Kapitulace Evropy

Poté, co Napoleonova armáda přišla do Moskvy, uviděl velký Francouz pochybení svého rozhodnutí „zadusit Rusko“. Dostal se do pasti: vše, co udělal, vedlo k nevyhnutelné prohře. Ve snaze anulovat své smutné postavení vyslal hraběte Lauristona ke Kutuzovovi s návrhem na uzavření míru.

Kutuzov přijal francouzského posla s určitými rozpaky: „Vy, monsieur, chcete ukončit válku a my ji teprve začínáme“ – odmítl návrh. Napoleon neměl možnost se v Rusku zakopat a musel své vojsko obrátit na západ. Za necelé dva měsíce se La Grande Armée na zasněžených pláních Ruské říše rozplynula. Vlastenecká válka roku 1812 skončila přesvědčivým vítězstvím Ruska.

Historie se opakuje. Merkelová a Hollande urychleně přiletěli do Moskvy. Co se projednávalo za zavřenými dveřmi? Padli dva vůdci západních zemí na kolena před Vladimirem Vladimirovičem s prosbou „Odpusť“?

Pochybuji. Je jasné, že Merkelová a Hollande po příkladu hraběte Lauristona přiletěli žádat o mír. Jinak by nemuseli cestovat spolu, ani předem zavítat k Porošenkovi a lámat nešťastníka pro podmínky kapitulace.

Připomínám, že ministr zahraničí Německa řekl svého času přímo – pokud se bude Porošenko snažit uhnout, zavedou Němci sankce proti Ukrajině: To je více než jednoznačná hrozba, vyložit ji opačně není možno.

Stejná německá media jsou plná malomyslnosti a smířlivosti. Cituji Bild„Dokonce i místo zasedání dokazuje, že prezident Ruska Vladimir Putin zvítězil. … Evropa a celý západní svět přesvědčivě předvedly svou bezmocnost před silou Putina.“

A zde článek v berlínském n-tv.de. „Putin zvítězil a není to jen přechodné vítězství… Ukrajina jako stát už více nebude taková, jaká byla do března 2014… Merkelová a Hollande dělají poslední pokus odvrátit vzplanutí této války za hranicemi regionu. V oběť bude dán princip nenarušitelnosti hranic a územní celistvost Ukrajiny.“

Tón článků je společný. Německá média tradičně ze všeho viní Putina, ale zároveň píší, že stařenka Evropa je příliš slabá a nedokáže se vzepřít síle ruského medvěda. Němci z toho vyvozují závěr, že je tudíž čas vzdát se na milost vítěze.

Vzniká opačná otázka. Co chce docílit Rusko v dané situaci. Anexi Ukrajiny? Nasazení ruských vojsk do Kyjeva? Rozdělení Ukrajiny na jednotlivé regiony podle jugoslávského vzoru?

Skutečně ne. Jakkoli to pro Evropany zní divně, Rusko má zájem na jednotné a samostatné Ukrajině. Potřebujeme souseda, který bude existovat na svých vlastních zájmech a mít tomu adekvátní politiku.

Připojit k Rusku Západem rozvrácenou Ukrajinu nyní nelze. Za prvé, náš rozpočet neutáhne výdaje ani na částečnou obnovu téměř 25 let upadající Ukrajiny. To si musí zajistit sami Ukrajinci. Za druhé nemůžeme připustit, aby nás Ukrajinci měli za okupanty. Je velmi důležité, aby obyvatelé Ukrajiny sami pochopili slepou uličku, do které je přivedli organizátoři projektu „Ukrajina – antiRusko“.

Čas nyní pracuje pro nás. Kyjevská armáda se rychle rozkládá a ztrácí bojovou schopnost. Válečné nadšení občanů je na nule, Ukrajinci přestali dávat peníze na podporu vojsk tzv. ATO.

Poslední kapkou se musí stát default a hyperinflace hřivny. Hřivna se už dotýká úrovně 26 za dolar a není žádná naděje, že na tom skončí.

Ukrajině peníze nikdo nedá, default je tedy nevyhnutelný. Po něm se bude určovat kurs hřivny v souhlase s objemem peněz a zlatými rezervami, je tedy malá naděje stabilizovat ji do dosažení 150 až 200 hřiven za dolar.

