Kdo zachrání evropské země před fašismem?

(od 21. min.)

Svůj dnešní komentář k aktuálním událostem věnuji ani ne tak taktickým, jako spíš strategickým momentům.

Jde o to, že informace, které jsme obdrželi v posledních dnech, svědčí o tom, že se na Ukrajině zformoval takový klasický fašistický režim, který zuřivě nenávidí všechny, včetně vlastních občanů, pokud neprojevují divokou lásku k němu. A historie toho, co dělají, počínaje laboratořemi zabývajícími se bakteriologickou válkou až po špinavé bomby a mučírny atd. u normálního člověka vyvolává odpor. Jsou to lidé, jejichž část dokonce zažila sovětskou moc – jak si vůbec mohou takto vést?

Jistěže lze hovořit o tom, že podstatná jejich část nosí v náprsní kapse fotografii svých dědů, kteří za 2.světové války sloužili v Ukrajinské povstalecké armádě (UPA) a už tenkrát byli fašisty, ve skutečnosti ale je vše mnohem záludnější.

Jde o to, že Západ, a já jsem o jejich projektu už nejednou psal, se propadá do neobyčejně silné krize. Výsledkem této krize je vymizení střední třídy, a my vidíme, že všechny kontrolní mechanismy elit vůči společnosti byly v posledních desetiletích vystavěny právě na existenci střední třídy. Tedy všechny sociální sítě, veškerá společnost spotřeby zjevně předpokládá, že je velmi velká vrstva 50 až 60 i více procent populace, která do takového modelu pasuje – mají zdroje příjmů. Nebudeme se zabývat tím, odkud je berou, protože je to čistě ekonomické téma a já jsem ho velmi podrobně popsal v knížce „Vzpomínky na budoucnost“ a dokonce už i před 20 lety v knize „Úpadek dolarového impéria“.

Pro nás je zásadně důležité, že pokud zatím máme obrovský objem více než 50 % obyvatelstva deklasovaného elementu, tedy zchudlého a velmi naštvaného tím, že ho připravili o obvyklý způsob života a ono nemá ponětí o orientaci v situaci. O tom, že existují tři směry síly.

První je komunistický, a ten hned vyřadíme, protože jde o „Rudý projekt“, který Západu naprosto nevyhovuje.

Druhým je náboženský šovinismus, který ovšem nevyhovuje hned ze dvou příčin:

  • je strašně konzervativní a proto nevyhovuje liberálním bankéřům;
  • druhou příčinou je, že v západní Evropě jsou velmi silné islamistické skupiny, které jsou právě náboženskými šovinisty, a toto okénko je tedy už obsazeno.

A zbývá jen třetí směr – šovinismus nacionalistický.

Jinými slovy, západní a především evropské elity při přemýšlení na téma, jak budou dále řídit společnost, došly k závěru, že musí vytvořit velké množství nacionalistických skupin fašistického ražení, které budou bojovat mezi sebou, ale i sе zdivočelými islamisty, a prostřednictvím řízení těchto skupin oni budou řídit společnost. Podle mého názoru vidíme, že to, co se děje na Ukrajině, je nácvikem těchto technologií. Jinak řečeno, Ukrajina je polygon, na němž západní elity testují technologie, které budou používat ve svých zemích.

Hrůza, jež se dnes objevuje v očích západního obyvatele (už k nám přicházejí informace o francouzských, italských a dokonce i o německých) souvisí s tím, že oni při pohledu na události na Ukrajině začínají chápat, že totéž brzy přijde k nim. Mimochodem, i proto se tak intenzivně vypracovávají technologie výchovy k nenávisti – v našem případě vůči Rusům. Přitom je třeba chápat, že to je jen začátek a ve skutečnosti se budou testovat technologie nenávisti vzájemné.

Co z toho vykvete, je otázka složitá, protože nikdo dávno ve skutečnosti neviděl, jak to vypadá, když se velmi prudce propadne životní úroveň obyvatelstva. Připomenu, že taková situace vznikla v Evropě ve 30. letech minulého století, kdy ze severu k jihu a od západu na východ byly v celé Evropě jen dva státy, které bylo možno alespoň relativně považovat za demokratické – Švýcarsko a Československo. Ve všech ostatních státech byla v různě tvrdé míře diktatura, přičemž většinou nacionalistického ražení. V SSSR to byla komunistická diktatura – ačkoli, v jistém smyslu bylo v SSSR pro prostého člověka demokracie více – s výjimkou let 1937-38, která souvisela s konkrétními vnitropolitickými zmatky. Jinak všude to bylo stejné – s výjimkou Československa, které zničili v roce 1938, zatímco Švýcarsko se zachránilo zázrakem, jednak díky horám, jednak později měl Hitler jiné starosti.

Tak, takový je obrázek. Andrej Devjatov*) ne nadarmo mluví o „Černé internacionále“ – starých evropských elitách, pro něž je téma fašismu tématem obvyklým, protože Hitler byl prvním pokusem „Černé internacionály“ starých šlechtických rodů o navrácení moci poté, co je rozehnali po 1. světové válce, kdy byla zlikvidována čtyři kontinentální evropská impéria: Německé, rakousko-uherské, osmanské a ruské. Zůstalo jen britské.

A v této situaci je pochopitelné, proč je taková nenávist ze strany nynějšího vedení Západu, především evropského. Jde o to, že my nejenže jsme zemí, která nechce poslouchat, ale udělali jsme ještě jednu, a pro ně velmi nebezpečnou věc – narušili jsme jejich experiment. Ukázali jsme, mj. i jejich obyvatelstvu, že existuje síla schopná toto obyvatelstvo ochránit. A to je věc strašně nebezpečná, protože ve většině případů je řízení možné jen tehdy, jestliže se lidé domnívají, že není alternativa. Ale pokud alternativa je, vznikají různé pokusy se z této situace dostat.

Já jsem hluboce přesvědčen, že to, co dnes dělá Rusko, je pokus o nabídnutí šance národům Evropy. Protože je, obecně vzato, táhli na provázku, do stejné konstrukce, kterou vidíme na Ukrajině – krutého krvavého fašismu. Dej Bůh, aby se jim to nepovedlo! Ale v každém případě je třeba se podívat na situaci naprosto střízlivě: My jsme právě přistoupili k likvidaci nástupiště evropského fašismu, a to už vlastně na našem území…

*) Andrej Devjatov (1952) – sovětský a ruský pracovník tajných služeb, spisovatel, publicista, vojenský expert na Čínu.

Michail Chazin (*1962, Moskva) je ruský ekonom, publicista a bloger, bývalý člen Putinovy vlády.

Překlad: st.hroch 20220315


Stanův komentář: Válka je nejlepší způsob, jak zavést nějakou formu totality, a to na obou stranách fronty. Je zajímavé sledovat, jak se Rusko „bojující proti fašismu“ samo stále více fašizuje. Ostatně u nás vidíme stejný proces, kdy „záchrana našich životů před smrtící pandemií“ a posléze „obrana naší demokracie před autokratem Putinem“ likvidují naše občanská práva a svobody spolehlivěji a rychleji, než by to kdy svedl nějaký samozvaný diktátor.

Komentáře jen na vlastní nebezpečí, Stříž má oči ostříží…

4.9 17 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
17. 3. 2022 13:49

Jdu po headlajnu: NIKDO !
Přesto tvrdím: Šroubů je dost. Ovšem nedostává se šroubováků.
Dneska mi jedna ženská povídá: Na čmelákovi jsem byla dvakrát a přesto jsem minulý týden marodila se chřipkou. Mrkla na mě dodala: Konečně je mám u prd.le.

orinoko
17. 3. 2022 14:10

Ať máš kolťák nízko u pasu, ať jsi třeba zloděj stád … Bidet blízko tvého Texasu, bude svý stádo mul neochvějně hnát ….

kolťák u pasu.jpg
fajt
17. 3. 2022 17:51

po nástupu biden boys do bílé chýše měla americká korporace jenom jeden pohled a v podstatě jeden cíl k Rusku – operaci Barbarossa 2 – protože Kreml jednu zkušenost s podceněním agresivního a ve slibech falešného protivníka už dostal ( a byla krutobolestná, dodnes na na životech a historické paměti ruského národa silně patrná), tak nechtěl opakovat tu stejnou chybu znova – dalo by se říci, že tím taky začal aktivní proces odluky ruského paradigmatu od toho anglosaského, který se za staletí přežil a zdeformoval do globálního otroctví a nadřazenosti skupiny pomalu degenerujících elitářů, kteří se rozhodně nemíní s nikým… Číst vice »

