Kdo chce v Česku žíti, musí zdravý býti

Březen 27, 2012


V symbolických pět minut po dvanácté začala v Praze před ministerstvem zdravotnictví demonstrace proti pokračování škrtacích zdravotnických reforem. Poprvé ji spolupořádalo sedm organizací, kterým není lhostejné, kam se propadá Česká republika pod vedením vlády Petra Nečase. Náladu lidí vyjádřil i plakát, který tvoří titulek zprávy o včerejší vystoupení pobouřených a nespokojených lidí. „Je neuvěřitelné, že ministr Leoš Heger má na stole vyhlášku, podle které by měl být snížen počet zdravotnických lůžek dětských pacientů na polovinu (!), na internách o čtvrtinu, pacient by se měl dostat k praktickému lékaři do 45 minut, přičemž na dodržování lhůt by měly dohlížet zdravotnické pojišťovny,“ upozornila Dagmar Žitníková, předsedkyně OS Zdravotnictví a sociální péče ČR, která ještě dodala: „My si evropský standard zdravotnictví brát nenecháme, proto protestujeme a budeme protestovat dál.“


Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, uvedl, že chystaná drastická redukce zdravotnických zařízení a péče se projeví nejen v tom, že lidé s onkologickým onemocněním budou čekat na operaci více než půl roku, takže do té doby patrně zemřou, ale například v léčebnách dlouhodobě nemocných se má o 250 pacientů starat jeden lékař, dvě sestry a pár pomocných pracovníků. „Ministr Heger na naše připomínky nereaguje, na dopisy neodpovídá, vzájemné komunikaci se vyhýbá. Může být takový člověk ještě ministrem?“ – zeptal se Václav Krása.


Škrty mohou mít tragické důsledky

„Vláda testuje trpělivost důchodců, kterým sice přidala 172 korun měsíčně, aby jim neuváženými škrty sebrala 500 korun. Proto se připojíme ke všem protestům,“ ujistil Zdeněk Pernes, šéf Rady seniorů ČR.

„Vládní škrtací mánie se týká studentů i seniorů, pacientů i lékařů, tedy obyčejných lidí, na kterých se šetří, zatímco rozkrádání a korupce dál bují. Proti takovým praktikám a takové politice musíme postupovat všichni společně,“ vyzvala Karolína Babičková, zastupující vysokoškolské studenty.

Ve stejném duchu hovořil i Milan Kubek, předseda České lékařské komory, který zdůraznil, že vláda šetří na lidech, zdravotnickém personálu, lékařích i pacientech. Její záměry jsou ve svých důsledcích až nelidské. Zrušením 40 procent porodnic asi chce demonstrovat, že právo na život mají od narození jen nejsilnější. „Jaká bude úroveň péče, když na ARO bude mít jeden lékař na starost 12 pacientů a v běžné nemocniční péči se má jeden lékař starat o 25 pacientů? Je to nehoráznost. Jedině společně máme však šanci zdravotnictví zachránit,“ připomněl Milan Kubek.

Proti vládním nehoráznostem se musíme bránit

V humánní společnosti je zdravotnictví věc veřejná a ne soukromá. „Když slyším, že lékař by se měl starat o 250 pacientů, tak lze říci, že teprve Nečasova vláda dělá z lidí supermany. Proti takovým nehoráznostem se musíme bránit, jinak to špatně skončí,“ zdůraznil Pavel Čižinský, mluvčí iniciativy ProAlt.

„Ve zdravotnictví nejde o nic jiného než o plíživou privatizaci českých nemocnic,“ upozornil Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. „Nejprve nesmyslnými zákony a vyhláškami žene vláda nemocnice do ekonomických problémů, aby je pak mohla snadněji prodat soukromníkům. Vláda, která nedodržuje ani písemné sliby, nemůže mít naši důvěru, měla by podat demisi,“ vyzval Martin Engel.

Luboš Olejár, předseda Svazu pacientů na dojemném příkladu z praxe v Mostě ukázal, kam vede politika současné trojkoalice. Důchodkyně v lékárně musela oželet pro ni důležité léky, protože by jinak neměla na potraviny. „Co je to za vládu, když se lidé musí rozhodovat mezi léky a jídlem? Kam až to spějeme?“ – zeptal se demonstrantů Luboš Olejár.

„Vláda si neuvědomuje, že za jejími nepromyšlenými škrty jsou lidské osudy. Kdyby se se stejným zaujetím jako škrtům věnovala potírání korupce, měli bychom se všichni dobře,“ konstatovala Radka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS, která demonstraci moderovala. Na závěr pak přečetla dopis účastníků demonstrace adresovaný ministru Hegerovi. Vyzývají ho, aby zastavil nedomyšlené omezování zdravotnické péče. To povede k rozvrácení dosud fungujícího systému, který je přes všechny nedostatky na dobré evropské úrovni.

1.

Zdravotníkům ani pacientům se nelíbí dojezdové doby k lékaři a čekací lhůty na operace. Bojí se proto, že péče bude nedostupná.


2.


Strach ze zdravotnické reformy demonstrovala i přihlížející paní Smrt.


3.

Na demonstraci se sešlo asi 250 lidí, mnozí z nich byli se zdravotním postižením


4.

Na závěr demonstrace přečetla místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, která akci moderovala, dopis účastníků ministru Hegerovi.


Foto: lev


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments