Když se kácí stát, létají (kosmické) třísky

V roce 1973 byla předními instituty SSSR rozpracována úvaha o možnosti využití opakovaně použitelných kosmických systémů.

V roce 1976 byl vývoj opakovatelně použitelných kosmických systému schválen. V roce 1984 bylo rozhodnuto o výcviku posádky pro testování analogu raketoplánu Buran BTS-02. Pro Buran byla na Bajkonuru postavena speciální přistávací dráha o velikosti 4500 x 84 m.

Plnohodnotný analog Buranu s označením BTS-002 byl vyroben pro letové zkoušky v zemské atmosféře. V jeho zadní části byly namontovány čtyři proudové motory, což umožnilo samostatné lety. První let raketoplánu Buran se uskutečnil 10. listopadu 1985.

První a jediný kosmický let Buranu (verze 1K1) se uskutečnil 15. listopadu 1988 v automatickém režimu bez posádky na palubě.

Let trval 205 minut, během nichž loď dvakrát obletěla kolem Země. Přistávací fáze se neobešla bez nouzové situace, která ve svém důsledku jen podtrhla úspěch tvůrců programu. Ve výšce asi 11 kilometrů Buran obdržel od pozemní stanice informace o povětrnostních podmínkách v místě přistání a náhle udělal prudký manévr. Loď opsala hladkou smyčku se změnou směru letu o 180° a na krátký čas se ztratila z dohledu a spojení. V řídicím středisku už málem vypukla panika, ale Buran se na přistání přiblížil z opačné strany. Automatika Buranu v reakci na vichřici totiž udělala bezpečnější rozhodnutí.

V roce 1990 byly práce na programu „Eněrgija-Buran“ pozastaveny. Dne 25. května 1993 byl program ukončen.

V roce 2002 byl jediný Buran létající do vesmírů poškozen po zřícení střechy hangáru na Bajkonuru v důsledku větrné smršti. Při nehodě zahynulo 8 lidí.

Toto výročí nám může sloužit k zamyšlení, nad velikostí rozvratu státnosti a jeho následného ekonomického úpadku. Vezmeme si i my poučení?

První let na oběžnou dráhu

Současnost

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
17. 11. 2018 18:09

Rusové to nejspíš netusili, ale ten název byl pro češtinu skvělou moznosti, jak kopat do kouli sovětské zrizeni.
To mi jen připomíná další lapsy. Tentokrát emericke. Ví nekdo, kde měl jejich slavný lunární modul umístěn to jejich slavné lunární vozitko? Dole tezko. Pod brzdicimi tryskami by to snad ani neslo.
O váze toho vehiklu jsem tu napsal už svoje.