Rozumový operační systém

V diskusi k minulému článku jeden z čtenářů zmínil svůj vlastní rozumový operační systém, který používá při zpracovávání informací. Svojí reakcí na reakci jednoho čtenáře, kterého štípla vosa, se velice přiblížil smyslu a účelu článku. Pokud toho již nedosáhl, již mu jenom stačí, aby si uvědomil svoji podvědomou pozici, jakýsi duševní „uzlík nervů“, za který se podvědomě pokládá, a pohlédl na celou osnovu umělého koberce reality, v němž je jako takový vetkán.

Možná je takových čtenářů více, ale nepokládali za nutné přikládat do diskuse k článku své nicotné „já“, které také něco ví, a navíc možná dokáže poukázat na zjevné nedostatky autora článku a jeho výtvoru.

Dnes se stalo velice moderním být objektivním. Podle některých má být objektivita jednou z hlavních vlastností skutečného demokrata. Tolerance je intelektuály vnucována společnosti jako základní občanská ctnost. Často tak činí z upřímné naivity dané intelektuální nouzí, ale o to právě vehementněji. Lhostejnost podobná kachnímu peří odpuzujícímu vodu, je možná ctností mnohem vyšší a lepší.

Jakoby všichni intelektuálové postižení západní kulturou začali soutěžit o to, kdo je z nich větším demokratem, a kdo z nich je více tolerantním a objektivním. Mezi námi, je to soutěž hlupáků, kteří se ukájí piedestalem uplácaným z marasmu. Některým bezvýznamným osobám nezbývá nic jiného než zvýraznit svoji bezvýznamnost.

Být objektivním v marasmu, znamená být jakýmsi tmelem či médiem marasmu. Upřímní nespokojenci, rebelové, revolucionáři, extrémisté a mnozí jiní jsou na tom možná mnohem lépe, neboť se odlučují od marasmu svojí neobjektivností, a svojí subjektivností aktivizují stav jeho hnilobné stagnace, čím se otevírá možnost její recyklace na vyšší úroveň kvality.

Západní mentalita chápe poznání jako nějaký koberec či skládanku (puzzle, lego, křížovku, matrix apod.), kterou vytváří ze stále proměnlivých informací o objektivní realitě. Protože každý „uzlík nervů“ si složí svůj vlastní obraz reality (rozumový operační systém), pochopitelně se tento liší od obrazů reality „uzlíků nervů“ jiných.

Pokud rozumový operační systém je mostem k žádnému rozumovému systému (ve vyšším smyslu slova), je vše jistě v pořádku. Takový systém je nástrojem, jak uniknout z umělé reality do reality přirozené, vyšší či absolutní. Jinak se musí rozumový operační systém tak dlouho a tak mnoho rozvíjet, posilovat a cementovat, dokud se dotyčný sběratel informací zcela nezhroutí.

Pak například prodělal pacient mozkovou mrtvici, a jako bývalý uznávaný vzdělanec se může projevovat jako pětileté dítě. Pomocí rozumového systému vykastroval a zavraždil jednu část své bytosti – právě tu nejlepší.

Západní věda obvykle vytváří kopii reality, ale k realitě neproniká. Ostatně takové poznání je velice žárlivě střeženo celým systémem, jehož majitel si své otroky a rukojmí bedlivě hlídá. Není nauka jako nauka (není buddhismus jako buddhismus). Abychom se domluvili, kritéria formy, obsahu a podstaty požitého výrazu by musela být shodná. Možná to ani není možné.

Z hlediska západní psychologie lze snad říci, že je rozdíl mezi pojmem v oblasti mysli v levé mozkové hemisféře a jevem v oblasti mysli v pravé mozkové hemisféře.

V mysli levé mozkové hemisféry je informace o jevu. Pokud je kultura založená výhradně na informacích, není divu, že díky tomu v ní vznikají líté spory a nešťastné konfrontace rozumových operačních systémů (podvody, krize, války, masakry aj.). O jakémkoliv jevu lze podat nekonečné množství informací, a všechny lze velice snadno vyvrátit a popřít.

Je jistě dobré a správné vnášet do oblasti rozumových systému zmatek, neboť tyto stroje obvykle pracují pouze na transformaci vědomí v hmotu (utrpení).

Ona oblast hmoty se pochopitelně zarputile brání. Nakonec dává přednost hospodářským krizím, genocidám, válkám, vyhlazování a jiným masakrům. Tyto zákonité rány osudu se nejeví dané struktuře rozumového systému tak hrozné, jako jeho opuštění, které ztotožňuje „uzlík nervů“ se svým zánikem.

Abychom si na závěr pomohli příkladem či hádankou, tak z fyziky například víme, že každý trojrozměrný objekt je nadán těžnicí (svislou osou). Rozborem objektu však žádnou těžnici nikdy nikde nenacházíme. Přesto na základě neexistujícího jevu, například vypočítáváme statiku těles. Avšak nebýt těžnice, žádný trojrozměrný objekt by přece neexistoval? Je tedy neexistující těžnice prvotní podmínkou existence trojrozměrného objektu?

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
8. 2. 2015 11:28

Šmarjá, to je ale blábol. Být k tomu „ctnostně tolerantní“ mě ani nenapadne, nejsema asi dost intelektuál a tudíž nemohu trpět „intelektuální nouzí“, jako pan autor. *** To, co autor nazývá „rozumovým operačním systémem“ se významem rozhodně ani zdálky nepodobá operačnímu systému počítačů. To jen tak naokraj. Čili je to nejspíše pojem, který si autor definuje sám, používajíce termíny z počítačové vědy. *** Za „uzlíček nervů“ se pravděpodobně podvědomě považuje sám autor, když plodí takové džberoviny. *** Nepochybuji, že mu na to dost lidí skočí, vypadá to tak filosoficky a vědecky, že tomu nejspíše věří i on sám. *** „Pomocí… Číst vice »

Sio
Sio
8. 2. 2015 11:35

Ani mi to nevešlo do 2000 znaků. *** Abychom si na závěr pomohli příkladem či hádankou, tak z fyziky například víme, že každý trojrozměrný objekt je nadán těžnicí (svislou osou). Rozborem objektu však žádnou těžnici nikdy nikde nenacházíme. Přesto na základě neexistujícího jevu, například vypočítáváme statiku těles. Avšak nebýt těžnice, žádný trojrozměrný objekt by přece neexistoval? Je tedy neexistující těžnice prvotní podmínkou existence trojrozměrného objektu? Každý, kdo trochu ovládá fyziku ví, že se jedná o imaginární úsečku spojující těžiště dvou objektů, které se přitahují gravitací. V případě, že jeden z objektů je Země a druhý je dostatečně blízko, aby nebyl… Číst vice »

petr
petr
8. 2. 2015 11:47

Výstižně to vyjádřil Zelí (pohádka o Lotrandovi a Zubejdě) – takový odborný pindy.

Petrc
Petrc
8. 2. 2015 12:44

Skvělé první a velice poučné reakce, které výstižně doplňují článek. Dvakrát měř a jednou řež. Možná že zapůsobil i vliv oční vady při čtení. Neboť jeden o voze a druhý o koze. „Kde je psáno“, že je dáno?? :-)

Alena
Alena
8. 2. 2015 13:14

ve školách se učíme podporovat levou část mozku-rozum, logiku, pravá část mozku je citová a intuitivní. Je zajímavé, že mnozí velikáni velmi dobře používali právě pravou část mozku, tu kreativní a fantazijní, obrazovou. Nejprve svůj výtvor totiž viděli v obrazech a nebo ho slyšeli a teprve poté ho zmaterializovali. Např. Einstein, Mozart, Tesla, a jiní. Myslím, že i zde uváděný rozbor politické situace pana Pjakina, který vychází z Koncepce sociální bezpečnosti uvedeném na LEVA NET, využívá rovnoměrně obě hemisféry mozku. Současný americký způsob vedení světové politiky jak ho pozoruji, takový rozhodně není. Jeho výsledkem je uvedení celého světa do zmatku… Číst vice »

Sio
Sio
8. 2. 2015 14:01

: Říká se, že logika je v levé a cit, kreativita v pravé části mozku, ale mnohé práce to vyvracejí. Nakonec je to ale jedno, kde je to v mozku, člověk by měl být kreativní, citlivý a pokud možno schopen abstraktního logického myšlení.

