Perličky z tisku za září 2017

*Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza: Při úterním projevu na Valném shromáždění Trump oznámil, že USA jsou připraveny k dalším akcím proti Venezuele, pokud její vláda nezmění svůj kurz. Také pohrozil úplným zničením KLDR, jestliže bude ohrožovat Spojené státy. Jsme velmi překvapeni dnešním vystoupením amerického prezidenta. Předpokládá se, že jsme ve světovém ústředí míru a mezinárodního práva, ale slyšeli jsme pravý opak. Prezident, který v OSN vystupuje poprvé, mluví o válce, zničení zemí a blokádě zemí. Zdá se, že země po celém světě porušující lidská práva má morální právo s ostatními zeměmi mluvit jako s podřízenými, oznámil Arreaza po vystoupení amerického lídra.

*Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf: Trumpovy nestydaté a ignorantské poznámky, jimiž ignoroval boj Íránu proti terorismu, ukazují na jeho nedostatek znalostí a nevědomost. Byl to ignorantský a nenávistný projev ze středověku, který nestojí za komentář.

*Larídžání: Trumpova rétorika připomíná spíše majitele nočního klubu než amerického prezidenta, řekl vlivný předseda íránského parlamentu. Trump podle něj politicky žije stále ještě v 70. letech. Svět se změnil, Trump to ale nezaznamenal. Írán už není zemí komandovanou USA, nýbrž nezávislým státem, který si od nikoho nenechá poroučet, řekl Larídžání.

*Tereza Spencerová: Měla jsem pocit, že americký prezident haleká někde na tržišti a ne na půdě OSN. Naprosté „kydy“, které nemá smysl moc komentovat. Lze shrnout, že jen tak klasicky blábolil, asi jako každý správný americký prezident posledních dvou tří dekád.

*Paul Craig Roberts: Moc by mě zajímalo, zda záměrem toho, kdo tuto hanebnou řeč sepsal, bylo zostudit Trumpa a tím též Ameriku. Mezinárodní ankety dokazují, že svět považuje USA za mnohem větší nebezpečí pro zachování míru než Severní Koreu či Irán. Avšak Trump označil USA za největšího světového ochránce míru. A přitom existoval kdy, či existuje dnes ve světě jeho větší narušitel?

*Podle ruského senátora Konstantina Kosačova se zdálo, jako by Trumpův projev psali dva různí lidé. První část byla proroctvím, druhá rozsudkem, dodal.

*Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová řekla, že severokorejský režim „škemrá o válku“ a vyzvala svět, aby uvalil na režim v Pchjongjangu nejpřísnější možné sankce.

*Jsme zcela připraveni na druhou variantu vývoje situace, ale je nežádoucí. Garantuji vám, že pro Severní Koreu bude zničující. Mám na mysli řešení problému vojenskou cestou, řekl Trump v rámci společné tiskové konference se španělským premiérem Marianem Rajoyem.

*Mattis’s: Protože neusilujeme o totální zničení nějaké země, konkrétně Severní Koreje, ale, jak jsem řekl, máme mnoho možností to učinit. Děkuji vám, dámy a pánové.

*Nikdy žádná jiná vláda nepohrozila jiné zemi totální záhubou, jak to ve svém projevu v OSN na adresu Severní Koreje učinil Trump. Stalo se to poprvé a v tomhle punktu Trump Hitlera trumfnul.

*Cyril Mrakotsky: Na Trumpově projevu v OSN je pozoruhodný přinejmenším fakt, že nebyl odveden v řetězech k mezinárodnímu tribunálu v Haagu za avizované napadení svrchovaného státu. Je to popření základní myšlenky té OSN, kterou sice založil baron Rothschild, ale která dosud úspěšně předstírala roli arbitra mezinárodního práva. Nebo že by OSN nebyla až tak svrchovaný orgán? Nebo jím není onen Mezinárodní soudní dvůr?

*Ri Yong-ho nazval ve svém projevu prezidenta USA duševně chorým megalomanem a poznamenal, že je nebezpečné svěřit mu jaderné tlačítko. Také prohlásil, že Trump přeměnil Bílý dům na hlučnou tržnici, a slíbil, že zaplatí za své výroky na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una. Trump možná neví, co pronášejí jeho ústa, ale zajistíme mu následky překračující význam jeho slov, překračující to, co dokáže zvládnout, řekl ministr.

*Když Kim označil Trumpa jako „dotard“, komentátorům nestačil obvyklý překlad „senilní stařec“, ale podle Merriam-Webster´s slovníku by to mělo znamenat víc: „vzteklý jako jestřáb“.

*Severní Korea reagovala na zavedení nových sankcí uvalených na ni Radou bezpečnosti OSN vyjádřením, že Spojené státy by měly být ubity k smrti jako pes nakažený vzteklinou. Rada bezpečnosti OSN je podle Severní Koreje nástrojem zla a otrokem Washingtonu a musí být rozbita.

*Kim Čong-un nazval americké lídry krysami plížícími se ve tmě.

*Ústřední telegrafní agentura Koreje je známá svými ostrými formulacemi a bojovnou rétorikou na adresu nepřátel Severní Koreje: Naše trpělivost není nekonečná, pojďme obrátit kontinentální část USA v prach a tmu. Chování Japonců, zarytých nepřátel korejského národa, nás dostává do varu. Na ně, kteří se ještě nevzpamatovali z průletu mezikontinentální balistické rakety nad japonským souostrovím, musíme přesně zaútočit. Čtyři ostrovy souostroví musí být zatopeny jadernou bombou Čučche, už není potřeba, aby vedle nás Japonsko existovalo.

*Raketa Hwasong-12 ze Severní Koreje před pár týdny vesele přeletěla japonský ostrov Hokkaidó. Navzdory silným prohlášením a připraveným armádám ji ale nikdo nesestřelil.

*Putin: Severní Korea ví, že zrušení jaderných zbraní znamená pozvánku na hřbitov. Američané mají vždycky snahu destabilizovat nějaký stát zevnitř. Zkoušeli to v Rusku, zkoušeli to jinde, ale nejsem si jist, že se jim to v případě Severní Koreje úplně povede.

*Putin vysvětlil, proč je nehorázné žádat Rusko, aby podpořilo sankce proti KLDR. To je samozřejmě nesmyslné – zařadit nás na jeden seznam se Severní Koreou a pak žádat, abychom jim pomohli v sankčních „cvičeních“ proti Severní Koreji.

*Moskva a Peking navrhují rozumný plán: KLDR zamrazuje jakékoli raketové testy a USA s Jižní Koreou pozastavují velká vojenská cvičení, k nimž se Pchjongjang staví velmi bolestivě, jako k rudému hadru toreadora. Aby nikdo nikoho neprovokoval. Washington, Soul a Tokio tuhle iniciativu okamžitě odmítly. Místo toho Bílý dům zas a znovu opakuje, že je připraven použít jaderné zbraně proti Severní Koreji.

