Kapitulace Francie / Přeformátování EU

Po osm měsíců trvající „podivné válce,“ během níž se na západní frontě prakticky neodehrávaly žádné válečné události, zaútočila 10. května 1940 německá vojska na Francii. 22. července 1940 francouzská Třetí republika podepsala příměří s Třetí říší. Fakticky šlo o kapitulaci.

Mimochodem, kdyby Němci tehdy nespěchali, historie 2. světové války zejména a světová historie celkově mohly proběhnout podle jiného scénáře. Naši budoucí spojenci, Angličané a Francouzi, plánovali na léto 1940 útok proti Sovětskému svazu. 

Stovky letadel měly ze základen v Sýrii a Iráku rozbombardovat ropná pole Baku. (Pozn. překl.: Zde získával Sovětský svaz 90 procent své ropy.) Kdyby šanci nanést úder využili, není vyloučeno, že by se spojenci ocitli ve stejném zákopu s Hitlerem. Vést současně jednu válku s Německem i Sovětským svazem Západ v žádném případě nemohl, takže s Hitlerem by musel uzavřít mír.

Tehdy se ale vše odehrálo, jak se odehrálo, a nyní, po 77 letech se historie, jak to vypadá, opakuje. Ne doslovně, samozřejmě, ale celkový plán událostí je velmi podobný a také data událostí jsou téměř totožná.

7. května byl zvolen a 15. května nastoupil úřad nejmladší prezident Francie Emmanuel Macron. 20. června proběhnou ve Francii parlamentní volby. 7. května oznámil Gazprom stavbu podmořské části plynovodu Turecký proud. Předtím, během dubna, Evropská unie pod tlakem Německa stáhla všechny námitky proti stavbě Severního proudu 2.

Souvislosti mezi těmito událostmi jsou nepřímé a na první pohled nezřejmé, ale existují. Nehledě na to, že EU je nazývaná Čtvrtou říší, analogicky podle Třetí říše, která sjednotila Evropu před 77 lety v téměř stejných hranicích.

A co vidíme dnes?

Francie dostala slabého prezidenta při silném radikálně pravicovém soupeři. Tyto volby byly nazývány „hlasováním pro nebo proti Le Penové.“ Pravicová vůdkyně, která dosáhla ze svého pohledu velmi dobrého výsledku (asi 35 procent hlasů), vede svou Front National s nadšením do parlamentních voleb, do kterých zbývá jen něco málo přes měsíc.

Přičemž v parlamentních volbách Francouzi nebudou pociťovat pro prezidentské volby tradiční nezbytnost spojit se, aby nebyla k moci připuštěna pravice. Samozřejmě, že Front National nezíská většinu mandátů, ale získá víceméně solidní zastoupení. Podle prognózy výsledků by měla získat 25 až 30 poslaneckých mandátů. Ale pravice (Front National), která má dnes po dvou mandátech v Národním shromáždění a Senátu Páté republiky, nejen zlepší svůj výsledek deseti- až patnáctinásobně. Také získá skvělou tribunu pro propagandu. A společnost si začne zvykat na to, že Front National jako součást vrcholné politiky je něco naprosto přirozeného.

To hlavní spočívá v tom, že Macron prakticky nemá šanci vytvořit spolehlivou proprezidentskou většinu. Slabý prezident bude muset brzy začít spolupracovat s jemu opoziční koaliční vládou.

V letech 1932 – 1940, během prezidentství Alberta Lebruna,  se Francie také sjednocovala proti pravici. Usilovaly o to vlády Lidové fronty (Front populaire) v letech 1936 – 1938 i kabinety vedené Eduardem Daladierem v letech 1938 – 1940. Ale všechno se zakončilo tím, že poslední vláda Třetí republiky vedená Paulem Reynaudem z vůle Národního shromáždění předala moc maršálu Pétainovi, nejpravicovějšímu francouzskému politikovi, autoru konceptu kolaborace, který přizval francouzský lid ke spolupráci s Hitlerem při vytváření „nového řádu“ v Evropě.

Už nyní Front National příliš nepřipomíná okrajovou stranu z éry pod vedením Jean-Marie Le Pena. Kromě toho, situace je stejná jako předválečná. Slabé a neefektivní levo-pravé koalice se sjednocují, aby nepustily k moci pravicové radikály, přičemž slouží jen k zvyšování jejich popularity.

Front National může už v následujícím volebním období reálně žádat o přístup k moci. A stejně tak i o prezidentskou pozici a zformování koaliční většiny v parlamentu.

Ale pravice se může dostat k moci i dříve. Konec konců Pétaina učinila lídrem Francie drtivá vnější porážka. Pátá republika se nachází na prahu katastrofy analogické té, která znamenala konec Třetí republiky. Macron nevypadá jakou současný de Gaulle, který by byl schopen tuto katastrofu odvrátit. A to i když se vše obejde bez války.

Ne náhodou jsem zmínil úspěchy Gazpromu při pokládání plynovodů, které dovolují dopravu plynu do EU mimo tranzitní země. Tyto plynovody jsou vázány na Německo a Turecko, což zvyšuje význam těchto zemí pro Evropskou unii. Ankara směřovala do EU mnoho let a hlavním protivníkem jejího přijetí byla Francie. Vztahy Paříže a Ankary se navíc komplikovaly proto, že Francie, ve které se nachází silná arménská diaspora, mnohá desetiletí ne bez úspěchu lobuje za uznání arménské genocidy v letech 1915 – 1917.

V té samé době bylo Německo za 1. světové války spojencem Turecka a v 60. až 70. letech do Německa přesídlily miliony Turků. A nyní, nehledě na složitost vztahů mezi Berlínem a Ankarou, jsou odsouzeni ke spolupráci v otázce syrských běženců. Účast ve společných projektech plynovodů s Ruskem, díky kterým se Německo stane plynovou křižovatkou pro střední a východní Evropu a Turecko začne hrát stejnou roli pro jižní Evropu a Balkán, nutně doplňkově tyto dvě země sblíží. V plynové politice je krajně důležitá koordinace.

Evropskou unii už dříve nazývali německým projektem, od čehož se odvozuje na minulost odkazující termín Čtvrtá říše. Německo-turecká dominance v otázce dodávek energonosičů učiní EU doménou Berlína (je nepravděpodobné, že by Turecko někdy vstoupilo do EU, takže německou hegemonii v EU prakticky nic neohrožuje).

Připomínám, že až dosud šla řeč vždy o německo-francouzské dominanci v EU. Macron získával hlasy tím, že vyzýval sjednotit se proti euroskepticismu, nedopustit „brexit na francouzský způsob“ a udržet pozici Francie jako lídra jednotné Evropy.

Mezitím francouzská ekonomika už před pěti lety přestala odpovídat těmto ambicím. Finanční systém Páté republiky je také podkopán. Na rozdíl od Le Penové, slibující návrat národní měny, aby byly ozdraveny státní finance, Macron nepochybuje o nezbytnosti setrvání v eurozóně. A to finančně-ekonomickému systému nedává žádnou šanci.

Až přibližně v roce 2020 vznikne plná plynová závislost Evropy na Německu a Turecku, Francie se stane druhořadou mocností – velkým Polskem. Dá se očekávat, že Paříž bude postupně vytěsněna z jednacích formátů určujících světovou budoucnost (normandského a minského, ve kterých se vytváří budoucnost nikoliv Ukrajiny, ale Evropy a ženevského, kde se Západ pokouší ovlivnit nikoliv osud Sýrie, ale Blízkého východu; do Astany se už Paříž nikdo pozvat nechystá).

Hlas Francie v EU už dnes znamená málo. Odchod Velké Británie a opad zájmu o Evropu ze strany USA výrazně zvýšili politický význam Německa, Berlín je už dávno hlavním evropským finančníkem. Spuštění Severního proudu 2 postaví do závislosti na Německu celou evropskou ekonomiku.

K tomu, aby se porážka Francie v boji za Evropu stala očividnou samotným Francouzům, stačí vznik jakékoliv konfliktní situace, jakákoli divergence zájmů Německa a Francie v rámci EU. Paříž se uvidí jako jediná osamocená ve střetu s Evropou sjednocenou ve Čtvrté německé říší.

Šok z prohry bez války nebude menší než šok z vojenské porážky před 77 lety. Myslím, že důsledky v podobě plné diskreditace celého politického systému a příchodu na tomto základě k moci takové pravice, že vedle nich National Front Marine Le Penové bude představovat levicové křídlo parlamentu, budou podobné.

Jenom exilovou vládu už nikdo vytvářet nebude.

Zdroj: https://ria.ru/analytics/20170510/1493941631.html

Překlad: Croix

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
15. 5. 2017 18:01

Snížený zájem americké Trumpovy administrativy o Evropu je dočasný. Projekt hedvábné stezky geopoliticky narazí na Polsko,které budou Američané držet společně s dalšími státy Střední Evropy a Itálií. Nepochybně projekt Nová Evropa narazí na jakýsi kordon,který ji v americké réžii oddělí od Rusko-Ásijské části stezky.Tady vidím mimořádný význam Zemana,který představuje politickou záruku geografického propojení Německa s Ruskem a Čínou po eliminaci rusofobního režimu na Ukrajině. Slovensko je zřejmě chápáno společně s Českem jako Československo před IIWW. Problém Francie se hedvábné stezky dotýká jen zcela doplňkově. Osobně mám zato,že za Macrona dojde ve Francii k občanské válce na rasovém a náboženském základě.… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 5. 2017 8:16

Když vyhlásili zvolení Macrona, tak jsem si pomyslel: „Se jim v té Francii zatím žije ještě pořád moc dobře … „.

No, člověka vždy potěší, když zjisdtí, že si něco nemyslí jen on sám:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/F-R-Cech-se-neudrzel-Jen-kecy-At-si-Macron-zamete-pred-vlastnim-prahem-Marseille-uz-je-vic-muslimska-nez-krestanska-487759

hudryper
hudryper
16. 5. 2017 10:33

Vzpomínka na dobré časy socialistů v Evropě a katastrofální „úroda“ , kterou zasel a stačil sklidit
zejména Toni Blair, ustřední zrádce a ničitel tržně sociální Evropy :
http://www.hlavnespravy.sk/socialni-demokrati-v-europe/1003836

Gatta
Gatta
16. 5. 2017 11:08

Re hudryper – mám dojem, že tzv. „socialistické a sociálně demoktratické strany“ zastupují delší dobu už jen privátní zájmy svých poslanců a svých sponzorů.

Trochu o jiném – pěkná zkratka:
http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=Hard_times.jpg

fajt
16. 5. 2017 11:27

Gatta napsal

Re hudryper – mám dojem, že tzv. „socialistické a sociálně demoktratické strany“ zastupují delší dobu už jen privátní zájmy svých poslanců a svých sponzorů.

Trochu o jiném – pěkná zkratka:
http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=Hard_times.jpg

jenom, kurwa, zase nebudovat lepší časy, prostě dojet ten marasmus do mrtě, do totálního exitu. ..)

hudryper
hudryper
16. 5. 2017 11:39

Gatta napsal http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=Hard_times.jpg Zajímavá diskuse pod článkem. Samí muži a přitom by to chtělo vyjádření těch,kterých bylo vždy prý nadbytek, s výjimkou Číny po politice jednoho dítěte. Co já od nich slyšel,tak pro vzdělanou a inteligentní mladou ženu na začátku její připravenosti stavět společně s partnerem hnízdo a do něj vložit společné geny,minimálně v poslední dekádě v naší civilizaci skuteční chlapi nějak nejsou ! Zato je přehršel tvorů na první pohled mužského pohlaví,co nosí krajkové spodní prádlo,bydlí u mamá a podle všeho,co o sobě trousí ,si šťastně „užívá“. Mladým ženám ubíhají léta,začnou být ve stresu,že budou bezdětné a tak prostě… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 5. 2017 12:05

Nemám čas si pustit Pjakina, tak jeho pořad aspoň odkážu na om. Ani nevím zda vyrukoval s něčím zajímavým, čtenáři posoudí, já možná někdy později.
https://cz.sputniknews.com/videoklub/201705165295682-politolog-pjakin-otazka/
Původně jsem chtěl odkázat tohle, signál přeformátování západu ne zrovna podle Sörösových úchylností:
Jako prezident jsem se s Ruskem chtěl podělit (na veřejném setkání v Bílém domě). Mám na to plné právo,“ napsal Trump na svém Twitteru o předání informací o IS.
Zdravím hudrypere, pěkný komentář

Béda
16. 5. 2017 12:35

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Dlouho-nevydrzite-Bud-prijmete-uprchliky-nebo-zaplatite-varoval-Cechy-pred-EU-politik-Le-Penove-A-Okamura-dodal-ze-Sobotka-jiz-migranty-prijima-a-maji-dostat-i-pridelene-byty-487970 Hottinger vystoupil s přednáškou, která analyzovala současnou situaci ve Francii a v Evropě a její příčiny. Připomněl, že již maršál Pétain s Hitlerem chtěli budovat Novou Evropu bez hranic a v roce 1941 o tom dokonce v Paříži proběhla výstava (o tomto tématu informuje ve své knize i historik John Laughland). Hitler, CIA a první předseda Evropské komise… Připomněl i právníka Waltera Hallsteina, jehož Hitler požádal, aby vypracoval pravidla pro fungování Nové Evropy, kde by občané nerozhodovali o ničem. Hottinger řekl, že k tomuto plánu se po druhé světové válce vrátili Američané. Walter Hallstein se stal prvním předsedou Evropské… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 5. 2017 12:37

PS
Nakonec ty dobré časy i ženy umí změnit …
http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=feminism_then_and_now.jpg

Béda
16. 5. 2017 12:38

Tamtéž o Francii: … Hottinger řekl, že EU má negativní vliv na francouzskou ekonomiku. Sedm milionů lidí je nezaměstnaných ve všech kategoriích a 11 milionů lidí žije v chudobě. 200 farem bankrotuje každý týden. Dluhy Francie jsou 2200 miliard euro, tedy 93 procent HDP. „Euro vytváří nezaměstnané,“ prohlásil. Euro totiž nevyhovuje všem ekonomikám, protože ty jsou rozdílné. Euro nejvíce vyhovuje Němcům. Též připomněl, že Francouzi v roce 1957 nehlasovali v referendu o vstupu do EHS. Slibovalo se zachování národní suverenity, plná zaměstnanost a prosperita. Nic z toho EU nepřináší. Když Francouzi hlasovali proti Evropské ústavě, tak poté přišel Sarkozy a… Číst vice »

Béda
16. 5. 2017 12:39

dokončení:
… Macron je prý psychicky nevyrovnaný. V kampani byl financován Rothschildy a byl podporován NATO.

Macron na začátku neměl žádný program. V kampani použil gymnazisty, kteří navštívili 300 tisíc Francouzů a kteří sbírali data. Z dat mu prostřednictvím data processingu vyšla nejoblíbeněšjí slova, která pak používal ve svých projevech.

Macron měl masivní podporu všech médií. Jeho voličská základna tvoří ale pouze 24 procent Francouzů čili dle Hottingera nebude mít většinu ve francouzském parlamentu.

Gatta
Gatta
16. 5. 2017 12:41

No a ještě jednu k tématu Macron :-)
http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=macron_1983.jpg

Admirál
Admirál
16. 5. 2017 12:49

Na Aktuálně je titulek, „Na soukromé škole povolili žákům z důvodu genderové vyváženosti nosit sukně“ – dál jsem to nečet.

Pokud je to od žáků „zašvejkování“, klobouk dolů, byt tam žákem, měl bych apartní sukni.

Myslí li to vážně, volejte chocholouška. Na důchod nás nic pěkného nečeká.

Gatta
Gatta
16. 5. 2017 13:00

Re Admirál:
Dokud na planetě nezemře poslední živý organismus, tak jako teče voda z kopce, tak si v plynoucím čase „život“ vždy najde cestu dalšího vývoje. Je to jednosměrný proces.
Vadné jedince přitom vyřadí a nevyhovující směry vývoje ukončí.

peter.
16. 5. 2017 13:20

Gatta napsal
Vadné jedince přitom vyřadí a nevyhovující směry vývoje ukončí.

Absolvovala genderové štúdie:
http://www.rouming.cz/upload/wut2121.jpg

Starý doktor
16. 5. 2017 14:06

Velmi pěkne sumarizující J. Kedmi nejen k tomu proč se Evropa nepoučila z II. sv. války i poznámky ke Francii. Doporučuji.
Я.Кедми: Европу Вторая мировая ничему не научила
https://www.youtube.com/watch?v=Knddk8hjBlY
Přidávám nový historický pohled na předválečné období na základě archivních dokumentů.
Stanislav Morozov: K útoku na SSSR mělo dojít již v roce 1935
http://www.novarepublika.cz/2017/05/stanislav-morozov-k-utoku-na-sssr-melo.html