Sio
Sio
8. 2. 2015 14:16
Béda
8. 2. 2015 15:20

Sio napsal

Zeman zase zabodoval …
http://www.lidovky.cz/jordanskemu-krali-udelim-rad-bileho-lva-rekl-zeman-z-lan-pjf-/zpravy-domov.aspx?c=A150208_104640_ln_domov_sk#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-hlavnizpravyAsloupec.clanky.clicks

Ten boduje soustavně: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-s-nadsazkou-Norska-socialni-sluzba-pripomina-nacisticky-Lebensborn-360938

Zeman: Pokud by padla vláda a Babiš získal většinu, jmenoval bych ho premiérem (aneb nač stahovat kalhoty, že, když brod je ještě daleko)

Jinak jak pravičáka Cveka nemusím, v tomto názoru na „levicového“ prezidenta s ním souhlasím: „ČR: Vláda pravicové hegemonie na dalších deset let“ http://www.blisty.cz/art/76378.html

Petrc
Petrc
8. 2. 2015 18:26

Článek byl vlastně psán jen pro jednoho čtenáře (diskutujícího), k pochopení ostatních víceméně nikoliv. Jinak použitý příměr, že „z hlediska západní psychologie lze SNAD říci“, jako každý příklad jistě pokulhává. Je to jinak. Názory potrefené husy nelze komentovat, ani to není přínosné, udávit se musí sama. Pouze jen pro ostatní: Špičkoví fyzikové snad vědí, že gravitace přece neexistuje? Nacvičené odpovědi netřeba – předem známa.
Například názor Aleny, že „svůj výtvor totiž viděli v obrazech, anebo ho slyšeli a teprve poté ho zmaterializovali“ se blíží smyslu článku, stačí málo, aby překonal kritickou hranici, za kterou třeba čeká překvapení…

hudryper
hudryper
8. 2. 2015 20:02

Béda napsal Zeman zase zabodoval … http://www.lidovky.cz/jordanskemu-krali-udelim-rad-bileho-lva-rekl-zeman-z-lan-pjf-/zpravy-domov.aspx?c=A150208_104640_ln_domov_sk#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-hlavnizpravyAsloupec.clanky.clicks Jako pamětník se domnívám,že dny vlády jordánského krále jsou sečteny. Kdykoliv nějaký potentát obdržel bílého lva se stuhami či bez,netrvalo dlouho a dekorovaný zmizel v propadlišti dějin. Pamatuju se na Haile Selasie,císař císařů se nechal titulovat.Když jel v otevřeném autě z Ruzyně na hrad,sáhl co chvíli do měšce a vyhazoval hrstě zlatých(pravých!!) plíšků. To vám byla tlačenice ! A za pár měsíců bylo po císaři císařů. Další výtečník,který nepochopil nebezpečí bílého lva byl Réza Pahlaví (rezavé pohlaví jsme mu říkali) též šáh in šáh. Přijel do Prahy, dostal bílého lva a už tu… Číst vice »

Béda
8. 2. 2015 20:10

mirror,

někde jsem četl že prý v nějakých jordánských výcvikových táborech za peníze z ropných emirátů, s výzbrojí dodanou ze západu za peníze emirů pod pečlivým dohledem západních instruktorů poctivě trénují islamističtí bojovníci za svobodu a humanitu – demokratičtí revolucionáři – uřezávači hlav a pojídači lidských orgánů. Kdoví co je na tom pravdy?