*Ivo Šebestík: Propaganda, kterou používaly komunistické špičky v bývalém politickém systému Československa, byla neuvěřitelná, trapná a směšná. Ale nic víc. Opravdu nic víc! To propaganda demokratických Spojených států, bohužel přebíraná i četnými evropskými propagandistickými centry, oproti neduživé propagandě autoritativního režimu dosáhla skutečného mistrovství stupidity! Tvrdí totiž, že Severní Korea chce vojensky napadnout svého souseda na jihu, Japonsko, a dokonce i Spojené státy americké, zemi, která jako jediná jaderná mocnost na světě bez váhání své jaderné zbraně už použila, a to dokonce v situaci, kdy jí samotné žádné jaderné napadení nehrozilo a kdy bylo již v podstatě po válce. Vymyslet si pro Severní Koreu tento argument, to chce hlavu s mozkem hraboše, křečka nebo myši polní. A jestli takoví lidé řídí Spojené státy americké, vojenskou supervelmoc schopnou rozmetat Zemi na kusy, pak i zapřisáhlý ateista zvedne oči k nebi a sepne ruce v tiché modlitbě.

*Momentálně jsme svědky propagandistického kýče z dílny vskutku mimořádného intelektuálního imbecila, jaký se nenašel ani v totalitním Československu, který se snaží vyděsit svět obrazem Čingischána Kima, jenž – úplně bez motivu a hlavně bez hospodářské základny – chce dobýt svět a zničit Ameriku. Jak a čím by Severní Korea tento svůj údajný plán uskutečnila a následně zajistila v praxi? Severoatlantická aliance, která není ničím jiným než vojenskou paží a příležitostným kladivem obřích nadnárodních korporací ovládajících Bílý dům. Uložit si svou vlastní armádu pod dohled jiného státu to je něco jako dát si své auto do cizí garáže a nedostat od ní klíče. V politice a v mezinárodních vztazích se hodí každé svinstvo a ze všeho se dá svinstvo vyrobit, jen když existuje přesně načasovaná objednávka.

*Mojmír Grygar: Naomi Kleinová, Šoková doktrína (2010). V kapitole věnované podrobnému líčení podnikatelské a politické kariéry Donalda Rumsfelda, ministra obrany ve vládě prezidenta Forda a G. Bushe, jednoho z nejcyničtějších zastánců tvrdé linie, se dočteme podivnou zprávu. Rumsfeld byl v roce 2000 jako jediný Američan členem rady nadnárodního švédsko-švýcarského strojírenského gigantu Asca Brown Boveri; téhož roku tato společnost prodala jadernou technologii – Severní Koreji. Nechť odborníci, kteří mají přístup k neveřejným informacím, osvětlí tuto podivnou zprávu. Richard Nixon, který by měl, ostatně, zametat před vlastním prahem, o Rumsfeldovi řekl, že je to všeho schopný panchart. Ostatně Rumsfeld, pokud jde o schopnost hrát obojakou hru, něco podobného již zažil. Za útočné války, vedené Irákem v letech 1980-1988 proti Íránu, osobně jednal se Saddámem Husajnem o vojenské pomoci. Pověstné je video z roku 1983, kdy si potřásá ruku s iráckým diktátorem a předává mu prezidentovy dary. On vlastně, obrazně řečeno, podal ruku již Kim Ir-Senovi, otci dnešního diktátora. Bylo to před sedmnácti lety při podpisu kupní smlouvy týkající se jaderné technologie.

*Mezi světovými lídry byl nepředvídatelným pouze Kim Čong-un. Teď máme dalšího – Donalda Trumpa – a brzy zjistíme, jakým bude prezidentem.

*Zdeněk Zbořil: Nemusíme si sice myslet, podobně jako Kim Čong-un, že americký prezident je šílený stařec, ale některá jeho vyjádření k zahraniční, ale i vnitřní politice Spojených států jsou velmi originální.

*Lavrov vyzval Washington a Pchjongjang, aby usilovaly o racionální přístup a ne bojovaly navzájem, jako děti v mateřské škole.

*Ministr zahraničí Německa Sigmar Gabriel: „Souhlasím s panem Schulzem, že se potřebujeme zbavit jaderných zbraní, jež se nacházejí v naší zemi.“ Podle nepotvrzených údajů je na vojenské základně Bühel rozmístěno asi 20 amerických jaderných bojových hlavic.

*Tereza Spencerová: Polsko ve svém současném nacionalistickém „laufu“ a s jakýmsi nově nalezeným sebevědomím, které se dotýká snad až hvězd, hodlá v příštích patnácti letech vynaložit na zbrojení 55 miliard dolarů. To je šílené číslo! V korunách ani nespočítám, kolik nul to má! Pokud to porovnáme se současnými globálními výdaji na zbrojení, tak by se Polsko posunulo na čtvrté nebo páté místo na světě, podle různících se tabulek, a možná by se dostalo i před Rusko, ale určitě před ropnou Saúdskou Arábii. Stalo by se vojensky nejsilnějším státem v Evropě. Jistě, všichni budou ve stejném časovém období zbrojit také, takže to srovnání kulhá, ale pro názornost je to, myslím, dostačující. Měli bychom za humny pořádného draka! A když se tak podíváte na seznam „nepřátel Polska“, na němž najdete Brusel, Rusko, Ukrajinu a nově možná i tu Macronovu Francii, tedy vlastně všechny státy kolem, tak z té vyhlídky trochu běhá mráz po zádech. Čili v koutku duše doufám, že se k moci v Polsku v dohledné době dostane někdo „klidnější“, než jsou ti, kdo aktuálně vládnou. A k tomu byly navíc zrovna v Polsku „historicky“ umístěny jednotky NATO, které mají „zajišťovat mír v Evropě“. Atmosféra nám hnedka za hranicemi nějak houstne, že?

*Jeden přední český zpravodajský server zveřejnil cosi s titulkem „Češi cvičili v Izraeli s jednotkou určenou ke krocení Palestinců“. Vždy jsem měla za to, že se krotí jen zvířata. Nevíte, jestli se u nás evropská hodnota „hate free“ vztahuje i na Palestince? A koho tak asi „cvičící Češi“ budou „krotit“ tady u nás?

*O Libyi: Nechť to tam celé Haftár se svou armádou nejprve nějak stabilizuje, nechť uzavře smír s těmi, s kým to půjde, ať náležitě „vyřeší mír“ s těmi, s kým to nepůjde. A pak se uvidí.

*Zdá, že i v Kyjevě už dochází trpělivost se Západem, který stále nechce začít vidlemi házet ty vysněné biliony a zařídit Ukrajině coby „matce všech civilizací na Zemi i ve vesmíru“ odpovídající zasloužený blahobyt. Je mimochodem zvláštní, že už druhá Západem organizovaná barevná revoluce na Ukrajině končí zase tak nešťastně. Nebo že by to nebyla náhoda? Že by to bylo „v kádrech“, jak u nás, tak i u nich? A není náhodou opakování stejné chyby příznakem nějaké mentální choroby?

*Politické elity problémy spíše vyrábějí, než řeší.

*Lež je alternativní pravdou.

*Evropská unie si udělí Nobelovu cenu míru za to, že se uvnitř Unie nevede válka. Že je to prý zásluha EU. Vždyť je to k smíchu. Kdo by tady vedl nějakou válku, když žádný ten stát nemá pořádnou armádu? Je to komické. Naše armáda se poněkud podobá armádě Haiti, o které se říkalo, že má víc generálů než vojáků.

*Čína a Rusko překonávají a uzurpují Spojené státy a zbytek Západu díky technologiím, které jim dodávají mimozemšťané.

*V první fázi jaderné války kapitalisté z bájného západu počítají s likvidaci většiny raketového potenciálu Ruska – pro krátké vzdálenosti raket USSA k cílovým terčům a dalekým vzdálenostem ruských raket k americkým terčům.