Rusko by mohlo udělat na Ukrajině default třeba zítra – jednoduše požadavkem na vrácení úvěru ve výši 3 miliardy USD poskytnutý před majdanem. Ale opakuji, pro nás je důležité, aby obyvatelé Ukrajiny přijali rozhodnutí o své budoucnosti samostatně, bez okupace nebo ekonomického nátlaku ze strany Ruska. Připomínám evidentní: ukrajinská ekonomika nemůže existovat v odtržení od ruské ekonomiky. Pro přechod ukrajinské ekonomiky na evropskou cestu je potřeba stovek miliard EUR – a již i nejpřesvědčenější zastánci západní cesty zjistili – že takové peníze Ukrajině nikdo nedá.

Čas pracuje pro nás. Dříve či později bude muset Kyjev provést federalizaci země, dát Donbasu značné plné moci, ruštinu vyhlásit jako druhý státní jazyk a skončit s politikou rusofobie. Potom začne skutečná obnova Ukrajiny a za 10, 15 roků se bude na majdan vzpomínat jako na zlý sen.

Merkelová a Hollande si velmi nepřejí, aby je Washington vtáhl do války proti Rusku. Nyní využili těžké postavení Ukrajiny k doporučení, aby se souhlasilo se všemi Putinovými návrhy. Dokáží Rusko, Francie a Německo společnými silami donutit Kyjev zastavit válku a přistoupit na reformy?

Brzy uvidíme. Ovšem všechny problémy Ukrajiny došly příliš daleko. Pokud Kyjev vystřízliví hned teď – což se samozřejmě nestane – vyhnout se defaultu a inflaci tak jako tak možné nebude.

Převzato z Politobzor.net

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
74 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
8. 2. 2015 11:58

Myslím, že hlavní problém nyní je jak z války ven. Americké loutky v EU již poznaly, že ta válka je kontraproduktivní pro zájmy jejich zemí, korporací, zaměstnanců i ekonomiky obecně. Bohužel ale hlavním, kdo mluví za „auroatlantickou civilizaci“ a má v konfliktu konečné slovo je zaoceánský protektor – „mírotvůrce“, který již uvedl do stavu „míru“ tolik zemí, zinscenoval na Ukrajině převrat a „utajeně“ řídí vývoj po převratu. A USA ta válka eufemisticky nazvaná „ATO“ bez ohledu na oběti (ty je nikdy v jejich válkách nezajímaly, pokud nebyly jejich vlastní) vyhovuje. USA nemají absolutně žádný ekonomický ani politický zájem na míru… Číst vice »

Sio
Sio
8. 2. 2015 12:28

@Béda: Spíše než diletanti jsou to přisluhovači někoho jiného. Nemají vlastní názor nebo se neodváží jej zveřejnit.

Béda
8. 2. 2015 12:36

Je zvláštní sledovat zvrácený cit amerických konspirátorů, který uplatňují při pojmenovávání svého díla. V Aghánistánu kupř. pojmenovali trvalou okupaci jako „Trvalou svobodu“. Na Ukrajině po fašistickém převratu začala pod taktovkou CIA „Antiteroristická operace“ kyjevských teroristů.

Béda
8. 2. 2015 12:39

dovětek: v Libyi šlo o „Ochranu civilistů“, v Iráku o „Ochranu před ZHN“, v Brdech o protiraketovou obranu zaměřenou proti raketám z KLDR a Iránu.

Alena
Alena
8. 2. 2015 12:47

zase jedno ze svědectví o odebírání orgánů na Ukrajině
http://orgo-net.blogspot.cz/2015/02/svedectvi-majora-ukrajinske-armady.html

Béda
8. 2. 2015 13:01

Alena napsal

zase jedno ze svědectví o odebírání orgánů na Ukrajině
http://orgo-net.blogspot.cz/2015/02/svedectvi-majora-ukrajinske-armady.html

Tržní principy spolehlivě fungují také za války. Akorát ceny, pořadí významu zboží a pravidla se na rozdíl od mírových dob mění. Platilo to v Srbsku i v jiných „osvobozených“ zemích – včetně Ukrajiny.

Béda
8. 2. 2015 13:33

„Mírový“ prezident Porošenko potřebuje k dosažení míru víc zbraní – hlavně útočných a další půjčky MMF na vedení války a rozkrádání, které bude garantovat západní Ukrajina zástavním právem na ukrajinský státní majetek, (půdu, produktovody) a zvýšením daní Ukrajincům. Podivná představa míru.

peter.
8. 2. 2015 15:09

Irena napsal
Tady je úryvek toho Putinovo projevu
http://politikus.ru/v-rossii/42602-putin-rf-ne-ustraivaet-popytka-zamorozit-odnopolyarnyy-mir-vo-glave-s-ssha.html

Z diskusie pod článkom:
SŠP – eto kto?
odpoveď : eto Soedinennye Štaty Pindosii!