Béda
8. 2. 2015 20:11

oprava: promiňte – hudryper (spletl jsem si adresáta v reakci)

Aleš
Aleš
9. 2. 2015 8:09

Abyste se dobře mohl rozhodnout ve smyslu rozhodnutí svému srdci nejbližší, musíte mít aspoň některé klíčové informace, jinak to ve složitosti dnešního světa ani nejde. Někomu však nestačí ani ty klíčové informace. Jeden známý, vynikající biolog a vzdělaný odborník v lesnictví, je dokladem. Paradoxem je, že někdy se rozhodne věcně na základě informací nebo jen z mlhavých představ a jindy mu člověk může poslat kvanta závažných informací, a on se rozhoduje jimi nedotčen, jako v případě konfliktu na Ukrajině… Je to mnohem složitější, než píše pan autor.

J. W.
J. W.
9. 2. 2015 15:54

Aleš napsal Abyste se dobře mohl rozhodnout ve smyslu rozhodnutí svému srdci nejbližší, musíte mít aspoň některé klíčové informace, jinak to ve složitosti dnešního světa ani nejde. Někomu však nestačí ani ty klíčové informace. Jeden známý, vynikající biolog a vzdělaný odborník v lesnictví, je dokladem. Paradoxem je, že někdy se rozhodne věcně na základě informací nebo jen z mlhavých představ a jindy mu člověk může poslat kvanta závažných informací, a on se rozhoduje jimi nedotčen, jako v případě konfliktu na Ukrajině… Je to mnohem složitější, než píše pan autor. Svatá pravda. Máte zcela recht a správně popisujete, jak je rozhodování… Číst vice »

J. W.
J. W.
9. 2. 2015 16:03

petr napsal

Výstižně to vyjádřil Zelí (pohádka o Lotrandovi a Zubejdě) – takový odborný pindy.

Souhlas jde o takový odporný pindy. Vůl zůstane volem a pařez pařezem, což platí stoprocetně na nás. Nejlepší je na nás kůl a hůl, tomu rozumíme lépe. Vždy jsem byl raději, když mně zmlátili, než kdy jsem musel chodit do tý pitomý školy (včetně té zvláštní) a poslouchat tam ty pitomý kecy a pindy vo ničem, vo zelí a vo něčem ještě horším (vo h.).

Aleš
Aleš
9. 2. 2015 16:17

Jiří Wolker: Slovo pindy bude určitě odvozenina od slova Pindos. V přeneseném významu se dá povědět. Chlap jak hora a hora jak hovno. Cesta do pekla bývá dlážděna bohulibými úmysly. Na výmluvy typu „Já jsem myslel“ odpovídá kamarád ostravacky: „Ne, tys nemyslel!“
Rozhodčí je intelektuál….

J. W.
J. W.
9. 2. 2015 16:28

Sio napsal Ani mi to nevešlo do 2000 znaků. *** Abychom si na závěr pomohli příkladem či hádankou, tak z fyziky například víme, že každý trojrozměrný objekt je nadán těžnicí (svislou osou). Rozborem objektu však žádnou těžnici nikdy nikde nenacházíme. Přesto na základě neexistujícího jevu, například vypočítáváme statiku těles. Avšak nebýt těžnice, žádný trojrozměrný objekt by přece neexistoval? Je tedy neexistující těžnice prvotní podmínkou existence trojrozměrného objektu? Každý, kdo trochu ovládá fyziku ví, že se jedná o imaginární úsečku spojující těžiště dvou objektů, které se přitahují gravitací. V případě, že jeden z objektů je Země a druhý je dostatečně blízko,… Číst vice »

J. W.
J. W.
9. 2. 2015 16:34

Aleš napsal Jiří Wolker: Slovo pindy bude určitě odvozenina od slova Pindos. V přeneseném významu se dá povědět. Chlap jak hora a hora jak hovno. Cesta do pekla bývá dlážděna bohulibými úmysly. Na výmluvy typu „Já jsem myslel“ odpovídá kamarád ostravacky: „Ne, tys nemyslel!“ Rozhodčí je intelektuál…. No, právě správně. Rozhodčí o všem dělají intelektuálové, protože větší natvrdlé pitomce a omezence (velice mírné výrazy) už nesehnali. To přece ví každý, že chlap = h…o, a naopak, jinak by ze sebe h…a nedělali chlapi, a chlapi ze sebe zase h…a. (Ano, správně je u chalpů vždy měkké „i“ – symbol mužství… Číst vice »

Aleš
Aleš
9. 2. 2015 16:50

Já jsem měl na mysli popěvek hokejových rowdies zakládající se na podobnosti slov, ne pindy o hovně.

