Uplácení včera a dnes

…kdy již konečně někdo ukáže na pravé příčiny korupce, podplácení či uplácení?

Asi mi nikdo nevyvrátí, že příčinou korupce – říkejme tomu raději uplácení – je nedostatek či jakási nerealizovaná potřeba či zájem. Za minulého režimu byla celá řada nedostatkového zboží. Chtěl-li jsem toto zboží, vedlo to samozřejmě k uplácení. Například nebylo běžně k dostání jízdní kolo favorit; je pravdou, že jsem si mohl koupit jinou značku, kterých byl dostatek např. Ukrajina. Trval-li jsem však na značce Favorit – nebyl problém. Dej dvě stovky a do týdne ho máš. Problém, který však minulý režim mohl do určité míry vyřešit TRŽNÍ CENOU, pokud nebyl schopen rychle uspokojit danou poptávku. Ceny se však neurčovaly tržně, ale nákladově.

Dnes je nabídka zboží – řekl bych – co hrdlo ráčí. Problém je spíše na straně kupní síly,která je však velmi rozdílná. Téměř neomezenou má velmi malá menšina.  Dnešní příčinou uplácení je však nedostatek PRÁCE. I v celku poctivý občan či živnostník, nebo podnikatel, ač nerad, musí mnohdy uplácet, protože nejde o nějaký rozmar, ale o přežití, a v tom je ten podstatný rozdíl. Jestliže za minulého režimu šlo o to, mít něco, co nebylo životně důležité, uplácet jsem nemusel, protože na základní potřeby měl každý dostatečnou kupní sílu i při nejméně placené práci, které bylo dostatek. Jinak je tomu dnes, kdy již jde mnohdy bez uplácení o přežití, tedy o základní potřeby, jako je například střecha nad hlavou.

Otázka je tedy hamletovská – je možné oboje? Dostatek práce, kupní síly a zboží, co hrdlo ráčí? Myslím, že to možné je, ba dokonce je to nutné. Dnes při dané společenské produktivitě práce není problém vyprodukovat dostatek, jako tomu bylo kdysi v minulosti, ale produkci uplatnit na trhu. To však ortodoxní kapitalismus dokázat zřejmě neumí…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments