam dávno vytratil a kde si chodí provinilí a kariérní lidi čistit duši mě prostě neberou – krom toho, ten kámen bych neměl po tichu a komfortně pokládat, ale po někom silně a rozhodně hodit ( ale to asi už nikdy nepochopíte) . ..) Nikdy jste tam nebyl,zato máte k místu vyhraněný vztah. Nikoliv já,Vy zřejmě nikdy nepochopíte proč jsem Vám to doporučil. Pro vysvětlení. Jako kluka mezi 10-14… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Fajte, každý máme svá místa. U mne mezi ně patří většinou tiché opuštěné skály v horách, nebo i jen malé pramínky na nenápadných cestičkách. Některé tečou stále ještě i dnes i jen proto, že jeden Martin se odmítal léta s bezohledným ničení smířit, některé stromy šumí podél řek (světe div se i na pár místech zachovaných od revitalizace povodní 1997 dosud) také i trochu díky pár lidem co to nevzdávali. Jistě, doba i místa se mění… Už nejsem členem žádných NNO, ubylo skautů a skautek jak o nich píše hudryper. Ale NEZMIZELI úplně. A občas se takoví lidé potkají… Pak… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

hudryper napsal hudryper no vy jste mě úplně dostal, dneska jsem jsem se poprvé pořádně zasmál, jako příslušník etnika, které má nulovou historickou paměť ( ne podle toho, co kdo v slzavém údolí sesmolí, ale podle to jak funguje) a je neskutečně asociální ( mám za to, že i u velmi agresivních zvířat se něco takového nenosí) jste neuvěřitelně zbytečně patetický – že to ostatní , co jsem napsal, opomíjíte a jedete si pouze svou nostalgii, která se v reálném životě nakonec ukázala v těžkém selhání (národního i státního významu ) je v celku pochopitelné, protože k tomu by jste… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

Martin (už bez taky m) napsal
Martin

Martine, jste rozený optimista, přeji Vám, aby se Vás to drželo i v příštích časech, které se na nás valí. ..)