Sio
Sio
9. 2. 2015 18:43

Kurňa, J.W. Už dwa dny schwálně obcházím z dálky tu kuchařku pro psy, abych měl klid k meditaci. A wy si mě klidně najdete tady.

zart
zart
9. 2. 2015 22:11

Pane Schwarz, Váš článek se mi velice líbil. Mohl byste mi odpovědět na můj problém? Jsem již v důchodu. Celý život jsem viděla v lidech božské bytosti, milovala jsem je vzdor jejich ústrkům, ale oni mne celý život přesvědčovali a přesvědčovali, až jsem nyní krátce před smrtí zjistila, že jsou (s odpuštěním) úžasní pitomci. Nemohu se s tím smířit. Hledám sebekriticky chybu v sobě…

J. W.
J. W.
9. 2. 2015 22:24

Sio napsal Kurňa, J.W. Už dwa dny schwálně obcházím z dálky tu kuchařku pro psy, abych měl klid k meditaci. A wy si mě klidně najdete tady. Kurňa, Sio, už jsme zase tady, máme holé ruce (japonský překlad je skvělý), lépe hole v ruce. Co je to ta metidace? My dwa a yaa se vždycky najdeme. Nevím jak Vy, to soukromá věc, ale yaa mám úžasnou radost z toho, že jsem blbý, zatímco ti druzí se tak trápí tím, aby byli chytří. Voni si totiž myslí, že vesmír je nekonečný, tak i když se potkají, tak se nechechtají. Vesmír znamená… Číst vice »

Petrc
Petrc
9. 2. 2015 22:38

zart napsal Pane Schwarz, Váš článek se mi velice líbil. Mohl byste mi odpovědět na můj problém? Jsem již v důchodu. Celý život jsem viděla v lidech božské bytosti, milovala jsem je vzdor jejich ústrkům, ale oni mne celý život přesvědčovali a přesvědčovali, až jsem nyní krátce před smrtí zjistila, že jsou (s odpuštěním) úžasní pitomci. Nemohu se s tím smířit. Hledám sebekriticky chybu v sobě… Vážená paní! Děkuji Vám, za Váš dotaz. Naplňuje mne optimismem, pozitivní energií, nadějí a pozitivním myšlením. Mohu vám s klidným svědomím na smrt své zemřelé matky sdělit, že vůbec žádnou chybu v sobě sebekriticky… Číst vice »

J. W.
J. W.
9. 2. 2015 22:47

Aleš napsal

Já jsem měl na mysli popěvek hokejových rowdies zakládající se na podobnosti slov, ne pindy o hovně.

Sakra, mělo tam být „rozhodčími se dělají“. No právě. Mysli, Pravdo-a-leži. Jsou to hovna o pindě. Omlouvám se, myslel, jsem že jde o ovesné vločky s roztoči jak píšeš „mysli“. Sráčové se se bojí jít si rozmlátit huby, dělají těm rowdies rozhodčí s píšťalkou místo něčeho jiného, a hrajou si na chlapy, čili jsou hovna, a zložili si na tom super byznis – říkají mu svoboda, demokracie, legislativa, právo, spravedlnost, zákon, morálka, humanita atd., ale je to vodporný sliz. OK?