Béda
8. 2. 2015 16:07

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-si-delate-legraci-ne-zarazil-se-Mladek-dotazem-moderatorky-k-Ukrajine-360944

„Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ve vyjádření pro Rádio Impuls poznamenal, že se rodí nová Ukrajina, která bude svébytná. Dosavadní ukrajinská samostatnost podle jeho názoru byla taková nijaká…“ (asi se ta „samostatnost“ zrodila na Majdanu – za asistence demokratů Nuandové, McCaina, Zavorálka, Schwarzenberga, Štětiny a Kocába…

Předlužená ČR bez zlatého pokladu je teď pod diktátem EU, NATO, US ambasády, MMF, SB , amerických ratingovek a nadnárodních korporací taky mnohem samostatnější, suverennější než bylo Československo před hadrákem.

Béda
8. 2. 2015 16:29

– Z tisku: Kerry – Lavrovovi: „Vypadněte z Ukrajiny!“ (Proč mu Lavrov neřekl to samé?) z AC24 – Náborovému komisaři při 4 vlně mobilizace v Kramatorsku: „…Obyvatelé jej zahrnuli ostrými otázkami: „A u nás je válka? “ a „s kým jsme ve válce?“. Kramatorčané také vyzvali ukrajinskou armádu aby opustila oblast DLR: „Nechte Donbas na pokoji! Už jste jej úplně rozbili!“. „Chceme vidět děti vedoucích činitelů Kramatorsku v prvních řadách!“ – Pokračovali obyvatelé. Vasilenko nevadržel a křičel: „Vy jste pro Putina , jeďte do Ruska“. „A vy vypadněte do Ameriky“, – odpověděli mu obyvatelé Kramatorsku…“ – # Wolf 2015-02-08 11:12… Číst vice »

Béda
8. 2. 2015 16:43

http://www.hlavnespravy.sk/„narodil-sa-ako-idiot-a-ako-idiot-aj-zomrie/541707 „.. Včera ex-prezident Gruzínska Michail Saakašvili vyhlásil, že ukrajinská armáda, ak dostane americké zbrane, rýchlo oslobodí nielen Donbas, ale obsadí aj celé Rusko. Dodal, že sa ukrajinskí vojaci musia najprv naučiť narábať s týmito zbraňami… Tieto slová gruzínskeho politika, ktorý sa skrýva v USA a v rodnom Gruzínsku ho chcú súdiť za miliardové sprenevery, rozkradnutie štátneho majetku, zničené hospodárstvo krajiny, politické vraždy a väznenie tisíc ľudí, pobúrili viacerých ruských politikov…Predseda Výboru ruskej Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti Alexej Puškov ironicky nazval Michaila Saakašviliho „významným vojenským veliteľom“… „Škoda, že nie je generálom ukrajinskej armády.“…Ruský vice-premiér Dmitrij Rogozin použil oveľa tvrdšie… Číst vice »

Béda
8. 2. 2015 16:48

http://www.hlavnespravy.sk/hammond-putin-na-ukrajine-kona-ako-tyran-z-20-storocia/541835

„Ukrajinci nemôžu poraziť ruskú armádu, to sa prakticky nedá. Musí existovať politické riešenie,“ uviedol Hammond, ktorý ďalej o prezidentovi Putinovi povedal, že „tento muž vyslal vojakov, ktorí prekročili medzinárodnú hranicu, aby okupovali územie cudzieho štátu, a správa sa ako nejaký tyran z 20. storočia.“… Že to vyčítají ruskému prezidentovi zrovna představitelé takových vzorových demokracií, které používají vojenské napadání, vydírání, zinscenované politické převraty v jiných zemích jako politický standard? Dokonce i protistátní nedemokratický neústavní převrat na Ukrajině mají na svědomí. Jsou vůbec normální?

petr
petr
8. 2. 2015 16:59

Výborný článek “ Zamyšlení k situaci Evropa vs Amerika“ http://leva-net.webnode.cz/news/zamysleni-k-situaci-evropa-vs-amerika/

Béda
8. 2. 2015 17:00

To není možné: Porošenko:… „„Ukrajinská otázka nebude vyřešená, dokud lidé a politici v Evropě i jinde ve světě nerozhodnou poskytnout stálou podporu, která by zajistila ukrajinskou nezávislost politicky, ekonomicky, ale také vojensky,“ řekl Porošenko. „Jsme nezávislý národ a máme právo chránit svůj lid. Nikdy jsme neporušili dohody z Minsku a nevedeme žádné útočné operace,“ doplnil s poukazem na zářijovou dohodu, která měla zajistit příměří na východě Ukrajiny, není ale dodržována…“ (Ti fašouni snad ani neumí mluvit pravdu)

petr
petr
8. 2. 2015 17:19

Přituhuje. Evropa dostává rozum? 06.02.2015 16:47 ТаuRus | 4.2. 2015 ukrajinský MZ vyzval velvyslance NSR kvůli poslednímu (3.2.) výroku Steinmeiera, který měl prohlásit, že pokud na Ukrajině nebude přijato politické rozhodnutí, tak vláda NSR ponechává za sebou právo „rozhodně vystoupit proti ukrajinskému vedení, až do možnosti přijetí sankcí“. http://itar-tass.com/mezhdunarodnaya-panorama/937005 Což by teda znamenalo, že v Evropě pořádně přípeklo a teď, po emerických vyhrůžkách o zbrojení Ukrajiny, snaží se převzít řízení z rukou USA. Proto ten fofr. Třeba dnes do Německa příjíždí hlavy států na Mnichovskou konferencí a Merkelová místo toho, aby doma vítala tyto návštěvy, letí do Ukrajiny a do… Číst vice »

Béda
8. 2. 2015 19:58

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Porosenko-maval-s-pasy-To-nic-nedokazuje-brani-se-ruske-ministerstvo-360980/diskuse – O jakých pasech Porošenko žvaní?, aquagenic, 8. 2. 2015 20:24:21 Na zveřejněné fotce byla legitimace nějakého kozáckého spolku a 12 let stará průkazka Oddělení vnitřních záležitostí města Georgievska ve Stavropolském kraji. Nějak nechápu, co z toho má vyplývat. – Měl raději předvést ty majitele pasů, bábinka, 8. 2. 2015 19:56:10 ale ti jsou zřejmě už buď rozebraní na součástky nebo sedí doma v teple u mamči a nestačí se divit, ale přesto bych chtěla vidět toho idiota, který jde kamkoliv bojovat, v tomto případě na Ukrajinu a bere si sebou vlastní pas a zřejmě ještě s označením, že… Číst vice »

Béda
8. 2. 2015 20:05

Ještě z diskuse: – Re: Porošenko si myslí, že lidé zapomněli dějiny, deus ex machina, 8. 2. 2015 19:21:26 Souhlas. Podobně se našel pas jednoho Araba, myslím, že se jmenoval Atta ,v troskách zničených Twins v New Yorku. Vše kolem shořelo, ale pas byl netknutý. – Re: Porošenko si myslí, že lidé zapomněli dějiny, Respect, 8. 2. 2015 19:25:19 debilita z dilny cia. v popelu new yorskych dvojcat nasli neposkozeny pas atentatnika z letadla, stejne tak nasli obcanku domneleho utocnika je suis charlie v unikovem aute. – Re: Porošenko si myslí, že lidé zapomněli dějiny, Slávek, 8. 2. 2015 20:43:33… Číst vice »

Béda
8. 2. 2015 20:18

Informační bomba!!! http://czech.ruvr.ru/news/2015_02_08/Anastasiadis-Kypr-navrhne-Rusku-aby-rozmistilo-vojenskou-zakladnu-3526/ Dokument o vojenské spolupráci bude podepsán 25.2. při jeho návštěvě v Moskvě

Béda
8. 2. 2015 20:20

Známá komička opět v akci: http://czech.ruvr.ru/news/2015_02_08/Psakiova-dialog-o-zbranich-pro-Kyjev-je-soucasti-diplomatickeho-urovnani-krize-0458/

Podle toho se bude jednat o dodávku „obranných“ zbraní – jako kdyby se kyjevská junta bránila, přitom od samého začátku Kyjev útočí na 2 oblasti, které se odmítly podřídit násilně a neústavně ustavenému genocidnímu režimu.