Bety
Bety
17. 3. 2022 19:23

Za mlada jsem si myslela, že k fašismu je třeba nějaká speciální dispozice, teď už dávno vím, že to tak není.
Jeden úryvek z knihy Čau uprchlíci! říká:
Dejte lidem šanci ubližovat a ponižovat, povězte jim, že krutost je ctnost, a stanou se z nich zvířata. Adolf Hitler tenhle recept zkoušel v minulém století a fungovalo to. Dnes to samozvaní humanisté zkoušejí taky a pořád to funguje.

Dolmen
Dolmen
17. 3. 2022 19:41

Přivítal bych, kdyby se tu našel nějaký filosof a vykladač a ten termín fašismus poněkud osvětlil a definoval. Slovo fašismus si u nás, zejména ti starší (mladí už zřejmě ani netuší), spojují s hákovým křížem, řvaním Adolfa, zvednutými prackami a Heil Hitler, gestapem, heydrichiádou, vyvražďováním Židů, Slovanů, vyvražďováním a eliminací lidí se „špatným“ smýšlením. Ale je tohle ten ryzí fašismus, nebo je to fašismus nějak obohacený? Kolébkou fašismu je snad Itálie a tam byli ve fašistické straně i židé, pokud je mi známo. Eliminaci lidí  se „špatným“ smýšlením začíná pomalu, leč jistě, uplatňovat i „křehká“ česká demokracie. Jedná se tedy o… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Dolmen
17. 3. 2022 20:46

Je to myslím od V+W – “ Nad nikoho se nepovyšuj, před nikým se neponižuj „.
To je definice společnosti, která by se mi líbila.
Asi teď mnohé naštvu, ale socialismus byl podle mého systém, který k tomu měl , i když třeba nedokonale, nakročeno. Problém je, že dost lidí se nemůže smířit s tou první částí.

Alva
Alva
Reply to  Bety
18. 3. 2022 16:13

Říkal to král Miroslav ševci v pohádce Pyšná princezně.

Bety
Bety
Reply to  Alva
18. 3. 2022 18:01

Zřejmě máte pravdu. Taky mě to pak napadlo. Ale v duchu V+W je to taky.

bergpora
bergpora
Reply to  Dolmen
17. 3. 2022 21:30

Fasismus je termin oznacujici urcite obdobi italskych dejin, zcela chybne spojovany s nacismem. Dnes je termin naduzivany a proto nepresny a zavadejici, pouzivany spise jen jako urazka, nezli vysvetlujici nejaky proces. Prenesene jde o zainteresovani prumyslu na politickem smerovani a chodu statu a to za podpory aktivovani obyvatel v zajmu jejich zvysene angazovanosti v politicko- ekonomickych procesech. Coz neni dejinne zadna novinka, pokud pouzijeme slovo fasismus velmi obecne, byl fasismem nastup rimskeho cisarstvi, dale obdobi pred krizackymi vypravami, mobilizacni kampane za tricetilete valky, bonapartismus, stalinska predvalecna ekonomika, povalecna obnova nasi republiky a tak dale. Vsude, kde se do primeho chodu… Číst vice »

sifrin
sifrin
Reply to  Dolmen
18. 3. 2022 4:53

Ideologové přeměnili pojem fašizmus na nálepku a zcela zatemnili jeho obsah. Ten se prostě přepisuje, jak se to komu zrovna hodí. Ale myslím, že S. G. Kara-Murza fašizmus vymezuje velmi dobře: Východiskem je vznik liberalizmu, jako přeměny ‚člověka‘ ukotveného v čase a prostoru (společnosti-občině) na zcela samostatné ‚individuum’ (lidský prach – v liberální společnosti by se neměl používat pojem ‚člověk‘). Jenomže se ukázalo, že takováto liberalizovaná společnost velmi slábne (její ohromné nároky je nutné krýt zvnějšku), proto se začala hledat cesta, jak tento prach zase spojit. Tím se stal fašizmus (od slova fascie – svazek, snop). Fašizmus tak na rozdíl… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  sifrin
18. 3. 2022 8:44

Myslím, že tohle je dobré shrnutí.
Ale zkráceně bych řekla, že fašismus je o ovládání pomocí krutosti a lží zabalené do líbivých frází.
PODLE SKUTKŮ POZNÁTE JE – to je hlavní rozpoznávací znak.