Aleš
Aleš
9. 2. 2015 23:53

Tak, tak, rowdies alias sráčové a jejich parafráze na My všichni jsme Charlie alias My všichni jsme idioti či my všichni školou povinní. Herci s velkým H. Třeba by do školních osnov mohli zapracovat žlutomodré kalhotky či podprsenky Agáty H. s motivem hvězd a pruhů. A jako novou hymnu bychom mohli mít tu Vyčítalovu a Parkanové trapárnu. A lež (ne na záda, ať se neudusíte zvratky) se stane pravdou a dojde ke konečnému vítězství formy nad obsahem.
http://www.youtube-pisnicky.cz/?v=c6QHBJ9Wtps

Alena
Alena
10. 2. 2015 5:13

všechno je zneužitelné. Pokud je člověk materialista, tak nastupuje oblbování naší TV, aj. sdělovacích prostředků. Pokud je věřící, tak jsou to církevní aj. autority, případně nová masová hnutí , které se mají stát světovým náboženstvím. Každý z nás má jít svou cestou, používat svůj rozum a intuici. Ti dole píšící si úspěšně dali gól do vlastní branky. Jen tak dál, hoši

Aleš
Aleš
10. 2. 2015 6:26

Alena: Víte, jak je to osvobozující (Arbeit macht frei!) až (ne)snesitelně lehkobytné se chvíli cítit lehce jako lehovista? Pro pochopení ta „diskuse“ souběžně probíhala i na jiném vláknu… To víte, tomu se (post)moderně říká tah na branku. Lidé jsou za to povyšováni na vedoucí posty, trpí společenským vzestupem a uznáním, mají pěkné výplaty a když používají rozum a intuici správným směrem, ani v dnešní zkurvené době nemusí řešit existenční problémy. Ale je to ta správná cesta? Moje určitě ne. Nemůžu však kafrat za jiné, ti si tu cestu takovou třeba vybrali. Ale jako nestranný pozorovatel vidím, že to je příčinou… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 2. 2015 7:27

Alena: Názorný příklad toho, jak jsou všichni společně Charlie, ať mají názory jakékoliv a strany barikády jakékoliv. Pravda ta si nezávisle na nich někde existuje. Ale pláče.
http://www.hokej.cz/jan-platil-fanousci-jsou-jako-prasata-az-je-nekdo-sereze-at-se-nedivi/5005529

Alena
Alena
10. 2. 2015 10:30

Aleši, na postmodernistické, pseudohumanistické či fašistické teorie kašlu, stejně jako na Charlieho, a nechci být společně Charlie.Lidé, kteří používají rozum a intuici správným směrem, jsou dnes spíše nešťastní, jak se to všechno řítí do ř… než by byli uspokojeni ze svých pracovních úspěchů.

Alena
Alena
10. 2. 2015 10:35

Aleši, jak mohu jásat, když zde na videích vidím umírat zcela nesmyslně lidi? A právě ti nej pravdoláskaři si do Prahy pozvou fašisty? s těmi lidmi mne laskavě nespojujte

Aleš
Aleš
11. 2. 2015 9:08

Alena: To bych si určitě nedovolil. Ani nechci, abyste jásala. Spíš jsme s panem Waschkem spáchali něco, jako když vojáci před bitvou se ožerou jak carští důstojníci. Aby ten další den nějak přežili. Zkuste zapřemýšlet nad tím názorným příkladem s tím hokejistou. Lidé kteří něco chtějí a verbálně to zdůrazňují, ale v konečném důsledku se přičiní o to, že jako užiteční idioti společně se svými oponenty skončí jako všichni ti Charlie. To nebylo nic osobního proti Vám.

Sio
Sio
15. 2. 2015 21:31

J. W. napsal Kurňa, Sio, už jsme zase tady, máme holé ruce (japonský překlad je skvělý), lépe hole v ruce. Co je to ta metidace? My dwa a yaa se vždycky najdeme.Nevím jak Vy, to soukromá věc, ale yaa mám úžasnou radost z toho, že jsem blbý, zatímco ti druzí se tak trápí tím, aby byli chytří. Voni si totiž myslí, že vesmír je nekonečný, tak i když se potkají, tak se nechechtají. Vesmír znamená „V“smír, případně W-smír, čili třeba smíření dvou nahoře směrem do jednoho dole. Je to jistě lepší, než ten umrlčí intelektuální sex vykastrovaných hnidopichů nahoře. Dolskij… Číst vice »