Starý doktor
9. 2. 2015 7:51

Zajímavá informace z diskuze na AC,24 (http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5500-rozhovory-v-moskve-dvojdilna-analyza-ii-dil) s odkazem na ještě zajímavější video. Mne by také zajímalo proč Ukrajina prodává americké zbraně do Sýrie a nejzajímavější je, že jde o zbraně, které má Ukrajina od USA zdarma. Je to záměr nebo to dělá Ukrajina na černo? A teď to hlavní, zbraně byly naloženy v Odesském přístavu a prostřednictvím Ihora Baluty prodány do Sýrie armádě Bashar al-Assada….. Velký byznys se momentálně na Ukrajině vede, a nejde jen o zbraně. Zde je zajímavé video . Чрезвычайное происшествие. Расследование – кому война мать родна? https://www.youtube.com/watch?v=596R35Tt7tU#t Zajímavé nejen ekonomické informace o kyjevské juntě, doporučuji… Číst vice »

peter.
9. 2. 2015 7:58

Sú to naozaj Česi a Slováci ?
http://www.nazorobcana.sk/novinka-sprava-aktualita/ostatne/clanok-794/najlepsi-slovaci-rozosielaju-vyzvy-proti-putinovi
Pod Debaľcevom údajne útočil americký vrtulník “ Apache“s profesionálnou posádkou
http://rusvesna.su/news/1423359810

Aleš
Aleš
9. 2. 2015 8:40

Martin (už bez taky m) napsal http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Razna-senatorka-CSSD-USA-a-NATO-chteji-dokoncit-obchvat-Ruska-a-vyradit-ho-ze-hry-360864 a v diskusi se na ni už „supí trollové“ slétli… Když jsem bydlel v senátním obvodu Prostějovsko, volil jsem ji. Z osobního setkání vím, že je bezprostřední, v ČSOP Prostějov s ní měli za mého působení dobrou součinnost, dalo se s ní, na rozdíl od jejích kolegů ve straně (např. současného 1 .náměstka hejtmana OL.kraje Mačáka, či dnešního přeběhlíka k Babišovi agroexperta Faltýnka jednat.) Upřímně mně překvapila její odvaha a zmoudření, před lety jsem ji takto nevnímal. Na druhou stranu i já jsem od té doby kapku zmoudřel a potkal lidi s širším… Číst vice »

peter.
9. 2. 2015 9:27

Ukrajina ľavobrežná vs.pravobrežná.Blogerka podáva pohľad na vzájomnú nenávisť z iného uhla pohľadu.
http://jetoinak.livejournal.com/30554.html

Starý doktor
9. 2. 2015 9:34

Украина в законе. Новые Русские Сенсации! НТВ 07.02.2015
https://www.youtube.com/watch?v=_EAo9zTn-go

Béda
9. 2. 2015 11:03

Béda napsal http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ukrajinsky-expremier-uctoval-Jacenukova-vlada-pacha-darebactvi-Litevci-si-vydelavaji-mytim-zachodu-v-zahranici-a-nam-maji-byt-prikladem-A-Stefan-Fule-361017 Na tiskové konferenci se objevil i zástupce ukrajinské agentury UNIAN Roman Cymbaluk, který se údajně postaral o vzruch, když popíchl Azarova zmínkou o „ruském agresorovi dodávajícím zbraně“ na jihovýchod Ukrajiny. „V prosinci jsme dostali od Ruska šest set tisíc tun energetického uhlí. Kdyby se to nestalo, Ukrajina by čelila energetickému kolapsu, neboť geniální vláda společně s Litevci a Gruzínci způsobila deficit ve výši deset tisíc megawatů. A podle vás agresor dodává uhlí a nebere v potaz pětimiliardový dluh. Radši mi povězte, co to je Severo-Krymský kanál. Vždyť jste nechali Cherson (přístavní město na jižní Ukrajině poblíž ústí… Číst vice »

Béda
9. 2. 2015 11:23

A hele! Američtí profesoři zabývající se ruskou historií provedli zcela „nezávislý průzkum“ na referenčním vzorku téměř 900 respondentů, který má patrně větší vypovídací hodnotu než referenda na zkoumaném území. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Americti-odbornici-provedli-pruzkum-na-jihu-a-vychode-Ukrajiny-Separatiste-nebudou-poteseni-361006

z diskuse tamtéž:
– Separatistům je jejich výzkum „šumafuk“., Jezinka41, 9. 2. 2015 12:14:49
Kyjev musí v rámci mobilizace vytahovat lidi po nocích z postelí a je divné, že Ukrajinci před mobilizací utíkají „světe div se“ do Ruska nebo EU…

– Americký průzkum?, lubkoo, 9. 2. 2015 12:08:23
Tak to je hodnověrné. Asi tak, když ukazovali vzorek chemických zbraní, aby mohli zaútočit na Irák.

r.m.
r.m.
9. 2. 2015 11:29

26 hřiven za dolar? cha, to znamená jen, že se přiblížila hodnotě CZK za dolarový hajzlpapír