*Pár hodin po sestřelení M17 prezident USA Bombrack Bombama referoval o ruské stopě.

*Ve zmíněném rozhovoru řekla, že v roce 1948 nebyla v Československu sovětská okupace. Čulík na to reagoval: Ale měli jsme sovětské poradce. Škoda, že historička nenamítla, že je-li sama přítomnost poradců okupací, pak bylo Rusko za Jelcina okupováno Američany. Každá moc má svoje oběti. Období 1948-56 postihlo asi 5% populace. Řečeno s Jiřím Suchým, pro skutečné historiky je nebezpečné domnívat se cokoli.

*Až do roku 1970 nehrála lidská práva v politickém a vojenském uvažování Západu žádnou roli. V popředí byl boj proti komunismu a sloužil jako omluva pro prakticky všechny invaze, bez ohledu na války nebo utajené operace. A pak v roce 1977 americký prezident Jimmy Carter navrhl přeorientovat se na boj za lidská práva. Tento přístup se stal novou strategií ideologické konfrontace se SSSR a socialismem. A díky ní se jí podařilo uspět, protože apelovala na touhu lidí ukončit konfrontaci bloků. Tato strategie byla úspěšná také proto, neboť na pozadí boje za lidská práva nebyly hospodářské a politické zájmy, které za ní stály, tak nápadné, vysvětluje Contra Magazin. Události ve světě se stále méně vysvětlovaly z hlediska politických a ekonomických zájmů a stále více – z hlediska morálního boje mezi dobrem a zlem. Do módy vstoupila změna, aby se zlepšila situace v oblasti lidských práv. Převraty se uskutečňovaly pomocí barevných revolucí nebo otevřených vojenských vpádů.

*A budoucnost taky vypadá dobře: Polsko bude chráněno nějakým zázračným štítem, který vytvořily stovky lidí, modlících se růženec podél polských hranic. Polsko má nyní tak mocnou zbraň, že ani Kim Jong-un by se neodvážil na nás zaútočit, je ovšem možné, že funguje jen proti muslimům. Nejsem si jist, protože to není jasné z informací, poskytnutých organizátory této akce. Avšak historie nás učí, že to fungovalo i proti bolševikům: Panna Maria nám už pomohla i v minulosti. Podle prezidenta Dudy byla naplánována bitva o Varšavu v roce 1920 na 15. srpna, na Den nanebevzetí Panny Marie, a jedině proto se nám podařilo zachránit Evropu před bolševickými hordami. Osobně si myslím, že bylo velmi laskavé od bolševiků, že se s námi předem dohodli o naplánování války.

*Američané se nemohou smířit s tím, že po skončení studené války a období, kdy se jim zdálo, že jsou absolutními pány, se najednou začaly objevovat příznaky toho, že ne každý je ochoten hrát v orchestru, jehož dirigent se nachází ve Washingtonu. Že jsou země nebo lidé, kteří chtějí hrát sólo nebo v duetu nebo v kvintetu. Že jsou různé žánry a každý z nich je zajímavý a svým způsobem přitažlivý. Z nějakého důvodu to vyvolává odtržení. A v tom oni vidí podrývání amerických zájmů, zdůraznil ruský diplomat.

*Viceprezident USA Michael Pence den po přijetí sankcí řekl: „V současné době se Rusko jako obvykle snaží narušovat mezinárodní hranice silou, podkopává demokratické suverénní státy a rozděluje svobodné národy Evropy“. Prezident Trump vyzval Rusko, aby „ukončilo svoje destabilizační dění na Ukrajině a v jiných místech a ukončilo podporu vražedným režimům, jako je Severní Korea a Irán“. To znamená, že Rusko se musí vzdát Donbasu, vrátit Krym, opustit své spojence v Sýrii, zpřetrhat své spojenectví s Čínou. A to je minimum, co po Rusku USA chtějí. Jinak řečeno: Rusko má zcela kapitulovat – a jen s takovým Ruskem à la začátek 90. let, které odkývá všechno, je Trump ochoten se přátelit. Nemalý požadavek.

*Tereza Spencerová: Mimochodem, nevíte, kolika generálů ve vedení státu je třeba, abychom mohli začít mluvit o vojenské juntě? Ruku na srdce, pokud nejsou za válečné zločiny souzeni a odsouzeni Bush, Blair, Clintonová, Albrightová, mírový nobelista Obama, Sarkozy a spousta dalších, tak proč by jediným válečným zločincem měl být zrovna Bašár Asad, který ještě k tomu ani nezaútočil na žádnou jinou zemi a nestal se tak agresorem? Nebo že by kouzlo spočívalo právě v tom? Nechme toho, je to k uzoufání zbytečná debata.

*Existují hluboké faktory, jež určují politiku USA ve světě. K těmto faktorům patří jistota Američanů, že mají výjimečnou zemi, kterou Pánbůh předurčil k tomu, aby vedla ostatní za sebou, řekl Kisljak v interview pro list Izvestija.

*Petro Porošenko: Mír na Donbase lze dosáhnout pouze politickou a diplomatickou cestou, ale za přítomnosti silné armády.

*Milan Syruček: Vybuchly přece dvě jaderné bomby a zabily úhrnně kolem tří set tisíc Japonců. Těch, kteří ani nebojovali. Nezabila ani jednoho z japonských politických činitelů a generálů, kteří Japonsko přivedli do války. Ani jednoho z vojáků, kteří se dobrovolně dopouštěli masakrů a krutostí. Bylo to spravedlivé? Vím, tvrdí se, že bomby uspíšily konec války. O kolik lidských životů? Nebo se snad Japonci, ti, kteří nebojují, obdělávají svá pole, pracují v továrnách, nerovnají ostatním lidem? Jsou to jen mravenci, které můžeme prostě zašlápnout, když máme k tomu dobrou botu? Myslím si, že když uvažujeme o politických tazích na té pomyslné světové šachovnici, pomíjíme pěšce, vždyť padnout má král. Války ve Vietnamu. Aby Kissinger dosáhl lepších mírových podmínek, nechal především v posledních dvou letech masově bombardovat nejen Vietnam, ale celé pohraničí Laosu a Kambodže. Jak znám texty dohod, výsledek by byl stejný i bez těch náletů. A za to dostal dokonce Nobelovu cenu míru, jen Francie na něj vydala zatykač jako na masového vraha! Tak prostě poté nikdy nepřijel do Paříže. Nastala by v případě vojenského zásahu USA v Severní Koreji druhá Korea a Vietnam? Rozhodnutí je především na americkém prezidentovi: Potrestá severokorejské vůdce tím, že potrestá korejský lid? Čína a Rusko potřebují KLDR, aby se celý Korejský poloostrov prostřednictvím soulské vlády nestal americkou základnou.

*Dávný sen Anglosasů: Ruská ekonomika je založena na nezasloužených (ano, právě tak to je napsáno!) příjmech z těžby a prodeje přírodních zdrojů. Zesnulý Zbigniew Brzezinski napsal dlouho před rokem 2017: Rusko musí být rozděleno do tří samostatných států – jeden s centrem v Petrohradu, druhý s centrem v Moskvě, Sibiř vyčlenit do samostatného státu. Samozřejmě tak, aby zdroje těchto územích nespravovalo Rusko, ale civilizovaný svět. P. S. Takových hrobníků Ruska byly za 1000 let desítky milionů. Někteří pohřbívali a pohřbívají Rusko v médiích, jiní přicházeli na ruské území se zbraněmi, aby spravedlivě rozdělili bohatství Ruska.