Gatta
Gatta
Reply to  sifrin
19. 3. 2022 10:38

Dobre, jen by to chtělo vyjádřit t podstatu tak jednoznačně, aby se dal ten fašismus okamžitě poznat a bylo jasné co bude následovat. Sam ten pojem, je dnes záměrně rozmělňován a různě vědecky specifikován, či naopak omezován jen na jednotlivosti, aby se právě tomu poznání zabránilo. Moje soukromá definice – „Vladnoucí vrstva prosazuje jedinu cestu a to i bezohledným násilím jinak smýšlejících, včetně jejich fyzicke likvidace.“ V různých dobách a místech může mít jiný název a záminku (třeba náboženskou), ale vždy jde o: “ Násilné sjednocování společnosti v zájmů vládnoucí vrstvy a to jakýmikoliv prostředky.“ 40 roků tamu nazád, kdy… Číst vice »

peter.
Reply to  Dolmen
18. 3. 2022 7:16

B.Mussolini definoval fašizmus tak,že medzi slová fašizmus a korporativizmus dal znamienko rovnosti.Zamestnanci + zamestnávatelia + vláda – všetci v prospech silného štátu.Volá sa to „tripartita“ a tento princíp je do dnešných dní ukotvený v našom právnom poriadku.Fašizmus nebol ani rasistický ani antisemitský.Presadzoval vodcovský princíp,silný štát a uplatňovanie práva silnejšieho na podrobenie si slabších štátov. Nacizmus vychádzal z fašizmu,no líšil sa od neho tým,že vyznával šovinistický nacionalizmus a nadradenosť nordickej rasy nad všetkými ostatnými.Fašizmus bol o štáte a nacizmus o rase.Fašizmus sa upínal k antickému Rímu a nacizmus sa inšpiroval nordickými ságami. Fašizmus získal negatívne konotácie zásluhou Bulhara Dimitrova na 7.kongrese… Číst vice »

Last edited 3 let před by peter.
Achetaton
Achetaton
Reply to  Dolmen
18. 3. 2022 13:01

Fašismus jak ho definuje Pjakin – tak především neexistuje žádný „archaický“ a současný fašismus. Existuje prvek fašismu jako jeden z typů kultury společenského samořízení, který může existovat pouze v davo-„elitářské“ společnosti. Zde je třeba chápat, že podstata fašismu jako takového se projevuje v aktivní podpoře davu bezvýznamných lidiček v jejich ideovém přesvědčení, že systém zneužívání moci elitou je ten jediný správný. Kdy je tento nepravověrný systém, ve kterém elita zneužívá svou moc, prezentován jako ten správný pravověrný a tím se ve společnosti upevňuje tato nepravověrnost, která lidem brání, aby se z nich stávali skuteční lidé. Po celou dobu historie lidstva… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  Achetaton
18. 3. 2022 16:46

Tohle mi připadá jako nejvýstižnější definice, ten poslední odstavec. Když vezmu v úvahu, že rozpoznávací schopnost lidiček, na níž sází Bety, je velmi omezená, ba u většiny limituje k nule, a dále to, že technologické možnosti současných médií jsou téměř neomezené, pak máme k fašismu pěkně nakročeno. V podstatě jde jen o to, jaká banda ovládne média. Těch lidí stačí velice málo (Česko je názorným příkladem) a pak tu máme fašismus přikrytý pravidelnými „volbami“, tedy něco jako demokratický fašismus. Z demokracie zůstal volební cirkus, z fašismu vše ostatní. Móóóc pěkné!!! Čili vyplývá z toho, že pouze důsledná diverzifikace sdělovadel může… Číst vice »