Kapitulace Evropy

Poté, co Napoleonova armáda přišla do Moskvy, uviděl velký Francouz pochybení svého rozhodnutí „zadusit Rusko“. Dostal se do pasti: vše, co udělal, vedlo k nevyhnutelné prohře. Ve snaze anulovat své smutné postavení vyslal hraběte Lauristona ke Kutuzovovi s návrhem na uzavření míru.

Kutuzov přijal francouzského posla s určitými rozpaky: „Vy, monsieur, chcete ukončit válku a my ji teprve začínáme“ – odmítl návrh. Napoleon neměl možnost se v Rusku zakopat a musel své vojsko obrátit na západ. Za necelé dva měsíce se La Grande Armée na zasněžených pláních Ruské říše rozplynula. Vlastenecká válka roku 1812 skončila přesvědčivým vítězstvím Ruska.

Historie se opakuje. Merkelová a Hollande urychleně přiletěli do Moskvy. Co se projednávalo za zavřenými dveřmi? Padli dva vůdci západních zemí na kolena před Vladimirem Vladimirovičem s prosbou „Odpusť“?

Pochybuji. Je jasné, že Merkelová a Hollande po příkladu hraběte Lauristona přiletěli žádat o mír. Jinak by nemuseli cestovat spolu, ani předem zavítat k Porošenkovi a lámat nešťastníka pro podmínky kapitulace.

Připomínám, že ministr zahraničí Německa řekl svého času přímo – pokud se bude Porošenko snažit uhnout, zavedou Němci sankce proti Ukrajině: To je více než jednoznačná hrozba, vyložit ji opačně není možno.

Stejná německá media jsou plná malomyslnosti a smířlivosti. Cituji Bild„Dokonce i místo zasedání dokazuje, že prezident Ruska Vladimir Putin zvítězil. … Evropa a celý západní svět přesvědčivě předvedly svou bezmocnost před silou Putina.“

A zde článek v berlínském n-tv.de. „Putin zvítězil a není to jen přechodné vítězství… Ukrajina jako stát už více nebude taková, jaká byla do března 2014… Merkelová a Hollande dělají poslední pokus odvrátit vzplanutí této války za hranicemi regionu. V oběť bude dán princip nenarušitelnosti hranic a územní celistvost Ukrajiny.“

Tón článků je společný. Německá média tradičně ze všeho viní Putina, ale zároveň píší, že stařenka Evropa je příliš slabá a nedokáže se vzepřít síle ruského medvěda. Němci z toho vyvozují závěr, že je tudíž čas vzdát se na milost vítěze.

Vzniká opačná otázka. Co chce docílit Rusko v dané situaci. Anexi Ukrajiny? Nasazení ruských vojsk do Kyjeva? Rozdělení Ukrajiny na jednotlivé regiony podle jugoslávského vzoru?

Skutečně ne. Jakkoli to pro Evropany zní divně, Rusko má zájem na jednotné a samostatné Ukrajině. Potřebujeme souseda, který bude existovat na svých vlastních zájmech a mít tomu adekvátní politiku.

Připojit k Rusku Západem rozvrácenou Ukrajinu nyní nelze. Za prvé, náš rozpočet neutáhne výdaje ani na částečnou obnovu téměř 25 let upadající Ukrajiny. To si musí zajistit sami Ukrajinci. Za druhé nemůžeme připustit, aby nás Ukrajinci měli za okupanty. Je velmi důležité, aby obyvatelé Ukrajiny sami pochopili slepou uličku, do které je přivedli organizátoři projektu „Ukrajina – antiRusko“.

Čas nyní pracuje pro nás. Kyjevská armáda se rychle rozkládá a ztrácí bojovou schopnost. Válečné nadšení občanů je na nule, Ukrajinci přestali dávat peníze na podporu vojsk tzv. ATO.

Poslední kapkou se musí stát default a hyperinflace hřivny. Hřivna se už dotýká úrovně 26 za dolar a není žádná naděje, že na tom skončí.

Ukrajině peníze nikdo nedá, default je tedy nevyhnutelný. Po něm se bude určovat kurs hřivny v souhlase s objemem peněz a zlatými rezervami, je tedy malá naděje stabilizovat ji do dosažení 150 až 200 hřiven za dolar.

Rusko by mohlo udělat na Ukrajině default třeba zítra – jednoduše požadavkem na vrácení úvěru ve výši 3 miliardy USD poskytnutý před majdanem. Ale opakuji, pro nás je důležité, aby obyvatelé Ukrajiny přijali rozhodnutí o své budoucnosti samostatně, bez okupace nebo ekonomického nátlaku ze strany Ruska. Připomínám evidentní: ukrajinská ekonomika nemůže existovat v odtržení od ruské ekonomiky. Pro přechod ukrajinské ekonomiky na evropskou cestu je potřeba stovek miliard EUR – a již i nejpřesvědčenější zastánci západní cesty zjistili – že takové peníze Ukrajině nikdo nedá.

Čas pracuje pro nás. Dříve či později bude muset Kyjev provést federalizaci země, dát Donbasu značné plné moci, ruštinu vyhlásit jako druhý státní jazyk a skončit s politikou rusofobie. Potom začne skutečná obnova Ukrajiny a za 10, 15 roků se bude na majdan vzpomínat jako na zlý sen.

Merkelová a Hollande si velmi nepřejí, aby je Washington vtáhl do války proti Rusku. Nyní využili těžké postavení Ukrajiny k doporučení, aby se souhlasilo se všemi Putinovými návrhy. Dokáží Rusko, Francie a Německo společnými silami donutit Kyjev zastavit válku a přistoupit na reformy?

Brzy uvidíme. Ovšem všechny problémy Ukrajiny došly příliš daleko. Pokud Kyjev vystřízliví hned teď – což se samozřejmě nestane – vyhnout se defaultu a inflaci tak jako tak možné nebude.

Převzato z Politobzor.net

Překlad: zajoch

Přejít do diskuze k článku 75 komentářů