*USA a Anglosasové jsou největší zlo na této planetě. IS je proti tomu vlažný čaj. USA shnijí sebedestrukcí! Jejich vedení rozsévá pravdu a lásku po celém světě ohněm a mečem.

*Vyplašený premiér Netanjáhu už půl roku pilně pendluje mezi Moskvou a Tel-Avivem. Jenže vítěz nynější lokální války na Blízkém východě jménem Putin mu řekl, že Írán je strategický spojenec Ruska, zatímco Izrael je důležitý spojenec Ruska. Jemný, ale důležitý rozdíl, že ano.

*Ale Amerika, to jsme my Židé, a Američani to vědí… To jsou slova Ariela Šarona zvaného řezník ze Sabry a Šatíly, židovský to terorista, poté bývalý generál IDF a pozdější politik ve funkci předsedy vlády.

*Petar Volgin: Jen hypoteticky si představme, že by ke sjednocení Koreje došlo. Že by se spojila významná ekonomická síla Jihu a vojenská síla Severu a svět by musel brát vážně novou mocensko-politickou entitu vlastnící nukleární potenciál. Podle známé fikce z roku 1994 by „ibišek rozkvetl“ a nemusel by se chovat podle představ evropských ochránců lidských práv a diktátorů hodnot. Za prvé, za vše můžou komunisté. Za druhé, slunce a vzduch pro každou živou bytost vychází z jednoho, jediného místa – ze Spojených států amerických. A za třetí, existuje jedna příšerná, zlá, ale tak strašně zlá země, že lze jen těžko nalézt dostatek slov, které by to strašné zlo popsaly – Rusko. Nechť si pravicoví tálibové obývají svůj vyonanovaný svět a piští hrůzou, jen když uslyší slovo komunista nebo Putin. Ať se modlí pětkrát denně, obraceje obličej k Bruselu či Washingtonu. Jestli je toto jejich přirozená volba, pak my, normální lidé, rozumí se, ji budeme respektovat. Ale prosím, buďte tak dobří a nenuťte ostatní sdílet vaše ubohé názory. Nevysvětlujte nám, které hodnoty jsou správné, a které ne, které památníky máme bourat, a které nechat. A co je nejdůležitější, neurčujte ostatním, kdo má právo vyjadřovat se, a kdo nesmí. Chtějí nastolit společnost, kde bude místo jen pro jednu jedinou pravdu, s kterou nemá nikdo právo nesouhlasit. Mám však pro ně špatnou zprávu, nikdy se to nestane.

*Rusové k ovlivnění voleb využili Facebook. Proč myslíte, že do voleb vkládají astronomické sumy zbrojní průmysl, energetický průmysl, agroprůmysl, Wall Street a banky, farmaceutické společnosti atd. atd., jestliže jejich úmyslem není volby ovlivnit? Stejně důležitou otázkou je totiž ta, co je to za lidi, kteří se tak usilovně snaží přesvědčit Američany o tom, že vliv Ruska v USA převládá nad vlivem USA samotných? Uvědomují si tihle idioti, strkající nám tenhle názor neustále před oči, jakého impotenta svým názorem činí z domnělé supervelmoci? Jak totiž může být světovládnou mocností, jakou podle sionistických neokonzervativců údajně Amerika je, když Rusko dokáže rozhodnout, kdo bude prezidentem Spojených států? Kdy si tito imbecilové konečně uvědomí, že když vznášejí obvinění, pro která nemají důkaz, kreslí obraz Spojených států jako země hloupé, pošetilé, nekompetentní a stupidní tak, že je to až k nevíře.

*Putin: Je obtížné hovořit s lidmi, kteří si pletou Rakousko (Austria) s Austrálií (Australia). Nic s tím však neuděláme. Taková je úroveň politické kultury amerického establishmentu. Nu a pokud jde o americký lid, ten je nade všechno velkodušný, když se dokáže s tolika politicky nezcivilizovanými lidmi ve své vládě smířit.

*Při vedení vojenské operace aliancí NATO proti Srbsku, bez předchozího souhlasu Rady bezpečnosti OSN, Američané s úspěchem roztrhali původní stát proto, aby se Kosovo stalo nezávislým státem, aniž by se kvůli tomu kterýkoli národ světa odvážil otevřeně protestovat.

*Podle Teheránu to znamená, že USA Daes spíš manažují, než likvidují.

*Trump: Co se týče Sýrie, kromě zabíjení (bojovníků) Islámského státu tam skoro nemáme co dělat.

*Před pár dny Washington oznámil, že zvyšuje počet svých plavidel v Jihočínském moři, aby tak Čínu uvědomil o tom, že Jihočínské moře není čínské, ale americké.

*Chruščov řekl: My máme neshody jen v otázce půdy. A když se ho zeptali, v čem ty neshody spočívají, tak odpověděl: Kdo do ní koho rychleji pohřbí!

*Mně osobně ale nejvíc pobavilo, že zatímco Porošenko před pár dny zase důrazně varoval Evropu, že se chystá ruská agrese, Saakašvili ho obvinil, že přijímá rozkazy od Putina… Neuvěřitelné.

*Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová odsoudil cvičení Západ 2017 jako další příklad Putinovy strategie zastrašování, která zahrnuje také rekordní počet ruských vpádů do vzdušného prostoru NATO. Rusko nás testuje a zkouší nás při každé příležitosti, dodal britský ministr obrany Michael Fallon.

*Michal Romancov: Nedomnívám se, že by mělo Rusko kapacity zahájit nějaký výpad, ale neříkám, že nemají chuť, sdělil. Dokud bude existovat Evropská unie nebo jiná platforma západních demokracií, tak se nemusíme podle mě fyzicky bát žádného útoku z Ruska naším směrem. Integrace do NATO a EU nám dává pocit bezpečí.

*Pokud jsou Francouzi právem hrdi na svého císaře a Britové na Nelsona a na Churchilla, my máme právo být hrdi na to, co dokázali němečtí vojáci v obou světových válkách, řekl Alexander Gauland.

*Klaus Madersbacher: Nejagresivnější darebácký stát naší doby? Letadly bombarduje a ničí elektrárny, systémy rozvodu pitné vody, kanalizační odpadové systémy, a to buď on sám, či v rámci různých koalic. A potom? Potom uvalí na poničenou zemi sankce, aby jí znemožnil přísun materiálu, potřebného na opravu zničených zařízení. Anebo se postará, aby se do postižené země nedostaly potřebné potraviny a léky či cokoliv jiného, co kriminální mozky různých řídících center považují za příhodné v zájmu ztížení či zničení života lidí, kteří neposlouchají. A tak se dříve nebo později dostaví očekávaný efekt, který nelze nazvat jinak než jako naplánovanou masovou vraždu. To vše se v minulých letech událo v Afghánistánu, v Iráku, v Libyi, v Sýrii a nejčerstvěji pak v Jemenu a v Gaze. Fakt, že se západní média se o těchto zločinech proti lidskosti nezmiňují, činí z těchto svobodných médií stejné zločince, jak jsou ti, kteří je páchají, a staví je plně na roveň médií nacistických. Zmiňovaná teroristická velmoc, tak i všechny její teroristické a represívní složky se přes všechny své zjevné zločiny proti míru a humanitě, těší ve světě stále ještě poměrně dobré pověsti i respektu. Což může být jedině rysem i symptomem světa, jehož duševní stav se nalézá hluboce v oblasti patologie. I zde se tedy zřejmě jedná o epidemii. O mor, zasahující lidské mozky.

*Peter: M. Thatcherová kedysi vyslovila túto vetu: Podľa hodnotenia svetového spoločenstva je ekonomicky užitočné, aby na území Ruska žilo 15 miliónov ľudí. Tlmočník myslel, že zle rozumel a preložil – 50 miliónov. Thatcherová ho však okamžite opravila a zopakovala – 15 miliónov. O niekoľko rokov neskôr tú istú vetu o nutnosti znížiť počet obyvateľov Ruska na 15 miliónov zopakovala aj M. Albrightová a ešte neskôr aj H. Clintonová (tá už bola veľkorysejšia a povolila Rusku 50 miliónov obyvateľov). Ani jedna z tých troch hyen nepovedala, ako bude naložené so 130 miliónmi obyvateľov RF, ktorí sa stanú tým pádom prebytočnými. Preto si myslím, že tí manipulátori na západe nás majú len za „biomasu“.

*Díky americkým „pákám“ Saúdové dostali už v roce 2015 neuvěřitelné právo vyšetřovat si své válečné zločiny spáchané agresí do Jemenu sami, což jim umožňovalo v uplynulých dvou letech v OSN spolehlivě umlčet jakoukoli kritiku. Jak ostatně konstatoval legendární velitel íránských Revolučních gard generál Sulejmání, válka proti Jemenu je ze všeho nejvíc důsledkem saúdské ztráty zdravého rozumu.

*Generál Joseph Dunford: V současné době Rusko představuje největší rozsah vojenských výzev a zůstává jedinou možnou existenční hrozbou pro Spojené státy. I nadále investuje do celé řady možností, které omezují naši schopnost promítat sílu v Evropě, a naše alianční závazky vůči NATO. I když Severní Korea, Írán a IS jsou regionální i globální hrozbou a jasně ukazují svůj škodlivý vliv, nikdo z nich nepředstavuje existenční hrozbu pro náš národ. Rusko a Čína – to jsou jiné kategorie, uvedl Dunford. K téměř neuvěřitelným ruským zločinům patří, že usiluje o podkopání důvěryhodnosti NATO. Vyhlásí Rusku a Číně válku a ukončí tuto hrozbu preventivním úderem?

*Rusko potřebuje Západ jednak jako soupeře, tak jako partnera, a proto se ho Kreml snaží vlákat do pasti spolupráce, tvrdí časopis Forbes. Je spolupráce Ruska a Západu pastí? Byla by tedy nespolupráce Ruska a Západu východiskem?

*Bajabatur také vyjádřil překvapení, že se dosud nepodařilo skončit s IS, nehledě na to, že proti němu bojují armády desítek států.

*Moskva by měla od prezidenta Trumpa požadovat předání vojenskému tribunálu ty americké vojenské velitele a pracovníky zvláštních služeb, kteří hrají v Sýrii na straně teroristů. Za toto se podle práva Spojených států předpokládá elektrické křeslo, řekl Korotčenko.

*Vojenský rozpočet USA ve výši 700 miliard dolarů znamená trojnásobně vyšší vojenské výdaje než má Čína nebo desetkrát vyšší než Rusko. Podle SIPRI vojenské výdaje USA již dnes představují více než třetinu celosvětových vojenských rozpočtů. K 1. lednu letošního roku je ve světě celkem 14.935 jaderných hlavic.

*Sankce umožnily snížit rozsah agrese Ruska proti Ukrajině a přispěly k tomu, že Moskva přistoupila na Minské dohody, řekl bývalý koordinátor MZV USA pro sankce Danil Fried.

*Při cvičení Západ 2017 největší pozornost vyvolala reakce Litvy na údajné narušení vzdušného prostoru republiky ze strany ruských vojenských dopravních letadel. Ačkoliv polského ministra obrany s jeho prohlášením o tom, že „v rámci cvičení se používají jaderné zbraně“, stěží někdo trumfne.

*Dokument ministerstva zahraničí USA z roku 1960, tedy zhruba z doby, kdy se Američané chystali uvalit na Kubu hospodářské embargo: Nejvhodnější způsob, jak Castra v dohledné době zbavit podpory, jsou deziluze a roztrpčenost vyvolané ekonomickou nespokojeností a strádáním. Je třeba rychle využít jakékoli prostředky k oslabení hospodářského života na Kubě. Co nejúčinnější kampaň, jež bude mít za následek odepření peněz a zásob určených pro Kubu, způsobí snížení platů, vyvolá hlad, zoufalství a povede ke svržení vlády.

*Cynická definice přitom říká něco jako terorista je ten, kdo ubližuje nám, zatímco když týž ubližuje jim, může to být dokonce i bojovník za demokracii.

*Juncker: Evropská unie má 5,5 milionu kilometrů čtverečních, pouze Rusko má 17,5 milionů kilometrů čtverečních. Nějaké další otázky?

*Se samotným Hitlerem se nicméně Husajní setkal až v listopadu roku 1941. Hitler přijal muftího s poctami jako skutečnou hlavu spojeneckého státu a německá nacistická propaganda věnovala setkání mimořádnou pozornost a náležitě ji využila. Hitler byl muftím poctěn titulem „čestný muslim“ a muftího obdařil titulem „čestný Árijec“. Kdy bude poctěna Merkelová?

*Jozef B. Ftorek: Edward L. Bernays ve své Propagandě (1928) suše konstatuje, že kandidát na prezidenta USA může být vybrán na základě široké veřejné podpory, stejně tak ovšem může o jeho osobě rozhodnout i půl tuctu mužů, kteří zasedli okolo stolu v hotelovém pokoji. Jinak řečeno, když takové politice dáte správný přívlastek a žádoucí výklad, podpořený falešnými argumenty a důkazy, může se válka výbojná stát válkou nutnou a vlastně obrannou.

*George W. Bush a viceprezident Richard Bruce Cheney si vymohli, že jejich oficiální výpověď k 11. září bude mít následující podmínky: -bez přítomnosti veřejnosti, -bez audiovizuálního záznamu, -bez pořízení písemného záznamu, -bez nutnosti vypovídat pod přísahou, -výpověď absolvují spolu, nikoli odděleně, jinak ji neudělají.

*Jestliže nejsme schopni podchytit finanční toky zločinců, tyranů a zamezit jejich vyzbrojování, pak si zasloužíme to, co máme, a nemá smysl tvrdit, že hájíme demokracii.

*Německo trápilo svět nacismem a teď ho trápí humanismem. Fanouškem Merkelové může být pouze postižený jedinec. Asi si chce vzít do Německa celou Afriku.

*Nějaké poučení z dějin? No, Británie a Francie nás tehdy zradily, ale dnes jsou zase mezi našimi hlavními spojenci. Že by se dějiny neopakovaly?

*Kissinger: Pokud se mělo rozšiřovat NATO, tak jenom o Rusko, a postkomunistické země měly zůstat v čekárně a svět by měl po problémech.

*Radek Kalousek Žamberk: Boj proti anticivilizačnímu islámskému terorismu je jako boj proti komunismu, říkala Železná Lady TINA. Ale lidi v našem spojeneckém Albionu ji nechápali, a když umřela, tak si zpívali Ding dong the witch is dead.

*Tereza Spencerová: Je ironií, že jediného, fakt jediného, stoupence iráčtí Kurdové našli v Izraeli, který jejich nezávislost podporuje. Byl totiž největším odběratelem ropy, která byla levná, protože fakticky ukradená iráckému státu, a navíc v Kurdech vidí prodlouženou ruku ve svém nekončícím boji s Íránem. Je jen ironií osudu, že týž Izrael odmítá přiznat právo na sebeurčení Palestincům, ale takový je už náš svět.

*Vladimír Žilin: Hrůza, co se děje na Ukrajině, jaká hrůza na Majdanu, kde rozstříleli Nebeskou setninu. Ale my jsme předtím rozstříleli svůj parlament, svoji státní moc, která se opilá válela v Kremlu. Vzpomínáte si, jak Jelcinova klika ostřelovala parlament?

*Julie Tymošenková, která je známa svou křišťálovou čestností, nazvala Porošenka špinavým zkorumpovaným lotrem. Ano, Ukrajina přece nemá velký výběr, napsal senátor Alexej Puškov na Twitteru.

*Francouzská politika a funkčnost se už dávno rozešly do různých světových stran.

*Afghánský prezident poradil těm, kdo chtějí jednat s Trumpem. Na otázku, jaký je Trump při jednání, Ghání odpověděl: Je zapojený, informovaný, je připraven se dívat a poslouchat. Ale vyžaduje to velkou přípravu. Pokud chcete zachovat jeho zapojení, tak je lepší mu sdělit všechny informace do dvou minut.

*Jakov Kedmi: Ale protiruský postoj Velké Británie je ještě starší a patologičtější než americký.

*Jon Henley: Populisté často vznášejí správné otázky, ale dávají na ně nesprávné odpovědi.

*Že Klaus a Zeman (a zřejmě i někteří další prognostici) jsou ruští agenti, je každému normálnímu člověku jasné. Méně jasné už je, proč nejsou za svou nebezpečnou protistátní činnost stíháni a po právu potrestáni.

*Mohu vás uklidnit, na tom co říká Stropnický, prd záleží. O světové politice (a v mnohém i o naší) se dnes rozhoduje úplně jinde. Tito pošuci nemají větší význam, než měli představitelé vlády za protektorátu Böhmen und Mähren. Jaké jim na stole přistanou noty, tak zpívají.

*Můžeme dnes zodpovědně tvrdit, že kdyby měla Jugoslávie rakety středního doletu a oněch šest jaderných hlavic, žádná válka by nebyla. Džordže Blagojević zemřel v roce 2012. Jeho analýza, jak se bránit agresi NATO, je však stále aktuální – odstrašujícími zbraněmi.

*Ivo Šebestík: Přijetí křesťanství, ať už z Východu nebo ze Západu pro ně představovalo něco, co by se dalo nazvat přijetím do lepších kruhů, do vyšší civilizovanější společnosti, příslušnost k něčemu většímu a stabilnímu. Zkrátka asi něco jako vstup do Evropy.

*Oskar Krejčí: Návrat k normálu, jen na vyšší chaotičtější úrovni. Migrant má větší práva než původní obyvatel, může se pohybovat v prostoru bez pasu, je třeba se o něj sociálně postarat více, než se staráme o našeho nezaměstnaného nebo bezdomovce. Tím neříkám, že se nemáme starat o migranty, ale pojetí „menšina má větší práva než většina“ je nesmysl. Jde o porušení ideje lidských práv, ne o naplnění.

*Václav Klaus: Zkratka EU by se teď dala změnit na MM, čili Merkelová a Macon.

*Ilona Švihlíková: Západním „elitám“ se ten závod ke dnu, neboli závod konkurenceschopnosti, trošku vymknul z rukou.

*Lékař léčí. Kdyby i uzdravoval, přišel by o práci.

*Většina dotací je dnes směřována na nevýrobu potravin, nejvíce peněz dostává ten, který nic nevyrábí, dvakrát za rok poseká trávu, bydlí na Václaváku a pole má na Šumavě. To je v Čechách model nejlepšího zemědělce. A ten dostává nejvíce peněz. Šest tisíc lidí, úředníků, se stará o české zemědělství. Neskutečné. Za Františka Josefa v roce 1900 existovalo ministerstvo orby pro Čechy a Moravu, které spravovalo skoro 5 miliónů domkářů a malorolníků – a tehdy tam pracovalo 88 úředníků!

*Štěpán Kotrba: Kapitalista se ani části vytvořené nadhodnoty ve prospěch dělníků dobrovolně nevzdá. Nutné je mu ji vzít. Státním zásahem, nebo s vidlemi v ruce. Levicoví poslanci parlamentu viděli během sněmovních promluv tehdejší kapitalismus jako zločinný a státní moc jako zavrženíhodnou.

*M. Fendrych o T. Halíkovi: „Super prezidentský kandidát!“ (Jen mu sehnat vhodný národ, který by ho zvolil.)

*Demokracie nezná pojem soutěž o moc, protože ona sama je tou mocí.

*Jan Schneider: Proto ti nově povstalí protidezinformační bojovníci nerozborně a neochvějně dští oheň a síru na nepřátelskou propagandu a ideologické působení z Východu (výborně se jim přitom hodí terminologie a metodika z dob, kdy se oheň a síra dštily proti Západu). Vždyť na potírání dezinformací se hodí snad jedině takoví lidé, kteří už v normálním, smysluplném pracovním procesu nemají šanci, nechytají se, jsou to obtížně zaměstnavatelní lúzři! Jak ti ale potom dokážou být vděční a vynalézaví! Najdou černou kočku v černé komoře, i když tam není! Koba Vissarionovič by se dmul pýchou z takových učedníků!

*Habsburský císař Franz Jozef der Erste prohlásil, že jeho hlavním úkolem je chránit své národy před jejich politiky.

*Murray Rothbard dává přednost svobodě před rovností, a to proto, že si myslí, že pokusy zařídit rovnost se rovnají vzpouře proti přírodě.

*Ivo Šebestík: Noviny jsou zboží. Jsou moderní zboží vyráběné za pomocí nejmodernějších grafických a polygrafických technologií. A jako takové musí vypadat a musí se tak chovat. Cílem médií není informovat čtenáře, diváka či posluchače, ale zasypat jej vším, co by – podle mínění mediálních společností a analytiků – měl či mohl potřebovat k životu. Lavina navzájem nesouvisejících informací nemá čtenáře, posluchače, diváka, poučit, vzdělat, napomoci mu k pochopení problému v jeho celistvosti a k odkrytí kauzality. Má jej pouze přidusit na dobu nezbytně nutnou do přípravy nového vydání. Je-li adresát mainstreamových přívalů vystaven těmto sněhovým bouřím po dostatečně dlouhou dobu, pak se minimalizuje riziko, že bude někdy nějakým záchranářem z laviny vyhrabán a za pomoci rumu resuscitován. Anglickému romanopisci a žurnalistovi, Danielu Defoe, za jeho politickou otevřenost anglické úřady jeho časopis nejenom zastavily, ale milého otce Robinsona Crusoe daly přivázat na pranýř. Mainstream je veliký a bohatý. Jeho majitelé patří sami ke kruhům, které nedemokratickými způsoby řídí demokraticky strukturovanou společnost. Smyslem je už jedině průmyslová výroba nosičů inzerce a informačních střepin.

*Karel Sýs: Neblahý řecký týden! LIDL vymazal z řeckých klášterů kříže. Protestoval i primas český Duka. Jenže! Nejdříve odstranili hvězdy. Ovce však zavětřily, až když jim sundali kříže. Brzy dojde i na české ženy – nebudou už mít měsíčky, nýbrž půlměsíčky. Ještě štěstí, že budou nosit burky, takže se to nepozná.

*A jak si všiml Karl Marx, pokud změníte převládající výrobní způsob, sociální a politická struktura se také změní.

*Zdeněk Zbořil: Řeči pana MV Chovance o právním státu svědčí nejen o tom, že to na plzeňských právech vzal okolo právního pozitivismu až příliš rychle a že neví, že podle zákonů se soudilo a odsuzovalo v Německu i za nacismu a že odvolávání se na literu zákonu je jen nezbytným předpokladem, ale ještě to neznamená, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Snad by si mohli zapomnětliví pánové vzpomenout, že v Německu existoval Říšský osídlovací úřad pro střední a východní Evropu (a také do čí agendy spadal), čím se zabýval a kdo jeho činnost související se zavlékáním osob na otrockou práci do zahraničí ukončil.

*Z knihy Hillary Clintonové jsme se dozvěděli, že Bush se domníval, že se mu podařilo odhalit jeho duši. Já jsem, ale na to vtipně reagovala: Je to agent KGB. A ten nemá duši už z podstaty.

*Koller: Tavicí kotel v EU se nekoná s výjimkou nepočetných psychicky narušených či morálně pobloudilých ošklivek, bláznivek, pracovnic neziskovek a prostitutek nadšených africkou inseminační misí placenou z daní občanů EU.

*Tento ústav, který se neustále zabývá seznamy estébáků, nikdy nedokázal vydat seznam protektorátních gestapáků. Přitom jej má v archivu bezpečnostních složek dávno zpracován! Ministerstvo vnitra K čís. Z-II-3065-28/4-46, což dokládá, že seznam byl vypracován již roku 1946! A doposud nebyl zveřejněn, přestože dávno byly zveřejněny panem Cibulkou seznamy Stb a pak oficiální seznamy podle ministerstva. A v citovaném seznamu gestapa je registrován 5.861 gestapák. Co to pravil president dr. Beneš? Nezapomeňte ani jedné adresy a jména gestapáka, který se naší okupace účastnil! Je to v jeho publikaci Stati a projevy.

*Jan Čulík: Drtivá většina českých občanů, která chce pro Babiše hlasovat, jsou s odpuštěním naprostí idioti.

*Posílejte do Parlamentních listů k publikaci často blbosti, v zájmu ozdravení české společnosti, doporučuje Jan Čulík.

*Vladimír Kučera: Neříkejte, prosím, nic o špinavé pěně diskusí na sociálních sítích. Poslechněte si debaty v hospodách či tramvajích. To by musela být špinavá pěna skoro všude. Ale ona nejspíš – vytékající po škopcích z duší značné části české populace (hanbím se říci národa, to je pro tuto lůzu označení příliš vzácné, byť si ho ona sama tak ráda bere do čumáku) asi je. Dejte jim referendum a dodají vám Vůdce.

*Laco Déczi: „Bejt blbej a zlej, to je nejhorší kombinace – blbí a zlí jsou komunisti. Když jsem v Čechách, občas v televizi zahlídnu toho Filipa a vždycky ho mám příšernou chuť zabít. Filip i všichni ostatní se tváří, jako by chtěli lidem pomáhat, ale je to jinak. Řekl bych mu: „Vy už jste přece pomáhali – natáhli jste ostnatý dráty, nastražili miny, stříleli jste lidi, tak s čím ještě chceš, ty čuráku, ty hovado zasraný dojebaný zfakovaný a zkurvený, s čím chceš ještě pomáhat, svině? Jak můžeš bejt tak drzej? To vy jste sem na dvacet let natahali Rusy.“ A pak začal vzpomínat, jak sám prožil 21. srpen 1968. Načež se zapojil do dění. „U budovy rozhlasu to pak jelo – to vezmeš majzlík, kladivo, bum, do díry vzadu v tanku, kde jsou barely s naftou, strčíš noviny, podpálíš je a tank začne hořet jak svině. Jeden majzlík jsem si taky vypůjčil, na tom nebylo nic až tak riskantního – byl jsi vzadu pod tankem, neviděli tě, zapálils noviny a hnal do prdele. No a někdy hned potom se upálil Palach, ale něco ti řeknu: Za žádnej národ na světě se nevyplatí obětovat, protože co je národ? Národ je sbor blbů, na národ se vždycky vyser.“

*K úmrtí Vladimíra Brabce se vyjádřil i herec Jiří Maryško. Napsal, že zemřel Zeman. „Umřel Zeman. Bohužel major…“ napsal doslova.

*Europoslanec Jan Zahradil (ODS): Karel Gott je Gustáv Husák československého popu. Nesnášel jsem ho jako koprovku, a zůstalo mi to.

*Veronika Sušová-Salminen: Obrazovka počítače se nečervená. Sprostota a hloupost se schovávají za frázemi o svobodě slova. Stud zmizel z obzorů. Ferguson připomíná, že knihtisk se stal médiem, které jednak tisklo traktáty filosofů, které radikálně změnily myšlení o světě. Aby stejně tak vydával spisky a knihy o čarodějnictví, které sloužily jako návody pro nejen katolickou inkvizici. Knihtisk, stejně jako web či sociální sítě a internet, nepřekvapivě neobsahují jenom strukturovaný, racionální a pokrokový obsah. Konspirační teorie nebo fakenews se dají řadit k publikačním počinům à la Kladivo na čarodějnice.

*Hlavní redaktorka Sputniku a televizního kanálu RT Margarita Simoňanová okomentovala iniciativu amerických kongresmanů s cílem vyšetřit zprávy o tom, že rádio Sputnik údajně zasahuje do prezidentských voleb v USA. Obviňovat rádio, které začalo vysílat před dvěma měsíci, ze zásahů do loňských voleb, to je nová intelektuální výška, dobytá americkým establishmentem. Psakiová tleská vestoje, řekla RIA Novosti.

*Vladimír Jiránek v jednom svém kresleném vtipu: Milí studenti, dnes máme politologii, tak bych pro dnešek prosil, abyste zapomněli, co jsme se učili v psychologii.

*Irena Ryšánková: Nechci se zastávat Andreje Babiše. Matka Tereza to jistě není. Ale proč se policie nezabývá i tím, kdo je skupina Šuman? Nebo že by to věděli? Nebo že by to dokonce…? No, nic.

*Obnovu Mariánského sloupu je nutno vnímat jako symbol smíření a náboženské tolerance této země. To zní z úst politika neuvěřitelně. Vždyť sloup byl postaven poté, kdy všichni protestanti byli ze země vyhnáni nebo násilně převedeni na tzv. víru pravou. Hlavy popravených umístěné v železných koších zdobily Staroměstskou věž Karlova mostu ještě deset let. Jakou toleranci tedy sloup symbolizuje?! Ve skutečnosti je snaha o jeho znovupostavení dalším krokem na cestě směřující ke ztrátě historické paměti národa a tím i ke ztrátě jeho identity.

*Po bouřivé více jak tříhodinové debatě, která, jak řekla Lenka Procházková, byla delší než bitva na Bílé Hoře, přijali radní Usnesení, které ukládá radě hlavního města učinit všechny právní kroky k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Prahy s umístěním sloupu na náměstí do konce letošního roku.

*Když chce někdo vracet Mariánský sloup na Staroměstské náměstí a chápe to jako symbol, tak proč ne, ale musí tam být i ten druhý symbol a to je to popraviště, na kterém bylo zlikvidováno brutálním způsobem direktorium českých stavů, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

*Kolem mě samí orientálci a nikdo doopravdy inteligentní, stěžoval si v dopise z Cambridge Friedrich Hayek. Marxistický filozof Perry Anderson v roce 2000 označil neoliberalismus za nejúspěšnější ideologii v dějinách, volný trh jednou provždy zvítězil nad plánovaným hospodářstvím. V následujících letech vyšla plejáda bestsellerů, které zúčtovaly s neoliberalismem nazvané: Proč si rovnostářské společnosti vedou vždy lépe, 23 věcí, které vám o kapitalismu neřekli, Pár vyvolených aneb Typicky britská oligarchie.

*Kdo vlastně řídí svět? Obyvatelstvo demokratických zemí to zcela jistě není.

*Český historik Vlastimil Vondruška vyprávěl, že se setkal se švédským historikem a přiznal mu: „My Češi jsme měli v historii také temná období, kdy naši předkové dobíjeli, vraždili a loupili…“ „Jaká temná období?“, odvětil Švéd: „Moji předkové to dělali vždy… A proto tady dnes jsme… Dějiny netvoří poražení…“

*Minulý měsíc řečnil Obama před klienty Northern Trust Corp. za asi 400 tisíc dolarů on i jeho žena podepsali dohodu na knihu u Penguin Random House za více než 60 milionů dolarů. Vystoupil v Miláně, kde mluvil o jídle, v Jakartě, kde mluvil o demokracii a na A&E televizi, kde mluvil o sobě. Byl na dovolené v Kalifornii, na Havaji a také na soukromém ostrově miliardáře Richarda Bransona. Northern Trust, pro kterou mluvil, je banka se zaměřením na management bohatství a bohaté rodiny či služby pro velké fondy.

*Paměť národa. Já to tušil! Jan Hus byl agentem papeže.

*Káhirská deklarace lidských práv (lidská práva dle Koránu). V úvodu deklarace se píše: „Potvrzujíce tímto civilizační a historickou roli islámské obce, kterou Bůh učinil jako nejlepší komunitu, a která dala lidstvu univerzální a dobře vyváženou civilizaci, ve které je harmonie mezi pozemským a oním posmrtným světem, kde jsou znalosti spojeny s vírou, a která naplňuje očekávání, že ukáže cestu celému lidstvu, které je zmateno z různých a protichůdných přesvědčení a ideologií, a že poskytne řešení pro všechny chronické problémy této materialistické civilizace.“ Možná globální oligarchové došli k přesvědčení, že vládnout pod právem šaría bude pro globální diktaturu mnohem pohodlnější, než namáhavě předstírat demokratické rozhodování a pak zastrašovat a podplácet.

*S určitou mírou nadsázky snad lze Muslimské bratrstvo přirovnat k socialistickému hnutí, z jehož lůna svým způsobem vzešli na jedné straně centrističtí britští labouristé z dob Tonyho Blaira, na straně druhé ovšem též patologické výhonky typu Rudých Khmerů v Kambodži (s tím, že je nutné vzít v potaz, že oběti, jež padají na vrub Muslimských bratří v libovolné z jejich modifikací, nejdou ani zdaleka do řádu milionů). Původní ekonomický program hnutí byl prezentován jako třetí alternativa oproti kapitalismu a komunismu a v mnohém připomíná nemarxistické formy socialismu. Paušální označování Muslimského bratrstva za teroristickou organizaci není víc než účelové politikum s notnou dávkou pokrytectví, zvláště přichází-li ze strany státu, jako je Saúdská Arábie.

*Jsou lidé, kteří jsou takzvaně za vodou. V podstatě jim stačí menší kufřík, smartfoun a platinová nebo diamantová karta.

*Marie Formáčková: Někdy v polovině osmdesátých let jsme byli v západním Německu na devizový příslib a naše tehdy malá dcera tam poprvé v životě viděla bezdomovce. Hrozně brečela a chtěla, abychom si je vzali domů, že přece máme dost velký byt. Něco takového totiž ještě nikdy neviděla.

*Výrok populárního německého kabaretisty a dokresluje postupnou transformaci reálně existující demokracie v absurdní divadlo. Podle něj prý stojí výsledek voleb na vážkách, protože polovina Putinových hackerů ještě není rozhodnutá, komu dá hlas.

*Radek Kalousek Žamberk: Nejhorší jsou ty žvanící obory, ekonomie a humanitnost, kde si lze pouštět hubu a klávesnici na špacír. O tom nemusí našincům nikdo dlouze vyprávět. U ponku, na traktoru, u rýsovacího prkna nebo u operačního stolu nikdo nic neokecá. A jsme zase u toho rozdělení společnosti na dělníky, rolníky a inteligenci neboli obyčejné lidi a intelektuály neboli elitu. 99% a 1%.

*Miloš Zbránek: Páter Halík je profesor, teolog, doktor a čestný doktor. Není v Evropě universita, která by jej neocenila, i do Oxfordu ho zvou. Navíc teologie je ideální vědní obor. Takříkajíc z jiného světa. U teologa jde těžko poznat, zda vypouští geniální úvahy nebo mele kraviny. To ví jen Ježíšek a ten nikomu nic neřekne. Případní kritici se nemají čeho chytit a na teology jsou krátcí. Páter Halík je přesvědčeným zastáncem demokracie. Za největší nebezpečí pro demokracii považuje svobodné hlasování.

*Lenin říkal o revoluci: Dnes je brzy, zítra pozdě. No tak tedy v noci.

*Ivo Šebestík: Moderní válka je bohužel především byznys! Bolševická revoluce nesvrhla vlastně kapitalistický systém, ale vypořádala se s anachronismem carského feudalismu, což z této revoluce vytvořilo specifický a těžko uchopitelný fenomén.

*Ředitel ekonomické politiky moskevského Carnegieho centra vysvětluje, proč nemá skutečná demokracie s většinou nic společného. Expert píše: Reálným úspěchem vyspělé demokracie je nikoli přijetí názoru většiny nebo vytvoření mechanismů skupinového přijetí rozhodnutí, ale ochrana práv menšiny a úspěšné potlačení efektu groupthink (skupinového myšlení). Vyspělé demokracie zformovaly celý arzenál opatření a mechanismů, které hájí společnost před diktaturou většiny. A proto ruská demokracie není správná – v ní totiž ta nejvyšší moc, prezidentská, se příliš opírá o miliony zaostalých neodborníků tam dole. A správná bude teprve, kdy bude moc patřit zprostředkovatelům. Ti budou zpočátku nabízet svým voličům programy, které se od sebe liší, a pak se mezi sebou dohadovat a provádět reálnou politiku. Jak tato Opravdová Demokracie funguje, můžete vidět na příkladu zemí, v nichž existuje už dávno.

*Lidské dějiny nabraly tempo prudkých změn, jejichž nenadálost a neovládatelnost začala úspěšně soupeřit s přírodními katastrofami a dokonce je v tomto ohledu začíná překonávat.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments